Jump to content


Focal 907be


Khan

Recommended Posts

  • Replies 235
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Stvarno nije jasno što u startu ne napisa sa kojim ampom planiraš pogoniti zvučnike,da ti neko skrati muke?Učinio si samo nekom uslugu da ih doneseš.Jasno je da im je amp ispod zahteva tj. Nije match,čak uopste ne mora biti loš.Još manje treba izvlačiti zaključke o zvučnicima.Još malo priče kako jeftiniji zvučnici zvuče bolje pa eto ti nekog preprodavca na vratima.Probaj neki bolji amp,bar da bar vidiš sta si kupio.Verovatno i na forumu imaš ljudi koji bi voleli čuti te zvučnike,vidi se na temi.Čuvaš amp jer je nov,a kupuješ polovne zvučnike van proizvodnje,pomalo čudno al ajd da ti se ne staje na muku.Bolje da ti neko donese neki amp na probu da ti bar na neki način forum pomogne,a ne da ti tema i iskrenost na njemu budu samo antireklama.

Link to comment
Share on other sites

Napisao čovek još na prvoj strani šta ima od elektronike, ali nema ko da čita, pa se sad pravite pametni...

Edit: probaj da čuješ te zvučnike sa pojačalom sa donjeg linka, dok Naim i Focal nisu postali deo iste kompanije, vrlo često je na sajmovima svirala kombinacija Lavardin/Focal:

http://www.one-hifi.com/proizvod/integrisana-pojacala/lavardin/model-is/

Ja bih poslušao i Rega Elicit-R, ali ovaj model nije više na akciji...

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Dacho said:

Totalno je razumljivo ako ne zelis mijenjati Marantza, onda zaobiđi ove kutije i vecinu ozbiljnijih kutija jer na Marantzu ce rijetko sto dobro svirati. Na zalost vecina boljih kutija zahtijeva znatno bolju elektroniku inace je to bacen novac.

Ako sam dobro razumeo sad ispade da je sad sav Marantz da izvines sra*e i da na njemu retko sta dobro svira? Prosle godine kad sam bio na Hi End sajmu u Minhenu,Marantz,Naim,Ambitious i MBL su imali najbolju prezentaciju zvuka,visoki rang serija Marantz su jako dobro ocenjeni,ne znam druze koliko si upoznat sa 8005 modelom i da li si imao prilike da poslusas kombinaciju PM 8005 i SA 8005 ali oni daju kvalitet zvuka kao neki modeli drugih brendova vise klase tako da se na zalost ne slazem sa tobom...inace,to je visoka klasa srednje klase ( bas kao sto je i ovaj model Electre ),mislim da Electra nije toliko klasa iznad da ne moze ovaj Model Marantz da ih pokrene,ali naravno svako uvo cuje drugacije ,zato su ukusi i misljenja razlicita. Veliki Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Koristim Marantz PM8005 godinu dana,za sada imam samo pozitivna iskustva s njime,svira odlično sa mojim zvučnicima Dali Ikon 6mk2 ili Kef iQ90,posudio sam stalke od kolege i probao s njime i Dali Lektor 1 i Dali Zensor 1 koji sviraju super s njime,s obzirom na veličinu i klasu zvučnika.

Od ostalih zvučnika probali smo od kolega Kef iQ900 i B&W 683s2 u njihovim prostorijama sa navedenim pojačalom i radi super,jedan on njih je kasnije kupio isto pojačalo i zadovoljan je s njime.

Znam da navedeni zvučnici nisu u cjenovnoj klasi Focala,ali nisu ni za bacanje,tako da za cifru od nekih 1000€ koliko košta Marantz odrađuje super posao.

https://www.us.marantz.com/us/Products/Pages/ProductDetails.aspx?CatId=HiFiComponents&ProductId=PM8005

Link to comment
Share on other sites

Reći da 8005 nije dovoljno dobar i da će 907be naprasno nekim čudom propevati sa nekim drugim pojačalom je blago rečeno besmislica. I sam si rekao da su zvučali kao jeftina minilinija tamo. Kod tebe kažeš dve klase ispod Chorus linije po detaljima, muzikalnosti itd.

Pa jel treba sad da ih prikačiš na 5 puta skuplji accuphase da bi prosvirali? Svašta. Budi sebi prijatelj i prodaj ih. Nemoj da ulaziš u paralelni univerzum pojačala i skupih kablova. To što si čuo - to je njihova "boja glasa". Marantz je više nego dobro pojačalo. Potraži ti Sonus Faber starijeg datuma. Slušao sam između ostalog Concerto na risiveru od 150eura i zvučao je da ne veruješ. Jeste, bolje zvuči sa Krelom ali to je ta priča samo sa malo više svuda...

Link to comment
Share on other sites

Pratim temu, posto sam ljubitelj Fokala, Utopija linije doduse, i neke stvari mi nikako nisu jasne. Obzirom da planiras kupovinu Mikro Utopije, kao sto si napisao, zasto si presao 3000 km i uzeo te Elektre kada imas u BG i prvu i drugu Mikro Utopiju, od koji se ova druga, Be, prodala za manje novca nego sto je tebe kostala ta Elektra+put, a ova prva je redovno na oglasima za oko 1000e bez stalaka? Ja sam imao par Utopija, tacnije cetiri, i to su sve vrhunski zvucnici, koji da, traze ozbiljnu elektroniku, ali daleko od toga da sviraju kao smece na losijoj. Prosto ne mogu da verujem da tebi koji, kako kazes, volis akustiku, zicane instumente, da ti zvuk Fokala ne odgovara, obzirom da bas na njima, iz mog istuksva, zicani instumenti zvuce neverovatno realno, cini mi se najbolje sto sam ja cuo kod sebe, a cuo sam mnogo toga. Nesto tu nije u redu, ili ta Elekta jednostavno ne svira kako treba. Koliko sam razumeo ni kod sebe ni kod coveka od kojih si ih kupio ih nisi cuo da sviraju dobro, obzirom da kaes da Korus svira za dve klase iznad, ispavi me ako gresim? Zao mi je kada ljudi napisu da su Utopije, bilo koje, djubre, jer to jednostavno nije istina.

Link to comment
Share on other sites

36 minuta ranije, 53ch said:

Koristim Marantz PM8005 godinu dana,za sada imam samo pozitivna iskustva s njime,svira odlično sa mojim zvučnicima Dali Ikon 6mk2 ili Kef iQ90,posudio sam stalke od kolege i probao s njime i Dali Lektor 1 i Dali Zensor 1 koji sviraju super s njime,s obzirom na veličinu i klasu zvučnika.

Od ostalih zvučnika probali smo od kolega Kef iQ900 i B&W 683s2 u njihovim prostorijama sa navedenim pojačalom i radi super,jedan on njih je kasnije kupio isto pojačalo i zadovoljan je s njime.

Znam da navedeni zvučnici nisu u cjenovnoj klasi Focala,ali nisu ni za bacanje,tako da za cifru od nekih 1000€ koliko košta Marantz odrađuje super posao.

https://www.us.marantz.com/us/Products/Pages/ProductDetails.aspx?CatId=HiFiComponents&ProductId=PM8005

Takodje pozitivna iskustva sa njim druze,zato sam ga i izabrao.

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, Sloba said:

Reći da 8005 nije dovoljno dobar i da će 907be naprasno nekim čudom propevati sa nekim drugim pojačalom je blago rečeno besmislica. I sam si rekao da su zvučali kao jeftina minilinija tamo. Kod tebe kažeš dve klase ispod Chorus linije po detaljima, muzikalnosti itd.

Pa jel treba sad da ih prikačiš na 5 puta skuplji accuphase da bi prosvirali? Svašta. Budi sebi prijatelj i prodaj ih. Nemoj da ulaziš u paralelni univerzum pojačala i skupih kablova. To što si čuo - to je njihova "boja glasa". Marantz je više nego dobro pojačalo. Potraži ti Sonus Faber starijeg datuma. Slušao sam između ostalog Concerto na risiveru od 150eura i zvučao je da ne veruješ. Jeste, bolje zvuči sa Krelom ali to je ta priča samo sa malo više svuda...

Upravo to i ja kazem,ovaj marantz radi odlican posao za zvucnike tog ranga tako da bi trebali da sviraju odlicno,ne kazem da sviraju lose bas naprotiv to su odlicne kutije,ali jednostavno meni tu fali nesto u odnosu na Chorus,i takodje kao i ti ne mislim da ce propevati toliko nenormalno ako sad promenim ceo sastav sistema zbog njih...

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, williamwallace said:

Pratim temu, posto sam ljubitelj Fokala, Utopija linije doduse, i neke stvari mi nikako nisu jasne. Obzirom da planiras kupovinu Mikro Utopije, kao sto si napisao, zasto si presao 3000 km i uzeo te Elektre kada imas u BG i prvu i drugu Mikro Utopiju, od koji se ova druga, Be, prodala za manje novca nego sto je tebe kostala ta Elektra+put, a ova prva je redovno na oglasima za oko 1000e bez stalaka? Ja sam imao par Utopija, tacnije cetiri, i to su sve vrhunski zvucnici, koji da, traze ozbiljnu elektroniku, ali daleko od toga da sviraju kao smece na losijoj. Prosto ne mogu da verujem da tebi koji, kako kazes, volis akustiku, zicane instumente, da ti zvuk Fokala ne odgovara, obzirom da bas na njima, iz mog istuksva, zicani instumenti zvuce neverovatno realno, cini mi se najbolje sto sam ja cuo kod sebe, a cuo sam mnogo toga. Nesto tu nije u redu, ili ta Elekta jednostavno ne svira kako treba. Koliko sam razumeo ni kod sebe ni kod coveka od kojih si ih kupio ih nisi cuo da sviraju dobro, obzirom da kaes da Korus svira za dve klase iznad, ispavi me ako gresim? Zao mi je kada ljudi napisu da su Utopije, bilo koje, djubre, jer to jednostavno nije istina.

Iskreno druze i ja sam veliki ljubitelj Focal zato sam i presao toliki put zbog njih,nisam imao u planu da uzmem Utopia jer nisam imao 2300eu koliko ih je covek prodavao ovde kod nas,pa sam se odlucio za Electra jer su mi bile jeftinije za 700eu. Da napomenem opet,Electra ne svira lose,svira jako lepo i da nisam imao prilike da ih uporedim verovatno bi ih ostavio,ali veruj mi zvuk gitare na Korusu i Electri ne moze da se poredi,sta je u pitanju ne znam,voleo bih da si mogao da dodjes pa da se i sam uveris. Sto se tice kvaliteta Utopie,ko god da je rekao da su "djubre" ili sta vec lose,taj je vec dovoljno rekao koliko ima dobar sluh...meni licno su utopia vrhunske kutije.

Link to comment
Share on other sites

Micro Be prodavana za 2000e, prodata za ispod toga, a toliko i vredi. Ti si isao ciljano za tu Elektru kao da si tacno znao kako taj zvucnik svira, pa mi epilog svega toga nije malo jasan. I idalje mi nije jasno da Korus svira bolje na nacin na koji ti opisujes. Da nije nesto cackano oko zvucnika, premotavani visokotonci ili sta vec?

I koji sada to zvucnik juris, MIcro Utopiju ili?

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, williamwallace said:

Micro Be prodavana za 2000e, prodata za ispod toga, a toliko i vredi. Ti si isao ciljano za tu Elektru kao da si tacno znao kako taj zvucnik svira, pa mi epilog svega toga nije malo jasan. I idalje mi nije jasno da Korus svira bolje na nacin na koji ti opisujes. Da nije nesto cackano oko zvucnika, premotavani visokotonci ili sta vec?

I koji sada to zvucnik juris, MIcro Utopiju ili?

Ne jurim sada nista,icicu da cujem kako radi Micro Utopia mada za njih sam siguran da dobro zvuce,pa cu onda odluciti.

Link to comment
Share on other sites

Napisaću još nešto, iz svog iskustva i više neću pisati.
Dakle, treba na sve misliti. Pošto vidim da ima različitih mišljenja i razmišljanja neću nabrajati pojačala sa kojima su Micro Utopije dobro, loše ili bolje radile, jer vidim da provejava priča kako, eto, nije moguće da je do pojačala ili ostatka sistema, ili ne daj bože, kablova ili strujnih kablova i kako je sve to sumanuto i tako dalje. Reći ću ovo. Micro Utopije su i zahtevnije od 907be. Ali je Micro Utopija najbolji zviučnik koji sam ja imao prilike da čujem. Tačka. Nema dalje. Voleo bih da imam taj zvučnik u sistemu. Reći da je sve to prevara velikh proizvođača je, u najmanju ruku, neozbiljno, ali ne isključujem mogućnost i pravo da se to nekome ne dopada. Živi smo ljudi i ono što je meni dobro, ne mora da znači da je i nekom drugom. Eto, ja slušam Linn sistem koji mnogi ne mogu da svare, ali meni se to sada dopada i ja to slušam. Pritom, pošto se radi o stvarno ogromnim ciframa za naše uslove, preporučujem da se, ako se može, nekako napravi proba pre nego se nešto uzme u svoj sistem. Moje iskustvo je sledeće. Pre nego sam ih nakačio na moja pojačala, stajale su poduže vreme, jer ih je čovek koji je vlasnik ostavio po strani. Zašto? Kupio je sebi druge kutije. Moglo mu se. Šta se događalo sa Micro Utopijama? Trebalo im je malo usviravanja dok nisu potpuno proradile. Znam da mnogi ne veruju u tu priču oko usviravanja, ali ja eto, imam to iskustvo pa su te kutije tek posle više sati rada "prosvirale". To nije samo moj utisak, već i ljudi koji su to slušali sa mnom. Zašto nisu tako dobro svirale kod mog druga koji je vlasnik? Nisu, jer je, pretpostavljamo, on imao dugačak zvučnički kabl na njima. Vrhunski, ali predugačak kabl, a pojačalo koje je koristio nije imalo previše vati da sve to može da izgura. NIje previše istraživao, već je promenio kutije, moglo mu se. Dakle, ovim kutijama treba ozbiljna struja. A trebaju im i kvalitetni kablovi. Neću reći kablovi i pojačalo od 10000 evra, možda postoji sve to mnogo jeftinije, ali može da ih potera. To je naš zaključak, mene i mojih drugara koji smo sve ovo isprobavali pre dve godine punih nekoliko nedelja. Možda smo ludi, ali mi smo to sve svojim ušima čuli. Takva struja treba i za Focal 907be. Zatim, na mom sistemu, promenio sam samo žicu u adapterima na vezi između pretpojačala i snagaša pa se dosta toga promenilo. Razbistrio se zvuk. Dakle, sve što pišem, pišem iz iskustva, sopstvenog. Nekome je možda suludo isprobavati, tražiti, menjati kablove, pizicije, uređaje, razmišljati o tome kakva je soba u kojoj se to sluša, a neko se malo sa time i poigra. Sve mogu da razumem, i nemanje živaca za sve to, i nemanje sredstava, a i nečije besomučno trošenje na sve to, jer, eto, nekome se to i može.
Evo, toliko sam imao da dodam na osnovu svog dugogodišnjeg iskustva u hi-fiju pa ko hoće neka izvlači zaključke.
Sve najbolje i pozdrav!

Link to comment
Share on other sites

Slozio bih se sa vecinom...

Posto sam imao duze vrijeme 907 Be i kratko Micro Utopije mogu da potvrdim da je tesko upariti te zvucnike sa pojacalom. 907 jos i nekako ali Utopije tesko. Da se razumijemo dobro Utopije sviraju i sa relativno jeftinim ili slabim pojacalom i mnogi bi bili zadovoljni sa tom kombinacijom ali kada govorimo o necem ultimativnom a Utopije to i jesu u ono vrijeme onda se gleda na svaku dlaku i detalj sto taj zvucnik moze ili treba odsvirati. Iskreno ja sam nakon probe Utopija u svom sistemu tada nakon par dana odustao jer nisam imao adekvatno pojacalo za njih sa dovoljno stabilne struje da im isporuci. A kako sam to zakljucio, jednostavno sam posudio visestruko skuplja i snaznija pojacala koja su mi cijenovno bili nedohvatljiva pa sam se uvjerio koja je to razlika.

Nakon te probe sam otisao u drugom smjeru i teskom mukom pokusao zaboraviti Utopije.

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, Khan said:

Ako sam dobro razumeo sad ispade da je sad sav Marantz da izvines sra*e i da na njemu retko sta dobro svira? Prosle godine kad sam bio na Hi End sajmu u Minhenu,Marantz,Naim,Ambitious i MBL su imali najbolju prezentaciju zvuka,visoki rang serija Marantz su jako dobro ocenjeni,ne znam druze koliko si upoznat sa 8005 modelom i da li si imao prilike da poslusas kombinaciju PM 8005 i SA 8005 ali oni daju kvalitet zvuka kao neki modeli drugih brendova vise klase tako da se na zalost ne slazem sa tobom...inace,to je visoka klasa srednje klase ( bas kao sto je i ovaj model Electre ),mislim da Electra nije toliko klasa iznad da ne moze ovaj Model Marantz da ih pokrene,ali naravno svako uvo cuje drugacije ,zato su ukusi i misljenja razlicita. Veliki Pozdrav

Necu nikada reci da je taj Marantz smece, ok je to pojacalo samo za njega trebaju adekvatni zvucnici. Slusao sam to pojacalo par puta i relativno dobro svira ali nista vise od toga, bez nekog uzbuđenja i uvlacenja u glazbu, jednostavno nista nije uzbudljivo u toj reprodukciji sto bi me prikovalo u fotelji da ga sto vise zelim slusati.

Cd player sam imao oko tjedan dana u sistemu i vrlo brzo sam ga maknuo jer jednostavno ima puno playera u tom cjenovnom rangu koji znatno bolje sviraju. Mislim da sam tada nabavio Little Dot cd transport i DAC koji Marantza siju u svemu po zvuku.

Link to comment
Share on other sites

Nije tačno da mali vrhunski zvučnik obavezno mora da se pogoni sa snažnim pojačalom i mnogo struje. Konstrukcijama zvučnika se bavim više od 20 godina, i tvrdim da to jednostavno nisu dobro zamišljeni i realizovani projekti. Izabere se mid-bass koji ima prilično kruto vešanje, da bi se na taj način postigla bolja kontrola kretanja membrane i bolji micro detalji na gornjem srednjetonskom području. Ali, kao posledicu to ima nelinearno povećanje sile potrebne za duže hodove na niskim frekvencijama. Prevelika potrebna sila znači mnogo Ampera. Npr. ako je Cms=0,5 mm/N potrebno je 2N za pomeraj od 1mm. Za 2mm nije 4N već npr. 5N. A onda to neliearno raste. Za 4mm je npr. potrebno 15N a za 6mm 30N (umesto 12N da je liearno). I tako nastaje tzv. "kompresija" na niskim frekvencijama i glad za snažnim pojačalima. Za mrvu više bass-a potrebno je dosta "bolje" tj. snažnije pojačalo. UVEK projekat može da se zamisli a zvučne jedinice odaberu da se tako nešto izbegne, i da sa "normalnim" pojačalima zvučnik može lepo da se pogoni i svira odlično.

Ne treba brkati nominalnu efikasnost zvučnika sa lakim ili teškim pokretanjem. Većina Pro zvučnika ima visoku nominalnu efikasnost ali uopšte nisu laki za pokretanje. Isto tako možemo da imamo zvučnik niže efikasnosti koji je lakši za pokretanje. Accuton radi takve zv. jedinice (neke modele mid-basova), a zvučnike sa njima: Marten, Avalon, itd. I Scan-Speak ima neke modele mid-basova koji su u tom tonu. I neki drugi proizvođači, ali ovo su oni poznatiji. 

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, baal said:

Napisaću još nešto, iz svog iskustva i više neću pisati.
Dakle, treba na sve misliti. Pošto vidim da ima različitih mišljenja i razmišljanja neću nabrajati pojačala sa kojima su Micro Utopije dobro, loše ili bolje radile, jer vidim da provejava priča kako, eto, nije moguće da je do pojačala ili ostatka sistema, ili ne daj bože, kablova ili strujnih kablova i kako je sve to sumanuto i tako dalje. Reći ću ovo. Micro Utopije su i zahtevnije od 907be. Ali je Micro Utopija najbolji zviučnik koji sam ja imao prilike da čujem. Tačka. Nema dalje. Voleo bih da imam taj zvučnik u sistemu. Reći da je sve to prevara velikh proizvođača je, u najmanju ruku, neozbiljno, ali ne isključujem mogućnost i pravo da se to nekome ne dopada. Živi smo ljudi i ono što je meni dobro, ne mora da znači da je i nekom drugom. Eto, ja slušam Linn sistem koji mnogi ne mogu da svare, ali meni se to sada dopada i ja to slušam. Pritom, pošto se radi o stvarno ogromnim ciframa za naše uslove, preporučujem da se, ako se može, nekako napravi proba pre nego se nešto uzme u svoj sistem. Moje iskustvo je sledeće. Pre nego sam ih nakačio na moja pojačala, stajale su poduže vreme, jer ih je čovek koji je vlasnik ostavio po strani. Zašto? Kupio je sebi druge kutije. Moglo mu se. Šta se događalo sa Micro Utopijama? Trebalo im je malo usviravanja dok nisu potpuno proradile. Znam da mnogi ne veruju u tu priču oko usviravanja, ali ja eto, imam to iskustvo pa su te kutije tek posle više sati rada "prosvirale". To nije samo moj utisak, već i ljudi koji su to slušali sa mnom. Zašto nisu tako dobro svirale kod mog druga koji je vlasnik? Nisu, jer je, pretpostavljamo, on imao dugačak zvučnički kabl na njima. Vrhunski, ali predugačak kabl, a pojačalo koje je koristio nije imalo previše vati da sve to može da izgura. NIje previše istraživao, već je promenio kutije, moglo mu se. Dakle, ovim kutijama treba ozbiljna struja. A trebaju im i kvalitetni kablovi. Neću reći kablovi i pojačalo od 10000 evra, možda postoji sve to mnogo jeftinije, ali može da ih potera. To je naš zaključak, mene i mojih drugara koji smo sve ovo isprobavali pre dve godine punih nekoliko nedelja. Možda smo ludi, ali mi smo to sve svojim ušima čuli. Takva struja treba i za Focal 907be. Zatim, na mom sistemu, promenio sam samo žicu u adapterima na vezi između pretpojačala i snagaša pa se dosta toga promenilo. Razbistrio se zvuk. Dakle, sve što pišem, pišem iz iskustva, sopstvenog. Nekome je možda suludo isprobavati, tražiti, menjati kablove, pizicije, uređaje, razmišljati o tome kakva je soba u kojoj se to sluša, a neko se malo sa time i poigra. Sve mogu da razumem, i nemanje živaca za sve to, i nemanje sredstava, a i nečije besomučno trošenje na sve to, jer, eto, nekome se to i može.
Evo, toliko sam imao da dodam na osnovu svog dugogodišnjeg iskustva u hi-fiju pa ko hoće neka izvlači zaključke.
Sve najbolje i pozdrav!

Druze,na tvoj komentar da ste slusali par nedelja i isprobavali Utopije sa cim kako zvuce mogu ti samo reci NAKLON DO PODA jer je to,meni licno,prava ljubav prema dobrom zvuku ,a to sto se nekom dopada ili ne dopada Linn ja se ne bih uopste obazirao na to,ako tvom uvetu prija onda je ne bitno sta ko kaze. Inace,zbog ljudi koji imaju kao ti toliko iskustava sa 907 ili utopiom sam i pokrenuo temu,tako da se zajvaljujem svima na vremenu,pomoci i savetima.

Link to comment
Share on other sites

Zvučnici neverovatno mogu da zvuče različito od okruzenja.Konkretno moji su u poslednjih par godina imali 5-6 promena u sistemu i zvučali su od tamnog vilajeta do presvetlog.Samo promena napajanja koju imam od pre 10-tak dana je dovela do potpunog prosveljivanja zvuka,transparentnosti i ambijentalnosti kakvu nisam imao do sada nikad.Ujedno doslo je do neprijatnog gubitka bassa da sam poželeo woofer u momentu.Pomerio sam zvučnike za 4-5cm i bass se vratio.Pritom to je bilo skoro svaki put tako.Nesto poboljsano,nesto pogorsano,ali svaki put ipak korak napred uz fine tjuning pozicioniranjem kablom,podesavanjem gramofona...Svaki put sam kupovao duolikat i imao na direktnoj A/B uporedbi predhodno i novo stanje i često se konsultovao oko razlika sa drugarima,Gidjgom ponajvise.Trebalo mi je godinu dana naizmeničnog menjanja losijeg zvučnika kome "sve paše" i realno boljeg uz veće zahteve da odlučim za ovaj koji me je poterao u promene.Najvise mi je doneo preamp.

Ubeđen sam da je taj zvučnik sa takvim kvalitetom visokotonca vrlo osetljiv na okruzenje i da mu se moze ugoditi.Nekad samo kabl napravi ogromnu promenu.Meni je jedan digitalni Nordost toliko "prosvetljivao" zvuk da sam ga na kraju morao ukloniti,jednostavno bio je preostar za moj set up.Igre su to bez granica,samo ko je spreman.

Edited by sondek
Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, BokiTokiVoki said:

Konstrukcijama zvučnika se bavim više od 20 godina, i tvrdim da to jednostavno nisu dobro zamišljeni i realizovani projekti...

...a dvojica kolega iznad su iznela misljenje kako im je to verovatno najbolji zvuk koji su culi.

Stvarno sebi dajes prevelik kredibilitet da iznosis ovako, u najmanju ruku, bahate komentare.

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, Chakija said:

...a dvojica kolega iznad su iznela misljenje kako im je to verovatno najbolji zvuk koji su culi.

Stvarno sebi dajes prevelik kredibilitet da iznosis ovako, u najmanju ruku, bahate komentare.

Zašto "bahati"?
Ovo je forum i svako iznosi mišljenje. Novinari, studenti, profesori komentarišu konstrukcije bolida F1, zgrada i mostova. Neko misli da je nešto remek delo a nekome se ne sviđa. Odeš u najskuplji restoran, nisi kuvar, pa ti se povraća kad probaš nešto. Sve je ok.

Forumi i postoje jer ne postoji konsenzus. Zato smo svi mi ovde, ne da ispregovaramo i zauzmemo zajednički stav nego da razmenimo mišljenja i iskustva. 

Postoje i bihejviorističke nauke. Mi kao ljudi smo pod jakim uticajem brojeva, recimo cena. Zato su double/blind testovi prava stvar jer isključuju to. Naše uvo koje 95% prima 100Hz - 12kHz može svašta da nam prenese čak i u zavisnosti od našeg raspoloženja ili doba dana. A to prenosi našem mozgu! E tu nastaje haos.

Čuo sam neke mnogo skupe sisteme. Mnogo. Uglavnom sam bio razočaran (recimo dva zvučnika su bila teška oko 1 tone). Da, one gore pomenute nauke. Moj mozak je obrađivao cenu a uši su mnogo očekivale. Ja sam inače veliki protivnik skupih kablova i uopšte te mantre. Da ne govorim o digitalnom prenosu signala i USB kablovima koji koštaju kao nekoliko m2 stambenog prostora. Postoje brojni testovi kablova i zaključci su takvi kakvi su. Monoprice kable je pobedio 100 puta skuplji kabl na primer. Ko hoće može da krene odavde http://www.head-fi.org/t/486598/testing-audiophile-claims-and-myths

Akustika sobe ima uticaja u smislu staklo i aluminijum okolo vs parket tepisi i zavese. Međutim, ne treba tražiti utočište i objašnjenje u "pozicioniranju, kablovima i pojačalima" svaki put kada neko kaže da mu se ne sviđa zvuk. Ne treba niko mene da ubeđuje da binarni prenos podataka može da oboji zvuk. Ja mislim da ne može ali apsolutno mi ne pada na pamet da nekog ubeđujem u to.
Na kraju, da nije bihejviorizma ne bi niko nikada mogao da proda kabl za 10.000USD/EUR ili pojačalo za milion dolara ili zvučnike za milion dolara. Tu sve dolazi pa tek onda zvuk. Prestiž pre svega.
Kad su se pojavili rezultati testova što merenja što glasanja nakon blind testova ko se prvi bunio? Pa oni što prodaju superiorne kablove, pišu o detaljima, 3D i transparentnosti. Ja sam lično pisao pre 10ak godina na 5 adresa i zamolio da mi pošalju slike R&D odeljenja i daju kontakt direktora R&D i nikad odgovor nisam dobio. Visok procenat rebrendiranja i OEM i OED ugovora je tu. Mnogo pra su uzeli na placebo. Previše.

Link to comment
Share on other sites

Jedno je izneti svoje misljenje, a drugo je tvrditi kako, u ovom slucaju Focal, ne zna da napravi dobre zvučnike!?!

Sve bi to bilo ok da vecina ljudi zapljune te kutije uz prethodne probe i uparivanja. Ovde koliko vidim postoje dvojica ljudi koji su ispostovali pricu do kraja i dobili vrhunske rezultate...

I da, jos jedna napomena kad se vec pomenula tehnicka strana...Krutost/pokretljivost kretnog sistema woofera u vecoj meri je odredjena sa Rms faktorom nego li sa Cms.

 

Link to comment
Share on other sites

Eto, Sloba lepo objasnio.

Ja sam dao tehničko objašnjenje za kompromise koji se rade u dizajnu zvučnih jedinica i kutija.
Postoje krajnosti kod dizajna zv. jedinica: 1. krut zadnji centrator koji pomaže boljoj detaljnosti, ali kao posledicu ima nagli porast potrebne snage za duže hodove na niskim frekvencijama (npr. Focal); 2. labaviji kretni sistem sa većim gubicima u vešanju, bolji bass, ali slabija detaljnost na gornjem-srednjetonskom području (npr. Dynaudio). Oni koji su bolje rešili obe stvari (naprednija, nova rešenja), da zv. jedinica ima odlične detalje na gornjem području i labavije vešanje ali sa manjim gubicima u istom su Accuton i Scan-Speak. Ovaj komentar se čak ni ne odnosi na sve modele zv. jedinica pomenutih kompanija. Recimo, Focal je imao mid-bass 7K4211DB sa kevlarskom membranom koji je po meni bio pogodniji za dvosistemac koji bi bio više izbalansiran sa srednjima i bass-om i da ne zahteva snažno pojačalo.
Ono što sam ja tehnički obrazlagao, iskustveno je isprobao i došao do sličnih zaključaka (slušanjem) William Wallace. Možete to sve pročitati u temi o njegovom sistemu. U pitanju su zvučnici Marten Duke sa Accutonom i Gamut M3 sa Scan-Speak (mid-bass 18W/4531G00)

Taj Focal mid-bass je top-end kada se ne koristi za najniže frekvencije, već kao mid-bass odsečen nisko skretnicom. Dakle, kao što se i koristi u Focalovim vrhunskim trosistemcima.

Hteo sam Khanu da pomognem da NE prodaje Marantz pojačalo, jer postoje drugačiji zvučnici i koncepti, gde nije pod must have da se ima pojačalo velike snage i od 10k € da bi sistem veoma dobro svirao. Najveći % zvuka nose zvučnici+prostorija.

Napomena. Cms je ukupna krutost kretnog sistema (mm/N) a Rms je mehanička otpornost, i vezana je za mehaničke gubitke kretnog sistema, izraženo preko Qms. Qms=2*Pi*Fs*Mms/Rms ; 2*Pi*Fs=1/sqr(Cms*Mms)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...