Jump to content


Kii Audio


srdjan_cvetkovic

Recommended Posts

u vezi činjenica ili tvrdnji da je nekim kutijama potreban subvofer , ja bih podsetio da je stvarnost upravo drugačija , tj da velik broj kutija pumpa bas koji realno ne postoji .

Sasvim dovoljno je odslušati nešto uživo / naravno ne  daft punk / i čuti da onaj naduvan bas u stvarnosti ne postoji .

 Nešto sasvim drugo je što mnogi , pa i ja lično volimo taj bas , ali on ne postoji u realnosti .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kii3 je realno bio drugi najbolji zvuk ovog poslednjeg sajma (sensei Radiša kao obično neprejebiv sa svojim AN). Ko voli besprekorno upucan i ultra linearan zvuk, ne mora da gubi vreme da traži bolje od Kii3. Iz perspektive čoveka koji preferira kvalitetan haj end razglas, meni tu samo nedostaje zvučni pritisak  i kick koji ima drajver od 15" umesto gomile prcvoljaka ali jbga, ne može sve.

Link to comment
Share on other sites

On 11/19/2017 at 11:49, RADE said:

…Sasvim dovoljno je odslušati nešto uživo / naravno ne  daft punk / i čuti da onaj naduvan bas u stvarnosti ne postoji...

A šta ćemo sa Daft Punk koji imaju taj bas, koji u stvarnosti postoji?

Poenta audio sistema koji sviraju ceo opseg je da čujemo ono što na snimcima postoji. Na svim, bilo kojim snimcima ;)...

 

Link to comment
Share on other sites

On 3/12/2017 at 13:25, anubisgrau said:

Kii3 je realno bio drugi najbolji zvuk ovog poslednjeg sajma (sensei Radiša kao obično neprejebiv sa svojim AN). Ko voli besprekorno upucan i ultra linearan zvuk, ne mora da gubi vreme da traži bolje od Kii3. Iz perspektive čoveka koji preferira kvalitetan haj end razglas, meni tu samo nedostaje zvučni pritisak  i kick koji ima drajver od 15" umesto gomile prcvoljaka ali jbga, ne može sve.

postavljanje  bas zvučnika od nazad je jedna od pametnijih  stvari na toj kutiji . Druga pametna stvar je aktiva .....to je budućnost .

 zavisi kako su konstruisani prcvoljci . Moraju biti robusni i da su rođeni kao subovi . AKO je mid bas koji može da ide nisko onda ode toga nema ništa .

 

Link to comment
Share on other sites

On 3/12/2017 at 13:53, RingeRaja said:

Ha, ha, ha...fenomenalno...

RADE, jesi li bio u masteringu sa Gijom i Tomasom, pa znaš?

Šta sve neću ovde pročitati, Bože sačuvaj.:blink:

ako misliš na veštački stvorene  niske frekfencije , onda u redu . Ali ja mislim na normalnu muziku a ne ono kada dvojica uključe ritam mašinu i odu da piju kafu .

 

Link to comment
Share on other sites

On 3/12/2017 at 13:42, den!s said:

A šta ćemo sa Daft Punk koji imaju taj bas, koji u stvarnosti postoji?

Poenta audio sistema koji sviraju ceo opseg je da čujemo ono što na snimcima postoji. Na svim, bilo kojim snimcima ;)...

 

Poenta je u tome što sistem koji može da svira ceo opseg  košta previše a oni koji imaju para da kupe takav sistem obično ne slušaju daft punk .

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, RADE said:

ako misliš na veštački stvorene  niske frekfencije , onda u redu . Ali ja mislim na normalnu muziku a ne

Niske frekvencije postoje u "regularnoj" muzici gde god hoćeš, još više postoje u sintetičkoj muzici, ali se javljaju i na sasvim neočekivanim mestima.

Recimo, na našoj prezentaciji, na sajmu, prvi put sam čuo neku muziku (ni sada ne znam ko je, doneli kompanjoni), gde čovek u nekim ključnim momentima naglašava ritam oštrim udarcem potpetice o patos. Ne sumnjam da je taj patos, u stvari, s namerom pravljena bina velike površine, pa se, uz prigodno postavljen mikrofon dobija fenomenalan efekat. Poenta te pesme je u njemu, taj boom ga izdvaja od stotina drugih, mada nije i njen jedini kvalitet. Hoću da kažem - ako se ne čuje taj detalj, sa audiofilskog stanovišta, pesma je nepopravljivo osakaćena. 

Uostalom, konvencija je da običan bas (i akustični i električni) ide od 41Hz, s tim da električni sa više žica i prigodnom opremom ide i znatno dublje. Osim orgulja, tu je i tuba, fagot, harfa, klavir - sve to ide u sub-bas područje.

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, beatgoeson said:

Recimo, na našoj prezentaciji, na sajmu, prvi put sam čuo neku muziku (ni sada ne znam ko je, doneli kompanjoni), gde čovek u nekim ključnim momentima naglašava ritam oštrim udarcem potpetice o patos. Ne sumnjam da je taj patos, u stvari, s namerom pravljena bina velike površine, pa se, uz prigodno postavljen mikrofon dobija fenomenalan efekat. Poenta te pesme je u njemu, taj boom ga izdvaja od stotina drugih, mada nije i njen jedini kvalitet. Hoću da kažem - ako se ne čuje taj detalj, sa audiofilskog stanovišta, pesma je nepopravljivo osakaćena. 

Nisam bio prisutan, ali mi se čini da bi to mogao biti stari audiofilski favorit Pepe?

MI0001167913.jpg?partner=allrovi.com

 

(odvratan video)

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, beatgoeson said:

Niske frekvencije postoje u "regularnoj" muzici gde god hoćeš, još više postoje u sintetičkoj muzici, ali se javljaju i na sasvim neočekivanim mestima.

Recimo, na našoj prezentaciji, na sajmu, prvi put sam čuo neku muziku (ni sada ne znam ko je, doneli kompanjoni), gde čovek u nekim ključnim momentima naglašava ritam oštrim udarcem potpetice o patos. Ne sumnjam da je taj patos, u stvari, s namerom pravljena bina velike površine, pa se, uz prigodno postavljen mikrofon dobija fenomenalan efekat. Poenta te pesme je u njemu, taj boom ga izdvaja od stotina drugih, mada nije i njen jedini kvalitet. Hoću da kažem - ako se ne čuje taj detalj, sa audiofilskog stanovišta, pesma je nepopravljivo osakaćena. 

Uostalom, konvencija je da običan bas (i akustični i električni) ide od 41Hz, s tim da električni sa više žica i prigodnom opremom ide i znatno dublje. Osim orgulja, tu je i tuba, fagot, harfa, klavir - sve to ide u sub-bas područje.

izgleda čudno , ali niko u konstrukciji zvučnih kutija ne koristi za bas područje vofer koji koji koriste muzičari za bas gitaru . Logično bi bilo da ako bas gitara proizvede niske frekfencije , da će biti dosta da se kupi jedan ili dva takva zvučnika ....ali eto nije . Motiv je vrlo jednostavan , veliki deo zvučnika za bas gitaru ide od 70-80 hz

 

Link to comment
Share on other sites

12 minuta ranije, RADE said:

izgleda čudno , ali niko u konstrukciji zvučnih kutija ne koristi za bas područje vofer koji koji koriste muzičari za bas gitaru . Logično bi bilo da ako bas gitara proizvede niske frekfencije , da će biti dosta da se kupi jedan ili dva takva zvučnika ....ali eto nije . Motiv je vrlo jednostavan , veliki deo zvučnika za bas gitaru ide od 70-80 hz

 

Dobro sto ide oko 70-80Hz,ne valja sto taj opseg deluje na garderobu...

Vidi samo na sta joj lici rolka

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, zoranzu said:

Cista sintetika....mislim na rolku naravno

ма јок бре , сименталке су то , чистокрвне , ништа синтетика . Иначе мала га је одсвирала сасма добро

Link to comment
Share on other sites

Mali drajveri (5" i 6") ne mogu da odsviraju niske tonove kako treba. Možda i može ali pod uslovom da ih ima bar 6 komada po kutiji, i opet im je Sd znatno manji od prosečnog 15" basa. Uglavnom to podseća na mumlanje na niskim frekvencijama. 

Nije budućnost u prostoj aktivi nego u DSP (aktiva postoji jako dugo vremena, a rezultati su prosečni), čega je Kii3 eklatantan primer.  Ni on ne može da odsvira niske tonove najbolje moguće, ali drugi zvučnici sa malim basevima to rade toliko loše da Kii tu jednostavno briljira u odnosu na njih (opet, zato što nije tek aktiva, nego DSP kontrolisan). 

Link to comment
Share on other sites

23 sati ranije, Silento said:

Mali drajveri (5" i 6") ne mogu da odsviraju niske tonove kako treba. Možda i može ali pod uslovom da ih ima bar 6 komada po kutiji, i opet im je Sd znatno manji od prosečnog 15" basa. Uglavnom to podseća na mumlanje na niskim frekvencijama. 

Nije budućnost u prostoj aktivi nego u DSP (aktiva postoji jako dugo vremena, a rezultati su prosečni), čega je Kii3 eklatantan primer.  Ni on ne može da odsvira niske tonove najbolje moguće, ali drugi zvučnici sa malim basevima to rade toliko loše da Kii tu jednostavno briljira u odnosu na njih (opet, zato što nije tek aktiva, nego DSP kontrolisan). 

написао сам да мали драјвер мора бити рођен као субвофер , а не као мид бас који иде ниско .

ДСП је једна врста активе , по мало сложена али ипак актива и ДАЛЕКО лошија од праве активе . Све што уради ДСП , може и обична актива , али није штос у обичној , него у необичној .

Појачано : нису резултати просечни , него они који их праве . Код активних филтера важе иста правила као и код пасивних . Ко не зна да уради пасиван , неће знати да одради ни активан .

 Свака пасивна кутија се може превести у активу без значајнијих звучних губитака , такорећи безначајних . 

Link to comment
Share on other sites

On 12/7/2017 at 9:42 AM, Silento said:

Mali drajveri (5" i 6") ne mogu da odsviraju niske tonove kako treba. Možda i može ali pod uslovom da ih ima bar 6 komada po kutiji, i opet im je Sd znatno manji od prosečnog 15" basa. Uglavnom to podseća na mumlanje na niskim frekvencijama

15" nije dovoljno ako se ima namera da se ide nisko i duboko. To je praktično samo za amatere. Možda to zadovolji ako se 15"  ubaci u ovako nešto...

image-0-02-04-18cd9e22d4ab8882b70d4105bebd723b58d664a8c8963b9c8ded478cd8ac447b-V.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 4.12.2017. at 20:35, RADE said:

postavljanje  bas zvučnika od nazad je jedna od pametnijih  stvari na toj kutiji . Druga pametna stvar je aktiva .....to je budućnost .

 zavisi kako su konstruisani prcvoljci . Moraju biti robusni i da su rođeni kao subovi . AKO je mid bas koji može da ide nisko onda ode toga nema ništa .

 

Ako je HI - FI  visoka vernost reprodukcije  i plus ako se trazi  HIFI FIDELITY ,  onda je  Kii  jedini zvucnik koji svira onako kako je snimljeno , skroz ravno - flat  , cisto , jasno , neutralno  a sa enormnom dinamikom.  Podatak od 20 Hz - 25 Khz  + - 0.5 db je za svaki respect

 Kii  nema farbu , to je definitivno . Gledali smo malo po netu ,  najvise ga kupuju za studije ,  producenti ,  pa zatim  redom hi - fi - sti

Link to comment
Share on other sites

On 12/8/2017 at 9:15 AM, RADE said:

написао сам да мали драјвер мора бити рођен као субвофер , а не као мид бас који иде ниско .

ДСП је једна врста активе , по мало сложена али ипак актива и ДАЛЕКО лошија од праве активе . Све што уради ДСП , може и обична актива , али није штос у обичној , него у необичној .

Појачано : нису резултати просечни , него они који их праве . Код активних филтера важе иста правила као и код пасивних . Ко не зна да уради пасиван , неће знати да одради ни активан .

 Свака пасивна кутија се може превести у активу без значајнијих звучних губитака , такорећи безначајних . 

Ja slušao nekoliko modela Tang Band koji jesu mali ali su deklarisani kao sabvuferi o čemu im svedoče TS parametri. Ništa mi se drastično nije promenio slušni utisak da mali zvučnik ne može da odradi kako treba ono što radi veliki. Više njih je imalo priliku da čuje Boenicke sa tim TB basevima sa strane pa ipak nije bilo neke bure i hvalospeva o dobrom zvuku.  Šta više, neki su se (čuo sam u prolazu neke tipove) pitali zašto se pomenuti zvučnici ne zovu Bunike jer bi toga trebalo da se najedeš da bi ti zvučali dobro :)

Obična ili neobična aktiva ??? - Hajde da počnemo da pišemo onako kako jeste, a da ne ostavljamo prostora za "pa ja sam mislio obično neobična, nisi me dobro shvatio". Ako je jedini primer Linkvic i njegov ASP, pa Linkvic je odavno prešao na DSP sa ASP. Dalje, aktiva nije isto što i DSP - to je valjda kristalno jasno. Kada aktivna skretnica bude mogla da napravi izdizanje između 1KHz i 2KHz od recimo 3 dB, tada ćemo moći da pričamo o tome koliko su DSP i aktivna skretnica slični. Kada aktivna skretnica bude mogla uz pomoć Rephase-a da linearizuje fazni odziv i neutrališe sve fazne obrtaje od 20-20000 herca, tada ćemo moći da ih poredimo. No, da je to mogla, ne bi bilo potrebe za DSP nego bi Bruno Putzejs radio sa aktivnom skretnicom Kii3. DSP operiše u digitalnom domenu, a aktiva u analognom pa se nadam da je jasno da stvari ne mogu biti različitije između aktive i DSP. 

Glede prosečnih rezultata od strane prosečnih inžinjera se donekle slažem. Kažem donekle jer se ne sećam da smo imali primer kakav je Kii3 dok su se stvari pokušavale rešiti aktivom - ili su inženjeri odjednom postali nadprosečni ?

Što se tiče prevođenja iz pasivne u aktivnu - šta ćemo sa gubicima koje unosi pasivna skretnica ? Ko je taj što je izmerio gde su gubici viši ? To je domen gde možemo pričati o mišljenjima ali ne i o činjenicama, a ja sam mišljenja da su gubici pasive mnogo viši te da je prevođenje iz pasive u DSP aktivu mogućnost da se ispuni pun potencijal onoga što određeni zvučnik može sa pasivom ali samo u teoriji.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...