Jump to content


Kii Audio


srdjan_cvetkovic

Recommended Posts

Taj kardioid "radi" tek od 80Hz naviše, što se vidi na ovom levom dijagramu. Zelena linija je odziv iza zvučnika. Ipak, to je važan segment za definiciju basova, pa se može reći da je ovaj feature najveća vrednost Kii Three.

Sa desnog dijagrama se može pročitati da se o frekvencijama 20-40Hz može govoriti samo pri veoma tihom slušanju. Tako da je podatak o 20-25000Hz +-0.5dB, praktično, dezinformacija. Jeste napisano nešto o tome, što bi se reklo, "sitnim slovima", ali će retko ko razumeti o čemu je reč.

U SixMoon-u su izneli ocenu o "less refined treble", što zaokružuje i moj opšti utisak - pomalo beživotan zvuk nije rezultat (samo) savršene (?) linearnosti, nego i izvesnih manjkavosti u donjim i gornjim ekstenzijama.

Clipboard01.thumb.jpg.6526e994fa1e684ef80b4cfd09fcdeb1.jpg

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, beatgoeson said:

Taj kardioid "radi" tek od 80Hz naviše, što se vidi na ovom levom dijagramu. Zelena linija je odziv iza zvučnika. Ipak, to je važan segment za definiciju basova, pa se može reći da je ovaj feature najveća vrednost Kii Three.

Sa desnog dijagrama se može pročitati da se o frekvencijama 20-40Hz može govoriti samo pri veoma tihom slušanju. Tako da je podatak o 20-25000Hz +-0.5dB, praktično, dezinformacija. Jeste napisano nešto o tome, što bi se reklo, "sitnim slovima", ali će retko ko razumeti o čemu je reč.

U SixMoon-u su izneli ocenu o "less refined treble", što zaokružuje i moj opšti utisak - pomalo beživotan zvuk nije rezultat (samo) savršene (?) linearnosti, nego i izvesnih manjkavosti u donjim i gornjim ekstenzijama.

Clipboard01.thumb.jpg.6526e994fa1e684ef80b4cfd09fcdeb1.jpg

Da bi neko imao kontrolisanu direktivnost od 80Hz pa na više morao je da ima bas hornu širine prosečne slušaonice. Kardioid je jedini način (pored dipol zvučnika) da se ima kontrolisana direktivnost na niskim frekvencijama, a bez horne. Osim firme Dutch&Dutch - Kii3 nema ozbiljnog konkurenta - pride oba koštaju oko 10000. Hoću reći, to nije "tek" nego "već" od 80Hz :) 

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, prophet said:

Ako sam dobro razumeo u DSP delu u pitanju su predefinisani preset-i?

 

10 sati ranije, damic said:

Tako je.

 

Pomalo pratim temu, ali ne hvatam neke detalje...

Room correction DSP u Kii ima nekoliko predefinisanih modova? Nema mogućnost merenja odziva te finog prilagođenja za konkretnu prostoriju gde ga tutnemo? Jel?

 

Link to comment
Share on other sites

Koliko se secam sa prezentacije u BG-u, receno da ima 12 definisanih setinga. Moja predpostavka je da su vezani za odredjene velicine i nekoliko najcescih proporcija prostorije.

I tada je bilo odredjenih problema sa pozicioniranjem koje je zavrsilo tako sto su zvucnici postavljeni levo i desno od dijagonale, skoro kvadratne prostorije, predpostavljam zbog modova koji su se verovatno javljali u drugim klasicnim postavkama. Dakle, mesto gde je sweet spot, gledalo je direktno u ugao sobe. Inace, stoji cinjenica da je kvadratni oblik sobe najnezgodniji za sobne rezonance.

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, DJ.NIK said:

Merenja Kii Three u casopisu 'Stereophile' smo videli. Postoji i njihovu lista ' Best of The Best' proizvoda za 2017 godinu

gde ponosno stoji kao 'sveobuhvatno najbolja komponenta godine' - Kii Three Loudspeaker

Hvala za link, sa velikim zadovoljstvom sam pročitao tekst. Ovim što je napisano učvrstili su moje ubeđenje da je Kii 3  fantastičan HiEnd proizvod.

Nadam se da će mi se ispuniti želja da ih čujem sa vrhunskim digitalnim i analognim izvorom.

917kii.promo_.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 1/14/2018 at 12:27 AM, anubisgrau said:

super iskreno i super glupo, 1601 nema nikakve veze sa TRW drajverom a svejedno je koja je horna gore.

Šta je "TRW drajver" moliću lepo ?

Mislim, da raščistimo prvo terminologiju da može da se zna o čemu  se priča. Onda da vidimo šta je, odnosno ko je "glupo".

Link to comment
Share on other sites

TRW drajver - drajver iz TRW (tannoy royal westminstera), inace 3839W.

 

ti si ovde poceo da se frljas glupostima - TAD 1601 sa yuichi hornom vs TRW. posto ne delujes kao neko ko zna da horna moze biti i prazna, nije bas jasno sta si poredio. a i kad ima u njoj neki drajver, koji?

 TAD 1601 vs 3839W je jednako glupo porediti.

mislim, pisi Kii, to ti bolje ide nego ovo drugo.

Link to comment
Share on other sites

On 11. 12. 2017. at 8:51, damic said:

Koliko se secam sa prezentacije u BG-u, receno da ima 12 definisanih setinga. Moja predpostavka je da su vezani za odredjene velicine i nekoliko najcescih proporcija prostorije.

I tada je bilo odredjenih problema sa pozicioniranjem koje je zavrsilo tako sto su zvucnici postavljeni levo i desno od dijagonale, skoro kvadratne prostorije, predpostavljam zbog modova koji su se verovatno javljali u drugim klasicnim postavkama. Dakle, mesto gde je sweet spot, gledalo je direktno u ugao sobe. Inace, stoji cinjenica da je kvadratni oblik sobe najnezgodniji za sobne rezonance.

Pošto i sam radim vec dugo na projektu aktivnih kutija sa DSP-om u sebi, zar nije malo glupavo da se kutije tog ranga ne mogu custom prilagođavati svakom prostoru umjesto da ima memorirane postavke koje nikada nece 100% odgovarati prostoru gdje se instaliraju.

Bilo bi najbolje da se kod instalacije zvučnika u određenoj slušaoni izvrši mjerenje, promjene parametri u DSP-u i onda sve lijepo zaključa. Većina DSP-ova ima nekoliko preset gumbova, ja sam ih predvidio da se iskoriste kao dodatnu mogućnost kada se radi instalacija pa da se može nešto promjeniti za eventualno tiho slušanje, gledanje tv i sl.

Link to comment
Share on other sites

24 minuta ranije, Dacho said:

Pošto i sam radim vec dugo na projektu aktivnih kutija sa DSP-om u sebi, zar nije malo glupavo da se kutije tog ranga ne mogu custom prilagođavati svakom prostoru umjesto da ima memorirane postavke koje nikada nece 100% odgovarati prostoru gdje se instaliraju

Slazem se, ovo sto Kii koristi su najobicnije  low/high shelving korekcije na 300Hz, 3KHz i 10KHz, videti opis na stranama 12 i 13 manuala:

https://www.kiiaudio.com/phocadownload/Kii_THREE_manual_online_EN.pdf

Nista od najosnovnijih korekcija tipa PEQ.

Predpostavljam da bi implementacija sofisticiranog room correction system-a, isuvise digla cenu proizvoda, koja i ovako nije bas mala.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, damic said:

Predpostavljam da bi implementacija sofisticiranog room correction system-a, isuvise digla cenu proizvoda, koja i ovako nije bas mala.

Ne verujem da je to razlog. Ako Minidsp prodaje pojačalo sa sve room correction-om za 200-300Eur, očigledno da to više nije ni skupa ni nedostižna tehnologija.

Meni više liči na ideju da se masovno prodaje "ključ u ruke"  proizvod. Alternativa je da prodavac ide od kuće do kuće, vrši merenja i instalira zvučnik. Ili da se kupac ubedi da treba da kupuje mernu opremu, da nauči da čita grafikone, instalira softver... plus, da ga ubedi da je to jako zanimljiv posao. :D

Link to comment
Share on other sites

Žali bože DSP-a onda u kutijama ako kupac ima nekoliko preseta pa onda na uvce posluhne koji mu najbolje paše. To su nekada 90-ih stavljali na plastične linije i receivere za kućno kino pa nek se raja igra sa efektima. To je doslovce kao igranje sa ton kontrolama na pojačalu.

Link to comment
Share on other sites

12 minuta ranije, Dacho said:

Žali bože DSP-a onda u kutijama ako kupac ima nekoliko preseta pa onda na uvce posluhne koji mu najbolje paše. To su nekada 90-ih stavljali na plastične linije i receivere za kućno kino pa nek se raja igra sa efektima. To je doslovce kao igranje sa ton kontrolama na pojačalu.

Izvini, ali ovo što si napisao stvarno nema blage veze sa životom.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da kompleksnost Kii 3 zvučnika izmiče analizi pojedinih kolega sa foruma koji se "razumeju" u predmetnu problematiku. 

Posle ocenjivanja i nagrađivanja od strane renomiranih časopisa pomenute kolege se utišaju neko vreme. Onda se posle izvesnog vremena jave sa svojim nazovi stručnim mišljenjem, koje je po pravilu negativno.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, džonibigud said:

Mislim da kompleksnost Kii 3 zvučnika izmiče analizi pojedinih kolega sa foruma koji se "razumeju" u predmetnu problematiku. 

Posle ocenjivanja i nagrađivanja od strane renomiranih časopisa pomenute kolege se utišaju neko vreme. Onda se posle izvesnog vremena jave sa svojim nazovi stručnim mišljenjem, koje je po pravilu negativno.

Nitko nije rekao da je taj zvucnik loš, dapače izvrstan je, bolji nego vecina zvučnika takvog koncepta i ranga. Napravili su fantastican posao sa jedinstvenim konceptom i zasluzuje nagrade.

Ovdje je samo otvoren razgovor da se taj DSP moze bolje iskoristiti, jer on to moze i na takav nacin bi bio jos bolji.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Zexx said:

Izvini, ali ovo što si napisao stvarno nema blage veze sa životom.

Malo je grubo rečeno sve ali ako si ikada radio sa DSP-om onda znaš u čemu je poanta.

Ovdje ne govorimo o konstrukciji i konceptu cijelog zvučnika koji je inače fenomenalan nego o ulozi DSP-a u njemu.

Link to comment
Share on other sites

Bilo kakvo poredjenje ili slicnosti su totalno bez ikakve veze(mada bi neki vrlo rado zeleli da se ogrebu ) sa bilo cime napravljenim  na tu temu, zbog broja i rasporeda zvucnika u Kii3 i kada i koliko koji od njih radi.

Mozete da tripujete kao u reklami za bakin kolac.....lici....ali nije  To to.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, džonibigud said:

Mislim da kompleksnost Kii 3 zvučnika izmiče analizi pojedinih kolega sa foruma koji se "razumeju" u predmetnu problematiku. 

Posle ocenjivanja i nagrađivanja od strane renomiranih časopisa pomenute kolege se utišaju neko vreme. Onda se posle izvesnog vremena jave sa svojim nazovi stručnim mišljenjem, koje je po pravilu negativno.

Ako tebi ta kompleksnost ne izmiče, zašto nam ne objasniš kako je ovaj sistem rešio sobne modove ispod 80Hz? Moguće da ima nešto što ne vidimo, ipak smo mi samo "nazovi stručnjaci".

Cenim da je naš razgovor ovde kulturan i bez ikakve zle namere. Ovo jeste kompleksan proizvod, otuda i zanimanje, mnogo bi gore bilo da se niko i ne osvrće za njim. Nisam pratio dinamiku dodeljivanja svetskih nagrada - verovatno bih, inače, pazio kada i šta pišem.B)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...