Jump to content


SubWoofer u stereo sistemu - za i protiv? Iskustva...


nkrgovic

Recommended Posts

17 minuta ranije, beatgoeson said:

Preporučujem posrebreni OFC sa šesnaest licni, svaka posebno širmovana... radi neutralnog opsega 40-60Hz i transparentog višeg spektra, negde do 80Hz. :)   

Preporuka na mestu :cheers. Pogedaj ipak na REL-ovom sajtu o cemu se radi i cenu naravno.

 

7 minuta ranije, gvlada said:

 

http://rel.net/support/rel-connectivity/

http://rel.net/support/rel-set-up/

Користиш терминале које иначе користиш за предње звучнике.

Hvala, to sam pitao.  :)

Link to comment
Share on other sites

27 minuta ranije, beatgoeson said:

Zloban neko bi rek'o da dobre savete dajem samo kada se šalim.:lol:

Nego, skupi ovi REL-ovi... barem dobar sub nije (mnogo) teško napraviti.

 

Ja rek'o dobar Kozel i tako to :D

I ta ti je na mestu za cenu i DIY. 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, beatgoeson said:

Zloban neko bi rek'o da dobre savete dajem samo kada se šalim.:lol:

Nego, skupi ovi REL-ovi... barem dobar sub nije (mnogo) teško napraviti.

 

malo je off ali i ovo je zanimljiva pod tema generalno ... biću kratak.

Ako uzmemo automobile npr kao robu možemo zaključiti da su cene kod nas niže nego npr u Zagrebu , ako pogledamo cene u Londonu onda smo ozbiljno jeftiniji ...

Ali zato ako uzmememo HIFI proizvode , onda dolazimo veoma lako do zaključka da su cene iste kao u Londonu :-)

Čak i kad dobiješ neki popust  opet ispadne veoma slično kao u Londonu ...to mi malo beše čudno ali pomirio sam se sa tim ... zato sam počeo da zaobilazim London kao referencu u HIFI vodama :P Sad se ravnam po drugim meridijanima ali i dalje cenim ostrvska dostignuća ...

 

DIY ovog puta ne razmatram , ali ko zna zaista može da uštedi to je tako  uvek i svuda .

 

Link to comment
Share on other sites

A kako je moguće integrisati npr 2 sub-a u moj postojeći sistem bez izmene integrisanog pojačala ...kapiram da mi treba nešto što će da spreči da učestanosti ispod 100Hz odu na glavne zvučnike i da to usmerim na SUB-ove ....jel to aktivna skretnica ?

Link to comment
Share on other sites

pronađoh nešto .... JL Audio CR-1 Active Crossover . Verovatno ima i drugih modela i proizvođača ...

MRSP za ovaj model je oko 3.000 USD  . Na ovo treba dodati još min 2 sub-a  da bi sitem prevazišao sobne modove ....to je sigurica dodatnih 2000 USD u najboljem slučaju . 

Znači da bi se napravilo od dobrog još bolje treba ubaciti u igru još 5.000 USD . Zanimljiva matematika ako je tačna .

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, lalelala said:

pronađoh nešto .... JL Audio CR-1 Active Crossover . Verovatno ima i drugih modela i proizvođača ...

MRSP za ovaj model je oko 3.000 USD  . Na ovo treba dodati još min 2 sub-a  da bi sitem prevazišao sobne modove ....to je sigurica dodatnih 2000 USD u najboljem slučaju . 

Znači da bi se napravilo od dobrog još bolje treba ubaciti u igru još 5.000 USD . Zanimljiva matematika ako je tačna .

 

Lalo, nije to vise skupo kao sto je bilo nekad. MiniDSP pravi izvanredne proizvode, skretnica + dsp u jednom pakovanju za vise nego pristojnu cenu.

 

Integracija subwoofera sa miniDSP:

https://www.minidsp.com/applications/digital-crossovers/subwoofer-integration-with-minidsp

najjeftinija verzija miniDSP 2x4 za 105 USD 

https://www.minidsp.com/products/minidsp-in-a-box/minidsp-2x4

o    malo bolja i skuplja,  miniDSP 2x4 HD za 205 USD  

https://www.minidsp.com/products/minidsp-in-a-box/minidsp-2x4-hd

 

 

Link to comment
Share on other sites

Hvala na odgovoru gore, probaću i bez sečenja na 80Hz, mada kao što si rekao, napamet ovako tj na sluh, baš i nema poente onda, a još imam i samo jedan sub :| 

Ali anyway, čak i ovako kako mi je sada, malo pomerao sub duž zida i ostavio gde mi je delovalo nabolje, deluje mi mnogo zanimljvije nego samo par zvučnika, bilo kojih, bar od toga što sam imao prilike da čujem. 

Imam stav da je glupo opisivati zvuk, ali npr da sakrijem sub nekom zavesom nema sanse da bi neko locirao da postoji.

Mnogi to vezuju za subwoofer u kolima koji samo lupa nešto i kao to je to. Ovo samo povremeno zadrma nečim što inače zvučnici ne bi mogli da odsviraju, a ako u muzici nema ništa nisko, ispod tih 40-50Hz gde kutije padaju, skorz isto rade sami zvučnici bez povezanog suba i sa povezanim. 

Ne znam da li sam ja to dobro povezao i podesio, ali meni je to poenta, da subwoofer samo produbi odziv postojećeg zvučnika, a ne da naduva bass, što je lako uraditi drugačijim podešavanjem. 

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, Chieftec said:

Hvala na odgovoru gore, probaću i bez sečenja na 80Hz, mada kao što si rekao, napamet ovako tj na sluh, baš i nema poente onda, a još imam i samo jedan sub :| 

Ali anyway, čak i ovako kako mi je sada, malo pomerao sub duž zida i ostavio gde mi je delovalo nabolje, deluje mi mnogo zanimljvije nego samo par zvučnika, bilo kojih, bar od toga što sam imao prilike da čujem. 

Imam stav da je glupo opisivati zvuk, ali npr da sakrijem sub nekom zavesom nema sanse da bi neko locirao da postoji.

Mnogi to vezuju za subwoofer u kolima koji samo lupa nešto i kao to je to. Ovo samo povremeno zadrma nečim što inače zvučnici ne bi mogli da odsviraju, a ako u muzici nema ništa nisko, ispod tih 40-50Hz gde kutije padaju, skorz isto rade sami zvučnici bez povezanog suba i sa povezanim. 

Ne znam da li sam ja to dobro povezao i podesio, ali meni je to poenta, da subwoofer samo produbi odziv postojećeg zvučnika, a ne da naduva bass, što je lako uraditi drugačijim podešavanjem. 

To je poanta ! a ne da buba bez veze !  zato sam napisao da se čuje tek kad ga ugasiš ? !

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, lalelala said:

A kako je moguće integrisati npr 2 sub-a u moj postojeći sistem bez izmene integrisanog pojačala ...kapiram da mi treba nešto što će da spreči da učestanosti ispod 100Hz odu na glavne zvučnike i da to usmerim na SUB-ove ....jel to aktivna skretnica ?

Integrises tako da dodas jos jedan par zvucnickih kablova, kao sto bi to radio za bi-wiring zvucnika. Nije striktna obaveza sprecavanje niskih frekvencija na glavnim zvucnicima. Neki modeli sub-ova imaju na sebi izlaz za zvucnike sa vec filtriranim LF ali je uvek pitanje da li je to dobro izvedeno. Kada raspolazes kombinacijom pre + pojacalo, koristi se ono sto sam ranije pomenuo, jednostavni 'inline filter'. Frekvencija 100Hz je visoka. Inline filter se tjunira na recimo 35-47Hz jer njegov uticaj pocinje oktavu vise. Primer jednostavnog, 20-minutnog rada:

InlineFilterBox.jpg

Moze to i mnogo elegantnije, sa 2 male kutijice za svaki kanal itd.

A pitanje 'sta pored REL' - imas npr. englesku firmu B.K. Electronic koja se cetvrt veka bavi samo sub-ovima a pravi napredak jeste (takodje ranije pomenuti) servo-kontrolisani subwoofer(i), firma Rythmik Audio

Sa DSP-om treba vrlo pazljivo, upotreba vredi samo na niskim frekvencijama.

Link to comment
Share on other sites

Primecujem da vecina jos ne shvata ozbiljno vaznost merenja fr. odziva u sobi mikrofonom.

Jos jednom bih hteo da skrenem paznju na neophodnost merenja posebno kod sredjivanja donjeg opsega. Situacija je iz moje sobe sa istom postavkom subova.

Crvena linija, jedno od mojih najstarijih sacuvanih merenja, predstavlja odziv basa stelovanog na uvo.

Plava linija predstavlja merenje od pre neki dan, rezultat dobijen zahvaljujuci merenjima. Odzivi prikazani bez smoothinga.

0o088jB.jpg

Link to comment
Share on other sites

Audyssey XT32  ради одлично мерење ниских фееквенција а код неких авр и пре/про даје могућност коришћења Audyseey XT32 bypass L/R где не дира предње канале али остале обрађује. Код стерео сигнала то је процесирање ниских суб фреквенција док предњи остају нетакнути.

Link to comment
Share on other sites

@damic

Ja sam se vala bash namerio odziva (i korekcija istih) koristeci TACT Audio RCS predpojacala.

Kako izgleda odziv kod tebe - kad mikrofon pomeris pola metra u bilo koju stranu (drugi slusalac)?

Na gore datom linku B.K Elec ces naci i njihovo resenje za RCS, opet uslikana sjajna kriva. Da li ce zaista biti tako svuda po sobi?

Prelazak na OB konstrukciju zvucnika donosi dobar pomak, smanjuje neravnomernosti u bass odzivu u sobi.

Link to comment
Share on other sites

30 minuta ranije, DJ.NIK said:

Prelazak na OB konstrukciju zvucnika donosi dobar pomak, smanjuje neravnomernosti u bass odzivu u sobi.

U suštini bitno je da bude dipole, sad da li neki od frejmova ili čista daska malo je do preferencija a malo više do nekih drugih stvari.

Link to comment
Share on other sites

53 minuta ranije, gvlada said:

Audyssey XT32  ради одлично мерење ниских фееквенција а код неких авр и пре/про даје могућност коришћења Audyseey XT32 bypass L/R где не дира предње канале али остале обрађује. Код стерео сигнала то је процесирање ниских суб фреквенција док предњи остају нетакнути.

Audyssey ne uzima sve faktore u obzir npr. elektromehaničke... pa se stoga postižu bolji rezultati angažmanom sivih ćelija.

Link to comment
Share on other sites

13 sati ranije, lalelala said:

Šta je tu osim REL-a vredno pomena ?

 

 

Upotreba subova nije ništa novo, postoje i stara rešenja. Recimo Leviathan koji je koristio čuveni Aurasound 18"

54156624.Leviathan1a_640.jpg110145130.GhZCTk9M.Leviathan_76_72pi.jpg

Aura.jpg

 

Zatim Levinsonov HQD gde je korišćen Hartley 24"

 

post_00404_ldKlrgxoJvh_600x450.jpg

i još mnogo toga. Recimo odličan sub je bio u Jamo Digital Cinemaster (ceo sistem koštao oko 35.000$). Ekipa koja je to pravila je kasnije formirala Tact. Drajveri u surround su bili slični ako ne i identični kao što je koristio Sonus Faber, svaki drajver je imao svoj D-class amp.

Opet, može mnogo bolje od toga a za dosta manje novaca.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...