Jump to content


SubWoofer u stereo sistemu - za i protiv? Iskustva...


nkrgovic

Recommended Posts

Iz mog pisanja neko ce makar nesto da shvati, nauci, Iz tvog (navod) "-1" (kraj navoda) ama bas nista.

Sad vidimo da se pravdas da si mislio na svoju sobu. Ko te prozvao da pises o svojoj sobi? Trazilo se konkretno znanje i iskustvo o, pazi ponovo boldovano: sab-vuferima. Nemoj da te mrzi da dodas ta tri slova, da bi znali da ipak ucestvujes u pravoj temi. Vufer je jedno, sab-vufer drugo. Ne pada mi na pamet da polemisem - gomila bezveznih strana je ispisana ovde zarad isprazne 'polemike'.

Link to comment
Share on other sites

17 minuta ranije, chika_milan said:

hvala puno na temi. svasta ovde moze da se nauci.

 

hvala

+1 zahvaljujem na kvalitetnim korisnickim postovima ,bilo ih je i dosad ali rasutih u raznim temama,bolje da je na jednom mestu.Nije funkcija kvalitetnog sub-a da se dobije vise bass-a,razmuljanog kako to obicno bude sa losim subwooferima.Upravo suprotno,treba da je dublji,a cistiji.I vrhunski zvucnici koji imaju kvalitetan i dubok bass nemaju ga u visku.Pocetnici u hifi najcesce budu fascinirani naduvanim mid basem.Secam se i sam da kad sam prvi put kao klinac cuo linn izobarik koji ide do 20hz da su mi bila veca ocekivanja od 2xb139,sve dok se nije bas pojavio tamo gde treba tj. gde ga ima.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Peter said:

            Veoma si prepotentan i cinican i ne znam dali sa tobom vredi polemisati.                                                                          Kad kazem da sam protiv vufera,mislim protiv vufera u mojoj sobi.Nisam mislio na tudje sisteme.Otkud ja znam sta ti volis,kakvu muziku slusas i kako volis da je slusas ? Iznosim svoje misljenje o svom sistemu.Naravno da nesto sto je kvalitetno moze samo poboljsati zvuk a posebno kod ljudi koji imaju ESL.

            Prilicno sam zadovoljan onim sto imam i nemam potrebu da u ovom momentu bilo sta menjam.Ko nije zadovoljan zvukom,naravno da treba da poradi na sistemu.Nemam nista protiv da neko kome treba vufer ode i kupi ga.Ako covek to voli i treba da ga ima.

            Sonichammer je postavio konkretno pitanje ( verovatno sa razlogom ) ja iskreno odgovorio i sta je tu lose ? Nemam razloga da mu se izvinjavam jer  nisam nikog vredjao kao sto ste ti i Pecass.Jos sam i rekao da je tema OK.

            U bliskoj buducnosti planiram da "predjem" na ESL i tada cu sigurno razmisljati o vuferima.

Nema tu nikakvog vredjanja ako neko "svoje" shvata zdravo za gotovo...onda i ja "svoje"itekako shvatam zdravo za gotovo.

ESL i nisu usamljeni u svom f- podruciju, to je vecina tumaca zvuka na trzistu. 

PITANJE je : da li je to tebi potrebno i da li CUJES razliku sa i bez f-pomeraja I da li to tebi cini zadovoljstvo (koje nam je inace uskraceno sa vise nivoa kako svesti tako i realizma u kome zivimo) da dozivis ono sto je neko hteo da kaze ili interpretira ili producira u tom kratkom protoku informacija za podizanje endorfina u sivim ili vec bilokakvim celijama.

E kad rasprava dodje na nivo primitivne zajednice "de facto" ja sam "de jura".

I uzivam u svakom tonu koji izlazi iz "de facto"mog projekta reprodukcije muzike i f-opsega.

Link to comment
Share on other sites

45 minuta ranije, chika_milan said:

kako se radi to merenje pomocu koga se pozicioniraju zvucnici i subwufer? koliko kosta to? ko to radi?

Milane,

Izuzetno je tesko uraditi kvalitetno tj. validno merenje bass odziva u nekoj sobi. Vrlo skoro je bio jedan skup gde smo probali uzivo da merimo odziv zvucnika gde je u sobi (studio za miksovanje) bilo prisutno desetak osoba. Pomeranje necije ruke ili noge je pravilo totalni zbrlj u odzivu sa mikrofona te FFT grafikonu na racunaru. Dakle, nista od (kvalitetnog) merenja.

Jednostavno resenje jeste isprobavanje tj. pomeranje subwoofer-a po sobi - dosta lako ako je jedan sub. Pozicioniranje u liniji sa zvucnicima pa ako ne ide, malo ispred / iza, linija prve trecine ili cak blize samom centru tj. polovini sobe. Trudis se da smanjis ili potpuno eliminises 'brundanje' tj. cujno prisustvo subwoofer-a. Aktivni sub ima preklopnik faze (0/180) dok bolji imaju kontinuelnu korekciju faze cijim podesavanjem jako dobro mozes uklopiti sub sa glavnim zvucnicima.

Obavezno je dobro odvajanje (decoupling) sub-a od poda - siljci ili absorberi, oba pristupa imaju i dobre i lose strane.

U studiju se subwoofer cesto montira dosta visoko od poda ili u samim uglovima plafona, uz jako dobro izvedeno dampiranje naravno.

Konstrukcija subwoofera takodje ima uticaja na kvalitet zvuka. Moje iskustvo je da se sa subwooferima tzv. 'open baffle' konstrukcije postizu izuzetno dobri rezultati tj. kod ovakvih subwoofer-a retko dolazi do 'punjenja' sobe i pri najvecim glasnocama. Jednostavno, to je prednost konstrukcije. Nedostatak je taj da sub (ili dva) mora da bude udaljen od zadnjeg (ameri kazu 'prednjeg', 'front') zida najmanje 90cm (3 fita) ili vise. Kod mene je svih 120cm tj. 4 fita.

Dalji napredak jeste nabavka subwoofer-a sa tzv. servo-kontrolisanim drajverima i pojacalima. Kod ovakvih drajvera signal iz pojacala se zasebnim namotajem 'kalemom' na zvucniku vraca nazad i uporedjuje sa originalom. Svaka greska u odzivu se trenutno koriguje. Dobro radi u svim konstrukcijama subwoofer-a. Slicna resenja su postojala jos 70-ih god (Philips) ali su koristili elektroniku tj. akcelerometre koji su cesto otpadali (odlepljivali se) od membrane / magneta zvucnika.

Postoje zvucnici koje sadrze subwooofer u sebi, primeri su raznoliki, npr Gradient 'Revolution', 'Evidence', Linkwitz 'Orion', 'LX521', Gr Research 'V', 'SuperV', 'Venuette' (moji zv.) i tako dalje. Linkwitz-ov LX521 je izuzetno dobra konstrukcija jer subwooferski deo stoji nezavisno od ostatka sistema, ostali zvucnici 'opkoracuju' sub sekciju. Nema nezeljenih vibracija a moguce je pomeranje napred-nazad u cilju najbolje integacije zvucnik / soba.

Link to comment
Share on other sites

Subvuferi? Svakako, dva najmanje, inace sam za varijante od tri ili cetiri. Fizicki, u sistemu imam 5 komada, ali se mogu posmatrati kao 3 jer su prednja dva direktno ispod glavnih zvucnika, Geddes-ov metod  po kome glavni zvucnici rade u fulu. Svi subovi seceni na 80Hz 24LR preko digitalne xo-dsp. Multisub sistem sam prihvatio pre pet godina, sve radjeno onako, vise na uvo, upotrebu spl metra i muzickih fajlova snimljenih tonova u Hz, smedjutim tek otkako sam pre dve godine presao na merenja REW programom postigao sam znacajna poboljsanja.

Kao sto je vec receno,  malo ljudi je imalo priliku da cuje dobar bas u sobi. Da bi se bar vizuelno docaralo kako bi trebao izgledati dobar bas kao i ceo zvucni opseg u sobi evo nekoliko grafika izvanredno skockanog sistema, izvesnog amera sa nickom jim1961. Covek se pojavljuje na Gearslutz, AVS i diy audio forumu. Koliko pratim ove stvari, ovo je jedan od najboljih primera.

link: https://www.gearslutz.com/board/studio-building-acoustics/817205-my-listening-room.html

Sve je postignuto sa dva glavna zvucnika i tri subvufera uz prisustvo bogatog akusticnog tretmana sobe. Manje vise, sve je radio u sopstvenoj reziji tako da su novcana ulaganja minimalna. Koliko se secam, upotrebljeno je oko 40 bas trapova. Merenja dobro uklopljenog sistema sa savrsenim basom trebala bi izgledati ovako. Ceo postupak trajao je dve godine, na linku sve opisano do najsitnijeg detalja.

NYXad8i.jpg

L2qC8Mu.jpg

xPSmldb.jpg

e3HD44Y.jpg

kb0cZH6.jpg

Link to comment
Share on other sites

Auh, na šta mu liči ta prostorija :mellow: 

Jedno noob pitanje sada, kažeš da ti sa ampa ide full range na zvučnike, a subovi idu ispod 80Hz. Zašto full range na zvučnike, šta je prednost, zar se tako ne preklapa neki deo opsega itd? 

Ja trenutno koristim high pass na 80Hz, mislim kao, rasterećeni su (doduše bukšelf, mali) zvučnici svega ispod 80Hz, a vufer sa svojh 500rms valjda bolje to radi anyway.. 

Većina ovde piše napamet nešto, čak mi se čini da neki izmišljaju koju opremu imaju itd, ti deluješ da znaš šta pričaš :)

Link to comment
Share on other sites

moje laicko, na moje uvo - meni na kutije ide full range, a subwoofer mi je secen na ispod 40Hz. meni se tako najvise dopada kako se cuje. sve ostale varijante (na kutije 80, pa i 60 i 40) sve sam probao, ne dopada mi se za muziku. za filmove, mozda. mada tu se nisam nekako ozbiljnije igrao i podesavao. za stereo sam probao milion varijanti i pozicija, dok nisam dobio kako mi se dopada.

 

btw @Chieftec znam da se meni nisi obratio, al reko, mozda ti nesto znaci kako je kod mene bilo....

Link to comment
Share on other sites

Milane, nije sub secen na 40Hz vec si podesio centar 'grbe' tj. srednju tacku pojacanja. Sabvufersko pojacalo namerno nije linearno vec ima izdizanje od nekoliko dB (obicno 3-6dB) u tom najnizem spektru frekvencija. Cilj je 'upumpati' vise snage tamo gde zvucnicka jedinica uveliko pada u linearnosti odziva. Obicno se izvodi i naglo secenje frekvencija ispod 20Hz i time sprecava 'overdrajv' zv. jedinice tj. nepotrebno izletanje membrane u subsonicnom podrucju. Setovanje na 40Hz znaci da glavne jedinice fino rade tj. dosta linearno u nizem spektru.

Ubacivanje tzv. 'inline' filtera kojim se iz predpojacala salje 'seceni' signal (ne sadrzi najnize frekvencije) je dobar nacin rasterecenja glavnih zvucnika i 'prociscenje' ostatka spektra. Inline filter je filter prvog reda, dakle samo kondenzator na putu signala pa mora biti izuzetno kvalitetan. Vrednost kondenzatora se odredjuje na osnovu zeljene frekvencije u kombinaciji sa izlaznom impedansom predpojacala. Naravno sada od predpojacala idu dva para kablova, jedan preko filtera a drugi cist, do sub-a. Ako je sistem bez predpojacala moze biti i malo problema - u slucaju izvora koji nema dovoljno pobude (mooda) za deljenje signala na dva uredjaja.

 

Link to comment
Share on other sites

14 sati ranije, Chieftec said:

Auh, na šta mu liči ta prostorija :mellow: 

Jedno noob pitanje sada, kažeš da ti sa ampa ide full range na zvučnike, a subovi idu ispod 80Hz. Zašto full range na zvučnike, šta je prednost, zar se tako ne preklapa neki deo opsega itd? 

Ja trenutno koristim high pass na 80Hz, mislim kao, rasterećeni su (doduše bukšelf, mali) zvučnici svega ispod 80Hz, a vufer sa svojh 500rms valjda bolje to radi anyway.. 

Većina ovde piše napamet nešto, čak mi se čini da neki izmišljaju koju opremu imaju itd, ti deluješ da znaš šta pričaš :)

Ovo sad imalo zlazi van naslova teme al predpostavljam da nije na odmet da se pomene. Multisub sistemi su se relativno skoro pojavili, ima 5-6 godina. Dva najpoznatija sistema su Geddes-ov i Harman-ov (Floyd Toole).

Glavna ideja multisub sistema je da se umnozavanjem niskotonskih zvucnih jedinica u sobi indukuje sto VECI broj MANJIH sobnih rezonanci sto rezultuje daleko ravnomernijem basu. Druga predpostavka je da ljudsko uho nije u stanju da razlikuje delay izmedju dva suba u vremenskom razmaku manjem od 30 mili sekundi, sto iznosi oko 10 metara.

Primer, emituje se signal niske freq. (ispod 80Hz) na 2 suba, jedan je pozicioniran kod slusaoca, drugi udaljen 10 metara. Ljudsko uho nece biti u stanju da zvuk sa udaljenijeg suba registruje sa delay-em (kasnjenjem) vec ce oba zvuka cuti kao jedan. Prema nekim teoreticarima ova granica se moze povecati cak na 50 mili sekundi, oko 17 metara, sto jos vise poboljsava stvar.

Ukratko, Geddes-ov random (nasumicni) sistem je baziran na 3 suba. Jedan je obavezno u cosku a druga dva na najboljim pozicijama u sobi. Iz ovog razloga merenja mikrofonom su neizostavna u cilju pozicioniranja subova na najidealnija mesta. Od namestanja na uvo (godinama radio ovo) slaba vajda.

Sad, u vezi tvoga pitanja. Posto po Geddes-u, glavni zvucnici koliko toliko imaju neku reprodukciju niskih tonova, tu i tamo u sobi naprave po neku rezonancu, zasto to ne iskoristiti i uklopiti u rezonance 3 subvufera?  Naravno ako dodje kako kazes do preklapanja sobnih rezonanci, ako su u fazi-dolazi do povecanja istih ako su u kontra-fazi dolazi do ponistavanja ili smanjenja. Upravo zbog toga neophodna su merenja mikrofonom, stelovanje na uvce = mission impossible.

Harmanov (Floyd Toole) sistem, baziran je na 4 suba, koji su simetricno rasporedjeni u sobi. Signal za subove je u mono izvedbi. Prilagodjen je klasicnim sobama kvadratnog oblika i zbog toga je relativno predvidiv.

Wayne Parham flanking sub system je treci manje poznati sistem predvidjen za 2 suba. Vidim da par kolega koristi 2 komada u sistemu pa mogu da proguglaju o tome ako ih zanima.

Kod reprodukcije niskih tonova najveci uticaj ima sama prostorija i pozicioniranje subova u njima. Neka moja laicka procena, 60 posto soba, 40 posto subovi.

Na kraju jos dve stvari, sredjivanje rezonanci (pikova, modova) na opsegu ispod 80-90Hz moze se srediti iskljucivo multisub sistemima dok iznad ove granice delotvornost preuzimaju bas trapovi, do 200-300Hz.

Uz ovo kao zajednicko ide dodata korekcija uz pomoc raznih vrsta dsp-a kao i pravilno pozicioniranje niskotonskih izvora u sobi.

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 12.6.2016. at 8:57, DJ.NIK said:

Iz mog pisanja neko ce makar nesto da shvati, nauci, Iz tvog (navod) "-1" (kraj navoda) ama bas nista.

Sad vidimo da se pravdas da si mislio na svoju sobu. Ko te prozvao da pises o svojoj sobi? Trazilo se konkretno znanje i iskustvo o, pazi ponovo boldovano: sab-vuferima. Nemoj da te mrzi da dodas ta tri slova, da bi znali da ipak ucestvujes u pravoj temi. Vufer je jedno, sab-vufer drugo. Ne pada mi na pamet da polemisem - gomila bezveznih strana je ispisana ovde zarad isprazne 'polemike'.

Ok.Ti si pametan,ja sam glup i hajde da prekinemo ovo.Molim te, kad vidis moj post nemoj ga procitati.Preskoci ga i nastavi dalje.

Link to comment
Share on other sites

36 minuta ranije, Aleksandar75 said:

 

Subwooferi se ne čuju kao posebni zvučnici, što bi se reklo ''nestali su u prostoru''... najbolji bas koji sam ikada čuo!

 

Ниједан звучник не треба да се чује понаособ, ни у стерео а још мање у вишеканалном систему. По очекивањеу да се суб засебно примећује или суроунд звучници посебно примећују говори да ти људи нису чули лепо подешен и интегрисан систем. Драго ми је да се полако иде ка томе да се и табу коришћења суба попут јереси коначно разбије.

Link to comment
Share on other sites

45 minuta ranije, Aleksandar75 said:

Ljudi, pre oko sat vremena slučajno u kraju sretnem kolegu @pecass

Odemo potpuno spontano do njega da čujemo sistem... Dakle, to je ''padanje na dupe'' ....luuuudilo kako svira :thumbsup2

Subwooferi se ne čuju kao posebni zvučnici, što bi se reklo ''nestali su u prostoru''... najbolji bas koji sam ikada čuo!

 

Koji je sistem?

Subova je vise od jedan ako sam razumeo?

Link to comment
Share on other sites

Pitanjce, kod tih REL-ova konekcija ide preko zv.terminala na amp-u - da li se subwoofer kaci na B zv.terminale dok su stereo zvucnici nakaceni na A zv.terminale, pa se mora slusati na poziciji AB speakers ili kako vec?

Moze li pojasnjenje?

Inace, i ja prosle godine bio u fazi razmatranja uvodjenja subwoofera u sistem pored stereo dvosistemca. REL je opcija do 00 za budzet 1k+ evra, ali upgrade sa kablovima za njega je poseban trosak. :crno-na-belo

Link to comment
Share on other sites

27 minuta ranije, ab said:

Pitanjce, kod tih REL-ova konekcija ide preko zv.terminala na amp-u - da li se subwoofer kaci na B zv.terminale dok su stereo zvucnici nakaceni na A zv.terminale, pa se mora slusati na poziciji AB speakers ili kako vec?

Moze li pojasnjenje?

Inace, i ja prosle godine bio u fazi razmatranja uvodjenja subwoofera u sistem pored stereo dvosistemca. REL je opcija do 00 za budzet 1k+ evra, ali upgrade sa kablovima za njega je poseban trosak. :crno-na-belo

 

http://rel.net/support/rel-connectivity/

http://rel.net/support/rel-set-up/

Користиш терминале које иначе користиш за предње звучнике.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...