Jump to content


SubWoofer u stereo sistemu - za i protiv? Iskustva...


nkrgovic

Recommended Posts

РЕЛ нпр форсира њихову везу на звучничких излаза, тврдећи да је то најбоље решење. Можда и јесте за РЕЛ субове, добијајући тако најбољу интеграцију са појачалом преносећи звучни печат и динамику. Отпор од 100 к-ома наводно не утиче на квалитет звука и појачало ''не види'' додатни суб.

Link to comment
Share on other sites

Треба знати и умети да би нешто ваљало. Није свако ни кадар да подеси... Када је све како треба ни не примети се додатни звучник тј суб, све свира као целина. Многи ни не знају какви ниски тонови треба, могу да буду. Сретао сам се са ликовима који су одушевљени плићим басом, да кажемо да је то и до укуса... не и верности.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam neke prosečne visine 182-183.Za zvucnu kutiju odprilike takve visine reklo bi se da je nadprosečna.Odprilike toliku zvučnu kutiju sa 4 scanspeak bas srednjetonca i dva revelator visokotonca sam nedavno video kod Karana u slusaonici(nazalost nedovrsenoj).Rekao bi čovek vizuelno nešto potaman i za 40-50m2,toliki DY su bili sajamski vizuelni dozivljaj.Međutim pored toga jos jos dva para tolikih ili mozda malo gabaritnijih kutija-sabwooferi sa još 4-5velikih bass scanspeak jedinica većeg prečnika,nisam puno zagledao ali mislim u kompresiji.E to je pravi sabwoofer.Samo koliko bi kostao takav u fabričkom izdanju ne smem ni da pomislim.Nešto mi sad žao što nisam uslikao za ovu temu.

inače moje iskustvo kao audiofila pocetnika pre 25g pridodatim na ls 3/5a standard bilo je kaNtastrofalno pa sam digao ruke na tu temu.Naleteo na los b&w sabwoofer pasivni.Jos ga jednom cuo uz esl57,jos gore.Model se zvao acustitune...muljač za izbegavanje

Link to comment
Share on other sites

Pa nisu precizni za početak, ne uklapaju se u muzičku sliku. Ljudi se trude da obične zvučnike nameste tako da zvuk bude celina, pa to bude teško, mislim da su subvuferi daleko od toga. Barem one koje sam ja čuo.

Mislim da su oni proteza za impotentne zvučnike. Doduše mogu da budu korisni u sistemima koji nisu kućni, recimo u kafićima i diskotekama. Za mene je to igračka, zato ih tako puno ima na KP.

Link to comment
Share on other sites

@Peter

Da se ne mucim, gosn pecass je napisao dovoljno

I opet da ponovimo lekciju, tema je o sub-vuferima ili sub-woofer-ima, nikako o vuferima, fuferima ili kako to fino kaze jedan dragi poznanik (procit'o na najedukativanijem audio sajtu, "KP") - 'puferima'.

Subwoofer ima zadatak pokrivanja najnizeg zvucnog podrucja, najcesce od 18-20Hz do nekih 130-150Hz. Ovo podrucje nosi najvise zvucne energije sto se dalje prevodi u najvecu potrebu naponsko / strujnih zahteva (energije) pojacala.

Vufer (fufer - pufer) standardne konstrukcije (35-40Hz do ~1200-2000Hz) je u velikom problemu da se izbori sa ovako niskim frekvencijama. Pogotovu je u problemu drajver 'sirokopojasne' konstrukcije tj, zv. jedinica koja bi (teoretski) bez ikakve elektronike (skretnice) trebalo da pokrije citavo podrucje od interesa, 20Hz do 20.000Hz. Nemoguce. Bar ne bez izoblicenja reda 5, 10, 15%.

Evo malo fizike:

Kick-drum iliti bas bubanj u nekoj bubanj sekciji danas je obicno precnika 20 ili 22 incha (50-56cm), dok je isti taj bubanj u nekom vojnom ili karnevalskom orkestru ili nama popularnim trubackim orkestrima cak i mnogo veci (do 28" tj. 70cm).

Udarac u membranu bas bubnja pravi pomeraj oko 5 santimetara u jednom pravcu.

Zadatak: Izracunati zapreminu pomerenog vazduha.

Ajde rastumaci kako moze prcvoljak od membrane nekog 6-7-8 inch zvucnika da proizvede energiju tog kick-drum tj. bas bubnja? Koliki hod treba da bude kod te membranice, metar, metar ipo?

Ovo je samo jedan instrument, da ne pominjem loode sesije npr. New Orleans Brass bendova.

Dakle, subwoofer i to ne jedan vec minimum dva je neophodan za zaista dobru, vernu audio reprodukciju. Zasto min. dva? Iako se generalno smatra da za frekvencije ispod 200Hz ne mozemo odrediti odakle zvuk dolazi (na LP se bass snima samo na jednom kanalu), ipak visi harmonici osnovnog tona daju prostornu informaciju nekog zvucnog izvora (instrument ili glas, reverb prostorije itd)

Da ne propustim vazno: nije bitna bezvezna kolicina bass-a (konstatacija 'promeni zvucnik') vec njegov kvalitet, njegova definisanost. Dakle, izvini se i cestitaj SonicHammer-u (AV Impuls-u) na odlicnom poslovnom potezu. REL spada u vrh ponude subwoofera.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...