Jump to content


Pomoc kod izbora i postavljanja Home Theatre System


Recommended Posts

Kod dizajniranja  home theatre system treba obratiti paznju na dobar izbor svih elemenata kao sto su : 

1. Surround Speakers (Zvucnici )

Surround zvucnici su veoma vazna komponenta prilikom dizajniranja jednog home theatre system.

Postoje razni surround home theatre sistemi kao sto su 2.1 , 5.1 , 7.1 , uprkos tome za pracenje filmova je neophodno imati jedan minimum kao sto je 5.1 sistem . 

2. Surround Receiver (Resiver )

Resiver je najvaznija komponenta u home theatre system .On vrsi proces pojacanja i korekcije zvuka u jednom surround sistemu .

Vrlo je bitno posedovati resiver sa velikim brojem ulazno izlaznih jedinica kao sto su HDMI in /Out ,podrska za Blu-ray diskova , Blutooth konekcija kao i sto veceg broja podrska audio i video fajlova .

3. HDMI cables (kablovi )

Kao poslednja karika pri izgradnji Home Theatre System sigurno doprinosi i dobar izbor HDMI kablova .

Uvek je vazno birati HDMI kablove  dobrog kvaliteta uz minimalnu podrsku 1080p kvaliteta prenosa videa .

Postavljane Surround sistema 2.1

Prvi korak koji treba sprovesti kod postavljanja ovog sistema je postaviti subwoofer (zvucnik 4) koji uglavnom radi na niskim frekvencijama (basovi) od 60 do 100 Hz  .Uglavno se postavlja blizu resivera , ali ne i u uglovima sobe blizu zidova .

Drugi korak je postavljanje levog i desnog prednjeg zvucnika na 1 do 1,5 metar od centralne ose gledanja i na visini glave gledaoca od 1 do 1.5 metar . Cilj je formiranje jednakokrakog trougla sa uglaovima od 20 do 30 stepeni .

 

Stereo Sound 2.1.jpg

Postavljane Surround sistema 5.1 

Prvi korak koji treba sprovesti kod postavljanja ovog sistema je postaviti subwoofer (zvucnik 5) koji uglavnom radi na niskim frekvencijama (basovi) od 60 do 100 Hz .Uglavno se postavlja blizu resivera , ali ne i u uglovima sobe blizu zidova .

Drugi korak je postavljanje levog i desnog prednjeg zvucnika na 1 do 1,5 metar od centralne ose gledanja i na visini glave gledaoca od 1 do 1.5 metar . Cilj je formiranje jednakokrakog trougla sa uglaovima od 20 do 30 stepeni .

Treci korak je postavljanje centralnog zvucnika ( zvucnik 3) ispod ili iznad televizora koji je uglavnom odgovoran za govor koji cujemo .

Cetrvrti korak je postavljanje surround zvucnika ( zvucnik 6) na 90-100 stepeni od centralne ose ili na 10-20 stepeni od glave posmatraca .

 

Stereo Sound 5.1.jpg

 

Postavljane Surround sistema 7.1 

Prvi korak koji treba sprovesti kod postavljanja ovog sistema je postaviti subwoofer (zvucnik 5) koji uglavnom radi na niskim frekvencijama (basovi) od 60 do 100 Hz  .Uglavno se postavlja blizu resivera , ali ne i u uglovima sobe blizu zidova .

Drugi korak je postavljanje levog i desnog zvucnika ( zvucnik 2) na 1 do 1,5 metar od centralne ose gledanja i na visini glave gledaoca od 1 do 1.5 metar . Cilj je formiranje jednakokrakog trougla sa uglaovima od 20 do 30 stepeni .

Treci korak je postavljamo centralni zvucnik ( zvucnik 3) ispod ili iznad televizora koji je uglavnom odgovoran za govor koji cujemo .

Cetrvrti korak je postavljanje Surround zvucnika ( zvucnik 6) na 90-100 stepeni od centralne ose ili na nekih 10-20 stepeni od glave posmatraca .

Peti korak je postavljanje zvucnika ( zvucnik 7) iza posmatraca u istoj osi sa levim i desnim prednjim zvucnicima na 150 stepeni od centralne ose .

Sta vi mislite I kakva su vasa iskustva ?

Link to comment
Share on other sites

........

Prvi korak koji treba sprovesti kod postavljanja ovog sistema je postaviti subwoofer (zvucnik 5) koji uglavnom radi na niskim frekvencijama (basovi) od 60 do 100 Hz  .Uglavno se postavlja blizu resivera , ali ne i u uglovima sobe blizu zidova .

..........

Nenade, ovo nije ispravno. Pravilno pozicioniranje suba je posebna i mnogo komplikovanija prica, najvise zavisi od dimenzija sobe i pozicije suba u njoj.

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, damic said:

........

Prvi korak koji treba sprovesti kod postavljanja ovog sistema je postaviti subwoofer (zvucnik 5) koji uglavnom radi na niskim frekvencijama (basovi) od 60 do 100 Hz  .Uglavno se postavlja blizu resivera , ali ne i u uglovima sobe blizu zidova .

..........

Nenade, ovo nije ispravno. Pravilno pozicioniranje suba je posebna i mnogo komplikovanija prica, najvise zavisi od dimenzija sobe i pozicije suba u njoj.

Točno tako , pravilno postavljen sub se ne čuje ako ga se ne vidi ? , a položaj određuje prostor ! . meni iako na polovici polovici prostora u kancelariji služi sa dodanom gornjom pločom kao stolič za kavu ? :)

Link to comment
Share on other sites

Bas, odnosno emisija niskih frek. u sobi (obicno se podrazumeva opseg do 200Hz) najvecim delom zavisi od same sobe i pozicije izvora niskih freq.  Dakle, bitne su dimenzije i oblik sobe, popunjenost namestajem, zavesama, tepisima i sl. kao i pozicija samog subvufera (jednog ili vise komada). Svako pomeranje suba bilo ono 10-20cm, pokazace drugaciji odziv niskih freq. Kako se u sobi klasicnog oblika paralelopipeda nalaze 3 para paralelnih zidova, u njoj ce se formirati manji broj velikih, dominantnih sobnih rezonanci (modova) kao i veci broj manjih.

Na netu je dostupan veliki broj kalkulatora za izracunavanje sobnih modova, napr.  http://www.bobgolds.com/Mode/RoomModes.htm  tako da je moguce, unapred znati na kojim freq. ce se pojaviti rezonance, ovo vazi samo za sobe klasicnog oblika.

Generalno, karakter prostiranja niskih freq. u sobi se slabo razume i vecina smatra da ono sto se vidi na graficima proizvodjaca zvucnika, odgovara situaciji u njihovoj sobi. Istina je medjutim daleko od toga.

Kako se muzika u sobi slusa najcesce sa mesta slusanja, zbog gore navedenog, odziv basa na tom mestu nece imati blage veze sa onim sto se prikazuje na graficima. To vazi kako za niskotonske jedinice glavnih zvucnika tako i za subvufer(e).

 

KgJEbFX.jpg

 

Primer iz moje sobe, mereno sa pozicije slusanja, prikazano bez smoothinga:

Zelena linija, sub pozicioniran na podu u zadnjem levom uglu sobe

Crvena linija, sub pozicioniran na podu 1m od prednjeg zida i 1m od desnog zida

Plava linija, sub pozicioniran na plakaru ispod plafona, sredina levog zida sobe

Crna linija, zajednicki odziv svih 5 subvufera koje koristim. Namerno nisam prikazao odziv jos 2 suba jer je vec prilicna guzva na grafiku.

Ono sto mozemo da zakljucimo iz grafika je da sama pozicija suba strahovito utice na ono sto se cuje na mestu slusanja. Vidljive su karakteristicne sobne rezonance prisutne kod gotovo svake pojedinacne pozicije.

Poenta dobrog  basa je u tome da je njegov odziv sto ravnomerniji, bez velikih pikova i rupa. Evidentno je da sa samo jednim subom, to svakako nije moguce te je jedino resenje multisub sistem. Sa dva suba, postizu se bolji rezultati a neki najbolji kompromis sto se tice ulozenog novca i dobijenog zvuka, dobija se sa 3 suba. Ja koristim 5 komada, prosto iz razloga jer ih imam a i daju bolji rezultat nego tri.

Bas trapove ne koristim. Oni postaju efikasni tek na freq. visim od 80-90Hz. Sa njima bi sigurno dobio poboljsanje u tom delu spektra (izravnavanje pikova).

 

Link to comment
Share on other sites

U potpunosti se slazem da grupa subwoofera moze poboljsati zvuk basa i da je dosta komplikovano postavljane .U nastavku moga izlaganja pokusacu da malo objasnim zasto ne u samom uglu prostorije i koje su to mesto gde bih jos moglo da se postavi subwoofer u zavisnosti od prostorije .

Prvi savet :

Uvek treba izbegavati postavljanja  subwoofere na daljini od ugla sobe manje od 1/3 radne frekvencije  da nebih doslo do  nezeljenog boom efekta  pri cemo se bas  pojacava  do te  mere da postaje nepozeljan po slusanje   .

 

subwpl2.gif

Drugi savet :

Slazem se sa kolegom da vise subwoofera mogu poboljsati kvalitet bas tona i da  treba primenjivati kad god je to moguce .

 

Treci savet :

Dajem jos neke prakticne primere gde mozemo   postaviti subwoofer  u zavisnosti od oblika sobe .

speakerplacement-LPlan.gifspeakerplacement-OpenPlan.gif

Link to comment
Share on other sites

Nenade, zaboravi tvoj prvi savet. Kao sto sam vise puta rekao, prostiranje niskih freq. u sobi (malim prostorima) je veoma komplikovano. Cak i onaj kalkulator koji sam dao u prethodnom postu koji izracunava sobne rezonance, vazi iskljucivo za sobe kvadratnog oblika. Kako nijedna soba nije prazna u ulogu ulazi namestaj, hi-fi sistem, tepisi i ostalo sto dalje komplikuje stvari.

Svaka soba je jedinstvena i tako je treba tretirati.

Akustika kao nauka je odavno definisala zvuk otvorenih velikih prostora kao i vecih zatvorenih (sale, koncertne/kongresne dvorane i sl.). Medjutim o malim zatvorenim prostorima tipa nasih soba za slusanje, ima jako malo. Sto se tice ovog hobija, o ovome postoji najvise informacija napisanih od Floyd Toole and Earl Geddes, pogledaj malo na netu. Na nasim forumima, mislim na ova dva domaca, o ovome nema skoro nista ali zato na stranim, ima dosta (diyaudio, gearslutz, avs forum). Sistem sa vise subvufera sam provalio pre pet godina i to radi vise nego dobro. Ko pazljivo pogleda moj gornji grafik, videce i sam da sa jednim izvorom zvuka niskih freq., sto je obicno subvufer, nema sanse da se postigne dobar bas. Sa dva vufera glavnih zvucnika, ako su sposobni da idu jako nisko sto je strahovito retko, slicna je prica. Tek sa tri ili cetiri izvora niskih freq, menja se situacija.

 

Dalje, sve radnje oko sredjivanja akustike u sobi, nemoguce su bez MERENJA mikrofonom. Ovo sto se inace masovno radi glupiranjima tipa: uparivanje pojedinih komponenti sistema (recimo, ova komponenta je svetla a ova tamna pa se dopunjuju), tjuniranje zvuka preskupim kablovima i mnogobrojnim snake oil stvarima, sve to ne predstavlja ni promil onoga sto se moze postici kad se obavi korektno snimanje konkretnog prostora-sobe i zatim krene u resavanje postojecih problema.

Ljudi ne shvataju da u danasnje vreme merna oprema, mora da bude sastavni deo hi-fi Sistema. Kao sto je nekad davno bila cetkica za ciscenje igle gramofona. Btw, ja sam nabavio merni mikrofon i pre-amp za tricavih 90 evrica, a pojedinci su u stanju da daju stotine evra za hebene kablove.

Link to comment
Share on other sites

Најбоље резултате у потрошачкој електроници авр и процесора звука даје Audyssey XT32 са 8 мерних позиција и успешно калибрише чак и LFE канал(е). Ипак, скупљи модели имају могућност Pro калибрације која се додатно наплаћује. Користе додатни мерни уређај на мин 32 позиције у соби, што је еквивалент ономе што Дамић препоручује. Већина авр и проц има могућност ручног подешавања што може бити згодно, жели ли неко да се игра тиме.

Оно што је по мени изузетна ствар је динамички Одисејов еквилајзер. Сви филмови се миксују на референтном нивоу за биоскопе, што је често прегласно за кућне системе. Стишавањем губи се баланс звука кући па су често задњи канали тиши, високи су израженији итд. Дин ек подеси звук као да се слуша на референтном нивоу, избалансира звук и даје одличне резултате. Мана је процесорска моћ коју тражи па су махом, осим уређаја преко 10к еура, сигнали ограничени на 48/24. Све преко иде на доле, што је за филмове који јесу 48/24 макс сасвим ок. Музика иде и до 192/24 па се ту препоручује гашење Одисеја да се не би сакатио формат а и зато што музика, за разлику од филма, нема јединствени референтни ниво миксовања па резултати нису толико добри.

Link to comment
Share on other sites

Da li su subwooferi sa jednim drajverom bez obzira na njegovu poziciju u kabinetu jednostavniji za pozicioniranje od sub-ova sa vise drajvera? Ne mislim samo na npr Kef koji na nekim modelima ima drajvere sa leve i desne strane vec i na druge proizvodjace koji imaju kombinaciju drajvera i pasivnih radijatora sa svih strana osim zadnje. Ne mogu da se setim proizvodjaca ali video sam model sa dva aktivna drajvera i dva pasivna radijatora u jednoj kutiji i pokrivaju sve strane osim zadnje (ukljucujuci i donju). Da li bez obzira na to rade kao jedna kutija ili postoji sirenje frekventnih talasa na svaku stranu pa ih mozda treba izbegavati?

Link to comment
Share on other sites

Nema veze koliko se vufera i pasivnih membrana, ukoliko ih ima, nalazi u jednom subu. Tretira se isto. Razlog je u polarnoj karakteristici izvora niskih freq. koja je kruznog oblika. Takodje, nije bitno na koju stranu je okrenut drajver.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Зависи од уређаја до уређаја. Код неких може да се гаси преко тастера, негде мора у подешавња да се улази, код неких се подешава за сваки улаз посебно. Пуре аудио и сл модови гасе одисеј али се треба проверити да ли гасе и динамички ек, који јесте одличан за филмове али код музике може бити проблематичан.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...