Jump to content


Marten Django L ili Spendor ili nešto treće ?


lalelala

Recommended Posts

Pozdrav svima , U poslednjih 4 meseca sam u potpunosti promenuo svoj sistem ...

Trenutno kao izvor koristim laptop (Asus N76 i7/8GB ) , DAC je Auralic Vega , pojačalo Karan KA I 180 MKII i zvučnici su Spendor A6r . Čeka se da stigne Auralic Aries MINI koji će da odmeni laptop . Taj uređaj je u stvari network player / dac / nas u isto vreme ...ja ću ga koristiiti isključivo kao player i nas . Već sam spremio iPad za kontrolu i hdd od 2TB za skladištenje muzike .

Soba je oko 50m2  aktivne površine plus još hodnici i otvorene stepenice sa oko 10m2 ... visina je 2,7 m .  Prostor u kome se aktivno sluša je u jednakostraničnom trouglu čije su stranice tačno 3m ...razmak između zvučnika je 3m i rastojanje od zvučnika do slušaoca je 3m . Oko svakog zvučnika ima dovoljno vazduha gledajući i bočno i od zadnjeg zida  , znači min 80cm okolo nema ničega . 

Kablovi su QED Revelation , XLR FTA neki debeli srebrni i još deblji FTA za napajanje :-) Sve je usvirano pošteno ...kablovi su posle "teškog" rada pokazali šta znaju . Npajački je posle skoro 30 dana propustio i najniži bas koji me je prosto iznenadio ...

Kako sam dosta brzo menjao praktično sve trebalo mi je dosta vremena da ustanovim gde sam u stvari ...sistem je svakako mnogo bolji od onog od čega sam krenuo ali ni to nije bilo loše da se razumemo ...

Zvuk je prepun detalja i sistem verno prenosi atmosferu ...povremeno zvuči oštro , povremeno toplo , sve u skladu sa namerama samih muzičara . Dok se nalazim u zoni srednjih i većih glasnoća sve kocke su na svom mestu ....kad sam na tihom , noćnom slušanju imam utisak da bas nije na nivou mojih ambicija ...

Sad eto mene to malo kopka ...počeo sam da razmišljam o promeni zvučnika jer ipak taj A6r koliko god dobar bio i koliko god mi njegov zvuk prijao , ipak nema dovoljno velike membrane za prostor u kome se bori )jedan mid/bass od 18cm).

Da se razumemo , meni je zvuk fenomenalan , ja volim taj Spendor fazon toplih srednjih i voluminoznog basa koji ipak zna da iznenadi sa ponekim najnižim udarom ali bez tuk tuk prizvuka , ako me kapirate ...

E sad , kuda krenuti , šta raditi ? 

Pričao sam sa dosta iskusnih ljudi koji su mi predlagali razna rešenja ....tako sam prešao put od restauracije Yamaha NS-1000 prek polovnih JBL takođe restauriranih pa do pravljenja neke DIY varijante ali na kraju sam ipak odlučio da idem na neko gotovo rešenje novo ali može i polovno tipa ex demo ili mlađe SH . 

Pretraživao sam i naš forum i video da se tu govorka o nekim Marten zvučnicima koji su se "pošteno iskurčili" u nečijoj sobi pa me to malo zaintrigiralo .... i tako reč po reč stigoh do toga da taj Django ima solidan potencijal . Par PP i par ljubaznih odgovora i dođem ja na ideju da to malo detaljnije ispitam . Skupo , preskupo ....Ali ima tu i manji brat Django L koji može da se nađe preko kao ex demo za "samo" 4K€ ...e pa to je već u dometu !  Mislim pa i moji A6r vrede dosta ...razlika i nije onda toliko strašna .

Ali stara ljubav zaborava nema , tako da tu negde blizu je i Spendor A9 oko 3K€ sa pevozom iz GB kao polovan ili D7 kao nov sa nešto većom cenom ali nov novcijat ...D7 sam slušao u salonu kod Sime i to je na mene ostavilo utisak baš baš jak . Svirao je sa Hegelom H300 , dac je bio HD30 i neki CD kao izvor . Svega tu ima , bogato i masno ...istina soba je mala , tj da budem precizniji dosta manja od moje ali se potencijal oseti . A9 nisam nikada čuo u akciji ali sudeći po konfiguraciji drajvera rekao bih da i tu ima potencijala ....A9 ima visokotonac isti kao moj i cenim da sa dva dodatna basa + mid ,mora da kida i na tiho i na glasno ...

Eto moje trileme ...

Ambicije su velike . Želim da stavim tačku na sistem . Želim da to svira i tiho dobro . Nadam se da je to moguće .

Problem je što mogućnosti da sve isproba pa donese odluka nisu u opciji . Možda bi uspeo  jedan od ova tri zvučnika da isporbam u svojoj sobi ali sva tri sigurno ne ...

I samo da napomenem , preferiram nove opcije , tako da su mi  D7 ili Django L primarni ciljevi  ...

Molim sve koji su imali prilike da čuju ponešto od ovog za bilo kakvu informaciju / pomoć / sugestiju  ...ili ako su čuli nešto treće i četvrto  što bi moglo da bude rešenje ....

Pozzzzz ekipi 

Link to comment
Share on other sites

Puno puta sam slušao Marten Django koje je imao DekiVS, i mislim, t.j. znam da su to možda zvučnici sa najboljim zvukom koji sam slušao.A slušao sam za ovih 35-36 godina aktivnog hifi staža zaista mnogo toga. Slušani su sa nekoliko raznih pojačala, i sa SVAKIM je zvuk bio nestvarno dobar, ali i različit u odnosu na prethodnika. Takođe sam slušao i Marten Form Floor, koji su takođe odlični, posebno u kombinaciji sa Bladelius Thor kojim su terani. Mislim da je neozbiljno da ti neko prenosi svoja slušna iskustva sa zvučnicima koji bi trebalo da sviraju u tvojoj sobi, tako da bi bilo najbolje da nekako organizuješ slušanje kod nekog od vlasnika, a ima ih, nije da ih nema.

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, Chieftec said:

Na niskim nivoima glasnoće ljudski sluh slabije čuje niske i visoke frekvencije, tako da bi taj noćno slušanje problem rešio preamp sa varijabilnom loudness kontrolom kakvu imaju starije jamahe. Ali to nije kul zato što nije audiofilski :)  

Svakako ...

Link to comment
Share on other sites

Spendor slusam svaki dan. Marten iskreno nisam slusao nikada.
Ono sto mi zapada za oko je cinjenica da za model Jango XL ima daleko vise recenzija nego za model L.
Recenzije za XL su listom fenomenalne. Imam utisak da je politika firme da se mladji brat L nekako slerpuje uz starijeg XL.
Ne mislim da ne valja ali mi izgleda da svi mi koji nemamo dovoljno novca za XL potrcimo i kupimo L za upola manje para po sistemu ma to je to samo malo manje... a da li je tako ja ne bih smeo da se kladim. Ulog je bar za mene preveliki. Na stranu sto je meni i D7 u ovom trenutku kost u grlu.

Vidim da si u nedoumici i cini i se da je zicer varijanta po principu ne menjaj tim koji dobija, dovoljno dobra da ne treba previse rizikovati.
Sa Spendorom znas na cemu si, slusao si ga.  Gledajuci po internetu vidim da je Spendor D7 laksi za pogon - 90dB na Oma dok je Marten L  88dB na  Oma koji padaju cak i ispod 4 Oma.
Ne sumnjam da je Karan dovoljno strujno potentan da i jednom i drugom dusu izvadi ali na tihom slusanju ce mislim stabilnija impendansa i nesto veca  osetljivost kod Spendora doci da izrazaja.

Na sajtu Stereophilea http://www.stereophile.com/content/2015-recommended-components-loudspeakers#gHuKQOpVtrW2vweO.97
Spendor D7 se nalazi u preporucenoj klasi  A (restrected extreme LF) zajedno sa Marten Jango XL! Jango L se i ne spominje u toj kategoriji.
"For those unconcerned about the last few hertz of low-bass extension, we have created "Classes A, B, and C (Restricted Extreme LF)" for those speakers that  are state of the art in every other way."

Mislim da sama velicina membrana bas jedinica nije presudna. Kod Spendora D7 je 18cm a kod Jango L je 20cm. Meni su par puta pokusali da objasne kako se to radi ali  moje znanje je ostalo na secanju da su mi spominjali konstrukciju skretnice, nekakvo vojsovanje zvucnika, reznu frekvenciju i slicno tj da sama velicina membrane nije garancija da ce zvucnik imati snazan i dubok bas. Mozda u prilog tome govori i cinjenica da se na istom linku Spendor SP100r2 nasao tek u Klasi B bez obzira na cenu i velicinu bas drajvera od 30cm.

Da rezimiram, kao vlasnik Spendor zvucnika verovatno uz dozu subjektivnosti i kao neko ko je prvi post ozbiljno i detaljno procitao mislim da je u tvom slucaju Spendor u odnosu na Marten bolje i sigurnije resenje.

Da ne zaboravim. Spomenuo si i Spendor A9. Mislim da je D7 bolja kutija. Svira svezije, brze, detaljnije i ima verovali ili ne snazniji bas. Oba sam slusao u salonu, dakle relativno kratko ali u ipak poznatom okruzenju tj sistemu - Exposure 3010s2 i M2Tech Young DAC.


 


 

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, stoN_Cold said:

Изгледа да ништа није аудиофилски.

šala mala :-)

5 sati ranije, SUROKVL said:

Ako ćemo pošteno, ni slušanje tiho nije audiofilski! ;)

Nije , ali je dobro protiv razvoda !

Znači neću sub , neću Yamahu i želimi tiho da ga čujem sa svom mikrodinamikom ...imao sam takav zvučnik pre samo je imao neke druge probleme  (stalak i prašinu i tendeciju padanja kada ljubimac prolazi pored) a i dosadio mi je posle 5 godina .

5 sati ranije, peterson said:

Spendor slusam svaki dan. Marten iskreno nisam slusao nikada.
Ono sto mi zapada za oko je cinjenica da za model Jango XL ima daleko vise recenzija nego za model L.
Recenzije za XL su listom fenomenalne. Imam utisak da je politika firme da se mladji brat L nekako slerpuje uz starijeg XL.
Ne mislim da ne valja ali mi izgleda da svi mi koji nemamo dovoljno novca za XL potrcimo i kupimo L za upola manje para po sistemu ma to je to samo malo manje... a da li je tako ja ne bih smeo da se kladim. Ulog je bar za mene preveliki. Na stranu sto je meni i D7 u ovom trenutku kost u grlu.

Vidim da si u nedoumici i cini i se da je zicer varijanta po principu ne menjaj tim koji dobija, dovoljno dobra da ne treba previse rizikovati.
Sa Spendorom znas na cemu si, slusao si ga.  Gledajuci po internetu vidim da je Spendor D7 laksi za pogon - 90dB na Oma dok je Marten L  88dB na  Oma koji padaju cak i ispod 4 Oma.
Ne sumnjam da je Karan dovoljno strujno potentan da i jednom i drugom dusu izvadi ali na tihom slusanju ce mislim stabilnija impendansa i nesto veca  osetljivost kod Spendora doci da izrazaja.

Na sajtu Stereophilea http://www.stereophile.com/content/2015-recommended-components-loudspeakers#gHuKQOpVtrW2vweO.97
Spendor D7 se nalazi u preporucenoj klasi  A (restrected extreme LF) zajedno sa Marten Jango XL! Jango L se i ne spominje u toj kategoriji.
"For those unconcerned about the last few hertz of low-bass extension, we have created "Classes A, B, and C (Restricted Extreme LF)" for those speakers that  are state of the art in every other way."

Mislim da sama velicina membrana bas jedinica nije presudna. Kod Spendora D7 je 18cm a kod Jango L je 20cm. Meni su par puta pokusali da objasne kako se to radi ali  moje znanje je ostalo na secanju da su mi spominjali konstrukciju skretnice, nekakvo vojsovanje zvucnika, reznu frekvenciju i slicno tj da sama velicina membrane nije garancija da ce zvucnik imati snazan i dubok bas. Mozda u prilog tome govori i cinjenica da se na istom linku Spendor SP100r2 nasao tek u Klasi B bez obzira na cenu i velicinu bas drajvera od 30cm.

Da rezimiram, kao vlasnik Spendor zvucnika verovatno uz dozu subjektivnosti i kao neko ko je prvi post ozbiljno i detaljno procitao mislim da je u tvom slucaju Spendor u odnosu na Marten bolje i sigurnije resenje.

Da ne zaboravim. Spomenuo si i Spendor A9. Mislim da je D7 bolja kutija. Svira svezije, brze, detaljnije i ima verovali ili ne snazniji bas. Oba sam slusao u salonu, dakle relativno kratko ali u ipak poznatom okruzenju tj sistemu - Exposure 3010s2 i M2Tech Young DAC.

 

Petersone , druže , sve isto mislimo  !

Ima po neka recenzija za Django L , isto pozitivna , sa naglaskom da taj zvučnik nosi DNK većeg brata ali da ima svega malo  manje ...ali OK i dosta je povoljniji tako da mito deluje pošteno ! Kada ga poredim sa D7 meni to deluje takođe fer šorka ...sličan koncept , slična veličina , nešto moderniji i malo veći drajveri kod šveda , ali ima i englez  prednosti u osetljivosti , a nije nevažno bogami i u finišu !

Kataloška cena Djanga L je takođe nešto veča od D7 ....ja cenim da su to dva dobra zvučnika . 

To što Djanga L nema u Stereophilu mislim da je više stvar strategije za to ipak bogato tržište ....zašto nuditi manjeg i jeftinijeg kad veliki ide odlično i ima jako dobru reputaciju kao član referentnog sistema glavnog urednika ?

 

Nego da pitam one koji su videli Djanga uživo , kako vam se čini kao pojava ? Kako taj klavir lak odoleva vremenu ?

Kako to izgleda kad padne prašina ? Kako se briska , jel treba neka posebno mekana krpica ? 

Sve to me malo brine jer mi deluje nežno i osetljivo ...za Spendora znam da je klasika , podnosi sve što prosečna sremačka domaćica zna o hifi :-)

Drugari , pozdrav i hvala  !

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, lalelala said:

Nije , ali je dobro protiv razvoda

Ko se nije razveo zbog HiFe nije audiofil :D

Da se ne svede sve na predlog 1 i 2 da ubacimo i predlog 3 :-). Predlog 3 bi bilo nesto od Ushera - ne kazem nuzno ovaj koji svira kod mene Mini Diamond 2ka - mozda cak i veci komad "CP-8571 Diamond - http://usheraudio.us/?wpsc-product=cp-8571-diamond" zbog velicine prostorije kod tebe. Mislim da je kod Ushera momenat ulozeno/dobijeno izuzetan - ako malo pronjuskas po netu videces brdo pozitivnih komentara - da ja ne ispadnem pristrasan :-).

Ono sto ti je bitnije je da DekiVS moze da ti bude dobra referenca za ovaj predlog jer mu je u kuci bio Marteen, a sada slusa Ushera pa moze da ti prenese impresije i o jednom i o drugom. U krajnjoj liniji ako se dogovorite uvek mozes da stavis Karana pod misku i odes cujes cisto da bi stekao neki utisak o karakteru zvuka....

Pozz;

G.

P.S. Mislim da mi nesto dugujes vec neko vreme....check your p.p ;)

 

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, golum said:

Ko se nije razveo zbog HiFe nije audiofil :D

Da se ne svede sve na predlog 1 i 2 da ubacimo i predlog 3 :-). Predlog 3 bi bilo nesto od Ushera - ne kazem nuzno ovaj koji svira kod mene Mini Diamond 2ka - mozda cak i veci komad "CP-8571 Diamond - http://usheraudio.us/?wpsc-product=cp-8571-diamond" zbog velicine prostorije kod tebe. Mislim da je kod Ushera momenat ulozeno/dobijeno izuzetan - ako malo pronjuskas po netu videces brdo pozitivnih komentara - da ja ne ispadnem pristrasan :-).

Ono sto ti je bitnije je da DekiVS moze da ti bude dobra referenca za ovaj predlog jer mu je u kuci bio Marteen, a sada slusa Ushera pa moze da ti prenese impresije i o jednom i o drugom. U krajnjoj liniji ako se dogovorite uvek mozes da stavis Karana pod misku i odes cujes cisto da bi stekao neki utisak o karakteru zvuka....

Pozz;

G.

P.S. Mislim da mi nesto dugujes vec neko vreme....check your p.p ;)

 

jbt ovi manageri na zapadu pre posla umesto gimnastike udare kucanje po forumu ???

Slažem se za USHER-a nego ne znam kako se to kupuje kod nas , jer ima zastupnika ? sećam se da je pre kao nešto bilo ali sad tražim po netu i ništa mi ne izlazi korisno ...

Ajd ponovi taj PP izgleda da mi se taj dug izgubio iz evidencije :-)

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Sonichammer said:

Ja sam predlagao subwoofer ali nece da slusa... :)

Elem ja sam bas zagovornik sub-a a posto imam Engleze QUAD znam i kako Engleski Sub funkcionise sa njima tj.REL.

http://rel.net/rel-story/history/

Obzirom da kod nas postoji distributer ( koji je takodje i za Martena) lako se moze doci i do odluke da li sada prodavati i kupovati na necujeno ili samo dodati te ostati kod iste filozofije zvuka uz malu bas ekstenziju koja zapravo i nedostaje kod tihog slusanja...problem sa kasnjenjem nepostoji jer se SUB kaci na izlazni stepen:rolleyes:

 

 

Link to comment
Share on other sites

52 minuta ranije, golum said:

Ko je rekao da jutarnja gimnastika nije odradjena? :D:heat

Ranie je Usher imao zastupnika Hi (a)End Fi - tako nekako se zvase....ponavljam pp da se raskusuramo konacno :wink: 

Nesto mi "edit" ne radi pa samo da dodam recenicu na koju sam naleteo, a sazima sta se kod mene desilo: "But after I was exposed to Scanspeak Revelator and Usher BE tweeters, I actually prefer Scanspeak and Usher for their ability to dish out more details, more leading edge info, more ambient, more micro dynamic, just more of everything that make live music more fun to listen to."

Uzivaj u procesu potrage u svakom slucaju :-)

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, lalelala said:

Nego da pitam one koji su videli Djanga uživo , kako vam se čini kao pojava ? Kako taj klavir lak odoleva vremenu ?

Kako to izgleda kad padne prašina ? Kako se briska , jel treba neka posebno mekana krpica ? 

Sve to me malo brine jer mi deluje nežno i osetljivo ...

Ukratko, deluju zastrašujuće, kao dva crna monolita koji te gledaju, i ne znaš šta ti se sprema...dok ne krenu da pevaju, i čovek se tada istopi od miline.:lol: Što se tiče prašine, vidi se kao i na svakoj ultra poliranoj crnoj površini, ali je za tu pošast pronađen revolucionarni izum koji se zove krpa za prašinu, po mogućstvu neka antistatik.Nema potrebe za brigom, jer su reči nežno i osetljivo poslednje što bi trebalo da te brine u vezi sa ovim kutijama.

Link to comment
Share on other sites

40 minuta ranije, pecass said:

Elem ja sam bas zagovornik sub-a a posto imam Engleze QUAD znam i kako Engleski Sub funkcionise sa njima tj.REL.

http://rel.net/rel-story/history/

Obzirom da kod nas postoji distributer ( koji je takodje i za Martena) lako se moze doci i do odluke da li sada prodavati i kupovati na necujeno ili samo dodati te ostati kod iste filozofije zvuka uz malu bas ekstenziju koja zapravo i nedostaje kod tihog slusanja...problem sa kasnjenjem nepostoji jer se SUB kaci na izlazni stepen:rolleyes:

 

 

Malo je jedan, minimum 2 a jos bolje 3 komada. Vise godina koristim multisub sistem sto je kod nas jos retko. To je totalno druga prica sto se tice reprodukcije basa...

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, damic said:

Malo je jedan, minimum 2 a jos bolje 3 komada. Vise godina koristim multisub sistem sto je kod nas jos retko. To je totalno druga prica sto se tice reprodukcije basa...

to se i ja slažem ...jedan uvek prdi i bruji ...kad se sabere cena 3 kom dođe se otprilike do doplate za koju sam ja spreman  da platim za dva dobra podnostojeća zvučnika .

dakle neću SUB , neću stare Yamahe  i JBL ...

usher mi se čini ok ali izgleda da je njihov zastupnik ovde ugasio ...

Link to comment
Share on other sites

Kao glavni krivac što je DekiVS ostao bez Djanga da kažem da smo dosta testirali te zvučnike i moje mišljenje je da je to veoma dobar i zahtevan zvučnik. Još nije uparen sa odgovarajućim pojačalom jer ni jedno koje smo testirali nije do kraja iskoristilo sve mogućnosti Martena. meni se najviše svidjalo kako je svirao sa VTL lampašem.

Link to comment
Share on other sites

14 minuta ranije, siroma said:

Kao glavni krivac što je DekiVS ostao bez Djanga da kažem da smo dosta testirali te zvučnike i moje mišljenje je da je to veoma dobar i zahtevan zvučnik. Još nije uparen sa odgovarajućim pojačalom jer ni jedno koje smo testirali nije do kraja iskoristilo sve mogućnosti Martena. meni se najviše svidjalo kako je svirao sa VTL lampašem.

Jel si slušao nekada Karan KA I 180 ?  Ne znam kako bi uporedili mog Karana i Dekijevo pojačalo  a u stvari ne znam ni šta je Deki imao ? vidim da se spominje neki Bladelius Thor MKIII u kontekstu isprobavanja tih Martena  i to pojačalo mi je dobro poznato jer ga kolega sapatnik ali i komšija Igor Baloš poseduje već duže vreme i često smo ukrštali koplja ....to je dobro pojačalo sa velikim mogućnostima da potera ozbiljne kutije ali baš da je dovoljno za Django XL nisam siguran ...ipak 3 basa od 8" je žedno struje . Ja računam da je Django L ipak sa samo dva drajvera od 8" i bez mid drajvera lakši za pogon i da bi karan to mogao da pogoni bez  po  muke . 

U kontekstu poređenje pojačala primetili smo i Igor i ja da je Karan malo mirniji na visokim od Bladeliusa , što kod nekih svetlijih kutija dobro dođe ali kod njega opet taj "nemir" isto dobro dođe jer on tera Focus 220 koji je nešto mirniji na visokim pa se super slažu nemirnija Blada i mirniji  Dynaudio ...

Ja sam sa Karanom svega oko 30 dana ali nekako već sada vidim da je poprilično nestašan i da ima jako lepu mikrodinamiku  ...zvuk ne spava nego te tera da ostaneš budan ....izuzetno je dobro izbalansiran i ne bih mogao da kažem ni da je svetao ni da je taman nego tako kako treba da bude . ono što mi je odmah upalo u oči ili bolje reći uši je fenomenalna kontrola basa gde nema više ni tragova "prdeži" koje je npr Korato KTA-100sa istim mojim spendorima A6r uredno stvarao . Sada je sve zategnuto !

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...