Jump to content


24awg zvucnicki kablovi !?


Malkavian

Recommended Posts

Skoro sam poceo da citam super cable cookbook od Allena Wright-a, uglavnom da bih procitao vise o folijskim zvucnikcim kablovima koje svi hvale.Covek u predgovoru kaze da se izbace konvencionalna misljenja kroz prozor i nije se salio, kad sam video da preporucuje za zvucnike visoke osetljivosti i pojacala male snage zvucnicke kablove od 30awg/0.25mm2 mislio sam da je covek lud 100%. Ali kao i svaki tweaker zaludjenik resio sam da probam sa zicom koja mi se motala jos od kad sam pravio pletene kablove od UTP kabla. Za ove ultra tanke kablove nije preporucljivo da prelaze 2m tj, treba da budu sto kraci.Ja sam ih isekao najkrace sto mogu a da ne pomeram zvucnike (130cm) i zakacio po jednu zicu na sva cetiri terminala tj. uradio biwire.Upalio sam pojacalo i ocekivao da ce zvuk da bude tanak i nikakav, koliko sam se prevario! Zvuk je toliko dobio na brzini i agilnosti da zvuci totalno drugacije nego sa standardnim pletenim kablovima.Bas vise nije naduven i iako zvuci tanje (ipak pricamo o 0.50mm2 zici) nije izgubio taj pocetni udarac i dobio je na teksturi.Srednji i visoki su posebna prica, takav holografski imaging i detalje nisam cuo mozda nikad u svom sistemu. Slusao sam "Saturday come slow" od Massive attacka i na akusticnoj gitari sam mogao jasno da cujem kako vibrirajuca zica udara u rezonantnu kutiju gitare i zaustavlja se sa kratkim zujanjem dok se nije skroz smirila.Cimbali su sljastavi i vazdusasti ali nisu uopste ostri.Naravno da sam narucio 30 awg posrebrenu zicu za motanje da bih probao, kosta 2$ 30m na e-bay-u,mislim da cu preziveti :) Naravno ovo nije savrsena prica, zbog debljine kabl ima veci otpor (ja nisam osetio rolloff na visokim vrekvencijama) i negativno utice na damping faktor pojacala (po autoru,ja nisam osetio gubitak kontrole), i zica moze da se primeni samo na jako efikasnim sistemima i to u veoma kratkim duzinama. Mozda moze i samo za visoku sekciju na drugim zvucnicima (vredi probati).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 134
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Hvala sto si podelio utiske o ovoj kablovskoj avanturi. 

Moje eksperimetisanje sa kablovima jos nije zavrseno, ali faktori koji uticu na kvalitet zvuka kod kablova su mi sada vise nego jasne: 

  1. Kvalitet materijala (sto cistiji bakar - ofc, upocc)
  2. Debljina kabla (ne preko 2.5 mm2). Nauk je solidan kabl. ali nepotrebno velikog dijametra.
  3. Izolacija zice (teflon i/ili pamuk, te vazduh). Pamuk i vazduh kao najbolje resenje.
  4. Puna ili licnasta zica (licnasta mi je uvek prolazila bolje)
  5. Konstrukcija gotovog kabla (upleten, ili flat)
  6. Sirmovano ili ne
  7. Bananice / viljuske / ne terminisan kabl

Kod kablova koji imaju debelu izolaciju koja jako steze zicu sam dobijao uvek dobre rezultate. Bolje od one providne ili mekane crne izolacije (poput silikona). 

Za razliku od npr. CD plejera (koji se umrtve ako se pretera sa dampiranjem), kablovi su druga prica. Sto je vise ususkan i stegnut - daje bolje rezultate. 

Hvala!

Link to comment
Share on other sites

Autor knjige preporucuje da sve bude solid ili fina zica ili folija jer je njegov zakljucak posle analize rada "Essex echo" od Malkoma Hawksforda da signal ne putuje kao voda kroz zicu vec se pojavljuje u elektricnim i magnetnim poljima oko kabla.Vise zica na jednom mestu ometaju jednako rasprostiranje tih polja (nesam ucio ali slike pomazu.)

 

zica.PNG

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, generalna_skupstina said:

Skin effekat je izrazen kod solid core kablova (ne i kod multi core). A, ja sam ljubitelj srednjih tonova! :-D 

Negde sam pročitao da TaraLabs skin efekat kod solidcore zvučničkih kavlova prevazilazi konstrukcijom, tako što je solid core žica pljosnata, ređaju se dve u paralelu i uvrću...

RSC-Prime-500-Tara-Labs

Link to comment
Share on other sites

15 sati ranije, Aleksandar75 said:

Negde sam pročitao da TaraLabs skin efekat kod solidcore zvučničkih kavlova prevazilazi konstrukcijom, tako što je solid core žica pljosnata, ređaju se dve u paralelu i uvrću...

RSC-Prime-500-Tara-Labs

 

Ima smisla. Isto je i kod multicore cablova koji su samom izolacijom celog provodnika snazno pritisnuti jedan uz drugi (Chord to radi sa zvucnickim kablovima). Posledica je cisto mehanicke prirode, pa ti kablovi nisu bas fleksibilni (plasticnost na ustrb elasticnosti). 

Usput, ovaj TaraLabs slusas na svom sistemu? Kako to zvuci? 

Hvala. 

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, generalna_skupstina said:

 

Usput, ovaj TaraLabs slusas na svom sistemu? Kako to zvuci? 

Hvala. 

Nemam ga u svom sistemu, niti sam ga slušao...to sam pročitao onako ''usput'' kada sam gledao TaraLabs interkonekt koji sam kupio. To je ovaj (Tl 201):

TaraLabs.jpg.080263477b271e14037d07459ba

Ovaj mi je bio interesantan jer ima solid core žicu od 8N bakra, rađen je kao coaxialac... Sledi terminacija pa javljam utiske.

 

Link to comment
Share on other sites

Evo slušam ovog vikenda na cat5 žičicama i utisci su zanimljivi. Ukratko zvuk je malo zategnutiji, čistiji i suvlji. Bas uopšte nije slabiji, možda samo malkice manje mastan, ali dubina i udar su i dalje tu. Visoki su primetno izraženiji i ocrtavaju više detalja, ali mi i odskaču od ostatka zvučne slike pa mi to nije prijalo. Probao sam zato sa bi-wiring-a kako inače spajam da se vratim na samo dve žice, što je u ovom slučaju sa AWG24 celih 0,2 mm2 , tako su sada visoki smireniji i ujednačeniji sa ostatkom. Još uvek mi treba vremena da priviknem uvo na novonastali suvlji zvuk i vidim kako mi prija na duže staze, ali rekao bih da je promena uglavnom pozitivna. I dalje mi je nerealno kada pogledam ove dve bedne žičice koje dolaze do velikih podnostojećih kutija, očekivao sam nešto totalno utanjeno i anemično da izađe iz njih.

 

Link to comment
Share on other sites

Samo malo o bezbednosti na radu prilikom koriscenja kablova sa teflonskom izolacijom. Nadam se da su slova na slici citka. Interesantno je da isparenja (npr. prilikom lemljenja kablova sa tefl. izol.) mogu da se vezu za cigarete i isto se na taj nacin inhaliraju. 

Za vise detalja otvoriti sledeci link https://www.chemours.com/Teflon_Industrial/en_US/assets/downloads/h96518.pdf , strana 26. Ukoliko vas ne mrzi, procitajte i ostale interesantne (ili pak zabrinjavajuce) podatke o teflonu...

 

Screen Shot 2015-12-20 at 10.09.05 по подне.png

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Aibo said:

Evo slušam ovog vikenda na cat5 žičicama i utisci su zanimljivi. Ukratko zvuk je malo zategnutiji, čistiji i suvlji. Bas uopšte nije slabiji, možda samo malkice manje mastan, ali dubina i udar su i dalje tu. Visoki su primetno izraženiji i ocrtavaju više detalja, ali mi i odskaču od ostatka zvučne slike pa mi to nije prijalo. Probao sam zato sa bi-wiring-a kako inače spajam da se vratim na samo dve žice, što je u ovom slučaju sa AWG24 celih 0,2 mm2 , tako su sada visoki smireniji i ujednačeniji sa ostatkom. Još uvek mi treba vremena da priviknem uvo na novonastali suvlji zvuk i vidim kako mi prija na duže staze, ali rekao bih da je promena uglavnom pozitivna. I dalje mi je nerealno kada pogledam ove dve bedne žičice koje dolaze do velikih podnostojećih kutija, očekivao sam nešto totalno utanjeno i anemično da izađe iz njih.

 

Meni je pala vilica kad sam cuo sta izlazi iz zvucnika na tako tankim zicama,Slazem se da su visoki izrazeni ali meni ne smeta, pogotovu kad cujem cimbale (veoma verno zvuce,samo sa manjim osecajem reverba),Radi provere kacio sam naizmenicno na visoke chord silver screen i ove zicice.Na chordu je primetna mutnost i mracniji karakter zvuka.Iz istog razloga mislim da si dobio utisak da je zvuk suvlji, nema tog dodatog osecaja masnoce koji dolazi od zamucenja zvuka.Definitivno je suvlji zvuk, vise monitorski.Odlican klip sa tjuba za uporedjivanje:

https://www.youtube.com/watch?v=Jjj8E3nUGSg

Link to comment
Share on other sites

U pravu si. Slušao sada pred spavanje Buena Vista Social Club i Jazz at the Pawnshop, činele se baš lepo i zveckavo čuju, ono pre je u poređenju ipak bilo zamućenije i povučenije, samo sam se ja bio navikao na to.  I bas je definitivno nešto utegnutiji i čistiji. Tu mi razlika nije toliko izražena kao kod visokih ali je ipak dobrodošla.

 

Link to comment
Share on other sites

Ma da li je moguce da je tako jednostavno?

Resenje za vrhunski zvuk nam je svima na dohvat ruke i tako reci za dzabe?

Mislim da fenomen nastaje kada zamenom kablova dobijeni rezultat a priori uzimamo kao napredak, a ne posmatramo ga prvenstveno onim sto jeste - drugacijim.

Cini mi se da je ovde to slucaj, pritom nisam zagovornik teze da je debljina kabla presudna i neophodna jer i sam koristim neuobicajeno tanak vodic (i takodje zbog toga trpeo kritike), doduse u neuobicajenoj postavci, ali to je druga tema.

Mislim da se ovde, ipak, otislo u krajnost.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Pa teorija iza male tanke žice je jako jasna i razumljiva ako se isčita, ali ima svojih potencijalnih ograničenja, koja se izgleda ni kod mene ni kod Malkaviana nisu manifestovala. Ne kažem da je ovde bilo kakav vrh u pitanju, a pre svega nemam ni ostatak sistema za takve zaključke. Stvar je u tome da inače koristim pletene UTP žice koje su mi bile otrkovenje u odnosu na običan licnasti zvučnički. Ova varijanta je meni tu negde sa pletenim, ako ništa drugo onda jednako dobra ali malo različita - otvorenija. Lepota svega je da je za probu dovoljno 100 din i 15 min, pa kome se ne svidi i nije puno izgubio, a neko se možda pozitivno iznenadi, pogotovo ako koristi neke generičke zvučničke kablove.

 

Link to comment
Share on other sites

On 19.12.2015. at 19:25, Aleksandar75 said:

Negde sam pročitao da TaraLabs skin efekat kod solidcore zvučničkih kavlova prevazilazi konstrukcijom, tako što je solid core žica pljosnata, ređaju se dve u paralelu i uvrću...

RSC-Prime-500-Tara-Labs

taj oblik i geometriju ima i Yarbo kabel, isto po njima upocc, pa ne svira nista posebno, cak sasvim prosecno...Prodaje ga "Majstor " Bg

Link to comment
Share on other sites

On 19.12.2015. at 22:11, jagermeister said:

Prije par dana mi je stigla od neotecha multicore upocc 19x0.25 u prevodu awg 18 . Ko moze da se otvori i napravi zvucnicke kablove od iste nece pogrijesiti .. otvorenost-detalji i prvenstveno boja tona koja je fenomenalna.

napredujes...Ako se nadje para, treba se drzati upocc neotecha, u nekoj proverenoj konfiguraciji, npr. Tozinoj. Nesto slicno je i kod mene, vise solid core sa razlicitim precnikom, uz lagano uvrtanje i visestruko shirmovanje. Naravno, ne menja se, verovatno duze vreme. Problem kod ogromnog broja ljudi je taj sto ne shvacaju da imaju u stvari sasvim dobar sistem, ali je potrebno malo vise poraditi na eliminaciji, ili bar sto vecem potiskivanju shum-a, brum-a, zujanja itd, od raznih komponenti u sistemu, kao i kablova. Tek posle toga se moze videti pravi potencijal onog sto imamo, tada u stvari shvatimo sta je prava rezolucija, pozadinska tisina...

 

Link to comment
Share on other sites

Dugo sam eksperimentisao i odlucio da provam i neotech upocc .. nema sta tu da se doda , to je jednostavno prica za sebe . Volio bih da ih probam i kao zvucnicke ali duzina 2x6.30m je za sad krupan zalogaj. U zvucnike je sad komplet ozicenje upocc i to je definitivno najbolji upgrade koji sam napravio. Upocc je BOMBA :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...