Jump to content


Da li vredi truda? (boombox)


Fly carpenter

Recommended Posts

Posle bezuspeÅ¡ne prodaje zvuÄnika (montirao sam veću bocu za plin pa nisu mogli nazad) reÅ¡io sam da napravim kutije za njih ,ako to uopste ima smisla. Kada sam ih kupovao bili su oko 200 eura za par,pa pretpostavljam da to i nije mala cena za dva drajvera i da bi trebalo da budu iole kvalitetniji .InaÄe se bavim proizvodnjom namestaja pa mi ne bi bio problem da napravim propisnu kutiju ako će rezultat biti zadovoljavajući.Ono Å¡to ja ne znam a vi znate je preporuÄena litraža i dimenzije kutije za ovaj tip zvuÄnika ,da napomenem da bi kutija bila kompresionog tipa.Drajveri su koaksijalni ,na 4 ohma ,80 w NOM. pretpostavljam da mi ne treba nikakva skretnica jer je već ima .Svako miÅ¡ljene i savet su dobrodoÅ¡li! 

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Specifications
Features TS-A2003i
Maximum input power 400 W
Nominal input power 80 W
Impedance 4Ω
Frequency response 27 - 31,000 Hz
Sensitivity (1W/1m) 90 dB
Woofer size 20 cm
Woofer material Carbon Graphite Interlaced Aramid Fibre Cone with Foamed Rubber Coat Cloth Edge
Tweeter size (mm) 18,0 mm
Midrange size (mm) 57,0 mm
Passive Crossover Network HPF; -6dB
Link to comment
Share on other sites

PoÅ¡to je Äovek majstor za drvenariju, može da napravi kutije zapremine oko 20-25 litara i da proba, pa ako mu se ne svidi uvek može da ubaci neki port. 

 

Подржавам прављење, боље и то него глуварење.

Link to comment
Share on other sites

Imam zvuÄnike koje već sluÅ¡am,a ove Pioneere ne bih prodao ispod cene koja mi je prihvatljiva pa sam zato razmiÅ¡ljao o pravljenju kutija ,možda me rezultat i zadovolji. Zek je dao predlog oko litraže,mogao bi joÅ¡ neko da da svoj doprinos.RazmiÅ¡ljao sam da materijal bude univer debljine 4 cm. i sa dodatnim ukrućenjima unutar kutije,a da to posle lepo dampiram prirodnom vunom i furniram . Dok su bili u kolima davali su dobar i dubok bas a bili su i precizni u ostalim delovima ,a gepek ima 500 l zapreminu ,možda budu dobri i u kompresiji  :listen

Link to comment
Share on other sites

Danas sam ih prikaÄio na risiver Äisto radi probe onako " gole" bez ikakve kutije i poÅ¡to nemam nikakve parametre za njih pratio sam hod membrane i on je dosta veliki, pa me interesuje da li taj pokazatelj može da mi pomogne u odredjivanju prave litraže za kutiju,nekako mi se 25 l Äini malo,ali ako vi iz iskustva kažete da je to ok neću vam viÅ¡e dosaÄ‘ivati pitanjima nego ću jednostavno napraviti pa Å¡ta bude ! Bitno mi je da bass  bude precizan ali i da ga ima (ne treba mi muljav bas)možda je manja kutija pogodak ? Å ta mislite vi?

Link to comment
Share on other sites

Zasto ne pogledas neke prazne kutije na KP? Ima praznih Hi-Fi kutija razlicitih dimenzija i profila za smesne novce i to cesto sa ispunom tako da je potrebno samo ubaciti drajvere. Jeftinije i bolje nego pravljenje druge kutije;) Evo par primera:

http://www.kupujemprodajem.com/Bose-kutije-25796633-oglas.htm?filter_id=127

http://www.kupujemprodajem.com/magnat-za-8-inca-delovi-KAO-NOVE-25743122-oglas.htm?filter_id=127

http://www.kupujemprodajem.com/Technics-SB-X100-sa-skretnicama--25790354-oglas.htm?filter_id=20693412

Link to comment
Share on other sites

Hvala na predlozima ali bih u tom sluÄaju morao da zatvaram ostale rupe jer imam samo jedan koaxijalni drajver.Prelomio sam ,definitivno pravim kutije od furniranog univera 40 mm. (ostao od nekog posla ) i to bez dodatnih ukrućenja ,mislim da nema potrebe,Äista zapremina bi iznosila oko 32 litra,a spoljne mere 

70×33×28 .Gde je najbolje da pozicioniram rupu za drajver ?

Link to comment
Share on other sites

Hvala na predlozima ali bih u tom sluÄaju morao da zatvaram ostale rupe jer imam samo jedan koaxijalni drajver.

 

Ма јок, Ñамо иÑеци плочу величину предње Ñтране и избуши рупу за звучник.

Link to comment
Share on other sites

Planiras da 700 x 330 x 280 cm budu dimenzije kutije? Hm... mozda bude mnogo za te drajvere. Ja sam npr u kutijama slicnim dimenzija imao bass drajvere precnika 320 mm. A kao sto rece ston mozes sa probas da zatvoris rupe na ovim kutijama ili da napravis samo prednju stranu jer imas gotovu kutiju sa materijalom za dampiranje unutra.

Link to comment
Share on other sites

Ма Ñамо прилепити нову предњу плочу Ñа одговарајућим отвором за звучник.

 

Код мене би то већ увелико Ñвирало.

Link to comment
Share on other sites

Hehe, davno sam se i ja nosio tom mislju (da sklepam kutije sa auto zvucnjacima); to je bilo u vreme kad sam prelazio sa mini linije na ozbiljan sistem (prosli vek).

 

Nikad nisam realizovao (hbga, kupio gotovo), ali me kopka kako bi to moglo da zvuci. Pogotovo sto vec 7 godina imam konfekcijske Sony eXplode zvucnjake (15cm) u kolima, nakacene na prastari radio/kasetas od 2x10W RMS(max). E sad, cudno je sto to SVIRA :). Sony ima (za onako lagan zvucnik, u vratima) neverovatan bass odziv. Dosta vozim, i radio skracuje put ohoh.

Izvinjavam se na digresiji... jedva cekam da cujem kako ce ispasti experiment.

 

Pozz ;)

Link to comment
Share on other sites

Planiras da 700 x 330 x 280 cm budu dimenzije kutije? Hm... mozda bude mnogo za te drajvere. Ja sam npr u kutijama slicnim dimenzija imao bass drajvere precnika 320 mm. A kao sto rece ston mozes sa probas da zatvoris rupe na ovim kutijama ili da napravis samo prednju stranu jer imas gotovu kutiju sa materijalom za dampiranje unutra.

Danas sam sklopio kutije ,neke delove izrade sam propratio slikama koje ću postaviti ovih dana kada stignem ,spoljne dimenzije su 32×34×64 cm i kada se odbije zapremina univera koji je 40 mm dobije se 35 litara ,a pritom nisam oduzeo i zapreminu koju zauzima drajver ,teÅ¡ke su taÄno 25 kg po komadu.Ubacio sam zvuÄnike i prikaÄio na risiver samo da Äujem zvuk,znaÄi bez dampiranja i bilo kakve finalizacije i moram reći da sam oduÅ¡evljen zvukom .

Link to comment
Share on other sites

Ne znam zbog Äega je tema prebaÄena u " Car audio " kada pravim kutije za sobu ,niti je varijanta "boombox" samo koristim drajvere koji su namenjeni za auto,molio bih moderaciju da vrati temu u samogradnju da bih mogao da dobijam adekvatne odgovore od kompetentnih Älanove koji verovatno prate teme koje su u samogradnji a ne interesuje ih "car audio " kao Å¡to i mene ne interesuje.Možda u ove kutije nekada doÄ‘u dosta kvalitetniji drajveri i skretnice pa budemo imali lepu temu kako se pravi kompresiona kutija od poÄetka do kraja . 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...