Jump to content


Visaton AL130_G20SC


destimulacija

Recommended Posts

  • Replies 133
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Kako zar po mjerenjima nebi trebali svirat identiÄno ? :)

Ðа иÑтој позицији, иÑпод 200 Hz.. чим Ñе помере горе-доле-лево-деÑно Ñитуација Ñе мења..

Соба може бити убица ниÑких фреквенција, најгоре је што има више тактика како Ð½Ð°Ñ ÑƒÐ½Ð¸ÑˆÑ‚Ð°Ð²Ð°.. некада их једе Ñве, некада неке иÑтакне а неке Ñмањи, али углавном ретко ком звучнику дозволи да покаже Ñве што зна..

Конкретно, моја Ñоба поÑедује неколико вештина.. једе Ñве иÑпод 50-55 Hz, прави рупу на 100-150 Hz.. звучник из друге теме Ñа број већим баÑом од овог малог гоÑтовао је код два другара, Ñвуда Ñвира Ð±Ð°Ñ Ð±Ð¾Ñ™Ðµ него код мене.. једно време Ñам хтео да га продам Ñамо из тог разлога..

Ево мерења како изгледа иÑти звучник, црвена линија на поду, зелена на Ñпајковима, плава на Ñталку од пола метра.. Ñве на иÑтој позицији у Ñоби, мерење Ñа метар, дакле Ñамо померање ка горе..

post-33117-0-59659500-1442386204_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

...Узми било који уџбеник из ОРЛ-а и пронађи део који Ñе бави опиÑивањем дела чула Ñлуха који детектује фазу..

Понављам, примери који наводиш ниÑу никакав доказ да чујемо акуÑтичну фазу..

 

 

...To su upravo primeri koji na najdirektniji moguci nacin pokazuju i dokazuju da je recepcija, percepcija i delovanje faza

veoma vazno i da je taj fenomen apsolutno moguce detektovati.

 

Cenim da bi trebalo da ustanovite da li priÄate o apsolutnoj ili relativnoj fazi...

 

Relativna faza kad se fazni pomeraj menja u funkciji uÄestanosti se Äuje (filteri na DAC unose ovaj pomeraj, skretnica u zvuÄniku...).

 

Apsolutna faza, kad je fazni pomeraj konstantan u funkciji uÄestanosti, se baÅ¡ i ne Äuje (npr signal invertovan 180 stepeni).

Link to comment
Share on other sites

Cenim da bi trebalo da ustanovite da li priÄate o apsolutnoj ili relativnoj fazi..

И менÑечини..

Ево једног папира Ñа Гугла.. други паÑÑƒÑ Ñƒ примеру је кључан..

http://sound.westhost.com/ptd.htm#s4

Link to comment
Share on other sites

Ðа иÑтој позицији, иÑпод 200 Hz.. чим Ñе помере горе-доле-лево-деÑно Ñитуација Ñе мења..

Соба може бити убица ниÑких фреквенција, најгоре је што има више тактика како Ð½Ð°Ñ ÑƒÐ½Ð¸ÑˆÑ‚Ð°Ð²Ð°.. некада их једе Ñве, некада неке иÑтакне а неке Ñмањи, али углавном ретко ком звучнику дозволи да покаже Ñве што зна..

Конкретно, моја Ñоба поÑедује неколико вештина.. једе Ñве иÑпод 50-55 Hz, прави рупу на 100-150 Hz.. звучник из друге теме Ñа број већим баÑом од овог малог гоÑтовао је код два другара, Ñвуда Ñвира Ð±Ð°Ñ Ð±Ð¾Ñ™Ðµ него код мене.. једно време Ñам хтео да га продам Ñамо из тог разлога..

Ево мерења како изгледа иÑти звучник, црвена линија на поду, зелена на Ñпајковима, плава на Ñталку од пола метра.. Ñве на иÑтој позицији у Ñоби, мерење Ñа метар, дакле Ñамо померање ка горе..

attachicon.gifVisaton AL170_B80.jpg

Sad kad smo se složili da svake zvuÄne kutije u svakoj sobi zvuÄe drugaÄije , bilo bi realno reÄ da su mjerenja u gluhoj sobi samo imformativnog znaÄenja ? , tj. po njima nećete znat kako će zvuÄati u vaÅ¡oj sobi , al možete eventualno predpostaviti ? . ZnaÄi vidoviti milan ? :)
Link to comment
Share on other sites

ВицкаÑÑ‚ Ñте ви момак, уопште не читате шта Ñе пише, Ñамо терате оно у шта верујете..

Овде Ñе доÑта Ñтавова ÑупротÑтавило, али нико од Ð½Ð°Ñ Ð½Ð¸Ñ˜Ðµ рекао да не треба мерити, нити да је Ñве релативно..

ÐаÑлушао Ñам Ñе којекаквих урадака како звучника тако и електронике које Ñу ''аудиофилÑки магови'' тјуновали на увце, Ñве верујући да је то најпрецизнији инÑтрумент.. управо због таквих је DIY на овим проÑторима код многих на лошем глаÑу, ÑаÑвим оправдано..

Link to comment
Share on other sites

Ðко хоћеш да кажеш да је оно што пише у уџбеницима који Ñе баве чулом Ñлуха нетачно, мораћеш да потегнеш неки бољи аргумент од ''папира Ñа Гугла''..

 

Tvrditi da lekari UCE o fazi zvuka je, u najmanju ruku, proizvoljno (da ne upotrebim tezu rec); ne znaju ni STA JE TO. Ovo pricam kao neko ko ceo zivot ima posla s otolozima (ostecen sluh). Dakle, ja tvrdim da u knjigama o ORL-u ne pise BAS NISTA o percepciji faze zvuka; trazim da me neko pobije 'crno na belo' (knjiga, stranica, pasus); tacka.

 

Pozz

Link to comment
Share on other sites

Cenim da bi trebalo da ustanovite da li priÄate o apsolutnoj ili relativnoj fazi...

 

Relativna faza kad se fazni pomeraj menja u funkciji uÄestanosti se Äuje (filteri na DAC unose ovaj pomeraj, skretnica u zvuÄniku...).

 

Apsolutna faza, kad je fazni pomeraj konstantan u funkciji uÄestanosti, se baÅ¡ i ne Äuje (npr signal invertovan 180 stepeni).

Apsolutna faza je kada se signal kapceruje u fazi u elektricnom smislu i kada se posle toga reprodukuje u lancu u kojem je

elektricna faza takodje ispravna.

Pozicije mirofona u odnosu na izvor i zvucnik sa kabinetom i skretnicom vrse "konverziju" akusticka-elektricna faza.

.

Ne postoji u praksi absolut phase. To bi znacilo da i pri snimanju sve mora biti korektno. A danas to cesto nije.

Nikada se ne moze dobiti na zvucnicima faza ni na 1m ni na mestu slusanja 0deg.

Ali postoji neki opseg faze koji je prihvatljiv i dobar. Jako je tesko u principu to postici i naravno ima mnogo nacina.

ako se na mestu slusanja faza u vecem delu spektra dobije da je +-15 stepeni to je fenomenalan rezultat.

A zvuci veoma dobro, jednostavno stice se utisak - to je to. Nema nedoumica.

.

Govorimo sve vreme o sistemu sa 2 zvucnika pri cemu sve postaje drugacije i za nijansu kompleksnije.

Ono sto je vazno je da ce svaki znacajniji poremecaj u fazi uvo detektovati. dok blage poremecaje koji se desavaju na sirokom delu spektra nece. I upravo su ti poremecaji faze uzrok poremecaja u transferu. Sto se moze videti i na merenjima.

Tamo gde je deo spektra pojacan ili smanjen tu i faza odstupa znacajnije.

Elektricna kola skretnice upravo i imaju za zadatak da tu fazu ocubaju i prenesu u sto vernije u odnosu na elektricnu fazu signala...

...

:)

I upravo su mi merenja i povezivanje vizuelnih podataka sa onim koji se dobijaju slusanjem pomogli da povezem neke stvari.

.

Naveo si tipican primer - filteri u digitalnom domenu.

Vrse funkciju "rezanja" visokog dela spektra koji sadrzi generalno receno digitalni sum ali jako narusavaju fazu.

Zbog toga se i ne daju podaci o fazi na oko 20K jer bi se videlo da je tu poremecaj vise od 40 stepeni...

A naravno to se da utvrditi i prostim racunarskim merenjima. Kao i simulacijama elektricnih kola.

Ali nisu svi filteri tog karaktera postoji koncept sa notch filterima koji eliminise produkte digitalne konverzije

a ujedno i minimalno poremeti elektricnu fazu. Pogledaj Zanden patente. :)

...

sorry na malo duzem postu :)

Link to comment
Share on other sites

@rrapaic

Ðко већ лекари који Ñе баве чулом Ñлуха не знају како оно функционише, Ñигуран Ñам да то знају рецимо Ñликари..

Link to comment
Share on other sites

sorry na malo duzem postu :)

УмеÑто раÑплињавања покушај Ñеби да објаÑниш пример из линка у поÑту 54..

Мада би некоме ко је деценијама у материји то морало бити јаÑно..

Link to comment
Share on other sites

Вуле је мртав, живела ДеÑтимулација..

Ðко хоћеш да кажеш да је оно што пише у уџбеницима који Ñе баве чулом Ñлуха нетачно, мораћеш да потегнеш неки бољи аргумент од ''папира Ñа Гугла''..

Када треба да Ñе пишу трактати и Ñве релативизује, без икаквог изгледа да Ñе дође до било каквог закључка, то може.. али када ти поÑтавим крајње једноÑтавно питање објашњења нема.. ниÑам те питао каква још мерења да урадим, него да ми објаÑниш ова која имам, уз то Ñам ти тачно навео Ñве уÑлове мерења.. умеÑто било каквог одговора и појашњења добијем причу о томе како је Ñве могуће мерити звучнике..

Ја тврдим да је за одзив иÑпод 200 Hz најбитнија Ñоба и поÑтавим мерења која на то указују.. ти иÑпричаш о томе Ñто прича и поÑтавиш хиљаду теза али не покажеш ништа..

Izvini Vule ne  zameri, ali odgovorio sam ti veoma jasno.

A evo i ponovicu. Soba "pojede" deo energije u niskim to stvarni vec i vrapci znaju. Ali to nije osnovni uzrok promene u zvuku.

Postoji nesto sto se zove direktivnost. Taj tip visokotonca ima vece rasprskavanje od basa pa na razlicitim mestima i pod vecim uglovima daje slican spl. dok bas ima vecu usmerenost pa reaguje drugacije. Druge su i putanje i udaljenosti do mikrofona

pa i to pravi razliku u fazi i krajnje rezultira promenom snimljenog nivoa. Tako da jeste soba ali nije SAMO soba.

...

Po toj logici "sobe" svaki zvucnik je unapred odredjen i nema vece razlike postaviti bilo koji za niske frekvencije.

Medjutim to nije tako.

...

I nema potrebe da budes agresivan :), ne mislim nista lose, licno cenim tvoje zalaganje i trud kao sto sam i napisao... Glupo mi je ispada da se nesto prepucavam... :)

...

Merenja su ti u sustini irelevantana. Jednostavno nisi dobro shvatio rezultate tih merenja koje si izvrsio.

Nisi uspeo da shvatis poentu.

Gledas samo one delove koji se "menjaju" - pogledaj sta je zajednicko u tim merenjima?

To je srednji spektar koji skoro u svim slucajevima ostaje isti (relativno pomeren u -db zbog nivoa signala na mikrofonu)

Tu imas blago ali konstantno pomeranje ka gornjem spektru od +6db i to sa samo jednim kabinetom.

To je ono sto daje sound signature zvucnicima.

Sa 2 komada u stereo izvedbi, to ce biti oko rast od oko +9db

..

Zbog toga sam ti i poslao shemu veoma malo izmenjene osnovne skretnice. Koja prema elektricnim simulacijama koriguje

porast i vrsi neku vrstu balansa izmedju donjeg i gornjeg spektra.

...

Pardon :) to nisu "papiri" sa interneta, vec digitalizovane knjige ozbiljnih naucnika, sa radom do penzije u laboratorijama i mnostvom

objavljene naucne literature. Koja je i dan danas osnova.

Ono sto ti navodis je nevazno i na nivou rekla kazala kada se poredi sa jako cenjenim naucnicima.

Ako Hary Olson nesto tvrdi i potkrepi merenjima u RCA opremljenoj laboratoriji i pri tome konkretno napravi sve te kabinete

da bi potkrepio teoretska predvidjanja - meni je to vise nego dovoljno.

...

Link to comment
Share on other sites

И менÑечини..

Ево једног папира Ñа Гугла.. други паÑÑƒÑ Ñƒ примеру је кључан..

http://sound.westhost.com/ptd.htm#s4

Nisi procitao ceo clanak :)

ponovo - upravo potvrdjuje ono sto sam napisao.

(Ustvari "prepisao" od hekih kompententnijih...)

Link to comment
Share on other sites

Izvini Vule ne zameri, ali odgovorio sam ti veoma jasno

...

Ðман човече, уопште не читаш шта други пишу већ Ñамо тераш Ñвоју причу и машиш тему..

Ја Ñам упоредио мерење два различита звучника, коментаришући како им је због преÑудног утицаја проÑторије одзив у ниÑким тоновима идентичан иако по оÑталим њиховим карактериÑтикама не би требало да буде тако..

Ти Ñи пиÑао о Ñвему и Ñвачему, Ñамо то ниÑи знао да објаÑниш..

Link to comment
Share on other sites

Nisi procitao ceo clanak :)

ponovo - upravo potvrdjuje ono sto sam napisao.

(Ustvari "prepisao" od hekih kompententnijih...)

Ти Ñи напиÑао трактате о важноÑти фазе, он је напиÑао да је потпуно небитна и да је треба занемарити..

Пример који је дао очигледно никада нећеш Ñхватити..

Link to comment
Share on other sites

Jako veliku ulogu imaju i kablovi unutar zvuÄnika ... ( visaton preporuÄuje 1.5 mm 2 ) eksperimentisao sam dosta po tom pitanju i zakljuÄio da se najbolje pokazala varijanta od 1.5 mm 2 od skretnice do terminala i 0.75 mm2 od skretnice do zvuÄnika ...

И померио фазу за 180 Ñтепени читавим поглављима физике..
Link to comment
Share on other sites

И померио фазу за 180 Ñтепени читавим поглављима физике..

 U tu tematiku ne ulazim jer se ne razumijem puno ... Koristio sam neki spl meter aplikaciju koja mi je pokazala da je spektar priliÄno ravan i svakom drugom kombinacijom sam imao poviÅ¡enih 250 hz . Ovim izborom presjeka sam dobio spektar veoma zadovoljavajući u mojim uslovima i sa mojim kutijama .

Link to comment
Share on other sites

U tu tematiku ne ulazim jer se ne razumijem puno .

Ðко је кутија у кући, Ñкретница пар улица даље, терминал код аутобуÑке Ñтанице, било би Ñамо теретÑки могуће да жице унеÑу промену коју опиÑујете..
Link to comment
Share on other sites

Ðко је кутија у кући, Ñкретница пар улица даље, терминал код аутобуÑке Ñтанице, било би Ñамо теретÑки могуће да жице унеÑу промену коју опиÑујете..

 

 Vjeruj mi jako veliku promjenu ... Provaj pa ćeÅ¡ se uvjerit da te ne ubjeÄ‘ujem .

Link to comment
Share on other sites

@rrapaic

Ðко већ лекари који Ñе баве чулом Ñлуха не знају како оно функционише, Ñигуран Ñам да то знају рецимо Ñликари..

Nee zaboravi da sam ja bivsi djak matematicke gimnazije ha ha :)

...

Jos se secam nase male raboratorije... i jednog jedinog u to vreme kao PCa neki IBM ... simpaticno.

Nesto od toga mi je i do dan danas ostalo u glavi.

Samo sto j sve nekako lakse, lakse se dolazi do literature, ima super programa u kojima se lako radi

MatCad, MatLab, PSpice...

Primitivna ali neophodna merenja su dostupna ukucnim uslovima sa jednostavnom opremom manjih dimenzija.

Jednom reciju - super :) 

Link to comment
Share on other sites

Ти Ñи напиÑао трактате о важноÑти фазе, он је напиÑао да је потпуно небитна и да је треба занемарити..

Пример који је дао очигледно никада нећеш Ñхватити..

Absolute phase is inaudible within reason - a 3,600° phase shift represents a time delay that is significant, but a 360° phase shift will not be heard. Inverting a signal (e.g. reversing the connections to a loudspeaker driver) creates a 180° phase inversion, but this is not the same thing as a 180° phase shift! This is a point missed by many.

Link to comment
Share on other sites

Vjeruj mi jako veliku promjenu ... Provaj pa ćeš se uvjerit da te ne ubjeđujem .

Промена жица у Ñкретници не доноÑи никакву промену у фреквентном одзиву..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...