Jump to content


Uzemljenje se "gubi"


pustahija

Recommended Posts

Pozdrav,

dugo me nije bilo.  :wave2

Elem, u meÄ‘uvremenu sam preÅ¡ao na vinyl i sastavio neki sistemÄić, ali o tome nekom drugom prilikom.

Ovim dobrom pišem u ime jednog prijatelja koji ima problema sa uzemljenjem na gramofonu.

Naime deÅ¡ava mu se da se s vremena na vreme neÅ¡to poremeti i da gramofon "izgubi uzemljenje". Tom prilikom se obiÄno izgubi jedan zvuÄnik. Nekada se to desi tokom puÅ¡tanja, ali se uvek desi kada se rukom dotakne tone arm. Probali smo da uzemljenje zakaÄimo i na Å¡raf Å¡asije od risivera Å¡to nije pomoglo. Kada se tako jedan zvuÄnik izgubi, potrebno je odvrnuti Å¡raf za uzemljenje i malo prodrmati žicu kako bi se vratio. U pitanju je nekakav Omnitronic gramofon. Trenutno ne mogu detaljnije da opiÅ¡em opremu ali ću moći blagovremeno da iznesem detalje ako to bude potrebno.

Pozdrav!

Link to comment
Share on other sites

Naime deÅ¡ava mu se da se s vremena na vreme neÅ¡to poremeti i da gramofon "izgubi uzemljenje". Tom prilikom se obiÄno izgubi jedan zvuÄnik. Nekada se to desi tokom puÅ¡tanja, ali se uvek desi kada se rukom dotakne tone arm. Probali smo da uzemljenje zakaÄimo i na Å¡raf Å¡asije od risivera Å¡to nije pomoglo. Kada se tako jedan zvuÄnik izgubi, potrebno je odvrnuti Å¡raf za uzemljenje i malo prodrmati žicu kako bi se vratio. U pitanju je nekakav Omnitronic gramofon. 

 

Потребна је провера проводноÑти ( континуитета) жица од ноÑача главе до прикључка РЦР( RCA).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Потребна је провера проводноÑти ( континуитета) жица од ноÑача главе до прикључка РЦР( RCA).

 

Prvo proveri žiÄice izmeÄ‘u zvuÄnice i hedÅ¡ela. Probaj i sa drugom zvuÄnicom na drugim Å¡elom i/ili ovu na drugi gramofon.

 

Mislim da se ne gubi uzemljenje nego se jedan kanal kratkospoji masom ili Å¡asijom i zato se izgubi. Potrebno je proveriti lemove i da li se kontakti negde dodiruju.

 

Hvala vam svima na pomoći! Nakon Å¡to sam bliže ispitao gramofon primetio sam da je headshell loÅ¡e zategnut. Nije bio labav, ali je zavrtanj na ruÄici trebalo joÅ¡ par puta okrenuti da se zategne. Nakon Å¡to sam to uradio rpoblem je nestao.

Pozdrav!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...