Jump to content


Muzički predlozi - Instrumentalni JAZZ, mali sastavi


TurboMaximus

Recommended Posts

  • Replies 524
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Å ta odabrati od Majlsa a da to ne bude deset albuma?

 

OdluÄio je - bubnjar. Velemajstorski rad Tonija Vilijamsa.

 

EDIT: na ruskom forumu su ovo stavili u odeljak "fuzija", ali je ovo album koji je tek prethodio tom žanru. Malo elektriÄnog klavira je sve od "elektriÄarskog" zvuka.

 

 

897590.jpg

 

img_miles-filles-de-kilimanjaro-b.JPG

Link to comment
Share on other sites

Å ta odabrati od Majlsa a da to ne bude deset albuma?

 

OdluÄio je - bubnjar. Velemajstorski rad Tonija Vilijamsa.

 

EDIT: na ruskom forumu su ovo stavili u odeljak "fuzija", ali je ovo album koji je tek prethodio tom žanru. Malo elektriÄnog klavira je sve od "elektriÄarskog" zvuka.

 

 

897590.jpg

 

Fuzija kreće nakon te serije. Hladno ću celu da stavim, ako me neko ne pretekne.

Link to comment
Share on other sites

Å ta odabrati od Majlsa a da to ne bude deset albuma?

 Kod Majlsa, kao i kod Koltrejna, ali i Arta Blejkija, Å ortera, pa i Lija Morgana (u periodu Å¡ezdesetih), izbor odnosno izdvajanje je pipav posao, pa preporuka "nije preporuÄljiva". Kada bih bio prinuÄ‘en da neÅ¡to izdvojim, izdvojio bih - sve!

Kad je Majls u pitanju, oba kvinteta - kako onaj stariji, sa Koltrejnom, tako i onaj sa tada mlaÄ‘om ekipom, Å orter, Henkok itd, sve do poÄetka elektriÄne faze (inaÄe meni nemile), odnosno Bitches Brew.

 

Ova muzika je u lopatama dostupna u sasvim solidnim ripovima, u kombinacijama kompletan Prestiž, kompletna Kolumbija, kompletan Impuls, kompletan Blue Note itd... Koga ne mrzi da traži.

 

Stoga sam se odluÄio da preporuÄim po neÅ¡to od onoga Å¡to je pomalo zapostavljeno ili u delimiÄnoj senci "apsolutnih veliÄina", ali i dalje istorijski i muziÄki (u mojim oÄima, tj. uÅ¡ima) relevantno i takoÄ‘e referenca.

 

"Fuzija kreće nakon te serije. Hladno ću celu da stavim, ako me neko ne pretekne"

 

TurboMax, ne kontaminiraj temu, Majlsova fuzija nema nikakve veze sa "instrumentalni džez, mali sastavi". Bilo ih je svakakvih osim lomprc, Äitava bulumenta, Majls je na svakom instrumentu imao po dvojicu-trojicu muziÄara.

 

Ako "fjužn", onda posebna, fjužn tema, rekao bih ja.

Link to comment
Share on other sites

Ova muzika je u lopatama dostupna u sasvim solidnim ripovima, u kombinacijama kompletan Prestiž, kompletna Kolumbija, kompletan Impuls, kompletan Blue Note itd... Koga ne mrzi da traži.

 

S obzirom na to Å¡to su ovo, ipak, preporuke, bilo bi u redu da se neÅ¡to i preporuÄi. Ako se preporuÄi "sve" od nekog izvoÄ‘aÄa nekome ko nije baÅ¡ naÄisto Å¡ta bi radio sa džezom, to je kao da nije niÅ¡ta preporuÄeno. Mislim - Majlsa treba nedelju dana presluÅ¡avati, dan i noć... :D

 

Opet, preporuÄiti jedan album je priliÄno jadno... logiÄno je makar spomenuti album Kind of blue, kao najbolje kotirani džez album svih vremena. On je malo "klasiÄniji", ja sam preporuÄio malo moderniji. Naime, ako se neko odluÄio da posveti pažnju džezu, sigurno zna ko je Majls (a možda i nije sigurno?), u svakom sluÄaju, treba mu neka polazna taÄka.

 

Miles-Davis-Kind-Of-Blue---80-459278.jpg

 

 

miles_davis_-_kind_of_blue_dual_disc_rem

 

 

 

 

Na isti naÄin, treba spomenuti A love supreme od Koltrejna, negde drugi album svih vremena. Nije zgodan za poÄeti od njega, pa sam prvo preporuÄio Giant steps. Mada, ja sam poÄeo od njega, pa zaÅ¡to ne? U svakom sluÄaju, ovo je nezaobilazno:

 

R-857505-1398955836-9431.jpeg.jpg

 

1254374607_allcdcovers_john_coltrane_a_l

 

Link to comment
Share on other sites

Prati li neko noviji dzez, tj interesuje li ga?

 

Normalno, samo još nije stiglo na red. Verovatno si svestan koliko je materijala.

 

 

S obzirom na to Å¡to su ovo, ipak, preporuke, bilo bi u redu da se neÅ¡to i preporuÄi. Ako se preporuÄi "sve" od nekog izvoÄ‘aÄa nekome ko nije baÅ¡ naÄisto Å¡ta bi radio sa džezom, to je kao da nije niÅ¡ta preporuÄeno. Mislim - Majlsa treba nedelju dana presluÅ¡avati, dan i noć... :D

 

Opet, preporuÄiti jedan album je priliÄno jadno... logiÄno je makar spomenuti album Kind of blue, kao najbolje kotirani džez album svih vremena. On je malo "klasiÄniji", ja sam preporuÄio malo moderniji. Naime, ako se neko odluÄio da posveti pažnju džezu, sigurno zna ko je Majls (a možda i nije sigurno?), u svakom sluÄaju, treba mu neka polazna taÄka.

 

 

 

Predlozi, ne preporuke, ali doÄ‘e mu na sliÄno.

 

I sam sam imao dilemu oko naÄina tretmana najeksponiranijih imena i na kraju se odluÄio za red Å¡unke-red slanine. Tema je džez i ne vidim razlog za diskriminaciju.

Link to comment
Share on other sites

Nešto novije.

 

sbtcfront.jpg

1  Vanguard Blues I  7:15
2  The Call  8:41
3  Nobody's Song But His Own  9:29
4  On Cue  11:11
5  Prelude To A Kiss  5:22
6  Mercy Days  8:40
7  Zydeco  9:05
8  Smoke Gets In Your Eyes  5:12
9  Vanguard Blues II  10:33

 

Bass – Larry Grenadier
Drums – Bill Stewart
Guitar – Kurt Rosenwinkel
Piano – Kevin Hays

Tenor Saxophone, Soprano Saxophone – Seamus Blake

 

Recorded December 24, 1993

Link to comment
Share on other sites

Coleman Hawkins,jedan od najvecih i svakako istorijski najvazniji saksofonista koji je saksofon uveo u jazz muziku kao solo instrument.Idol mnogih velikih tenor saksofonista.Kao odlican predlog onima koji ga mozda slusaju prvi put moj predlog je Nighthawk u kome je u duetu sa sjajnim Eddie "Lockjaw" Davisom,Prestige izdanje,odlican snimak i na "domacici" ,ali preporucujem  i odlicne albume sa Lester Young-om,Ben Websterom,Milt Jackson-om...Jedan od mojih omiljenih jazzera,i svakako moj No.1 saksofonista.post-11818-0-22798300-1427558713_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

1965-1966: John Coltrane - Infinity

 

Snimljeno na nekoliko sesija u dve godine pre njegove smrti, ali ne izdatih do 1972, Infiniti je bio predmet mnogih kontraverzi meÄ‘u ljubiteljima Coltrane-a kada se konaÄno pojavio.

Komad ukljuÄuje neke od njegovih moćnih kompozicija kao Å¡to su "Leo" i "Peace on Earth". 

 

1275717985_cover.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...