Jump to content


Raspberry Pi i HiFI zvuk


Bokkie

Recommended Posts

Ispasce da je RaspPi 'Audio Nirvana'. Nije, nemojte se zavaravati. Mozda dobijete Hi-And ali High-End necete sigurno. Pi je zgodna spravica sa puno mogucnosti 
ali je oduvek imao problem sa klokom i generisanim I2S signalom (ispravan sample rate) i tako je dan-danas. I danas se osnovni klok kristala na 19.2MHz 
integraljenjem spusta na bazu 48K (i 96K) i to je u redu sve dok DAC moze da prihvati 40fs ili 80fs. Za sve ostale taktove (baza 44.1K, 88.2K itd) klok se dobija 
iz 500MHz PLL-a (sada valjda 700MHz) procesora deljenjem sto nikako ne moze dati precizan takt. I to je to, ende. 'Priblizno tacno' ali samo to, priblizno.
 
Na drugoj strani uvek je postojao konkurent R-Pi-ju u vidu BeagleBone (Black posebno) mikro kompjutera. Uvek snazniji i bogatiji opcijama / prikljucima ali je ostao
daleko iza R-Pi po broju prodatih jedinica. Mislim da ce se to sada malo promeniti, pogotovu kada sam procitao da se u razvoj dodataka za BBB (pre svega eksterni
klok za 44.1K i 48K) upustio poznati 'Twisted Pear' (poznat po npr. Buffalo seriji DAC-ova)
 
Na polju DAC-ova ima jeftinih 'koliko dusha ishte'. Da ne ispadne 'miniranje domace pameti' ali uvek mi je bio interesantan Malezijac, sada poznat kao "Stoner Acoustics'
koji nudi 32/384 mini DAC za $49 + $5 postarine (Saviaudio 9027 USB risiver + Texas Instruments PCM5102A DAC, zapakovano u malo produzen USB konektor)
:cheers:
 
Link to comment
Share on other sites

U naslovu teme je HiFi, ne Hig End! :D;)

Naravno da je do high end-a dug put, Pi bi mogao da bude potencijalna zgodna zamena za Squeezebox koji se vise ne proizvodi.

 

Moze se direktno kaciti i na USB DAC-ove: http://www.raspyfi.com/raspberry-pi-usb-dac-and-raspyfi-supported-dacs/

Za smrtnike i obicne kucne korisnike koji nemaju znanja ni DIY vestina, I2S nije, ili je poslednji, na listi za probanje.

 

Trenutno nemam vremena da se poigram sa Squeezeplay-om i da probam kako bi se pokazao u ulozi SPDIF transporta sa zakacenim HiFace Two-om.

 

Pi je omiljen medju "roboticarima" i ostalim entuzijastima koji se bave programiranjem u Python-u u svrhu pokretanja raznih skalamerija.

Ogromna zajednica korisnika koji razmenjuju iskustva i programe mu daje tu veliku popularnost.

Link to comment
Share on other sites

To je sve sto je potrebno. Jedino sto bih ja, da sam na tvom mestu, sacekao da se kod nas pojavi Raspberry Pi 2... :)

 

To i planiram da uradim, mala je razlika izeđu B+ i 2. Nećemo žuriti... :)

 

 

Ispasce da je RaspPi 'Audio Nirvana'. Nije, nemojte se zavaravati. Mozda dobijete Hi-And ali High-End necete sigurno. Pi je zgodna ...
Na polju DAC-ova ima jeftinih 'koliko dusha ishte'. Da ne ispadne 'miniranje domace pameti' ali uvek mi je bio interesantan Malezijac, sada poznat kao "Stoner Acoustics'
koji nudi 32/384 mini DAC za $49 + $5 postarine (Saviaudio 9027 USB risiver + Texas Instruments PCM5102A DAC, zapakovano u malo produzen USB konektor)
:cheers:

 

 

Kako da koristim USB DAC ako neću PC ili laptop?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

To je sve sto je potrebno. Jedino sto bih ja, da sam na tvom mestu, sacekao da se kod nas pojavi Raspberry Pi 2 i onda napravio kombinaciju iznad.                           ... :)

 

To sam i uradio, uzeo Raspberry Pi2 + RaspyPlay4 DAC + RuneAudio i ja zadovoljan! Sve je OK proradilo, zvuk mi se razlikuje zavisno od toga koji OS koristim, sa RuneAudiom je bolji a sa Volumiom gori... Wifi dongle je ASUS nano N10.

 

post-8696-0-49697200-1427399877_thumb.jppost-8696-0-46968100-1427400637_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

 Super! :thumbsup2

 

Kako radi taj ASUS nano N10?

 

To je ovaj?

http://www.asus.com/Networking/USBN10_NANO/

P_500.jpg

 

 

 

Treba klincu da kupim neki WiFi dongle za RPi, a vidim da je to izgleda velika folozofija, u smislu kompatibilnosti sa raznim distribucijama linuxa.

 

Neki na Amazonu u review-ovima kukaju na klasicini N-10, te pregreva se, te crkava posle mesec dana, itd...

Link to comment
Share on other sites

 Super! :thumbsup2

Kako radi taj ASUS nano N10?

 

To je ovaj?

...Treba klincu da kupim neki WiFi dongle za RPi, a vidim da je to izgleda velika folozofija, u smislu kompatibilnosti sa raznim distribucijama linuxa.

 

Neki na Amazonu u review-ovima kukaju na klasicini N-10, te pregreva se, te crkava posle mesec dana, itd...

 

Jeste, taj mali! :) Ja ga imam tek nekoliko dana, ne znam kako će biti na duže staze... Sad sam tek pipnuo da vidim koliko se greje, i mlak je, nije loÅ¡... Meni radi odliÄno, Å¡to i vama želim!

 

Ja sam za sad probao samo Volumio i RuneAudio pa ne znam za ostale linuxe.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Jeste, taj mali! :)Ja ga imam tek nekoliko dana, ne znam kako će biti na duže staze... Sad sam tek pipnuo da vidim koliko se greje, i mlak je, nije loÅ¡... Meni radi odliÄno, Å¡to i vama želim!

 

Ja sam za sad probao samo Volumio i RuneAudio pa ne znam za ostale linuxe.

Da budem malo koristan :) - podelio bih iskustvo sa Rpi2 + RaspyPlay4 + Asus N10 nano.

 

Wifi mi je uvek posle nekog vremena gubio konekciju, pa sam morao da pronaÄ‘em kako se gasi "power management" (koji iskljuÄuje wifi da bi Å¡tedeo energiju :(). U "Putty"-ju se zada sledeća komanda:

 

echo "options 8192cu rtw_power_mgnt=0 rtw_enusbss=0" | sudo tee --append /etc/modprobe.d/8192cu.conf

(ovo se odnosi na "Asus USB-N10 Nano" koji ima Äip Realtek RTL8192CU)

 

Sad sve radi uredno, i može da se uživa:

post-8696-0-94298900-1442220976_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...