Jump to content


Raspberry Pi i HiFI zvuk


Bokkie

Recommended Posts

Pojavio se novi Raspberry Pi 2 (trenutno nema da se kupi kod nas, ali ima u UK), dok kod nas na trzistu vec duze vreme moze da se kupi stariji brat Raspberry Pi B+.

Kako je ovaj linux kompjutercic prilicno jeftin, za njega su se pojavili razni add-onovi u smislu hardvera.

 

Jedan od njih je i Raspy Play, koji kako autori kazu, od RPi-ja pravi HiFu zvuk: http://www.epraktikum.iz.rs/raspberry-pi-i-hifi-zvuk/

Poslednji model moze hardverski da potera 192KH/24bit-a i opisan je ovde zhttp://www.mikroe.com/add-on-boards/audio-voice/raspyplay4/

 

Ja kod kuce imam RPi model B (koristim ga najvise za ucenje), pa me interesuje da li je neko probao parce hardvera iz linkova i ako jeste da li se isplati kupovati ovakav add-on.

Link to comment
Share on other sites

Odlicna tema, :thumbsup2 upravo sam mislio da pokrenem slicnu, ustedeo si mi trud! ;):)

 

Nisu me toliko interesovali ti DAC addon-ovi, koliko mogucnost da se Raspberry Pi pretvori u transport.

 

Zanimljiva mogucnost je da RPi na GPIO pinovima moze davati i I2S izlaz (!),

koji se moze direktno povezati na DAC-ove koji to omogucavaju (neki fabricki, neki uz pomoc DIY tvikovanja).

 

Na USB se moze zakaciti i HiFace Two ili neki slican SPDIF konverter.

 

Raspberry Pi se instalacijom posebne verzije Linux-a moze pretvoriti u klon Squeezebox Touch-a:

 

http://piarchsqueezelitejivelite.sourceforge.net/

 

http://forums.slimdevices.com/showthread.php?97046-Announce-Squeezelite-a-small-headless-squeezeplay-emulator-for-linux-%28alsa-only%29

 

http://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?f=35&t=59233

 

 

 

 

Klincu smo za novu godinu kupili verziju B+ i stvarcica je stvarno super.  :thumbsup2

 

Evo ga na njegovom stolu, jedva da je nesto veci od BusPlus kartice:

 

post-8784-0-12566300-1425482624_thumb.jp

 

Moze se instalirati XBMC (sada Kodi) i tada postaje medija plejer kao sto je recimo WD TVLive, 

ali sa boljom funkcionalnoscu i boljim kvalitetom slike na klasicnim CRT televizorima.

 

Klinca vise interesuje programiranje i primena Raspberry-ja u oblasti robotike.

 

 

Moze se napraviti multi boot varijanta, tako da Raspberry Pi moze biti vise uredjaja u jednom: audiofilski plejer/transport, medija plejer, NAS server, 24/7 torrent download masina, klasicni kompjuter pod Linux-om, itd, itd... :)

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Raspberry Pi + HiFace Two:
 

epH9VN9.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Sajt posvecen HiFi upotrebi RPi-ja:

 

http://www.raspyfi.com/

 

 

RaspyFi 1.0 audiophile linux:

 

http://www.raspyfi.com/raspyfi-1-0-audiophile-linux-is-out/ 

 

 

Spisak podrzanih USB DAC-ova, vidim da i HRT streameri rade, kao i AudioQuest Dragonfly, HiFace DAC, Musical Fidelity, itd, itd:

 

http://www.raspyfi.com/raspberry-pi-usb-dac-and-raspyfi-supported-dacs/

Link to comment
Share on other sites

Poslednji model moze hardverski da potera 192KH/24bit-a i opisan je ovde zhttp://www.mikroe.com/add-on-boards/audio-voice/raspyplay4/

 

Lepo je Å¡to je ovaj DAC u linku proizvod domaće pameti i domaće firme. Razvio ga Äovek na samograditeljskom forumu, sa sve temom i razvojnim putem spravice.

Lokalno nabavljivo, bez akanja sa carinama i ugrađivanjem Kurte i Murte.

Link to comment
Share on other sites

http://www.epraktikum.iz.rs/raspberry-pi-i-hifi-zvuk/

 

3.730 din nije ni skupo da se proba:

...

Sad si me zaintrigirao... ZnaÄi hoću da ne palim PC a da sluÅ¡am FLAC - treba mi:

 

1. RaspyPlay4

2. Raspberry Pi B+

3. MicroSD kartica u USB readeru sa muzikom

4. audio kabl do (pred)pojaÄala...

 

Da li je to sve? (Unapred se izvinjavam Å¡to nisam viÅ¡e Äitao o ovim stvarima... :)

Link to comment
Share on other sites

Sad si me zaintrigirao... ZnaÄi hoću da ne palim PC a da sluÅ¡am FLAC - treba mi:

 

1. RaspyPlay4

2. Raspberry Pi B+

3. MicroSD kartica u USB readeru sa muzikom

4. audio kabl do (pred)pojaÄala...

 

Da li je to sve? (Unapred se izvinjavam Å¡to nisam viÅ¡e Äitao o ovim stvarima... :)

 

Ima mnogo nacina, sve zavisi od prohteva i kolicine novca. :)

 

Neka detaljnija objasnjenja se mogu naci na prethodno postavljenim linkovima.

 

Raspberry Pi je kod klinca u sobi i on se zanima sa njim, a meni za muziku nije neophodan pored dva Squeezebox-a i Mac Mini-ja,

tako da za sada nemam neka dublja iskustva iz prve ruke.

 

Model B+ ima sasvim pristojan zvuk preko integrisanog 3,5mm izlaza,

to mu je jedno od unapredjenja u odnosu na starije modele,

tako da ono losem zvuku sto stoji napisano na RaspyPlay4 stranici nije u potpunosti tacno, to jest ne vazi za model B+.

 

Klinac sa pokrenutim XBMC-om na RPi-ju vuce preko mreze FLAC-ove sa mog kompjutera, pusta ih na Sansui pojacalu i AR kutijama u svojoj sobi i to sasvim fino svira.

Link to comment
Share on other sites

Ima mnogo nacina, sve zavisi od prohteva i kolicine novca. :)

...

Klinac sa pokrenutim XBMC-om na RPi-ju vuce preko mreze FLAC-ove, pusta ih na Sansui pojacalu i AR kutijama u svojoj sobi i to sasvim fino svira.

 

Hvala ti na odgovoru! Bacio sam se na Äitanje i prouÄavanje Å¡ta i kako, ali mi se kombinacija "Raspberry Pi B+" + "RaspyPlay4" nekako svidela. Mada ću možda prvo da probam samo taj B+ kako radi, pogotovo ako kažeÅ¡ da nije loÅ¡.

 

@siroma - moram tvoj predlog da prouÄavam kao i ovo Å¡to sam pitao... Teme o tome sam samo preletao kad su bile aktuelne, nije me zanimao DAC i te fore :)

Link to comment
Share on other sites

Siroma je lepo preporucio, postoji jos jeftinije pristojno resenje za streaming flac, mp3 i ostalih formata za one koji nemaju mogucnost ddwrt i ostalih stvari, a to su wifi streameri sa wolfson dacom, lepo se sve cuje, treba ti bilo kakav mobilni ili tablet i udri, skladiste moze biti usb, hdd, telefon, nas, kucni komp. Uredjaj ima cinc izlaze, opticki izlaz i usb za flash/hdd.

Link to comment
Share on other sites

Siroma je lepo preporucio, postoji jos jeftinije pristojno resenje za streaming flac, mp3 i ostalih formata za one koji nemaju mogucnost ddwrt i ostalih stvari, a to su wifi streameri sa wolfson dacom, lepo se sve cuje, treba ti bilo kakav mobilni ili tablet i udri, skladiste moze biti usb, hdd, telefon, nas, kucni komp. Uredjaj ima cinc izlaze, opticki izlaz i usb za flash/hdd.

Ima li to kod nas da se kupi i koja mu je cena?

Link to comment
Share on other sites

Najjeftiniji muzicki streamer koji radi za sve pare je Apple AirPort  . Nadje se second hand za 30-40E.  Sve  ostalo je par Evra jeftinije ali i mnogo rada da se napravi. (E sad to ne mora nuzno da znaci da je lose. Pogoptovo ako uzivate u  DIY i u tome da sami stvorite  nesto).

Apple_Airport_Express.jpg

 

2. Postoje routeri  koje je lako tweakovati  u Linux masinice. Nabacite Tomato ili DD-WRT   na njega, startujete neki  MPD  i gotovo. Samo jos neki tablet za user interface i veselje.

0061083909574_AV_500X500.jpg

A moze ako je kao ovaj na slici u USB da se ubode eksterni hard  sa muzikom i recimo USB audio adapter.

Treca mogucnost ( koju sam nedavno testirao) je minijaturni PC ( nettop i sl ili kakav vec imate, neupotrebljiv za WIN ali pod Linuxom leti) i recimo Daphile linux. Butuje se sa USB fleske ,  startuje WiFi  Hotspot ili se veze na router i iskljuci monitor. Sve traje pola minuta ili manje i dobijate linux masinu bez tastatute ,  misa  i monitora.( Sta je to drugacije od Raspbberyja a mnogo jeftinije? ) Uzmete  tablet ukucate IP Dapfilea i igranka pocinje.  Ne morate da znate nista o Linuxu i sve radi. Doduse i da znate nesto o Linuxu, nece vam vredeti jer nista ne  moze da se podesava  i instalira. Ima svoj MPD pusta muziku i toliko.  Odlicno  resenje

 Recimo ovakav nettop

186192041_7_644x461_mini-kompyuter-netto

 

Naprednije  resenje bi bio recimo Audiphile Linux ali je malo slozeniji za instaliranje i instalira se na HDD. Sdruge strane takav PC postaje HTPC sa  mogucnoscu prikaza i audia i videa. Birate koji ce te MPD da ugradite i koji client. (  Ima vec nekoliko odlicnih ugradjenih.)  Radi  veoma brzo. Moja test masina koja  mili pod WIN7 i prakticno je neupotrebljiva pod AP Linuxom leti a zauzetost resursa(  CPU i RAM) izmedju 10-20%. Moguce je koristiti neku android aplikaciju za  user interface. 

cantata3.png

Jos jedno resenje je ono sto planiram sledece. POGOPLUG BIZ PRO mi sluzi kao NAS . Da se na njega ugradi neki Linux, MPD i moze da pocne strimovanje muzike sa  POGO-a na neki streamer ili da se  stavi USB audio kartica na POGO i sve radi u lokalu. Mogucnopsti su razne.

 

IMG_0992.JPG

Link to comment
Share on other sites

Treca mogucnost ( koju sam nedavno testirao) je minijaturni PC ( nettop i sl ili kakav vec imate, neupotrebljiv za WIN ali pod Linuxom leti) i recimo Daphile linux. Butuje se sa USB fleske ,  startuje WiFi  Hotspot ili se veze na router i iskljuci monitor. Sve traje pola minuta ili manje i dobijate linux masinu bez tastatute ,  misa  i monitora.

...

( Sta je to drugacije od Raspbberyja a mnogo jeftinije? )

 

U odnosu na bilo koji mini PC, Raspberry Pi je velicine kreditne kartice, hladan je i potpuno tih posto nema pokretnih delova.

post-8784-0-12566300-1425482624.jpg

 

 

 

Tezak je stotinjak grama, staje u dzep - klinac je ufazonu da ga stalno nosi negde, u skolu, kod drugara, ...

Znaci mozete ga poneti na put, zakaciti na TV u hotelu, itd, itd.

Za razliku od rutera i slicnih sprava ima HDMI izlaz, podrzava 1080 full HD i odlican je za gledanje filmova kada se na njega instalira XBMC/Kodi, cak radi bolje od drugarovog WD TV Live.

Tu su razni addon-ovi tipa Youtube, itd, tako da svaki TV prakticno pretvara u Smart TV.

Posto je tako mali i lagan, neki ga uz pomoc velcro-a trajno lepe iza televizora.

... + jos mali milion drugih namena.

 

Nije potrebno nikakvo posebno hakovanje, internet je pun plug and play image fajlova za razlicite sisteme i namene:

'oces 1:1 Squeezebox Touch klon, 'oces TV medija plejer, 'oces NAS, 'oces "regularni" kompjuter, ...

... sve moze za par minuta downloada. :)

Za cca 6.000 din (Pi + kuciste) nije lose.

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Pi 2=35€ + DAC=30€ + mem. kartica=5€ ukupno 70€ za audio i video strimer koji ne puca, Å¡tuca, ne mora da se budži, koji ima isti komfor (i bolji) od donglova.. za razliku od tebe imao sam Pi, pa mogu da svedoÄim o kvalitetu i komforu u radu.. otvori temu o ruterima pa predoÄavaj, ovako samo trolujeÅ¡.

Link to comment
Share on other sites

RPi B/B+ ima jednu vecu manu po mom misljenju, a to mu je mrezna kartica. Verzija B koju ja imam na sebi ima 100Mbps mreznu kartu, koja u najboljem slucaju radi kao 50Mbps, zato sto deli protok sa USB portovima. Jos ako se nakace diskovi na RPi preko USB tih portova, to je onda bas sporo (diskovi tada imaju brzine kao Class 4 SD kartice kada se upisuje preko mreze, bez obzira koliko je disk brz). Ja sam ga pre par godina kupio sa idejom da mi bude NAS server, ali je jako spor. Na kraju sam kao NAS uzeo WD My Cloud, koji ima 1Gbps i radi za sve pare, a RPi trenutno koristim kao platformu za ucenje :)

 

Inace, RPi je extra stabilan, redovno radim upgrade preko SSHa i nikakvih problema nisam imao.Uredjaj radi 24/7 vec 2 godine. Jedino sto je crklo je napajanje (AC adapter), koji se svakako kupuje odvojeno.

 

RPi2 je pun pogodak, zato sto je hardware dosta bolji (ARM verzija 7) i na njega ce osim Androida moci da se instalira i Windows 10. Prethodni RPi je imao ARM 6, ovaj novi RPi 2 ima ARM 7, koji ima dosta bolju softversku podrsku i veci broj Linux distribucija (prakticno, svi novi Android telefoni imaju slicne ili bolje procesore).

Link to comment
Share on other sites

Predlozi koje je Siroma dao, su savim OK ako neko ima nesto od tog starog hardvera po ormanima i fijokama.

 

Super je kada mozes da im udahnes novi zivot.  :thumbsup2  

 

 

Od nule, ako bih kupovao novo, odabrao bih Pi.

 

Svi pobrojani uredjaji se za odredjene pojedinacne namene (muzika, filmovi, smart TV, itd) mozda mogu naci za manje para, 

 

...ali ne znam ni za jedan nov, koji u jednom kucistu ima sadrzane sve pobrojane mogucnosti sa istim nivoom kvaliteta izlaza (+ hardversku snagu) a da je jeftiniji.

Link to comment
Share on other sites

Sad si me zaintrigirao... ZnaÄi hoću da ne palim PC a da sluÅ¡am FLAC - treba mi:

 

1. RaspyPlay4

2. Raspberry Pi B+

3. MicroSD kartica u USB readeru sa muzikom

4. audio kabl do (pred)pojaÄala...

 

Da li je to sve? (Unapred se izvinjavam Å¡to nisam viÅ¡e Äitao o ovim stvarima... :)

 

To je sve sto je potrebno. Jedino sto bih ja, da sam na tvom mestu, sacekao da se kod nas pojavi Raspberry Pi 2 i onda napravio kombinaciju iznad. Jos podignes SMB service na RPi i mozes da mu pristupis preko mreze kroz network share i kopiras svu muziku na njega :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...