Jump to content


MacBook Pro laptop


den!s

Recommended Posts

Zamolio bih ovde za pomoć oko MacBook Pro lap-topa i njegove uloge raÄunara sa koga se puÅ¡ta lossless muzika.

 

InaÄe MacBook Pro je: Intel Core 2 Duo 2.8 GHz, 8 GB RAM-a, 500 Gb disk…

 

macbook%20pro%20-%20%2015_zpspameuxaw.jp

 

U njegov USB je uboden M2Tech HiFace Two USB/SPDIF konverter, pa iz njega FTA Di koaksijalni u M2Tech Evo DAC…

Za sada nema stabilisanog napajanja za DAC, niti dodatnih 5V za USB. Ali biće uskoro urađeno (u jednoj kutijici - Super Teddy Reg. za DAC i za USB)...

 

Za ovaj laptop je preko drugog USB-a vezan eksterni HD 3 Tb, ali muziku slušam iskopiranu na interni HD.

OSX je 10.10.2, a player Audirvana 2.

 

Kako je to nameÅ¡teno kod Älanova koji imaju recimo MacMini?

Ima li neko predlog za poboljšanje?

 

I konkretno pitanje: zaÅ¡to mi ovaj laptop onemogući pristup internetu svim ostalim ureÄ‘ajima u kući kada se zakaÄi na WiFi? A inaÄe moram da mu definiÅ¡em ruÄno DNS jer ni on neće na net ako je automatski.

Kada ubodem mrežni kabel nema tih problema... :cry:

 

 

 

ps.

Zahvaljujem svima unapred na nesebiÄnoj audiofilskoj pomoći i savetima ;-)  :cheers

Link to comment
Share on other sites

kolega den!s mogao si da postujes na temi Mac Mini...

Za pocetak bi, kao sto sam ja nedavno, mogao da se vratis na OS X 10.8.3, uz Hi Face Two bice uocljiva razlika. Kuja i Willi su na temi o Mac Mini sugerisali o prednosti pojedinih ranijih OS X.

Setup A+ takodje mnogo znaci.

Pozz

Link to comment
Share on other sites

Takodje bi mogao da se vratis i na stariju verziju Audirvane, idealno 15.10. :D

Na aktuelnu mnogi kukaju, akcenat je bacen na fensi "moderni" user interface, a izbacene su neke korisne opcije i zvuk navodno nije tako dobar.

 

Probaj obavezno i Amarru 2.6!

Interfejs je sporiji i hardverski je zahtevnija, ali zato svira nekako "analognije" i zivotnije, sa boljim 3D prostorom.

 

Ovde imas i podesavanja OSX-a koja bi trebalo da mozda daju bolji zvuk:

http://www.co-bw.com/Audio_OSX_Optimal_Audio.htm

Link to comment
Share on other sites

U prilogu su moja mrežna podešavanja. Adrese rutera, DNS servera i subnet maska će biti drugačije kod tebe. Ali nema razloga niti načina da Mac "zarobi" wifi mrežu samo za sebe. Pre je do rutera. Moguće je da tvoj ruter podržava samo jednu ac ili n konekciju (ima ih takvih) a da ostale mogu da budu samo niže (b/g/n ili b/g), pa da tu jednu zauzme Mac. Koji ruter je u pitanju i koje je godište lap top?

Inače, ja se nisam bavio optimizovanjem mog kompjutera za muziku. To mi je kompjuter za rad i zabavu, a muziku najviše slušam preko iTunes-a, iako imam instalirane Audirvanu i Amarru na OS X 10.9.5.

post-9017-0-37612300-1425055284_thumb.pn

post-9017-0-63777100-1425055285_thumb.pn

post-9017-0-08992400-1425055287_thumb.pn

Link to comment
Share on other sites

kolega den!s mogao si da postujes na temi Mac Mini...

Za pocetak bi, kao sto sam ja nedavno, mogao da se vratis na OS X 10.8.3, uz Hi Face Two bice uocljiva razlika. Kuja i Willi su na temi o Mac Mini sugerisali o prednosti pojedinih ranijih OS X.

Setup A+ takodje mnogo znaci.

Pozz

 

Evo me!

Htedoh na toj temi, ali rekoh da ne kvarim konkretno pitanje u vezi zaobilazenja USB/SPDIF konvertera sto je i naslov teme.

 

OK, znaci povratak na OSX 10.8.3.

Verovatno glupo pitanje za vas, ali posto nemam iskustva sa Mac racunarima, jel to mora instalacija ili mogu mozda nekako da vratim nivo?

Ako znaci nesto, imam legalno nalog na Apple Store-u i sl...

 

Inace, apdejtovah OS na preporuku tog tipa ciji je ovo bio laptop, ali smetnuh sa uma da njega muzika ne zanima ;-(

Link to comment
Share on other sites

Takodje bi mogao da se vratis i na stariju verziju Audirvane, idealno 15.10. :D

Na aktuelnu mnogi kukaju, akcenat je bacen na fensi "moderni" user interface, a izbacene su neke korisne opcije i zvuk navodno nije tako dobar.

 

Probaj obavezno i Amarru 2.6!

Interfejs je sporiji i hardverski je zahtevnija, ali zato svira nekako "analognije" i zivotnije, sa boljim 3D prostorom.

 

Ovde imas i podesavanja OSX-a koja bi trebalo da mozda daju bolji zvuk:

http://www.co-bw.com/Audio_OSX_Optimal_Audio.htm

 

E to vec imam - Audirvanu 1.5.10 po preporuci tvojoj od pre :smile:

Amarru nisam uspeo da instaliram, skinuo piratsku verziju, ali nisam znao - error i tacka.

Hvala za ovaj link, nisam video pre!

Link to comment
Share on other sites

U prilogu su moja mrežna podeÅ¡avanja. Adrese rutera, DNS servera i subnet maska će biti drugaÄije kod tebe. Ali nema razloga niti naÄina da Mac "zarobi" wifi mrežu samo za sebe. Pre je do rutera. Moguće je da tvoj ruter podržava samo jednu ac ili n konekciju (ima ih takvih) a da ostale mogu da budu samo niže (b/g/n ili b/g), pa da tu jednu zauzme Mac. Koji ruter je u pitanju i koje je godiÅ¡te lap top?

InaÄe, ja se nisam bavio optimizovanjem mog kompjutera za muziku. To mi je kompjuter za rad i zabavu, a muziku najviÅ¡e sluÅ¡am preko iTunes-a, iako imam instalirane Audirvanu i Amarru na OS X 10.9.5.

 

Isto i kod mene ovako - i nece.

Cak na ovaj nacin i Mac nece preko WiFi. Kada mu dam DNS adresu, bilo koju, onda proradi, ali nijedan uredjaj (nece cak ni android telefoni) nema net.

Iskljucim WiFi na Macu, sacekam neko vreme, ili restartujem ruter, i svi prorade...

 

Ovaj Mac je namenjen samo za muziku i on je Late 2008 godiste, samo sto ga je tip malo dopunio sa RAM-om i uzeo tada veci disk...

 

Ruter Telekomov ADSL - ADB Broadband

Link to comment
Share on other sites

OK, znaci povratak na OSX 10.8.3.

Verovatno glupo pitanje za vas, ali posto nemam iskustva sa Mac racunarima, jel to mora instalacija ili mogu mozda nekako da vratim nivo?

Drugaru smo downgrade Minija radili tako sto smo instalirali OSX 10.8.3 na neki prazan eksterni disk,

zatim butovali ga sa tog eksternog HDD-a, ubili Yosemite na Miniju formatiranjem HDD-a,

pa ona instalirali taj isti 10.8.3 na njega.

Ovo mi je uspelo bez problema, a on se pre toga jadan mucio i pokusavao na vise razlicitih nacina, ali mu nije polazilo za rukom.

Link to comment
Share on other sites

Isto i kod mene ovako - i nece.

Cak na ovaj nacin i Mac nece preko WiFi. Kada mu dam DNS adresu, bilo koju, onda proradi, ali nijedan uredjaj (nece cak ni android telefoni) nema net.

Iskljucim WiFi na Macu, sacekam neko vreme, ili restartujem ruter, i svi prorade...

 

Ovaj Mac je namenjen samo za muziku i on je Late 2008 godiste, samo sto ga je tip malo dopunio sa RAM-om i uzeo tada veci disk...

 

Ruter Telekomov ADSL - ADB Broadband

Do rutera je, 100% nije MBP i OSX. I meni se nikad nije deÅ¡avalo da OSX "mazne" za sebe komplet net, pa da niko drugi ne može da se zakaÄi.

Ovo kažem zato Å¡to ja npr. imam problem da se zakaÄim na internet kod svastike sa iPhone-om - telefon vidi Wi-Fi mrežu, ali nikako ne može da se zakaÄi.

Link to comment
Share on other sites

Evo me!

Htedoh na toj temi, ali rekoh da ne kvarim konkretno pitanje u vezi zaobilazenja USB/SPDIF konvertera sto je i naslov teme.

 

Naslov teme je brzo posle pokretanja prevazidjen a dilema razotkrivena (odustao) pa je pozeljno i sasvim normalno da ovu temu nadogradimo opstom upotrebom - funcionalnoscu (povezivanja) i poboljsanja odnosno nadogradjivanja Mac Mini-ja pa i uopste Mac periferija - dakle ostaje kao i uvek USB/SPDIF konverter M2Tech Hi Face Two sa dig.kablom kao dobitna kombinacija za mene ispred Toslink-a i USB-a.

 

Sto se tice instalacije OS X bitno je da pronadjes "ispravnu" proverenu instalaciju i posluzi se tutorijalima.

Link to comment
Share on other sites

Sto se tice rutera, uzmi CD koji ide uz uredja i tamo pronadji program kojim se vrse podesavanja samog rutera.

To bi trebalo da bude u obliku jedne HTML stranice. Tacnije adrese na koju ides iz browsera i onda ti se otvori neki meni gde

ces pouniti taj formular. Recimo sifru interne mreze, zadati adrese racunara u mrezi, ograniciti broj racunara u mrezi

i sva druga podesavanja. Pristupi sa mackom neka ti on bude kao neki centralni racunar tu... I to je to. Ruter sacuva te informacije i ponasa se u skladu sa njima.

Barem je tako bilo na mom Linksys ruteru (ja sam zamenio te shit kutijice koje sam dobio od provajdera svojevremeno, nest onije tu bilo ok ili ih nisam ni prikljucivao, da ne bih bezveze gubio vreme i nervirao se...

Na ovaj nacin sam podesio sve za 10 min i od tada nista nisam menjao

Link to comment
Share on other sites

Ako je MBP iz 2008. i još namenjen samo za muziku, onda je idealan za Snow Leopard 10.6. Pronađi retail verziju na DVD-u 10.6.3, uradi clean install, apdejtuj na 10.6.8 i ceo hardver i softver koji si naveo će biti kompatibilan.

 

Jeste, samo za muziku. On je dosao kod mene sa instaliranim i nekim grafickim programima, ali sam to poskidao posle.

Jedino sto sam apdejtovao OS i sve ono pratece, sa Apple Store-a...

Link to comment
Share on other sites

Sto se tice rutera, uzmi CD koji ide uz uredja i tamo pronadji program kojim se vrse podesavanja samog rutera...

 

Odem ja na ona administratorska podesavanja samog ADSL rutera, preko IP adrese. Tamo sam isproveravao da li stoji sve kako treba, i meni kao laiku je sve OK.

Jedino sto nisam to radio nikada preko Meka, ako ima neke veze...

Link to comment
Share on other sites

Ruter je njesra, zato imaš problema.

I ja sam sa prethodnm imao sijaset problema, od iskakanja printera iz mreže bez ikakvog pravila, do upola sporijeg protoka nego Å¡to treba, da ne priÄam problem sa iskakanjima NAS-ova iz mreže kada krene kopiranje malo viÅ¡e gigabajta...

Kada sam kupio "krštenu" spravu sve je ovo nestalo i sada nemam ama baš nikakavih problema, sve radi kao podmazano.

Link to comment
Share on other sites

Vrlo lako moguće da si u pravu.

Malo pre proverim DNS na ruteru - stoji adresa 212.200.190.166.

Tu adresu kada upiÅ¡em na: Macu (ide preko WiFi), na desktop PC raÄunaru (ide preko mrežnog kabla) i na laptopu sa Win 7 (ide preko WiFi)... svi rade.

Ali od dva Android mobilna telefona jedan neće. Neki HTC... :plakanje

Link to comment
Share on other sites

Jedno važno upozorenje: ako se planira ostanak na OS Yosemite, nikako se ne uzdati u ugrađeni Time Machine kao aplikaciju za backup. Ja sam na OS Mavericksu, koji ima isti bag, upravo prošle noći otkrio da mi u backup-u nedostaje skoro trećina fajlova, a onda sam na internetu otkrio da je u pitanju propust u operativnom sistemu. Srećom, ništa mi nije zatrebalo iz backu-pa nego sam samo proveravao storidž. Umesto TM, koristiti neku drugu aplikaciju. Ja sam instalirao Carbon Copy Cloner koji preporučujem.

Link to comment
Share on other sites

Jedno važno upozorenje: ako se planira ostanak na OS Yosemite, nikako se ne uzdati u ugraÄ‘eni Time Machine kao aplikaciju za backup. Ja sam na OS Mavericksu, koji ima isti bag, upravo proÅ¡le noći otkrio da mi u backup-u nedostaje skoro trećina fajlova, a onda sam na internetu otkrio da je u pitanju propust u operativnom sistemu. Srećom, niÅ¡ta mi nije zatrebalo iz backu-pa nego sam samo proveravao storidž. Umesto TM, koristiti neku drugu aplikaciju. Ja sam instalirao Carbon Copy Cloner koji preporuÄujem.

Sad sam proverio Time Machine backup i sve je tu, niÅ¡ta ne nedostaje - uporedio sam poslednji backup uraÄ‘en pre par minuta i sistemski disk, isti broj fajlova i identiÄna veliÄina.

InaÄe, koristim Time Capsule 4th generation.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Moze da bude veoma korisno za korisnike MBP-a :)

neki dan kupim #00 philips type srafciger (ima ga po prodavnicama oko 350din)

on otvara MBP unibody ali proveriti za svaki slucaj posto se razlikuju...

i tako otvorim ja poklopac sa namerom da malo pocistim i prekontrolisem.

Nisam kupio onaj komprimovani vazduh u spreju sto je veoma korisno inace ga isto ima po kompjuterskim radnjama cena je od 800-1100din

vec sam pripremio usisivac.

Racunar se pregrevao nekoliko dana i ventilatori su stalno radili na vecem broju obrtaja.

.

Skinem poklopac i imam sta da vidim - prasina i kao neka paucina oko otvora za hladjenje, i po poklopcu oko tog dela...

Usisam temeljno i ocistim i oko ventilatora a potom obrisem krpicom i ponovo usisam.

bukvalno 5-10 minuta posla. :)

.

vratim srafove na mesta i ukljucim racunar - temperature monitor pokazuje drasticno manje temperature od oko 45 stepeni u toku rada. 

A gledanje videa preko neta izadje na oko 52-3... Ranije je to pretilo da ugasi racunar.

Ventilatori rade na oko 2000 obrtaja bazicno i ne prave vise onaj neki specifican sum koji ulazi u mozak i koji me nervirao u picku materinu...

Inace MBP 17in je unutra bukvalno kao apoteka neverovatno.

Ali nikada nije otvoren ni ciscen, sada mi je krivo mogao sam to ranije uraditi

pogotovo sto je moj MBP "pasivni pusac", ovo djubre koje ja (mi pusaci) pusim i duvam sve u njega...

.

Eto mozda ce nekome da koristi :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...