Jump to content


SONY PS-242 - imam problem


umaga

Recommended Posts

Pozdrav svim forumašima.

Novi sam ovde, taÄnije tek sam se registrovao i to tražeći reÅ¡enje za problem na koji sam naiÅ¡ao. Kupio sam gore navedeni gramofon pre dva-tri dana. Pored originalne glave VL-37G sa njim sam dobio i navodno novu (jedva radila par sati) AT95E. Kada pustim gramofon na prvu ruku mi se Äini da je zvuk malo tiÅ¡i od oÄekivanog, ili ja možda oÄekujem viÅ¡e, ali pravi problem nastaje kada pojaÄam. Već negde na 2,5 volume poÄne da vibrira bass drajver i to samo na jednom zvuÄniku ( skoro da hoće da iskoÄi). Proverio sam i uverio se da sam ga povezao na phono ulaz i da sam povezao masu. Prethodni vlasnik je kablić za masu odsekao na nekih 10cm, pa sam ga ja nastavio ukoliko to ima neke veze mada sumnjam. Problem imam samo kada ukljuÄim gramofon dok na CD-u, tuner-u , kompu ... radi normalno. Ako neko ima neki savet, ideju, sliÄan problem ... bio bih zahvalan da mi udeli savet Å¡ta mi je Äiniti.

Hvala unapred svakome dobre volje ma kako se ovo zavrÅ¡ilo. 

Link to comment
Share on other sites

Proveriti pre svega interkonekt kabl. Imao sam isti problem na jednom od gramofona i bilo je do interkonekta. To je ono Å¡to manje boli. Problem može da bude i do ožiÄenja u ruÄici, a to je već komplikovaniji zahvat.

Dakle prvo kod nekoga ko se razume u materiju i ispitati instrumentom interkonekt kabl, ako je do njega, promeniti ga.

Link to comment
Share on other sites

Gramofonski stepen obiÄno je neÅ¡to tiÅ¡i i to ne treba da brine.

 

Da li pojaÄalo poseduje subsonic filter i da li se problem eliminiÅ¡e, ili svodi na razumnu meru nakon ukljuÄivanja ovog filtera?

 

Za lociranje problema: Da li se okretanjem kanala (zamena levog i desnog interkonekta iz gramofona na ulazu u pojaÄalo) problem seli sa jednog zvuÄnika na drugi?

Zatim probati sa izmenom kanala na samoj zvuÄnici.

Link to comment
Share on other sites

Gramofonski stepen obiÄno je neÅ¡to tiÅ¡i i to ne treba da brine.

 

Da li pojaÄalo poseduje subsonic filter i da li se problem eliminiÅ¡e, ili svodi na razumnu meru nakon ukljuÄivanja ovog filtera?

 

Za lociranje problema: Da li se okretanjem kanala (zamena levog i desnog interkonekta iz gramofona na ulazu u pojaÄalo) problem seli sa jednog zvuÄnika na drugi?

Zatim probati sa izmenom kanala na samoj zvuÄnici.

 

 

Pozdrav Iskusni, i da!! Kada zamenim kanale problem se seli na drugi zvuÄnik. A Å¡to se tiÄe sub filtera nema ga ili ga ja ne vidim. Radi se o starom starom Sansui 7010 (661) receiver-u.

Link to comment
Share on other sites

Ideja zamene kanala na zvuÄnici je mislim bila sa razlogom da se ustanovi da li je problem u interkonektu ili u ožiÄenju ruÄice.

No ako nisi viÄan predloženim zadacima, bolje kod nekog ko ima potrebne instrumente otići. Najednostavnijim merenjem će znati Å¡ta je u pitanju.

Link to comment
Share on other sites

Pravo da ti kažem ni neznam da zamenim kanale na zvuÄnici tako da nisam siguran da bih to ÄaÄkao.To ionako mogu samo na AT95E. Na ovoj fabriÄkoj VL-37G nisu fiziÄki dostupni. S toga i pretpostavljam da su fabriÄki dobro povezani pa ako uporedo ih zamenjujući problem ostaje na istom zvuÄniku verovatno je interkonekt, kao Å¡to ste obojica i pretpostavili. Sad viÅ¡e ne razumem ni sam sebe :)

Link to comment
Share on other sites

Ideja zamene kanala na zvuÄnici je baÅ¡ ta da se bliže locira problem.

 

U prvom koraku eliminasano je postojanje problema u (pred)pojaÄalu, ili na kontaktima na ulazu.

 

Obzirom da je zvuÄnica na Å¡elu koji se jednostavnim odvrtanjem skida sa gramofona, nije problem zameniti par žiÄica na pinovima zvuÄnice i ponovo montirati na gramofon. Ako se problematiÄni kanal seli, neispravni su kontakti zvuÄnice, ili sama zvuÄnica - odnosno nije problem ožićenje ruÄice gramofona, niti interkonekt od gramofona ka (pred) pojaÄalu.

 

Podsećam:

 

-belo i plavo su jedan kanal (levi)

-crveno i zeleno drugi (desni) kanal

 

-bela i crvena na pojedinim kanalima su + (plus), dok su plava i zelena - (minus), ili ground.

 

 

Ako je problem bezazlen, odnosno problem lošeg kontakta, usput se (prespajanjem) možda i reši...

 

Link to comment
Share on other sites

Evo kako se vezuje glava** :

shellconnect.gif

 

Zameni mesta levom i desnom kanalu da proveriš da li se problem seli sa jednog kanala na drugi.

Proveri joÅ¡ i da li to brundanje zvuÄnika postoji i kada je igla podignuta, ili samo kada je spuÅ¡tena na ploÄu i ploÄa se vrti?

 

 

** Thanks to http://www.soundfountain.com/amb/ttadjust.html

Link to comment
Share on other sites

Evo kako se vezuje glava** :

shellconnect.gif

 

Zameni mesta levom i desnom kanalu da proveriš da li se problem seli sa jednog kanala na drugi.

Proveri joÅ¡ i da li to brundanje zvuÄnika postoji i kada je igla podignuta, ili samo kada je spuÅ¡tena na ploÄu i ploÄa se vrti?

 

 

** Thanks to http://www.soundfountain.com/amb/ttadjust.html

 

Pozdrav NShappy

Evo pokuÅ¡aću da pojasnim ceo problem. Nakon Å¡to pustim gramofon on proizvodi , rekao bih, normalan zvuk sve dok ne pojaÄam pojaÄalo na viÅ¡e od 2 ( na skali do 10 ). Onda bass drajver poÄinje nekontrolisano da pumpa napred nazad sve jaÄim intenzitetom i amplitudom . Kada zamenim kanale na ulazu u pojaÄalo problem sa desnog preÄ‘e na levi zvuÄnik ( problem se znaÄi manifestuje na jednom od zvuÄnika). Kada zamenim kanale na zvuÄnici problem ostaje na istom mestu t.j. zamena kanala na zvuÄnici ne menja situaciju ni u kom sluÄaju. Kada je ruÄica podignuta ne Äuje se niÅ¡ta osim iste stvari da kada pojaÄam na viÅ¡e od dva iako je ruÄica podignuta i igla nije na ploÄi, bass drajver poÄinja da vibrira sve jaÄe i rekao bih da ne smanjim jaÄinu da bi iskoÄio. Nakon svega Å¡to ste mi vas trojica sugerisali izgleda da problem nije u zvuÄnici već u jednom od preostala dva problema , interkonekt kabl ili ožiÄenje ruÄice. Ili nakon svega neko možda ima uvid u srž problema. Bio bih zahvalan ako mi iko može reći Å¡ta bih mogao uraditi sada.

Link to comment
Share on other sites

Nisi ti do kraja shvatio, ako si menjao kanale na zvuÄnici i problem se ne seli, onda nije do ožiÄenja ruÄice, nego do interkonekta, kao Å¡to sam ti i rekao na poÄetku.

Do sad si mogao to već da rešiš, a ne da sprovodoš dalju istragu

 

Pa odliÄno Å¡to je tako :) . Jedino Å¡to sam ipak uradio sve predloženo da ne krenem u neÅ¡to a da posle jurim drugo.

Hvala Kuršume što si ispratio do kraja i bio od pomoći.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...