Jump to content


USB DAC ili USB eksterna zvu�na kartica?


FLACer

Recommended Posts

Pozdrav starijim Älanovima foruma. Molio bih za pomoć u odluci o unapreÄ‘enju stereo sistema, jer moje poÄetniÄko znanje nije dovoljno za samostalnu odluku. 

 

Za kancelariju na poslu (10 m2) sam kupio stereo risiver Onkyo TX-8020 i zvuÄnike Monitor Audio MR2. Kupovina je bila uslovljena budžetom i u tom cenovnom opsegu (400 € za ceo sistem) sam birao na osnovu recenzija sa inostranih sajtova, na osnovu tehniÄkih specifikacija i reputacija firme. Onkyo je bio prvi izbor i zbog postojanja koaksijalnih i optiÄkih ulaza i izlaza za subwoofer. Muzika koju sluÅ¡am su flamenco instrumentali, lounge, klasika, nekad dance ili rock. Format fajlova je FLAC ili 320kbps mp3. Jednom ili dva puta godiÅ¡nje treba da odradi i zabavu za 20-tak ljudi u većem prostoru, kada mislim da spojim i subwoofer i u tim zabavama ide domaća pop i folk muzika.

 

Izvor zvuka je desktop kompjuter sa integrisanom zvuÄnom karticom 8 Ch ALC888. Spojen na 3.5 mm izlaz zvuk je nedovoljno definisan, a kada je kompjuter spojen sa risiverom optiÄkim kablom, situacija je bolja Å¡to se tiÄe kvaliteta, ali je zvuk znatno tiÅ¡i. Ipak, kvalitet zvuka se ne može meriti sa kućnim sistemom (Yamaha A/V risiver srednjeg ranga i 5.1 sistem u kome su front i rear sateliti zamenjeni Jamo S404 bookshelf zvuÄnicima, a subwoofer i centar su iz originalno kupljenog JBL Cinema 300 sistema). Zvuk kući je pun, bogat u svim opsezima i vrlo precizan. Zvuk na poslu u ovom stereo sistemu je suviÅ¡e "flat", a u deonicama The Killersa ili The Black Keys zvuÄi kao iz bureta i postoji i povremeno krÄanje.

 

Jasno mi je da mi je usko grlo integrisana zvuÄna kartica. Pitanje je da li viÅ¡e dobijam za muziku nekim od USB DAC npr FiiO Olympus2 E10K ili sa eksternom zvuÄnom karticom npr Asus Xonar U7 USB? Maksimalni budžet bi bio reda veliÄine 100€. Da li neki od jeftinijih DAC ureÄ‘aja kao FiiO D07 (oko 50€) nudi ikakvo poboljÅ¡anje u odnosu na optiÄki izlaz integrisane kartice? 

 

Unapred zahvaljujem svakome ko je voljan da pomogne. 

Link to comment
Share on other sites

Gospodine kolega, cenjeni komšija sa sprata, imam predlog pozajmiću Ti Fiio pa probaj,

uredjaj nije kvalitetniji od već ugradjenog konvertera u pojaÄalo.

Odgovor je da ćeš imati poboljšanje svakako, a da li ćeš želeti da unaprediš sistem i kupiš nešto

kvalitetnije zavisi od Tebe. Ako se sretnemo u liftu dobićeš još predloga.

Mislim da DAC jeste mesto za poboljšanje ali i o kutijama trema promisliti.

Jedno od rešenja za ovaj problem je Bose companion serije 3 ili 5

koji se kaÄi preko USB i preskaÄe potreba za DACom kao i pojaÄalom, a bilo bi savrÅ¡eno reÅ¡enje za

to što si zamislio /prodati kutije i zameniti sa Bose-om, takodje možeš da poslušaš kod mene.

Link to comment
Share on other sites

Kako je svet mali :banana . Hvala najlepÅ¡e na savetima, javljam se se za pozajmicu Fiio DAC-a!
Eksternu zvuÄnu karticu viÅ¡eg ranga svakako ne mogu pozajmiti, jer kompjuterski frikovi (to sam svakako viÅ¡e nego audiofil) veoma retko ili nikada ne pozajmljuju svoj hardver. Generalno su audiofili mnogo solidarniji i druÅ¡tveniji ljudi.
 
Bose mi je preskup, ali razmatrao sam ga pre ove kupovine kao jednu od varijanti aktivnog zvuÄnika uz Jamo P404 i Jamo P102. Upravo odsustvo fleksibilnosti je razlog Å¡to nisam iÅ¡ao u all-in-one varijantu. Ne volim integrisana reÅ¡enja. No, ove Monitor Audio zvuÄnici će svakako biti nekada zamenjene boljim, kada bude dovoljno resursa. Meni nije problem ako nisam jako zadovoljan nekom komponentom. Kada skupim poene, kupim bolje. A kako imam veliku porodicu i u njoj ima onih koji ne mogu da priuÅ¡te sebi dobru / skupu komponentu (a meni nije žao da poklonim, nikada nisam prodao polovnu stvar), onda je svaki moj upgrade velika radost za roditelje, braću/sestre,...
 
Veliki pozdrav
Link to comment
Share on other sites

i ja sam se dugo mislio  da li da ga kupim ili ne, nisam ga mogo probat u mom sistemu, pa sam se odlucio da ga kupim na slepo, i bio sam vise nego odusevljen kad sam ga cuo, sve govori kad po mom misljenu bolje svira od mog cd nad c545 bee, kojeg sam i prodao jer mi je bespotreban pored dragonfly, mislim da za 150 e ne postoji bolji izvor zvuka...

Link to comment
Share on other sites

NajlepÅ¡e zahvaljujem na savetima, mnogo mi znaÄe, a verujem i drugim kompjuterskim entuzijastima koji uÄe o audio tehnici. 
 
Pogledao sam brojne testove i direktna poreÄ‘enja Audioquest Dragonfly vs Audioengine D1  vs HRT HeadStreamer i joÅ¡ nekoliko budget i hi-end  USB DAC modela. Za Dragonfly ima puno pohvala (pogledaću gde bi se mogao kod nas nabaviti), ali i brojna upozorenja o USB slotu koji gubi kontakt i sliÄnom problemu na 3.5 izlazu ako se Äesto spaja / odvaja. MeÄ‘utim, svi testovi se zasnivaju na poreÄ‘enju sa 3.5 mm izlazom sa Apple  ili PC laptopova, a nema poreÄ‘enja (da li uopÅ¡te donose neko uoÄljivo poboljÅ¡anje) sa standalone zvuÄnim karticama viÅ¡e klase. A takvo poreÄ‘enje je najvažnije za odluku o kupovini i osnovno je pitanje u postu: da li samostalni USB DAC donosi neko poboljÅ¡anje u odnosu na Asus Xonar U7 USB ili neku drugu premium zvuÄnu karticu uporedivu po ceni. Asus je napravio pravi bum sa Xonar Essence ONE serijom (one uostalom koÅ¡taju koliko i vrhunske audio komponente - 999 $) i sada tu tehnologiju spuÅ¡ta i u klasu dostupnu naÅ¡em džepu.
 
Pozajmiću od Promusic-a i probati Fiio DAC, ali on je postavio dobro stvari - koliko je poseban DAC zaista bolji od DAC integrisanog u moj Onkyo risiver? Ako bolja zvuÄna kartica (bez interferencije u kućiÅ¡tu desktopa) da bolji digitalni signal preko optiÄkog kabla risiveru, možda mogu sa manjim troÅ¡kom dobiti ono Å¡to mi treba. Kada kući povežem kompjutere na Yamaha AVR preko HDMI kabla dobijem upravo ono Å¡to mi treba - veoma kvalitetan zvuk. Kompjuter isporuÄi digitalni signal preko HDMI, a Yamahin DAC ga konvertuje, pojaÄa i ono Å¡to dobijem na zvuÄnicima je sjajno. 
 
Bolja zvuÄna kartica može da posluži za joÅ¡ poneÅ¡to npr. za kvalitetno snimanje internet strimova materijala koji se ne mogu dobiti na drugi naÄin, za obradu zvuka koji se montira u video,... Skupilo bi se poena i za Dragonfly, ali samo ako je to zaista mnooogo bolje od USB zvuÄne kartice.
Link to comment
Share on other sites

Bolja zvuÄna kartica se ne isplati da bi prenosila digitalni signal. To uzimaÅ¡ jedino ako koristiÅ¡ kao DAC. Digitalni signal bez problema prenosi svaka proseÄna, pa i integrisana kartica. Istog kvaliteta, osim ako nema neku softversku glupost da obraÄ‘uje zvuk umesto da direktno Å¡alje. Tako da taj ALC optikom Å¡alje isto Å¡to i bilo koja high end kartica. To Å¡to je tiÅ¡i pojaÄaÅ¡...

Ako ti DAC resivera ne valja kvalitetom, onda vidiš od tih opcija šta ti odgovara da uzmeš.

Ja Å¡ta sam video za Essence One je da je presisana cena, i Äini mi se da je baziran na STX.

Link to comment
Share on other sites

Bolja zvuÄna kartica se ne isplati da bi prenosila digitalni signal. To uzimaÅ¡ jedino ako koristiÅ¡ kao DAC. Digitalni signal bez problema prenosi svaka proseÄna, pa i integrisana kartica. Istog kvaliteta, osim ako nema neku softversku glupost da obraÄ‘uje zvuk umesto da direktno Å¡alje. Tako da taj ALC optikom Å¡alje isto Å¡to i bilo koja high end kartica. To Å¡to je tiÅ¡i pojaÄaÅ¡...

 

Ovo (boldovano) je apsolutno netaÄna izjava. Provereno u praksi. Interesuje me na Äemu se zasniva ova tvrdnja? Koje si to ureÄ‘aje testirao i dobio netaÄne rezultate? Kako te nije sramota da se blamiraÅ¡ viÅ¡e i obmanjujeÅ¡ narod po forumu?

Link to comment
Share on other sites

Ovo (boldovano) je apsolutno netaÄna izjava. Provereno u praksi. Interesuje me na Äemu se zasniva ova tvrdnja? Koje si to ureÄ‘aje testirao i dobio netaÄne rezultate? Kako te nije sramota da se blamiraÅ¡ viÅ¡e i obmanjujeÅ¡ narod po forumu?

Zato Å¡to cela poenta digitalnih izlaza je da ide na kvalitetniji konverter od ugraÄ‘enog. Jedino u sluÄajevima da je užasno izvedena cela stvar na konkretnoj ploÄi bi bio problem.

Koji veći kvalitet direktnog digitalnog signala ÄoveÄe?

 

A Å¡to se prakse tiÄe, kladim se da bi većina u praksi da im se daju dva identiÄna kabla, razliÄito obojena i presvuÄena, uz napomenu da je jedan skuplji,

naÅ¡li kako je jedan viÅ¡e muzikalan, a drugi viÅ¡e analitiÄan.

Link to comment
Share on other sites

Pitanje je bilo na kojim uređajima si to testirao i potvrdio svoje tvrdnje u praksi?

 

Da li si ikada u životu bio u prilici da posluÅ¡aÅ¡ ureÄ‘aj sa npr. ugraÄ‘enim ovim Äipovima:

 

http://www.tctechnologies.tc/archive/downloads/designing_with_dice.pdf

 

Ili uporedio SPDIF sa profesionalne zvuÄne kartice i integrisane sa matiÄne ploÄe?

 

Da jesi ne bi trošio i svoje i naše vreme.

Link to comment
Share on other sites

@Dark magician, poÅ¡to si upućen, zaÅ¡to postoje razlike kod SPDIF risivera razliÄitih proizvodjaÄa kad je sve to isto i tako jednostavno?

I kakve su to softverske gluposti koje utiÄu na digitalni signal, tj. jedinice i nule?

Zapravo, kako se uopšte vodi digitalni signal do nekog izlaza, SPDIF ili usb ili kojeg već?

Link to comment
Share on other sites

A iz kog standarda je izvuÄen Toslink i Coax? I kad je standard onda se poÅ¡tuje. KupiÅ¡ STX ili ESI, da koristiÅ¡ digitalni izlaz i samim tim zaobiÄ‘eÅ¡ potpuno samu karticu.

Ili ih kupiÅ¡ da koristiÅ¡ USB DAC? HDMI sa grafiÄke?

 

O kom konkretnom problemu priÄamo za integrisani Realtek Toslink u odnosu na Å¡ta konkretno?

Link to comment
Share on other sites

ZnaÄi, ispoÅ¡tuje se standard i to je to?

Po toj logici bi i svi televizori bili isti. Ispoštuje se standard... :D

Pitanje je bilo kako i kuda se vodi digitalni signal do nekog izlaza. Å ta je sve na tom "standardnom" putu?

I drugo pitanje, koje su to softverske gluposti koje utiÄu na digitalni signal koji se samo prosledjuje?

Link to comment
Share on other sites

ZnaÄi, ispoÅ¡tuje se standard i to je to?

Pitanje je bilo kako i kuda se vodi digitalni signal do nekog izlaza. Å ta je sve na tom "standardnom" putu?

I drugo pitanje, koje su to softverske gluposti koje utiÄu na digitalni signal koji se samo prosledjuje?

Å to se standarda tiÄe, dozvolićeÅ¡ da u okvirima standarda (bilo kog) neki proizvodjaÄi bolje, a neki loÅ¡ije implementiraju isti.

Link to comment
Share on other sites

... i kako se manifestuje taj isti nedostatak implementacije?

...

 

 

0110010001101111011100110110000101100100011000010110111000100000011100110110100100100000011001000110111

10010000001100010011011110110110001100001

_____________________________________________________________________________________________________________

 

011001000110111101110011011000010110010001100001011011100010000001110011011010010010000001100100011011

110010000001100010011011110110110001100001

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...