Jump to content


Naim Nait pojacalo i Tannoy , kombinacija?


okibokis

Recommended Posts

  • Replies 157
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Jok i ne slažu se. Slušao davno, otkida.

Kazu da su stari modeli pojacala probana uglavnom na Linn Sara zvucnicima.Ako je to tacno,koja je dobitna kombinacija za Stari Naim?Koliko je vazna prica o zvucnickim kablovima od 4.5 metara,i da li to vredi i u slucaju sa Tannoy-ima?

Link to comment
Share on other sites

Javiće se Sondek 100%, ja ću samo da nabacim po koju... LiÄno bih voleo da nabasam na dobro oÄuvan NAC72/NAP110 combo po prihvatljivoj ceni i isprobam.

72/140 je dobitna kombinacija i po meni best value for money(i ista olive serija),110 je cb,a ako vec hoces hrombampera idi na 160.To je ubedljivo najbolja kombinacija koju sam imao.

Link to comment
Share on other sites

Kazu da su stari modeli pojacala probana uglavnom na Linn Sara zvucnicima.Ako je to tacno,koja je dobitna kombinacija za Stari Naim?Koliko je vazna prica o zvucnickim kablovima od 4.5 metara,i da li to vredi i u slucaju sa Tannoy-ima?

Za linn Sare ne treba ici sa tim malim integralcima,160 mu je mera i jedni su za drugo pravljeni(maltene je bila ista firma,i skretnice je naim pravio za njih tada)-to sam imao uz njih ili 250.To je dosta zahtevan zvucnik,po tome je poznat 4ohm sa padom na oko 2.Za stari naim preporuka firme je bio Linn, Royd,Rega ,Quad esl57,Epos es14 koji je konstruisan uz naim nap 250.Ima naravno jos dosta firmi.Tanoy nisam slusao uz naim.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam naleteo na Naim Nait 1,i sta me jos interesuje....imam 2 x 2.5 Kimber tc4,od ranije,a uz pojacalo sam dobio njegove fabricke kablove,ali je duzina veca.Konkretno 4.60m po zvucniku.Sta ce bolje da radi?Sa Tannoy-ima naravno?Hvala na razumevanju,mozda je nesto prezvakano vec vise puta,ali ja nisam video.

Link to comment
Share on other sites

Za stari naim koristi nac 5 ili 4 kabl,linn k20 ili kabl tog tipa i te duzine.Pojacala nemaju Zobel mrezu i taj kabl se preporucuje kao nastavak konstrukcije pojacala.Uz amp si dobijao letak da se o tome vodi racuna,uz cikicu sa detonatorom u ruci i porukom "With wrong cable you can blow up your amp".I zvucno je taj kabl najbolji,probao sam par alternativa.Kod novih pojacala to nije slucaj,mogu se koristiti i drugi kablovi.Mislim da su dali i karakteristike kabla ali to vise ne mogu da pronadjem.K20 je dosta jeftiniji i to je ustvari naca4 po karakteristikama,preseku,broju licni...

edit: duzina kabla je 3.5m minimalna,probao sam jednom neke krece od nesto manje od 2m i jeste bio nesto losiji zvuk,nisam se previse udubljivao ni izazivao djavola previse vec na kratko i relativno tiho.

Link to comment
Share on other sites

Moze li stari mali Naim da bude dovoljno ubedljiv sa Ascott,Chester,Dorset,s obzirom da su osetljiviji od Linn-a,Kef-a,i Rojd vec nisam nikad cuo,verovatno je osetljiv,kao i ova prva dva?

I glavna stvar,posto bih hteo da stavim na njih Kimber Tc4 od 2.5 metara,da li je to dovoljno,ili moram uvek da imam duzinu od 4.5 metara,zbog preporuke proizvodjaca?

Pitanje je i da li Kimber uopste tu ide,ili je bolje neki starinski bakar tipa Talk audio kablova?

Link to comment
Share on other sites

Moze li stari mali Naim da bude dovoljno ubedljiv sa Ascott,Chester,Dorset,s obzirom da su osetljiviji od Linn-a,Kef-a,i Rojd vec nisam nikad cuo,verovatno je osetljiv,kao i ova prva dva?

 

Ðаим ће боље радити Ñа Таној Т165, проверено.

Link to comment
Share on other sites

Moze li stari mali Naim da bude dovoljno ubedljiv sa Ascott,Chester,Dorset,s obzirom da su osetljiviji od Linn-a,Kef-a,i Rojd vec nisam nikad cuo,verovatno je osetljiv,kao i ova prva dva?

I glavna stvar,posto bih hteo da stavim na njih Kimber Tc4 od 2.5 metara,da li je to dovoljno,ili moram uvek da imam duzinu od 4.5 metara,zbog preporuke proizvodjaca?

Pitanje je i da li Kimber uopste tu ide,ili je bolje neki starinski bakar tipa Talk audio kablova?

 

 

Nemoj stavljati Kimber kabl na Nait 1..procitaj sta je @sondek napisao u postu 10....mozes koristiti i druge kablove,koji odgovarju tehnickoj specifikaciji njihovog kabla,al ne Kimber:

 

"This isn't a matter of taste. Naim warn of possible damage to your power amp if you use Kimber-type cable. Why risk it?"

 

http://forums.naimaudio.com/topic/kimber-cable-and-naim?reply=1566878604821511

 

Kimber type cable:pletene

 

google search nekad pomaze :)

 

Negde sam citao bajke kako Nait1 radi dobro sa Arden-om,al sve to ne treba uzeti zdravo za gotovo,kolko ljudi,tolko cudi..verovatno vazi i za manje DC modele...

 

Svojevremeno sam imao kuci Nait1,sa AR12,u manjoj nekoj sobi,ako neces da urnises od glasnoce,radi posao..neki stariji Royd,Rega model mozda..

 

just my 2 cents

Link to comment
Share on other sites

Ovo vec na pogled zvuci dobro!

 

 

A ovo je skoro idealan dizajn sto se mene tice. :facehearts

Di ste bili kad sam se muÄio po godinu dana da prodam takve komplete jeftinije nego Å¡to su u Uk.Trebalo svima ko mlin za kafu,i sad kad se resim da zamenim 72 biće jedan kupac godiÅ¡nje,trebalo ne trebalo.
Link to comment
Share on other sites

Rogers jeste dobar match,ali ako idete na cuveni ls3/5a slobodno racunajte da je linn varijanta tog zvucnika bolja ili je bar bolji match.Naime kad sam kupio Linn Kan covek ih je prodao zbog Rogersa i za 10-15 dana me je bukvalno zamolio da ih mu vratim nazad.Kad sam to naravno odbio jer sam se dozivotno zaljubio u njih,ponudio mi je cak da zaradim da mi ih plati 10% vise,ali bilo je No pasaran.Sudbina je htela da bas taj primerak nakog 20g zavrsi kod njega,dao sam ih drugaru za simbolicnih 250e i kad je resio da ih proda samo sam mu rekao gde ga cekaju novci.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam uz Naim dobio Linn Index 1,ali nisam siguran da je na nivou Linn Kan-a.To se lepo cuje,ali pitanje moze li bolje.Zasto sam i postavio pitanje?Ovde je neko nekad pazario sinergiju i isao linijom manjeg otpora,da to bude skromno,ali pristojno.Mene kopkaju krajnje upotrebne mogucnosti malog Naima,ako mu se stavi za zadatak veci ,ali osetljiviji zvucnik.Ako je neko vrsio takve eksperimente,kopka me pitanje boljeg uklapanja.Verovatno po defaultu ce lenja kutija,da odradjuje sve teze,i sporije,ali da ne bude da se osetljiviji zvucnici razlude i kad treba i kad ne treba,pa naprave presladjenu zvucnu sliku,tako sto neke instrumente ili zvukove u pesmi bespotrebno predimenzioniraju?Ako je tvorac zamislio i sve vreme imao na umu male lenje kutije,prosecne britanske sobe od 20 kvadrata i pozicioniranje uz zid,da li ce da se sa velikom osetljivom kutijom dogoditi vatromet,koji u stvari nije kontrolisan tako dobro?

Link to comment
Share on other sites

Index i Kan su dva sveta.Kan je u nemackom Stereplay smesten u High end grupe 2(da mi je neko rekao da cu citirati nekad nemacku stampu rekao bih mu da mu nije dobro) i to realno i jeste bio z ondasnje uslove High end za male sobe.Index je 'eftidzos.pokusaj linna da napravi komercijalnu seriju zvucnika za siroke mase od cega se ubrzo odustalo.Mislim da je i razlika u ceni bila velika.Kan je inace izuzetno neefikasna kutija(93db) i nisam cak siguran kako bi radila uz nait,mada su mnogi to tako slusaju.Mali su nezasiti i mislim da im je prava mera snagas iz vise klase,ja sam i uz 160 zeleo vise.Kao referentni minimonitori takodje su i izuzetno osetljivi na izvor zvuka i to proradi kako treba tek sa Sondekom(sto sam shvatio tek kad njime zamenih thorens), mada mu je i Numerik Dac izuzetno prijao,jako drasticno pokazuju najslabiju tacku sistema i bez vrhunskog izvora bolje ih nemati-to je bio tipican prikaz source first filozofije.Vrlo su otvorenog zvuka,snaznog karaktera i nisu za svaku muziku.Za klasiku i narocito jazz su savrseni,mada sam ja slusao mnogo toga.Neke odusevljavaju i slusaju ih 30g,neki ih mrze.Sto bi englezi rekli tipican love or hate zvucnik.Kad neko pozeli bratoubilacki rat u UK samo treba da postavi pitanje volite li Linn Kan? na Pfm forumu.Ovi zvucnici koje ja slusam su po mnogima "linn Kan sa mocnijim basem,i to nije daleko od istine.Doduse u sobi ispod 20m umeju da zaprepaste ponekad basem,cak su ih tako i kudili-hvalili po engleskoj stampi "za one koji zbog izvanrednog basa mogu da trpe njihov snazan karakter",pred kraj proizvodnje posle 15-20g.Pogledao sam sad jedan stari katalog gde navode neciji citat iz stampe za njih "simply stunning".Jako su dobri za procenu uredjaja jer su razlike medju uredjajima drasticne zbog izuzetne transparentnosti,bili su u referentnom sistemu editora kad je pisan rewiew za stabi u UK,ali uz Exposure pre/power combo visoke klase iz Farlowe ere.Zvucna slika je neverovatno visoka,od poda do plafona i zaista je sve kao na dlanu.Kad pustis neki dobar jazz,ili ecm sa Jack de Johnette-om sreci nema kraja.Ali zato neka krs produkcija zvuci kao krs na kvadrat.Sledeci model Sara je daleko tolerantniji prema svim zanrovima,najiskrenije nisam nasao nijedan da joj nije legao ali kako sam vec rekao za njih treba bolji amp.

Upotrebna vrednost malog naita je dakle mnogo iznad index-a.Ja sam ga slusao sa Bowers 801 i to je odlicno zvucalo,zbog izuzetno dobre tolerancije na padove impedance slusa se cesto i sa quad esl57 kojima prija dobar amp manje snage.Dakle ipak bolje idi na dosta kvalitetniji zvucnik od skromnog ali pristojnog kako vec rece.

Link to comment
Share on other sites

Tannoy Devon, DC sa hpd driverima koristio sam pre nekoliko godina. Odlican zvucnik koji ipak treba snage! Posle vise promenjenih pojacala, na kraju je najbolja kombinacija bila sa GAS Ampzillom, posledicno je dinamika i kontrola basa bila puno bolja nego na "slabijim" pojacalima.

Link to comment
Share on other sites

Tannoy Devon, DC sa hpd driverima koristio sam pre nekoliko godina. Odlican zvucnik koji ipak treba snage! Posle vise promenjenih pojacala, na kraju je najbolja kombinacija bila sa GAS Ampzillom, posledicno je dinamika i kontrola basa bila puno bolja nego na "slabijim" pojacalima.

Da li je Gas Ampzilla isti zvuk kao i pojacalo koje ja imam, Sae 25/2500?Nije vezano za temu,ali nikog nisam upoznao ko ima ni jedno ni drugo.

post-16836-0-29487200-1421912902_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Znaci da je Naim firma ipak par samo sa odredjenim profilom zvucnika,da ne kazem sektaski nastrojena?Najbolje rezultate daje samo sa onim na cemu su oni probali svoja pojacala i sa svojim kablovima?To sam i hteo da pitam.U principu sam shvatio iz vaseg posta,da je bolji bilo kakav Linn,pa cak i ovaj stari Index koji imam,nego neka druga firma koju prilikom projektovanja pojacala ,Naim nije uzeo u obzir,pa cak ni Tannoy?Nije valjda da je i Tannoy najbolji match neki Quad,i prica je zavrsena?

Link to comment
Share on other sites

Uh,nabrojah bar 6-7 firmi već,i ostali još po neku...treba li još toliko i da li ce samo linn i sektastvo biti zapamceno od svega.Rega Ela ima drugar uz stari naim,odłican match.Drugar mi je uz najmanji 92/90 upario proac tablete.Slusao sam dobre kombinacije i neat,DY,PMC...Ja sam slusao AR pre linn.pera ti ece da je slusao tanoy...dakle zvucnika kol'ko ti volja i ni najmanje sektaska firma.Normalno da svako piše najviše valjda o svojim iskustvima.j

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...