Jump to content


Puštanje muzike sa klijenta, reprodukcija sa servera


henk

Recommended Posts

Imamo dva raÄunara na gajbi - desktop (server) i laptop. RaÄunari su uvezani wireless mrežom. Server je povezan na hi-fi ureÄ‘aje, a Lupitin laptop se nalazi podalje od hi-fi-ja i nema prikljuÄak na njega. (Zbog smanjenja Å¡ume kablova u stanu, želimo da izbegnemo direktno povezivanje laptopa i hi-hi ureÄ‘aja.)  Baza sa muzikom nalazi se na hdd-u servera. 

 

Pitanje: poÅ¡to laptop nije povezan na hi-fi, a postoji potreba da se, sedeći za njim, puÅ¡ta i sluÅ¡a muzika, postoji li neki softver koji omogućava da muziku (iz baze na hdd-u servera) biramo i puÅ¡tamo sedeći za laptopom, a da zvuk ide do servera i onda da se emituje preko hi-fi ureÄ‘aja?

 

ZnaÄi, treba nam neki "media server" koji omogućava da klijent (laptop) bira muziku i da ih on ("media server") onda reprodukuje sa kompa na kome je instaliran.

 

Hvala unapred i sori ako nisam bio jasan   :)

 

P.S. ReÅ¡enja na nivou OS-a, poput remote desktopa, Äine mi se rogobatnim, pa bih ih zaobiÅ¡ao.  

Link to comment
Share on other sites

Nisi napisao koji softver koristis za server, mada verovatno nije toliko bitno.

 

Ako je laptop u istoj mrezi kao i server trebalo bi da vecina media player-a moze da bude klijent i da vidi biblioteke sa servera (VLC, Windows Media Player, itsl). Ukoliko imas firewall, on mora da bude konfigurisan tako da propusta ovaj tip saobracaja izmedju laptopa i servera.

 

Dakle, ako imas na laptopu istaliran npr VLC, u meniju sa leve strane odaberes Local Network>Universal Plung'n'Play i sa desne strane bi trebao da ti prikaze raspolozive servere. Nakon toga sa desne strane kroz drvo dodjes do pesme/filma koji zelis da pustis i to pocinje da se reprodukuje na laptop-u.

Link to comment
Share on other sites

thezox, Alx_Mkn - hvala vam na predloženim reÅ¡enjima  :cheers .
 
Ovaj lik ima sliÄnu potrebu: Using one computer to play music on another computer
Predlažu mu Teamviewer i druge remote desktop pandane. To bih da izbegnem. 
 
NaÅ¡ao sam i neko uputstvo kako putem VLC-a preusmeriti muziku sa jednog kompa, da svira na drugom kompu: How to Use VLC Media Player to Stream Multimedia to Another Computer
Probaću, pa javljam da li je uspelo. 
 
Na kraju, ovo kontrolisanje Foobar-a putem Android uređaja deluje ok. Sad samo preostaje da nabavimo neki uređaj koji poseduje Android OS ;).

Link to comment
Share on other sites

Rešenje na nivou OS-a nije nikako 'rogobatno' već najjednostavnije a ti si pola posla već obavio. Muzika ti je na serveru, foobar na serveru. Laptop i server

povezi putem RDC i zavrÅ¡io si posao. ZvuÄno nije najbolje reÅ¡enje, aktivan Wi-Fi svakako unosi smetnje no verujem da razliku nećeÅ¡ primetiti.

Link to comment
Share on other sites

 Sad samo preostaje da nabavimo neki ureÄ‘aj koji poseduje Android OS ;).

 

Igleda da ti nece trebati dodatni uredjaj :) Upravo sam nasao nesto zanimljivo. http://www.bluestacks.comInstalirao sam ovo i na windowsu dobio emulaciju androida koja radi bez problema. Registrovao se prko postojeceg gmail naloga, otisao na playstore, instalirao foobar200controller i pustio muziku na desktopu pomocu laptopa. Evo kako to izgleda

 

Cn0CeRD.jpg

 

gsZf4FC.jpg

Link to comment
Share on other sites

Igleda da ti nece trebati dodatni uredjaj :) Upravo sam nasao nesto zanimljivo. http://www.bluestacks.comInstalirao sam ovo i na windowsu dobio emulaciju androida koja radi bez problema. Registrovao se prko postojeceg gmail naloga, otisao na playstore, instalirao foobar200controller i pustio muziku na desktopu pomocu laptopa. Evo kako to izgleda

 

Ako sam dobro razumeo: na dva raÄunara pod Win OS (W7 ili W8) instaliraÅ¡ emulaciju Android OS i joÅ¡ neku app - da bi povezao dva Win raÄunara? Stvarno uspeh :)

Link to comment
Share on other sites

Igramo se, istrazujemo, trazimo resenja :) 

 

Ni meni se, kao ni postavljacu teme, ne svidja remote desktop (VNC, TeamViewer, ChromeRemoteDesktop) ako cu ga koristiti po ceo dan. On uspori oba kompjutera. Lag-uju, opadne framerate ako nego gleda neki video na desktopu. Pa kredencijali svaki put kad ulazis. Onaj foobar controler podesis jednom i to radi. I nista ne usporava jer koristi mnogo jednostavniji protokol.

Link to comment
Share on other sites

Nikakav VNC, TeamViewer itd. ti ne treba - niti ima kaÅ¡njenja u odzivu. ÄŒak je remote aplikacija naizgled 'more responasive' Å¡to je i logiÄno ako se na udaljenom raÄunaru samo ona izvrÅ¡ava.  Sve Å¡to ti treba je da se uspostavi Remote Desktop Connection koju nudi sam Microsoft u W7 i W8. Svom raÄunaru možeÅ¡ da pristupiÅ¡  iz bilo kog dela sveta. Treba da znaÅ¡ njegov naziv (dao si ga kad se instalirao OS) korisniÄko ime i password tj. lozinku. I tvoj desktop je tu. Sva tvoja dokumenta i aplikacije su tu.

 

 

post-11550-0-28284300-1421062725_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

thezox, Alx_Mkn - hvala vam na predloženim reÅ¡enjima  :cheers .

...

 

NaÅ¡ao sam i neko uputstvo kako putem VLC-a preusmeriti muziku sa jednog kompa, da svira na drugom kompu: How to Use VLC Media Player to Stream Multimedia to Another Computer

Probaću, pa javljam da li je uspelo. 

...

 

@henk - uputstvo koje si nasao podrazumeva da na serveru otvoris odredjeni fajl i da pocnes da ga strimujes, pa onda klijentom otvaras samo taj stream. Ovo nije bas sjajno jer na strani klijenta ne mozes da biras koju pesmu hoces da slusas - prakticno kao da slusas radio.

 

Dakle, mislio sam da pokusas direktno da sa VLC-om kao klijentom pristupis serveru i direktno odaberes sta zelis da slusas.

ss.jpg

 

Izborom oznacene opcije trebao bi u padajucoj listi ispod da ti se pojavi server (ukoliko ga VLC vidi) a zatim ce sa desne strane biti moguca navigacija kroz drvo (audio/video itd.), tako da se pustanje odredjenog sadrzaja svodi na dupli klik.

Link to comment
Share on other sites

Dali su ti u ovom threadu bar dve ok varijante za foobar. 

 

1. foobar web interfejs: https://code.google.com/p/foo-httpcontrol/ iako je stari plug-in radi ok, stalno ga koristim

 

2. android aplikacija, mislim da koristi isto foo-httpcontrol samo sa frontendom za android, ispravite me ako grešim, nemam android

 

Ostale mi ne deluju baš zabavno/elegantno:

 

1. remote desktop, iako najelegantniji od ovih rd reÅ¡enja, neće da radi jer su terminal sesije u novijim windowsima virtualizovane, znaÄi nema pristupa drajverima, kad se ulogujeÅ¡ nemaÅ¡ zvuÄnu karticu u device manageru (mada ovo može da se zaobiÄ‘e ako pokreneÅ¡ foobar kao servis (servisi imaju pristup drajverima), a onda se ulogujeÅ¡ preko rd u servisnu 

sesiju - ovo je kul, matrix sesija u kojoj postoji samo programi (servisi), a živim bićima nije dozvoljen pristup, osim nama hakerima : )))), saÄuvano zbog kompatibilnosti, ali joÅ¡ uvek Å¡ljaka, ovo nije loÅ¡a varijanta ali treba malo petljanja dok se ne natera da radi.

 

2. XXXXVNC ili team viewer, meni je ovo malo buÄ‘avo, sporo, rezolucija u prozoru, logovanje ... 

 

3. Varijanta sa android emulatorom isto deluje komplikovano, onda bolje instaliraj android aplikaciju na telefon

 

 

Link to comment
Share on other sites

1. remote desktop, iako najelegantniji od ovih rd reÅ¡enja, neće da radi jer su terminal sesije u novijim windowsima virtualizovane, znaÄi nema pristupa drajverima, kad se ulogujeÅ¡ nemaÅ¡ zvuÄnu karticu u device manageru (mada ovo može da se zaobiÄ‘e ako pokreneÅ¡ foobar kao servis (servisi imaju pristup drajverima), a onda se ulogujeÅ¡ preko rd u servisnu 

sesiju - ovo je kul, matrix sesija u kojoj postoji samo programi (servisi), a živim bićima nije dozvoljen pristup, osim nama hakerima : )))), saÄuvano zbog kompatibilnosti, ali joÅ¡ uvek Å¡ljaka, ovo nije loÅ¡a varijanta ali treba malo petljanja dok se ne natera da radi.

 

2. XXXXVNC ili team viewer, meni je ovo malo buÄ‘avo, sporo, rezolucija u prozoru, logovanje ... 

Audio će raditi preko RDP na udaljenom raÄunaru, samo ga prilikom konfigurisanja RDP konekcije treba u tabu "Local Resources" konfigurisati tako da se izvrÅ¡ava na udaljenom, umesto na lokalnom raÄunaru. RDP konekcija jeste najelegantnije reÅ¡enje, jer kredencijali mogu da se saÄuvaju, Å¡to znaÄi da se startuje samo jednim dvoklikom miÅ¡a.

 

TeamViewer ne mora da bude spor, jer host može da se konfiguriÅ¡e tako da prihvata i konekcije sa lokalne mreže, Å¡to znaÄi da host može da se "gaÄ‘a" i samo preko imena raÄunara, a TeamViewer serveri se u tom sluÄaju zaobilaze. TeamViewer može da se konfiguriÅ¡e i da prihvata iskljuÄivo LAN konekcije, ali je RDP za ovu namenu ipak elegantnije reÅ¡enje. Usput, RDP host ne radi na Starter, Home i sliÄnim verzijama Windows. Postoji, doduÅ¡e, hack i za to, ali to već nije tema ovde...

 

Å to se tiÄe predloga za kontrolu udaljenog raÄunara za audio, jedna od mogućnosti je i Softsqueeze, odnosno softverska verzija Squeezebox plejera. Zahteva instalaciju SB servera, kao i Instalaciju plejera na hostu sa koga se muzika puÅ¡ta, Kontrola je moguća kroz browser ili isti takav softverski plejer instaliran na klijentskom raÄunaru i sinhronizovan sa plejerom na hostu.

 

Just my 5 cents...

Link to comment
Share on other sites

Audio će raditi preko RDP na udaljenom raÄunaru, samo ga prilikom konfigurisanja RDP konekcije treba u tabu "Local Resources" konfigurisati tako da se izvrÅ¡ava na udaljenom, umesto na lokalnom raÄunaru. RDP konekcija jeste najelegantnije reÅ¡enje, jer kredencijali mogu da se saÄuvaju, Å¡to znaÄi da se startuje samo jednim dvoklikom miÅ¡a.

 

TeamViewer ne mora da bude spor, jer host može da se konfiguriÅ¡e tako da prihvata i konekcije sa lokalne mreže, Å¡to znaÄi da host može da se "gaÄ‘a" i samo preko imena raÄunara, a TeamViewer serveri se u tom sluÄaju zaobilaze. TeamViewer može da se konfiguriÅ¡e i da prihvata iskljuÄivo LAN konekcije, ali je RDP za ovu namenu ipak elegantnije reÅ¡enje. Usput, RDP host ne radi na Starter, Home i sliÄnim verzijama Windows. Postoji, doduÅ¡e, hack i za to, ali to već nije tema ovde...

 

Å to se tiÄe predloga za kontrolu udaljenog raÄunara za audio, jedna od m

ogućnosti je i Softsqueeze, odnosno softverska verzija Squeezebox plejera. Zahteva instalaciju SB servera, kao i Instalaciju plejera na hostu sa koga se muzika puÅ¡ta, Kontrola je moguća kroz browser ili isti takav softverski plejer instaliran na klijentskom raÄunaru i sinhronizovan sa plejerom na hostu.

 

Just my 5 cents...

 

RD neće raditi na udaljenom raÄunaru, kao Å¡to rekoh, jer su terminalske sesije virtualizovane, kad Å¡tikliraÅ¡ audio u Local Resources samo će ti strimovati audio na tvoj laptop, znaÄi ÄućeÅ¡ muziku na laptopu, a ne na serveru. Ko ne veruje nek proba i nek pogleda da li mu se audio kartica pojavljuje u device manageru u rd sesiji. To je feature, nije bag. Jedina varijanta koja radi je već gore navedena sa pokretanjem foobara (ili bilo kog drugog plejera) u servisnoj sesiji.

 

Ovo sto je Zexx napisao radi samo ako ti je "server" pod xp-om (znaci navoda zbog xp-a)

Link to comment
Share on other sites

RD radi, da ne ponavljam Zexx-a. Uz to, u mojoj 'audio maÅ¡ini' nema niÄeg do diska sa OS, muzika je u drugoj (i trećoj) PC konfi. 

Konekcija je LANcard, nije bežiÄna. Wi-Fi i svi ostali nepotrebni servisi su pogaÅ¡eni.

 

Pozdrav Zexx

Pozdrav i tebi, dj.nik.  :wave2

Link to comment
Share on other sites

RD neće raditi na udaljenom raÄunaru, kao Å¡to rekoh, jer su terminalske sesije virtualizovane, kad Å¡tikliraÅ¡ audio u Local Resources samo će ti strimovati audio na tvoj laptop, znaÄi ÄućeÅ¡ muziku na laptopu, a ne na serveru. Ko ne veruje nek proba i nek pogleda da li mu se audio kartica pojavljuje u device manageru u rd sesiji. To je feature, nije bag. Jedina varijanta koja radi je već gore navedena sa pokretanjem foobara (ili bilo kog drugog plejera) u servisnoj sesiji.

 

Ovo sto je Zexx napisao radi samo ako ti je "server" pod xp-om (znaci navoda zbog xp-a)

Ne znam gde si to proÄitao, ali si izgleda pogreÅ¡no razumeo, a svakako nisi probao, jer ne bi napisao to Å¡to si napisao...

Link to comment
Share on other sites

Ne znam gde si to proÄitao, ali si izgleda pogreÅ¡no razumeo, a svakako nisi probao, jer ne bi napisao to Å¡to si napisao...

 

Jes' baÅ¡, bavim se izuÄavanjem osnova teorije remote desktopa u slobodnom vremenu : )))

 

Proverio, Å¡tos je u tome Å¡to je kod mene na serveru instaliran windows server. Kod njega su sesije virtualizovane, pa važi ova priÄa, na neserverskim ultimate i professional windowsu radi ovako kako ste vi rekli jer je i dozvoljena samo jedna terminal sesija pa nema potrebe za virtualizacijom. ZnaÄi ova varijanta sa rd out of the box radi na professional i ultimate, a server, home i starter ne, ali može da se nabudži

Link to comment
Share on other sites

Jes' baÅ¡, bavim se izuÄavanjem osnova teorije remote desktopa u slobodnom vremenu : )))

 

Proverio, Å¡tos je u tome Å¡to je kod mene na serveru instaliran windows server. Kod njega su sesije virtualizovane, pa važi ova priÄa, na neserverskim ultimate i professional windowsu radi ovako kako ste vi rekli jer je i dozvoljena samo jedna terminal sesija pa nema potrebe za virtualizacijom. ZnaÄi ova varijanta sa rd out of the box radi na professional i ultimate, a server, home i starter ne, ali može da se nabudži

Kao i svaki pravi Srbin, uputstvo ćitaš da vidiš gde si se za'eb'o, a ne da vidiš kako treba ili može da se uradi... :crno-na-belo

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...