Jump to content


...a na srcu Å¡tepovi


beatgoeson

Recommended Posts

Sinoć sam se dao na posao - da naÄ‘em jednu pesmu koje sam se iznenada setio, a nisam je Äuo otkad ne koristim magnetofon-trakaÅ¡... ima već neko vreme. B)

 

Nikada nisam zapisivao podatke o pesmama koje snimam, pa sam znao samo da je izvodi Lightnin' Hopkins i da je ploÄa, blues kompilacija nepoznatog naziva, izdata u ÄŒehoslovaÄkoj, verovatno Supraphon. Pretraga je zavrÅ¡ena uspeÅ¡no:

 

R-1739050-1240243394.jpeg.jpg

 

Godina izdanja 1973. i mogla je tada da se  kupi i kod nas, ali sam ja to, nekako, propustio. NiÅ¡ta zato, pozajmio sam je i snimio sedam-osam pesama. Ima tu dobrih stvari, ali je baÅ¡ ova uvek uspevala da me potpuno zaokupi:

 

 

Kada sam je sinoć Äuo, opet me je obuzela tiha jeza, Å¡to mi se, inaÄe, sve reÄ‘e deÅ¡ava. Ne bih ja ovo vama ni pisao, da se nije desilo da, u istom paketu,  Youtube nije ponudio i pesmu istog naziva, iz mnogo modernije produkcije:

 

https://www.youtube.com/watch?v=RyCYoXUTGSM

 

Ispostavilo se da pesma nije ista, uprkos nazivu, ali je sasvim dobar bluz, MeÄ‘utim, Å¡ta? Pesma je dobra na jedan sasvim drugaÄiji naÄin...

 

Ima dobar, utegnut kontrabas, koji će dobro svirati na mojim utegnutim uređajima.( :D)

 

Ima dobar lagani ritam, koji bi super poslužio kao stiskavac na nekoj žurci.

 

Muziciranje je odliÄno i precizno, produkcija je izvrsna...

 

A Å¡ta ima jadni Lajtnin? Ima dobar, sirov zvuk, malo nepreciznu svirku i puno, puno emocija. Malo li je? PogaÄ‘ate, moja je ideja da danaÅ¡nji bluz maÅ¡i poentu i da nije ni primaći onome Å¡to bi, po meni, bila njegova najveća vrednost. Forma bluza ume da brzo dosadi, ako se u pesmu ne unese neÅ¡to viÅ¡e. Može to da bude kvalitetno muziciranje (soliranje), ali, se to Äesto pretvori i besomuÄno drljanje po instrumentu koje je samo sebi svrha.

 

Evo joÅ¡ jedan klip da pojaÄam utisak, a ako neko ima primer za "blues with a feeling", pogotovo novije produkcije, bio bih mu zahvalan. 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Gde su se te ÄehoslovaÄke ploÄe prodavale? Bio neki incidentan uvoz ili kako?

 

Bilo u Novom Sadu, zaboravio sam gde. Ja sam joÅ¡ tada slabo kupovao ploÄe, magnetofon mi je bio centar sveta.

 

Drugar koji je to kupio (neÅ¡to stariji od mene) je imao gramofon i Å¡ezdesetih godina. ÄŒovek bi se iznenadio kakvih je originalnih (i ameriÄkih) izdanja pazario u novosadskim radnjama. Mada viÅ¡e verujem da je to bila jedna jedina prodavnica. Ne bih se iznenadio da je bila u pitanju neka kulturna ustanova, tipa Matice srpske. Pitaću ga kad se sretnemo.

Link to comment
Share on other sites

...moja je ideja da danaÅ¡nji bluz maÅ¡i poentu 

...

a ako neko ima primer za "blues with a feeling", pogotovo novije produkcije, bio bih mu zahvalan. 

 

Mislim da moderni blues "maÅ¡i poentu", najmanje, poslednje Äetiri decenije, verovatno i duže od toga. Zacementiran u Chicago-u i Å¡ablonizovan do ravni letnjih terasa-svirki i isprazne zabave. 

 

Sreća je da je tokom devedesetih otkriveno da u severnim brdima, u Mississippi-ju, neki starci, poljoprivrednici i penzioneri, joÅ¡ uvek sviraju "ono neÅ¡to viÅ¡e". 

(Pokojni) Junior Kimbrough je tu, sigurno, najvažniji: 

 

 

P.S. Prvi put vidim da je Bukka White potpisan s Booker White. 

Link to comment
Share on other sites

Mislim da moderni blues "maÅ¡i poentu", najmanje, poslednje Äetiri decenije, verovatno i duže od toga. Zacementiran u Chicago-u i Å¡ablonizovan do ravni letnjih terasa-svirki i isprazne zabave. 

 

Sreća je da je tokom devedesetih otkriveno da u severnim brdima, u Mississippi-ju, neki starci, poljoprivrednici i penzioneri, joÅ¡ uvek sviraju "ono neÅ¡to viÅ¡e". 

(Pokojni) Junior Kimbrough je tu, sigurno, najvažniji: 

 

 

P.S. Prvi put vidim da je Bukka White potpisan s Booker White. 

Dobro zboris starce. BTW, koga interesuje, treba procesljati Fat Possum nezavisnu etiketu, ima svasta :) Ne samo bluesa

 

http://www.fatpossum.com/artists

 

Cool

https://www.youtube.com/watch?v=cpYNe65hWcE

 

Link to comment
Share on other sites

Stara izvoÄ‘enja mahom imaju garažni prizvuk, kako zbog naÄina izvoÄ‘enja, tako i zbog uslova snimanja. To i u rok muzici ostavlja jak utisak neposrednosti i iskrenosti.

 

Osim toga, to nije bila muzika za koncertne dvorane, nego za klubove. Sećam se Madija Votersa u Domu sindikata: mada mu to, verovatno, nije bio prvi nastup u takvoj sali, izgledao je kao da je pogrešno skrenuo kod Albukerkija. :D

 

Ovako to treba da izgleda:

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Gde su se te ÄehoslovaÄke ploÄe prodavale? Bio neki incidentan uvoz ili kako?

 

Da podsetim - pitanje se odnosi na blues kompilaciju, u izdanju Supraphon, ÄŒehoslovaÄka, kupljenu kod nas negde '73.. Nedavno sam razgovarao sa prijateljem koji je to pazario, ispostavilo se da ju je kupio u Ljubljani. Nisam mnogo omaÅ¡io, to je, ipak, bilo kod nas, zar ne? :D  

 

No, ja znam da je u Novom sadu bilo originalnih ploÄa, pa sam iz istog izvora saznao da je on u MuziÄkom magazinu, u Dunavskoj ulici, joÅ¡ '61. kupovao originalne ploÄe Klifa RiÄarda i Å edousa. I svih tih godina je tu bilo da se pazari ozbiljnih originala. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...