Jump to content


Redosled uklju�ivanja/isklju�ivanja


Vlajo

Recommended Posts

Ima dosta objaÅ¡njenja na ovu temu, ali me zanima neÅ¡to specifiÄno. Kad ukljuÄujem uredjaje ide ovim redom: PC, dac, amp, kad iskljuÄujem ide amp, pc pa dac. Da li je Å¡tetno po dac da se prvo iskljuÄi pc pa dac ?

ZaÅ¡to ovo pitam - reÄ je o sledećoj pojavi: ukoliko prvo iskljuÄim dac pa pc dogadja se da prilikom sledećeg ukljuÄuvanja pc protumaÄi da je doÅ¡lo do greÅ¡ke prilikom iskljuÄivanja i otvori mi post ekran u kome moram da izaberem da li da popravim greÅ¡ku ili start windows normaly. Ukoliko prvo iskljuÄim pc pa dac ove pojave nema.OS je Win 7 Ultimate, dac je irDac. Pitanje je, da rezimiram objaÅ¡njenje: da li Å¡teti dac-u ako prvo iskljuÄim pc pa dac ? Jedan iskusan Älan (kojeg jako cenim) je odgovorio da ne, zanima me joÅ¡ miÅ¡ljenja ! Hvala na strpljenju  :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Mene zanima zasto pri paljenju ne upalis prvo DAC, pa tek onda PC?

 

Takodje, ne vidim razlog sta bi i zasto stetilo DAC-u da prvo gasis komp, pa tek onda njega... jbg. ova moja Wadia i nema opciju ON/OFF (uvek je ukljucena) tako da i sa tog aspekta mozes izvuci odredjene zakljucke po pitanju stetnosti redosleda pri paljenju/gasenju. ;)

 

Pozz

Link to comment
Share on other sites

Ne šteti. Ali ne bi trebalo ni da se desi to sa Windows-om ako prvo ugasiš DAC.

 

Ne dogadja se svaki put, ali se dogadja. Za prvu ploÄu sam mislio da nije u redu (gigabyte) ali kad druga ploÄa (asus) pokazuje iste simptome - mora da je zbunj faktor u pitanju. Verovatno ploÄa dobije info da neÅ¡to nije u redu sa usb ulazom, pa se dogadja to Å¡to se dogadja.

Link to comment
Share on other sites

Ne dogadja se svaki put, ali se dogadja. Za prvu ploÄu sam mislio da nije u redu (gigabyte) ali kad druga ploÄa (asus) pokazuje iste simptome - mora da je zbunj faktor u pitanju. Verovatno ploÄa dobije info da neÅ¡to nije u redu sa usb ulazom, pa se dogadja to Å¡to se dogadja.

Ne priÄamo o ploÄi, nego o operativnom sistemu. Za njega treba da bude samo da je ugaÅ¡en ureÄ‘aj na USB, kao i svaki drugi. Ne treba da izaziva probleme sa sistemom, kao da je sruÅ¡en. Verovatno su drajveri problem.

U svakom sluÄaju, paljenje i gaÅ¡enje, nebitan redosled. Kako god hoćeÅ¡.

Link to comment
Share on other sites

Moram da probam još koju opciju, ne pada mi ništa trenutno na pamet. Drajver je originalni irDacov sa sajta (ako si na njega mislio)

Znam da se dogadja ista situacija kad se pc (bilo koji) nasilno iskljuÄi (na dugme ili izvuÄe strujni kabl recimo)

Link to comment
Share on other sites

Pi bre komsija sta si prestelovo.Prvo pali,gasi sta oces i kako oces,samo nemoj silom odnosno macolommsn-rofl.gif .

Ako nisi pogasi sve zvukove iz Vindovsa u Sounds. Zatim pogledaj na toj grani na kojoj je dac(u device menager) da nema jos nesto sto moze da napravi konflikt sa dacom.Ako ima promeni shtekanje.Usb ne maskiraj nema potrebe(Malishan je ozbiljan dac ne da da ga prlja kompovska struja),ne uzima dac struju preko usb.Zatim u podesavanjima za bios(valjda pritisak na delete kod restarta pre otvaranja wina) pogledaj da li je usb na high speed ili fast,prvo pozeljno.

Ako i tad ne proradi onda ga protresi dodo.gif

Elem komsija ja sam mislio da ti kao pravi audiofil ne gasis nista osim kompa,da se ne ladi zvuk ne bidne topal msn-rofl.gifmsn-rofl.gifmsn-rofl.gifmsn-rofl.gif

Link to comment
Share on other sites

Dac je povezan preko usb veze, ima sigurno veze napajanje sa usb porta, zato ću da primenim ovaj tweak sa izolirkom 

Odlicna ideja da se proveri da li uredjaj koristi napajanje iz usb porta.

(pazi da fizicki ne rasklimas i li na neki drugi nacin ne ostetis usb jack u compjuteru... Bez sile :)

Ali ne mora da znaci da se neki interfejs ili modul daca napaja iz racunara. Moguce je da napajanje iz usb-a okida neki optocupler

koji dalje ukljucuje interno napajanje u dacu za sve elemente daca ili samo za ulazni interfejs. Tako da se na taj nacin ne moze iskljuciti ta mogucnost.

Ali se moze ispitati da li dac radi kada je tako povezan - bez napajanja iz usb-a. Ako dac radi sa izolovanim + pinom na usb-u onda ne koristi napajanje racunara.

ALI sa istim povezivanjem i prekidom + napajanja se moze utvrditi da li se dac pojavljuje kao prikljucen usb uredaj na portu...

.

Medjutim u svim verzijama i dalje dac ostaje prikljucen na ground racunara. A to bi trebalo izbeci nekom USB galvanskom izolacijom.

Bilo je reci o tome skoro u temi ovde pre neki dan...

Link to comment
Share on other sites

Ako nisi pogasi sve zvukove iz Vindovsa u Sounds. Zatim pogledaj na toj grani na kojoj je dac(u device menager) da nema jos nesto sto moze da napravi konflikt sa dacom.Ako ima promeni shtekanje.Usb ne maskiraj nema potrebe(Malishan je ozbiljan dac ne da da ga prlja kompovska struja),ne uzima dac struju preko usb.Zatim u podesavanjima za bios(valjda pritisak na delete kod restarta pre otvaranja wina) pogledaj da li je usb na high speed ili fast,prvo pozeljno.

 

Pogasio bre, nisam ja audio guÅ¡ter  :D . Grana Äista - naravno.Da ne maskiram - OK

 

Da jos nesto pogledaj u biosu je li ti ugasena integrusa(onboard audio na off).Imas li kaku zvucnu aktivnu jos uz dac,da se drajveri ne hebavaju?

 

I eto ti pa nam posle drugari sa gramovima kazu digitalija plug en plej.

Ugašena naravno, nikakva aktiva.

 

Digitalni, pitanje je da li Vlajson koristi taj pc sebicno, moj je ne prilazi! ili ga posecuju deca, zena, rodbina, komsiluk, sluzba bezbednosti...

SebiÄno naravno  :)  Gospodža ima tablanet, a naslednica laptop. Tako da mog ljubimca uglavnom ne :ruganje diraju 

 

Ma jok.I kod Vlajculu je ne prilazi ni slucajno - gazda ujeda!!!!!!!!!!!Neki je konflikt u pitanju verovatno sa integrusom ili jos nekom zvucnom.Malishan ne trpi zezancije i amaterske uredjaje u blizini.

 

Nije to. Sad sam ga baÅ¡ drndao sa svim i svaÄim i sve je ok. Biće da je konflikt bio trenutne prirode. Ispitaću vremenom da li se dogadja joÅ¡ i kako. Biće da je tupavi Win 7 bio zaglupeo, ali je sad dobar !

Mada sam mu i ja pogasio 100 klinaca da se usresredi samo na muziku.Biće da je to.

Link to comment
Share on other sites

Odlicna ideja da se proveri da li uredjaj koristi napajanje iz usb porta.

(pazi da fizicki ne rasklimas i li na neki drugi nacin ne ostetis usb jack u compjuteru... Bez sile :)

Ali ne mora da znaci da se neki interfejs ili modul daca napaja iz racunara. Moguce je da napajanje iz usb-a okida neki optocupler

koji dalje ukljucuje interno napajanje u dacu za sve elemente daca ili samo za ulazni interfejs. Tako da se na taj nacin ne moze iskljuciti ta mogucnost.

Ali se moze ispitati da li dac radi kada je tako povezan - bez napajanja iz usb-a. Ako dac radi sa izolovanim + pinom na usb-u onda ne koristi napajanje racunara.

ALI sa istim povezivanjem i prekidom + napajanja se moze utvrditi da li se dac pojavljuje kao prikljucen usb uredaj na portu...

.

Medjutim u svim verzijama i dalje dac ostaje prikljucen na ground racunara. A to bi trebalo izbeci nekom USB galvanskom izolacijom.

Bilo je reci o tome skoro u temi ovde pre neki dan...

 

Radi normalno sa izolovanim pinom. Ovo me zanima oko usb galvanske izolacije - nisam Äitao temu ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...