Jump to content


Win 8.1 vs. Win 7 optimizacija, latencija, problem...


gfx

Recommended Posts

Probacu ukratko o necem sto me veoma neprijatno iznenadilo :(

 

Radi se o razlikama u latenciji pri audio streamingu, dobijenim SAMO promenom OS-a, i naravno njihovom uticaju na zvuk. Razlog ovog "eksperimenta" nije bila puka znatizelja,, vec jednostavna zelja da se po pitanju OS-a ide dalje, pogotovo sto se na mnogo mesta moglo cuti (uglavnom procitati) da je po svakom osnovu Win8.1 mnogo "bolji" od Win 7 bas za sve one koji izmedju ostalog slusaju muziku sa PC-a. O stabilnosti, boljoj optimizaciji, drajverima, necu ovde, jer bih zeleo da fokus ostane samo na problemima koji su se pojavili kod mene, i to samo pri reprodukciji muzike.

 

Da ne bi bilo zabune... samo je HDD u ovoj prici izmenjiva komponenta (a i on je identican, SSD Samsung, nije radjen dual boot, vec prosta metoda, jedan ukljucen, drugi iskljucen, i obrnuto) sve ostalo je (HW) isto u oba slucaja. Sto je najgore, kada je WIN7 u pitanju (to mi je trenutno radni sistem), na njemu su instalirani i programi koje za pocetak nisam zeleo da instaliram na Win 8.1 a koji samo dodatno opterecuju sistem po defaultu (antivirus, antimalware, i jos par kojekakvih "budza" od programa). Dakle, u svakom slucaju, WIN 8.1 bi trebao da "obrije na suvo" u svakom pogledu "sedmicu", ALI u praksi, to izgleda ovako:

Win 7x64
Win_7_Latency_a_zps5611a5db.jpg

 

Win 8x64
Win_8_Latency_a_zpsf89aaef3.jpg

 

Win 8x64 sa Fidelizorm setovanim na Extreme (pobijeni svi moguci servisi)
Win_8_Latency_b_zpsd1694683.jpg

Od bitnih stvari za ovu pricu pomenuo bih jos i:

 

- oba OS-a su 64-bit

 

- na oba sistema su instalirani ASIO drajveri samog proizvodjaca DAC-a, u ovom slucaju Wadia

 

- foobar je u oba slucaja podesen identicno

 

- sama masina je dovoljno (hardverski) jaka da bez ikakvih problema tera dosta ozbiljne i zahtevne aplikacije (meni bitne za rad), tako da je za ovu pricu taj podatak sasvim irelevantan.

 

Pitanje je prosto. Ima li neko predstavu ZASTO je sa Win 8.1 situacija ovoliko losija? Pri tome, koliko je losija vizuelno (dijagram) toliko je osetna i cujno... i, ne, nije u pitanju placebo, Latency Checker mi je pao na pamet, tek posto sam se dobro iznervirao slusajuci muziku, sve vreme osecajuci koliko to sve nije isto kao na "sedmici", pa je tu nasao svoje mesto, samo radi egzaktne potvrde vec uocenog :(
 

Link to comment
Share on other sites

Izgleda da je problem sa samim DPC checkerom. Evo sa njihovog sajta:

 

Windows 8 Compatibility: The DPC latency utility runs on Windows 8 but does not show correct values. The output suggests that the Windows 8 kernel performs badly and introduces a constant latency of one millisecond, which is not the case in practice. DPCs in the Windows 8 kernel behave identical to Windows 7. The utility produces incorrect results because the implementation of kernel timers has changed in Windows 8, which causes a side effect with the measuring algorithm used by the utility. Thesycon is working on a new version of the DPC latency utility and will make it available on this site as soon as it is finished.

Link to comment
Share on other sites

Å ta znam, ja ne Äujem nikakvu razliku izmeÄ‘u Win 7, 8, ili Äak i XP-a. ÄŒak sluÅ¡am XP na malom i sporom netbooku, i nemam Äak ni Asio drajvere za taj DAC u B sistemu već idem kroz Windows mixer, doduÅ¡e podeÅ¡en najbolje Å¡to sam mogao da ne dira ono Å¡to ide kroz njega. 

 

Ne mogu da tvrdim da je to opšte pravilo, možda moji DAC-ovi peglaju te razlike.

Link to comment
Share on other sites

Meni nije jasno zasto neko ocekuje da je Win8(Win8.1) po tom pitanju bolji od Win7. Sistemi su jako slicni, sem metro UI-ja, cisto sumnjam da je MS ista menjao po pitanju zvuka u samom sistemu.

Moguce da razlike postoje zbog samih drajvera, i tu verovatno Win7 kao zreliji OS bolji stoji od Win8.

Link to comment
Share on other sites

Koliko se sećam, ni ja nisam primetio razlike u zvuku između OS-ova. Mada, i da jesam, kakve veze to sad ima...

 

Uglavnom, za bolji pregled Å¡ta je uzrok latencije na W8 (W8.1) treba koristiti LatencyMon a ne DPC Latency Checker.

 

Pomocu LatencyMon sam uspeo da vidim sta je uzrokovalo problem sa latencijom na mom laptopu i lako sam ga sredio. Ne secam se tacno sta je bilo, mislim nvidia drajver ili nesto u vezi power opcija... 

Link to comment
Share on other sites

@MH

 

Procesor je Q9650

 

DAC je W121, USB kabl je promenjen, vrlo brzo posle WW SilverStarlight je stigao WW PlatinumStarlight.

 

@ Dark Magician

Razlika se cuje definitivno. Jel' i s tog aspekta "test" apsolutno nebitan i netacan?

.....

Ja lepo reko', nit' je bilo testa, niti eksperimentisanja... prvo se slusalo, pa tek onda sve ostalo... al' ajd' ;)

Link to comment
Share on other sites

Ma, bar u mom slucaju je u pitanju cista znatizelja, i potajno nada da se sa novim OS-om dobija koja truncica poboljsanja. Stavise, planirao sam i Linux za to testiranje

Po meni Win je sve veci i veci bloat tako da iskreno ne ocekujem poboljsanja sa novim verzijama. :roll:

Steta sto Win7 ne moze da se customizuje kao sto je XP mogao sa nLite-om (tj moze ali ni priblizno kao XP). To bi po meni bilo interesantno.

 

Inace, otkad je latencija merilo kvaliteta zvuka?

Link to comment
Share on other sites

Probacu ukratko o necem sto me veoma neprijatno iznenadilo :(

 

Radi se o razlikama u latenciji pri audio streamingu, dobijenim SAMO promenom OS-a, i naravno njihovom uticaju na zvuk. Razlog ovog "eksperimenta" nije bila puka znatizelja,, vec jednostavna zelja da se po pitanju OS-a ide dalje, pogotovo sto se na mnogo mesta moglo cuti (uglavnom procitati) da je po svakom osnovu Win8.1 mnogo "bolji" od Win 7 bas za sve one koji izmedju ostalog slusaju muziku sa PC-a. O stabilnosti, boljoj optimizaciji, drajverima, necu ovde, jer bih zeleo da fokus ostane samo na problemima koji su se pojavili kod mene, i to samo pri reprodukciji muzike.

 

................

 

 

PoÅ¡to porediÅ¡ novije OS, samo bih ti rekao jednu reÄ. A to su dve reÄi.

 

Windows Server 2012

 

Instaliraj i odmah pusti muziku na DS, nikakve optimizacije i nikakva Äudesa pa posle dodaj svoja podeÅ¡avanja plejera. ;) Batali poreÄ‘enja, ne muÄi se, sluÅ¡aj muziku i Äekaj Win 11, 15, 101...

 

Ja sam problem OS reÅ¡io sa Win XP x64, Å¡to je u stvari Windows Server 2003 sa dodatih par Äesto korišćenih delova iz obiÄnog Win XP.

Link to comment
Share on other sites

Nisam probao ali iskreno bih bio jako zacudjen da je MS obracao paznju na audio komponentu u serverskim OSovima.

Drugo, postoji paralela Win7 - 2008 R2, Win8/8.1 - Server 2012/2012R2. S nekog stanovista 2008R2 i 2012/2012 su server varijante Win7 i WIn8/8.1 i tu dobijate serverske servise nepotrebne za ono o cemu pricamo.

Da ne pominjem besmisleni metro UI u Server 2012 (!?).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...