Jump to content


Thorens TD160 i Rega RB250


Willi Studer

Recommended Posts

Pokušavam da pomognem prijatelju koji ima kombinaciju gramofona i ručice iz naslova. Problem je u tome što je ručica montirana u postojeću bazu na kojoj je ranije bila druga ručica, tako da je razdaljina od pivota ručice do centra tanjira 210 mm umesto 222 mm koliko Rega traži. Problem bih rešio tako što bih napravio novu bazu koja umesto rupe za koren ručice ima prorez iste širine kao prečnik rupe i koji bi omogućio da se koren ručice dodatno odalji od centra tanjira.

U prilogu je tehnički crtež baze sa prorezom koji vodi dijagonalno od sadašnje pozicije rupe ka periferiji gramofona. Imam nekoliko pitanja:

 

1. Da li je ovo dobro rešenje?

2. Postojeća baza je od medijapan sendviča. Novu bih napravio od aluminijuma. Možete li da mi preporučite zanatliju koji bi mogao ovo da napravi?

3. Crtež je rađen u Illustratoru u razmeri 1:1. Da li je crtež potrebno kotirati ako se preporučuje izrada na numeričkoj mašini?

 

Hvala unapred na pomoći i svim savetima koje imate.

post-9017-0-48023800-1416754597_thumb.pn

Link to comment
Share on other sites

2. Možete li da mi preporuÄite zanatliju koji bi mogao ovo da napravi?

Da li je crtež potrebno kotirati ako se preporuÄuje izrada na numeriÄkoj maÅ¡ini?

 

За то парче алуминијума није потребна нумеричка машина, може то и ручно а ако баш толико треба прецизно довољна је и обична глодалица.

 

Пробај ког Чеде, Димитрија Туцовића.

1. Da li je ovo dobro rešenje?

 

Добро и вероватно једино.

Link to comment
Share on other sites

Nije mi jasna bas ta ideja sa tim otvorom/slicom za dalje pomeranje rucke,cemu to?..rucka ima sliceve,ako je udaljenost pivot to spindle dobro uradjen,svaka zvucnica se moze ugraditi u nju,nema potrebe za daljim pomeranjem rucke napred-nazad..Ovo pogotovo uzimajuci u obzir da postoji ne mali broj misljenja da donju maticu od RB250/300 rucke,ne treba natezati do 00,vec da je momenat zatezanja koji treba koristiti tu jako mali.

Jedini hint jos,kad se radi vec,da se mozda uradi ta podloska od 2-3 razlicita materijala,dobijeni krajnji sonicni rezultati ce biti sigurno drugaciji u zavisnosti od toga da li ce to biti aluminijum ili neki meksi materijal.

Gotovih tih aluminijumskih podloski ima po ebayu,milsim da nije to neko sveto pismo da se odradi i u DIY varijanti,ovako citajuci DIY forume,cini mi se da @Leonardo moze da bude izvodjac toga...

Link to comment
Share on other sites

Pajo, upravo je pivot-to-spindle udaljenost kraća za nekih 12 mm.

 

Willi,pogledaj gotove plocice koje se koriste za TD160/RB250/300,jel moguce da svima fali 12mm,i da su tako montirali rucke?..nesto nije djene-djene : :)

 

Vidi ovde npr,treba plocica da ima u sebi jedan izbacaj,ako gledas spreda,udesno (uporedi samo kako stoje sarafi plocice,naspram rucke)

 

Nemoj sebi komplikovati zivot tamo gde ne moras...

 

http://vinylnirvana.com/vintage-turntables-for-sale/stunning-thorens-td-160-super-w-incognito-wired-rega-rb-250/

 

http://vintagethorens.com/home/thorens-upgrade-parts/thorens-tonearm-mounting-plates-for-16x-models/

 

http://www.soundsupports.com/page4.htm

Link to comment
Share on other sites

Pajo, evo je sadaÅ¡nja baza, napravljena od medijapana. Mislim da se ovo Å¡to sam nacrtao poklapa sa ovim bazama koje imaju ekscentriÄne rupe za armpod u odnosu na trougao Å¡rafova.

 Willi,pogledaj dobro zadnja dva linka,i gledaj opciju za Rega,ne za Linn rucku..to sto ja vidim sa tvoje,je Linn na toj dasci,u trouglu sarafa "na sredini rupa",ovo je Rega rupa za 160..uporedi je sa svojom..

post-9700-0-35223300-1416764184_thumb.jp

post-9700-0-90058500-1416764212_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

Da, da, dobro smo se razumeli. Ja sam mislio upravo na tu bazu sa izmeštenom rupom sa slike iz tvog posta i mislim da se rupa nalazi manje-više na putanji proreza na novoj bazi koju sam nacrtao i priložio u prvom postu.

 Willi,izbacaj je premalen i prema ustranu,i treba da se ide i natrag..gledaj pazljivije moje zadnje 2 fotke...inace masa 160-ki je prodata za britansko trziste '80 kao audiofilska opcija sa RB250/300 i sa filcanim matom,valjda su znali sta rade i Thorens i Rega..

 

P.S.izvuci trougao sa tvoje daske,videt ces da je rupa,unutar trougla,i izvuci trougao,sa one moje slike,gde je izvrnuta ta podloska..vidi se iz aviona,da krug pada vec izvana trougla...

 

:xmas

Link to comment
Share on other sites

Pajo, sve vreme imam utisak da nisi video crtež u mom prvom postu. Radi isti posao kao podloška sa tvoje slike. Ja sam trasirao tu putanju tako što sam skinuo ručicu sa baze i šetao je po dijagonali unutar slobodnog prostora koji se vidi na slikama i video da se tako može dobiti potrebna distanca. Radi preciznog podešavanja, pre bih napravio prorez nego fiksnu rupu.

Link to comment
Share on other sites

Pajo, sve vreme imam utisak da nisi video crtež u mom prvom postu. Radi isti posao kao podloÅ¡ka sa tvoje slike. Ja sam trasirao tu putanju tako Å¡to sam skinuo ruÄicu sa baze i Å¡etao je po dijagonali unutar slobodnog prostora koji se vidi na slikama i video da se tako može dobiti potrebna distanca. Radi preciznog podeÅ¡avanja, pre bih napravio prorez nego fiksnu rupu.

 

 

Willi,video sam..nemas potrebe za takvim nacinom podesavanja,da imas prorez na nosacu rucke,inace mehanicki imas slabu tacku,upravo zbog proreza sa jedne strane-efekat kabriolet auta,uzmi kutiju za cipele,praznu,ona se vitoperi,kad stavis poklopac na nju vise ne....treba samo odabrati tacno(dobro) mesto centra kruga gde ce se postaviti on,cijem je poluprecnik distanca pivot-to spindle-ako je ovo dobro,imas sva potrebna podesavanja kroz slotove rucke..vise brini o tome kako ces podesavati VTA u slucaju potrebe i koji ces protraktor koristiti za Rega rucku...

 

ali iskreno,Your choice,radi kako hoces...

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Pajo, sve vreme imam utisak da nisi video crtež u mom prvom postu. Radi isti posao kao podloÅ¡ka sa tvoje slike. Ja sam trasirao tu putanju tako Å¡to sam skinuo ruÄicu sa baze i Å¡etao je po dijagonali unutar slobodnog prostora koji se vidi na slikama i video da se tako može dobiti potrebna distanca. Radi preciznog podeÅ¡avanja, pre bih napravio prorez nego fiksnu rupu.

 

Mislim da je bolje uraditi i s malom greÅ¡kom nego s prorezom, koji umanjuje integritet ploÄice i ostavlja deo baze ruÄke u vazduhu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...