Jump to content


Najslabija karika


Aoxomoxoa

Recommended Posts

Imajuci u vidu mnogobrojne sugestije poznavaoca i zaljubljenika u hi-fi,trebalo bi da sastavljanje hi-end sistema bude relativno laksi zadatak od,recimo,pocetnickog sistema.Iako se mnogi ne slazu koja je komponenta najvaznija karika u lancu(izvor,amp ili zvucnici),sledi da je ujednacenost sistema i sinergija komponenti ono sto dovodi do konacnog resenja.

 

Zasto ovo pisem?Predstavicu Vam jedan sistem( nisam ga slusao,prezentovan u jednom stranom casopisu)

 

IZVOR  Origin Live Sovering......................$7.500

             Origin Conqueror..........................$4.200

             Denon dl103....................................$230

             Icon audio ps3...............................$1.400             $13.000

 

AMP     Mastersound Line in/845 final.......$15.000             $15.000

 

SPEAKERS   Wilson Benesch Chimera.....$20.000            $20.000

 

Priznacu,dosta uravnotezen sistem.Da li je vlasnik sastavljao sistem po svom afinitetu,ili je poslusao neciji savet,ne znam.Znam samo da nije bas najzadovoljniji sa ukupnim utiskom(kako kaze,fali mu topline u zvuku).

 

Meni licno odmah je upala u oci karika koja nedostaje.Denon 103 je zaista,po mom iskustvu dobra glava za gramofon,ali verovatno u ovakvom sistemu nema sta da trazi.I upravo savet za poboljsanje je predlog zamene zvucnice sa Ortofon Cadenca Black...$2.800(sto je cenom dosta izbalansiralo postojeci sistem.

 

Voleo bih da mogu da stupim u kontakt sa vlasnikom i da saznam kako je dosao do ovakve koncepcije sistema.Da li je kupovao sve odjednom,ili je menjao postupno svaku komponentu,jer u ovoj sumi novca,stedeti na jednoj komponenti koja ucestvuje sa 5% od ukupne cene,nema nekog opravdanja.I voleo bih da saznam da li je sada,posle zamene glave gramofona,najzad zadovoljan zvukom.A ako nije ,onda sam sam ja prezadovoljan svojim sistemom od $3.000.

 

Uostalom,zato je toliko misljenja i predloga oko sastavljanja sistema,jer kad se uzme u obzir da za svaku komponentu( ovde ih imamo 6 + kablovi)) postoji bar desetak proizvodjaca koji su nasi favoriti,dolazite do(ispravite me ako gresim) oko 120 kombinacija.Previse,zar ne?I zato se ova prica nikada i nece zavrsiti.Po meni,u tome i jeste car(kao i svega uostalom):nalaziti zadovoljstvo u potrazi ka visem i boljem(da ne kazem-savrsenstvu).Ne bih da filozofiram,ali mislim da se najlepsa osecanja dogadjaju upravo na tom istrazivanju.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

U pravljenju svakog HiFi sistema, bio on tzv. High End ili "obican", postoje jos najmanje 3 faktora koji uticu na krajnji rezultat: soba u kojoj se slusa taj sistem, kvalitet struje iz mreze kojom se napajaju HiFi komponente i kvalitet kablova kojim su komponente povezane (tu racunam i strujne kablove). To spada u domen tzv. finog tjuniranja sistema, koji u pojedinim slucajevima moze da dovede i do znacajnih promena u kvalitetu reprodukcije. Zato nije dovoljno samo tresnuti lovu na sto i kupiti dobre komponente, vec je potrebno kasnije uloziti vreme, strpljenje i znanje da bi se onda iz tih komponenti izvukao maksimum.

 

Sinergija izmedju komponenti je naravno veoma bitna u celoj toj prici mada je ona najmanje tehnicki predvidljiva. Tu naravno i subjektivni faktor igra znacajnu ulogu: ukusi su razliciti, kao i nivo iskustva u slusanju muzike.

 

Zbog svega toga je moguce sa jeftinijim komponentama dobiti bolji zvuk nega sa onim koje su mega skupe i verovatno i mega dobre.

 

U ovom konkretnom slucaju odmah padaju u oci Denon i Icon Audio zbog svoje cene koja je u prilicnom raskoraku sa cenama ostalih komponenti. Ali sta je stvarno uzrok problemu i da li uopste neki problem postoji i koliko je moguce finim podesavanjem sistema otkloniti taj eventualni nedostatak ili ga prilagoditi da svira po ukusu kupca - to nije moguce izdaleka tako lako reci. Potrebno je pozabaviti se tim sistemom u konkretnim uslovima, uloziti vreme i trud pa onda videti sta tu moze da se uradi ...

 

Samo kao primer ... Koliko vidim Icon Audio PS3 ima pojacanje od 72 dB sto je dovoljno i za MC zvucnice sa vrlo malim izlaznim naponom. Medjutim ima ulaz za MC fiksni od 100 Ohma (ako sam dobro razumeo spec uredjaja) sto suzava izbor zvucnica. Treba procunjati po internetu i pronaci da li je ta vrednost ulazne impedanse optimalna za tu vrstu zvucnice. Besmisleno je dati hiljade eura za zvucnicu ako ona ne radi optimalno na tih 100 ohma. itd. itd.

Link to comment
Share on other sites

Zanimljiva tema, koja se moze komentarisati i uopsteno, bez obzira na navedeni sistem koji se analizira. Generalno gledano, sve u sistemu treba posmatrati jednako i svakoj karici posvetiti paznju, ali ako negde mora da se napravi kompromis onda to svakako nesme biti na izvoru jer odatle sve pocinje. Ako se informacija lose procita, u ovom slucaju sa gramofonske ploce, onda se dalje ne moze nesto posebno ni ocekivati od zvuka. Licno nisam "vinilas", bar ne trenutno jer nemam gramofon u sistemu, ali razgovarajuci sa onima koji to jesu i to bas onako zagrizeno, saznao sam da cak postoji i neka vrsta aproksimacije kod sklapanja kvalitetnog gramofona ( po meni je to sistem u sistemu ) i ona glasi da u zvucnicu treba uloziti onoliko koliko je ulozeno u bazu i rucicu. Takodje bih dodao i misljenje jos jednog velikog zaljubljenika u gramofone, a to je da ne treba stedeti na phono preampu i da je to uz zvucnicu najvaznija komponenta izvora / gramofona.

 

Posmatrajuci gramofonski setup prilozenog sistema, jasno je da se omanulo bas na ove dve stavke, sa narocitim naglaskom na zvucnicu.

Link to comment
Share on other sites

Tema se trebala otvoriti mozda u gramofonskoj sekciji.Po ko zna koji put se zvace tema oko Denon DL103-ke.Nedavno sam imao tako sa drugarima koji su analogicari prvenstveno, neko caskanje na temu da istocnije od nas kod gramofonskih setupova od 5-10000US,se neretko koristi upravo ona,da li u obicnoj varijanti,ili u nekoj vec modifikovanoj opciji.Ona ima jedan svoj specifican pristup muzickom materijalu,koji se moze voleti,shvatiti ili ne.Slicno je i sa Ortofon SPU,EMT 15,Decca i da ne nabrajam dalje.Visoka rezolucija reprodukcija muzickog materijala ne prija svakom,neki beze vise od toga,traze jednostavnost reprodukcije,uzivanje vise u samoj muzici no stavljanje,istog doticnom muzickog materijala pod lupu,da bi se evaluirale frekvencije,klik-klak efekti,merkanja dubine stadze.Ko oce,siguran sam da moze naci veliko zadovoljstvo i u tome i u takvom nacinu slusanja muzike,bitno je da uziva i jedna i druga strana u sistemu koji su sastavili,po svom ukusu,da bi zadovoljili svoje potrebe,i to onako kako njima najvise odgovara.

 

Mogao bih tu navesti i neke korkretne primere iz moje sredine koji ukazuju na ovakav pristup oko gramofonskog izvora,i nisu vezan iskljucivo za DL103,ali kao sto se vec videlo par puta,audio drustvo je nespremno (jos uvek) da prihvati ovakve opcije,ne samo na ovim meridijanima,vec i sire,ovakve teme ce uvek ostati tabu teme,i sto ja kazem najbolje da tako i ostanu...

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

U pravljenju svakog HiFi sistema, bio on tzv. High End ili "obican", postoje jos najmanje 3 faktora koji uticu na krajnji rezultat: soba 1u kojoj se slusa taj sistem, kvalitet struje2 iz mreze kojom se napajaju HiFi komponente i kvalitet kablova3 kojim su komponente povezane (tu racunam i strujne kablove4). To spada u domen tzv. finog tjuniranja5 sistema, koji u pojedinim slucajevima moze da dovede i do znacajnih promena u kvalitetu reprodukcije. 

Nije fino tjuniranje5,ako dovede do znacajnih promena u kvalitetu reprodukcije.

2+4+polica,cine temelj sistema

Link to comment
Share on other sites

Nije fino tjuniranje5,ako dovede do znacajnih promena u kvalitetu reprodukcije.

2+4+polica,cine temelj sistema

 

Uvek se setim onog kratkog filma o grckim audiofilima, clanovima cuvenog atinskog kluba, gde jedan od njih jasno potencira da je 50% dobrog zvuka u kvalitetnom napajanju sistema.

 

Onda treba jos obezbediti dobru slusaonicu, prilagodjenu zvucnicima koji su odabrani i to su ti jednostavni recepti za vrhunsko uzivanje u muzici. :-)

Link to comment
Share on other sites

Da policu sam zaboravio. Tu bi se moglo dodati i pozicioniranje zvucnika kao i njihova izolacija od poda.

 

Tacno je da "fino tuniranje" nije bas fino ako dovede do znacajnih promena. Mozda je greska to nazvati finim - mozda bi bilo bolje reci da je to sve sastavni deo HiFi sistema. Mozda je ispravnije reci da su sve te stvari zapravo komponente HiFi sistema, bas kao sto su pojacalo ili CD player, i da ako neka od njih ne postoji, onda sistem nije kompletan.

 

Takodje bi se slozio sa stavom da je svaki element, svaka komponenta, HiFi sistema vazan. Za mene su uvek tvrdnje da je izvor najvazniji ili da je zvucnik najvazniji, ili da kablovi treba da budu 10% od cene ostatka sistema, neka vrsta birokratskog nacina razmisljanja o stvarima koje se ne daju jednostavno kvantifikovati. Pre sam misljenja da je pravljenje HiFi sistema jedan proces, koji moze da traje godinama, i da je stoga hobi (za neke je doduse to profesija). Ucenje i iskustva u tom procesu dosezanja boljeg zvuka jeste ono sto ovaj hobi cini tako zanimljivim.

Link to comment
Share on other sites

Dodao bih i samo da se treba osloboditi onoga sto vec pise u uvodnom postu da je balansiranje sistema izbalansiranost cenama komponenti. Mislim da se cesto cak isuvise cesto pise kod nas posebno  tj polazi od predpostavke da uravnotezenost cena komponenti treba ili cak mora da postoji . Ako podjemo od prepostavke da je soba takodje jedna od komponenti pa ta soba moze da bude ili daleko skuplja ili daleko jeftinija od nekih komponenti a tek ceo stan ili kuca . Ja nisam za to da zvucne kutije od 20000e treba da se slusaju na pojacalu od 20.ooo e ili sa gramofonom od toliko eura ili mozda da se preciznije izrazim da samo kada su tako sklopljene imaju smisla tj da su izbalansirane. Po meni cene ne treba da igraju nikakvu ulogu a pogotovo u ocenjivanju sistema. Ja sam gore pomenuti gramofonksi set up slusao u sred Beograda samo sa najskupljom i najeftinijom ZXY glavama inace i na kutijama od 18000e i od 2000 DIY u istom stanu sa izborom od 7 pojacala i nije najbolje svirao sa uredjajima slicnog cenovnog ranga, cak naprotiv . Zasto ne staviti Shunyata strujne kablove na uredjaj bilo koje cene, po meni je bitno da donose boljitak a ne koja im je cena u odnosu na uredjaj gde se ugradjuju, zasto se zadovoljiti slabijim strujnim kablom samo zato sto je taj uredjaj dosta jeftiniji. To je samo primer ali generalno stojim na tom stanovistu kao sto stojim na stanovistu da covek cak i pocetnik treba da kupi sto bolji sistem moze a ne da se uci na jeftinim sistemima jer ce i da baca i baca pare mnogo puta i plus nece skoro nista da nauci ili bar nece znati a samim tim i nauciti kako zvuci dobar sistem. Po meni cenu treba potpuno iskljuciti i iskljucivo se usresrediti na kvalitet pojedinih komponenti , njihovu sinergiju i koliko je moguce to uskladiti sa prostorijom  koja je ovde jedna od komponenti. Cena je bitna jedino kada se raspravlja o tome sta se dobije za nju ali nikako uparivati uredjaje samo po cena ili ih komentarisati  iskljucivo sa uredjajima slicne ili iste cene. MHO

Link to comment
Share on other sites

Potpuno se slazem sa opaskom da cena nije najmerodavniji cinilac koji govori o kvalitetu komponenti.Vise sam se rukovodio time da komponente ipak treba svrstati u neku cenovnu grupu koja opravdava kvalitet za ulozen novac.Uzmimo na primer da postoji sest cenovnih kategorija.Ne moze se ocekivati da pojacalo iz prve kategorije svira bolje od onog iz seste.Ovde se radi o cistoj ustedi na materijalu da bi cena bila niza.Mozemo diskutovati o kvalitetu zvuka izmedju zadnje dve kategorije,pri cemu podrazumevam da je peta kategorija ogranicena sa cenom od/do neke sume,dok zadnja kategorija nema limit,gde sucene od dva do dvadeset dva vece.

 

Sto se tice ostalih cinilaca (akustika prostorije,kablovi,stalci,siljci isl.) meni trenutno nije bitno u sastavljanju sistema.Dobar sistem ce se uvek prepoznati po kvalitetu komponenti,a sve ove ostale cinioce treba koristiti,umereno,za fino podesavanje celog sistema.

 

Navescu 1978. godinu.Imao sam ,po mom misljenju,sistem vise srednje kategorije(svrstao bih ga u petu grupu):

 

Thorens td126/SME 3009MKIII/Shure v15mkIV,Trio(Kenwood) KA 9100,AR 11.Ono sto je ,za danasnje pojmove neverovatno,je da su zvucnici sa pojacalom bili povezani obicnim strujnim dvozilnim kablom,a interkonekti su bili kao ovi danasnji koji se dobijaju uz obican cd plejer.Pamcenje me najbolje ne sluzi,ali se ne secam kakvi su tada kablovi bili u ponudi.

 

Znaci i tada su postojale komponente nedostupne mnogima,malo se znalo o kablovima i pozlacenim cincevima,ali kvalitet komponenti nije se dovodio u pitanje.Ono sto je bilo dobro napravljeno,dobro je i zvucalo.

Link to comment
Share on other sites

.Dobar sistem ce se uvek prepoznati po kvalitetu komponenti,

 

 

Znaci i tada su postojale komponente nedostupne mnogima,malo se znalo o kablovima i pozlacenim cincevima,ali kvalitet komponenti nije se dovodio u pitanje.Ono sto je bilo dobro napravljeno,dobro je i zvucalo

 

 

.

Na osnovu cega se odredjuje kvalitet komponente:

 

-tehnickim parametrima?

-sonicnim atributima?

 

Korelacija moze da postoji,da komponenta sa dobrim parametrima i zvuci dobro,ali ne mora,i uopste gledajuci,znaci li to da cemo sloziti sistem iz komponenti iz VI grupe,i uspeh je zagarantovan?.Gde je tu faktor licnih preferenci,da li on postoji i sme da postoji?..Gde je faktor sinergije/antisinergije,jer svaka komponenta svira dobro sa svakom "tonalno gledajuci"=iako imamo tehnicki superiorne sprave,tonalitet postoji kod svake,negde vise,negde manje izrazeno.

 

I davnih godina je bilo komponenti koje su bile dobro napravljene,pa nije bas bilo sve zlato sto sija

 

@Aoxomoxoa,kako bih voleo da poslusas album Aoxomoxoa danas na gramofonu da imas:

 

Ortofon Rondo Red/Denon DL103R/Ortofon 2MBlack?

 

http://www.theapplechap.webspace.virginmedia.com/TheAppleChap/Blog/Entries/2012/2/23_Evaluating_the_Ortofon_Rondo_Red_and_Denon_103R.html

 

Ostale komponente da stavimo u neki dobar prosek...

Link to comment
Share on other sites

Potpuno se slazem sa opaskom da cena nije najmerodavniji cinilac koji govori o kvalitetu komponenti.

Ja sam nesto sasvim drugo rekao. Nisam i ne bih da ulazim u problematiku kako se odredjuje cena uredjaja. Ja sam rekao da  cena ne treba da bude odlucujuci faktor za balansiranje sistema , da ne treba govoriti nije to pojacalo od xxxxxxxx dolaza za zvucnike od xx dolara, to mislim da je jako pogresno cak i kod testova kada se rade pa svrstavaju uredjaje po ceni bar u komentarima a to u nasem casopisu cesto rade. Ja mislim da iskljucivo treba da budu sonicne karakteristike za uporedjenje. Zasto pojacalo od 5000e nije dobro za zvucnike od 20000 e. ako to pojacalo svira bolje od pojacala koja kosta 15000e a po uvodnom postu ne bi bilo kao sto ne bi bilo ni za ekipu iz naseg casopisa a ja ne vidim nikak razlog da se tako gleda na stvari u nasem hobiju. da sad ne ponavljam ceo predhodni post

Samo kvalitet i nista drugo nije bitno za ulazak u neku od 6 kategorija a uredjaje treba uparivati po zvuku a ne po ceni kostanja tj po tim grupama. (ovo je sustina) 

Nadam se da je sada jasnije

Link to comment
Share on other sites

I opet se slazem sa svima,izgleda da ja ne znam da prenesem na papir ono sto mislim da je poenta. Kada krenemo u sastavljanje sistema,osnovno je koliko para hocemo(mozemo) da potrosimo,samim tim uredjaje biramo iz nize ili vise kategorije.I ako kazemo da imamo para za recimo,petu kategoriju,ne znaci da cemo kupiti sve uredjaje iz iste.Neka komponenta,ako bolje svira ,a u cetvrtoj je,ili trecoj,kategoriji,svakako ce biti opcija(bar ja ne zelim da dajem vise para za  nepotrebne dodatke koje uredjaj ima ,a meni nisu potrebni).

Jedini problem je kako do te kombinacije doci.Zato je slusanje sistema koje drugi posedeuju,kao i iskustvo sa sajmova,jedini nacin da stvorite pribliznu sliku onog sto vas zadovoljava,te da krenete u tom pravcu.

 

Sto se tice Denon zvucnice,ja sam samo postavio primer zasto onaj gospodin nije zadovoljan svojim sistemom,te da mu je sugerisano da promeni zvucnicu drugom(koja je sticajem okolnosti drasticno skuplja).Zato mi je i zao sto nisam saznao da li je postignut bolji zvuk zamenom zvucnice ili je krenuto u drugom pravcu.

 

Ja zaista ne znam kako drugacije da sastavim sistem po mom ukusu,nego da slusam tudja iskustva.Najlakse bi bilo da postoji referentni gramofon,cd,amp i zvucnici,pa da mozemo da kupimo komponentu priblizno istih karakteristika,a za sto manje para.

Link to comment
Share on other sites

Aoxomoxoa, kad već pomenu ureÄ‘aje iz 70-ih i 80-ih, tada se zaista nije mnogo znalo o kablovima, a i joÅ¡ po neÄemu.

 

slikovit primjer: integralno pojaÄalo iz tih godina sa EI transformatorom (nebitna marka, bitno da je iz viÅ¡e klase). EI transformator je oklopljen sa fiberglasom za koji se tada smatralo da neutraliÅ¡e do 80% elektromagnetnih smetnji. Napojni kabl (onaj tanuÅ¡ni, ako se vodilo raÄuna 80-ih bio je od ofc bakra) znao je da ide taÄno preko transformatora. Isto tako i žice sa izvoda zvuÄniÄkih terminala. ZnaÄi, ponavljam, gomila žica ide preko trafoa (kod gomole Sony-jevih modela ES klase, recimo). I to je tada sviralo, vjerovalo se, priliÄno dobro.

 

Ako sad sve te žice izolujemo od EMI smetnji, stavimo danaÅ¡nji dobar napojni kabl, ili Äak transformator izmjestimo i dodatno oklopimo, dobija se upravo WOOW efekat. Ako se sad dodaju i zvuÄniÄki kablovi (savremeni) kao i IC, eto zbilja pojaÄala jako dobrog zvuka. Vrlo, vrlo dobrog zvuka Äak i za danaÅ¡nje pojmove.

 

Å to se ostalog tiÄe, u potpunosti se slažem sa Pajom i Stradijem. Mnogo je bitnija sinergija nego koliko koja komponenta koÅ¡ta.

Link to comment
Share on other sites

,nego da slusam tudja iskustva.Najlakse bi bilo 

 

Ali je pitanje i cija iskustva, 

Kada se daju savetu treba ih davati i uskladu sa karakterom coveka kome dajes savet a na to 90 % ljudi ne obraca paznju, samim tim savet je previse subjektivan a onda moze da bude vise propast nego dobar savet.. Ima tu jos zavrzlama da ne idem previse  u sirinu. 

Recenzije pak kao drugi izvor tek treba znati citati, po meni mozda treba vece iskustvo nego znati slusati uredjaje. Sajmovi su dobra stvar ali i tu treba imati iskustva da ne nasedne covek na neke kamuflaze ili da ne donese pogresne zakljucke zbog ne adekvatnog prostora/slusaonica. Obrni okreni treba iskustva i to iz razlicitih oblasti ali to nije strasno . Ako mlad a bogat covek odmah kupuje surovi hi end on verovatno nije hobista nego trend seter a hobisti obicno imaju dobar niz godina iza sebe koji ce obezbediti dovoljno iskustva da pare budu date tako da budu njegove licne preference zadovoljene i tu se potpuno slazem sa pajom959 jer se taj detalj ne sme nikako zaboravi, zasto. Pa verna reprodukcija cak ni zivih instrumenata nije ista vec zavisi od toga ko ih je proizveo pa cak i ko ga svira tako da nekome lezi Amati, nekome Stradivari a nekome Guarneri, sve su to vrhunski instrumenti pa tako je i sa uredjajima koji ih reprodukuju. Nekome se svidja ovaj nekome onaj a iste su klase naravno.

Jednom prilikom sam pisao da sam ima tu cast da budem u prostoriji u Berlinu gde se od 10 klavira bira jedan za konkretan koncert, 10 istih Stenway and sons ali zvuce pa mogu reci i dosta razlicito i sada pijanista odabere jedan i ode na koncert koji se snimi. Ta ploca dodje kod nas i sad neko to od nas audiophila slusa i kaze ne valja ovaj sistem malo mu je donji registar prenaglasen a na primer za taj koncert je izabran bas takav klavir. Nadam se da je vise nego jasno sta sam hteo da kazem, doduse to su neki idealizovani uslovi ali kada se slusa sistem nikada ali nikada ne moze covek da bude siguran da li je to to osim ako nije prisustvovao snimanju mastera pa sada slusa to sa nekog izvora.

Posto to moramo da ostavimo kao isuvise idealno pa cak i nesto sto bi nam ubilo tu draz stalnog traganja za boljim sistemo onda nam ostaju te licne preference koje se najbolje vide onda kada imamo para i ispred sebe 2 pojacala iste klase iste cene a mi se opredelimo za jedno. Za nas je onda to to. Ja takodje zastupam tezu da svako zna da cuje i da je to nesto urodjeno samo se treba prepustiti a ne stezati mislima da li cujem ili ne cujem dobro, svako cuje tacno onoliko koliko mu treba.

Na kraju krajeva cela tema u sustini moze da se svede na pitanje na primer da li je bolji Mark Levinson ili Krell jer je tako postavljena.

Sve su komponente isto bitne jer svaka utice na zvuk tako da to 5 posto 50 posto ne postoji sve uticu 100 posto na zvuk i tako ih treba tretirati a na kraju krajeva sistem se kupi onakav za kakav imas novac u konkretnom trenutku ili koliko si novaca zeljan da potrosis na uredjaje jer ta granica je determinanta koje ces uredjaje tj sistem imati na kraju. 

Link to comment
Share on other sites

Ja zaista ne znam kako drugacije da sastavim sistem po mom ukusu,nego da slusam tudja iskustva.Najlakse bi bilo da postoji referentni gramofon,cd,amp i zvucnici,pa da mozemo da kupimo komponentu priblizno istih karakteristika,a za sto manje para.

 

Само буди Ñтрпљив имаћеш бар референтни преамп.   :cheers

Link to comment
Share on other sites

 

 

Sto se tice ostalih cinilaca (akustika prostorije,kablovi,stalci,siljci isl.) meni trenutno nije bitno u sastavljanju sistema.Dobar sistem ce se uvek prepoznati po kvalitetu komponenti,a sve ove ostale cinioce treba koristiti,umereno,za fino podesavanje celog sistema.

 

Pozicija zvuÄnika, akustika prostora, akustiÄka podloga, kablovi, su faktori znaÄajni barem koliko i izbor ureÄ‘aja, i u kvantitativnom i u kvalitativnom smislu.

 

Pokušaj ovo da shvatiš bukvalno.

Link to comment
Share on other sites

Zbir kvalitetnih komponenata ne znaÄi odmah i dobar sistem. NaÄelno kvalitetne komponente su sjajna osnova ali je i iz prividno *manje* kvalitetnih, uz rad na sistemu kao celini, moguće izvući nivo koji iznenaÄ‘uje u svakom smislu.

 

Na zvuku sistema se zapoÄinje raditi poÅ¡to se komponente odaberu. Zaboravi se na alternative i pokuÅ¡a pridobiti Å¡to je viÅ¡e moguće iz postojećeg.

 

NiÅ¡ta nije detalj, sve je bitno. Å to bolje je podeÅ¡en sistem, to je joÅ¡ oÄiglednije.

Link to comment
Share on other sites

Kako prepoznati kvalitet komponenti i da li odabir naš ili je nametnut izbor od marketinga, trgovaca, forumaša, drugara...?

Da li su bitne i podloge za kabel, osiguraÄi u ampu, vrsta tepiha, zavesa, material kauÄa, fotelje...?

Da li znamo prepoznati samo razliÄito ili bolje?

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Kako prepoznati kvalitet komponenti i da li odabir naš ili je nametnut izbor od marketinga, trgovaca, forumaša, drugara...?

Da li su bitne i podloge za kabel, osiguraÄi u ampu, vrsta tepiha, zavesa, material kauÄa, fotelje...?

Da li znamo prepoznati samo razliÄito ili bolje?

Pozdrav

 

Razlicito moze prepoznati skoro svako, ali ono bolje moze samo poznavalac. Za to je potrebno iskustvo i obrazovanje ( muzicko, tehnicko, opste itd. ).

Link to comment
Share on other sites

Vrsta tepiha, zavesa, materijala kauÄa, fotelje - sve je vrlo bitno i komponenta je koliko i bilo koja druga u sistemu.

 

Nisu neophodna preterivanja, ali neko osnovno ispitivanje kako koji element nameÅ¡taja utiÄe na zvuk je korisno.

 

Za opÅ¡ti kvalitet komponenata Äovek može da se donekle osloni na relevantnu Å¡tampu (sa prstohvatom soli), utiske poznanika Äiji sluh deluje pouzdano, sopstvenu probu u sistemu pre kupovine (ako je ikako moguće). Tada ne treba oÄekivati Äuda već neki pristojan pomak i delimiÄan uvid u to Å¡ta će biti moguće postići kasnije, radom na sistemu.

Link to comment
Share on other sites

Kada sam rekao da samo poznavalac moze da oceni to nesto, mislio sam iskljucivo kada taj neko to radi za sebe. Naravno da ja ne mogu reci nekom drugom sta je to najbolje za njega i njegov sistem. Mogu samo da kazem svoje misljenje, a zasnovano na slusanju spostvenim, a ne tudjim usima (sto je, jelte i nemoguce).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...