Jump to content


Jezi�ke nedoumice


beatgoeson

Recommended Posts

Nadam se da thread može da ostane u ovoj sobi, biće vidljiviji a i tematski odgovara.
 
Dakle, utisak o sajtu je da na njemu ima onih koji su neÅ¡to veÅ¡tiji s jezikom, kao i onih koji su neÅ¡to manje veÅ¡ti. Svi greÅ¡imo, greÅ¡e i književnici, inaÄe ne bi bilo lektora, ali neke greÅ¡ke baÅ¡ umeju da bodu oÄi.
 
Pa, eto, ako vam tako neÅ¡to zasmeta, nema potrebe da na licu mesta blamirate Äoveka, možete saÄekati neko vreme i ovde napisati komentar. Forum će postati malo bolji.
 
Za poÄetak, neÅ¡to Å¡to sam pre viÅ¡e godina već napisao, ali ima potrebe da ponovim.
 
Neispravno:
 
- Obzirom da je otišao...
 
Ispravno:
 
- S obzirom na to da je otišao...
 
Jeste malo duže, ali je to jedini ispravan oblik.
 
S ovim u vezi, nikada ne piÅ¡ite S'. Dakle, slovo "s" sa apostrofom. "S" nije skraćeno od "sa", nego je reÄ istog znaÄenja, u potpuno ravnopravnoj upotrebi.
 
Ispravno:
 
- Ciganin hvali svoga konja.
 
Ispravno:
 
- Ovde fali basova.
 
I tako... Å¡to manje priloga - utoliko smo, valda, pismeniji? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 195
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Поздрављам отварање овакве теме! Ðарод изгледа поÑтаје Ñве непиÑменији, на жалоÑÑ‚. Где не треба Ñпајају, где треба не одвајају ''не'' и Ñл.

Ðарочито иритира коришћење хвали умеÑто фали, Бујодраг Ñе лепо Ñетио да карикира.

Link to comment
Share on other sites

Kada je već reÄ o tome, uputstvo je vrlo kratko, pa je korisno navesti ga. Jeste malo zaguljeno kada ga treba upotrebiti u praksi, ali, evo:

 

"ne" se piÅ¡e spojeno kada stoji uz pridev: nemoguće, nepoznato, nevidljivo, neuraÄunljiv, nepismen, nepodnoÅ¡ljiv, neveseo

 
"ne" se piÅ¡e odvojeno kad stoji uz glagol: ne mogu, ne želim, ne razumem, ne znam, ne vidim, ne Äujem, ne zanima me osim u sluÄajevima: nemam, neću i nemoj.

 

Evo kako sam, svojevremeno, nauÄio kako se piÅ¡e "da li".

 

Dali je jedna reÄ iskljuÄivo kada se govori o slikaru Salvadoru Daliju. InaÄe se uvek piÅ¡e odvojeno. 

Link to comment
Share on other sites

Ipak mislim da je korisnije da, ko želi da se edukuje, proÄita (ili ima pri ruci) ovo:

https://majaradoman.files.wordpress.com/2012/09/pravopis-matice-srpske-2010.pdf

Mi ovde možemo godinama da pišemo i nećemo sve primere uspeti da obradimo. Takođe, sve i da neko hoće u ovoj temi da proveri kakvu nedoumicu, nakon nekog vremena biće nepregledno, neće biti lako naći odgovor na istu, ako ga bude bilo.

Reagovanje na licu mesta je, mislim, svrsishodnije, jer budućeg Äitaoca, koji ne zna da je suoÄen sa nepravilnošću , obaveÅ¡tava o tome. Samim tim ga spreÄava da pogreÅ¡no nauÄi.

Ne delim miÅ¡ljenje da se time iko ponižava. ÄŒak je korisno i za onog ko je greÅ¡ku napravio, pritom ne mislim na lapsus, već na pogreÅ¡no izražavanje, jer će i taj nauÄiti. Lapsusi su nebitni, njih svi prave.

Link to comment
Share on other sites

Гледам управо, гоÑти градоначелници Обреновца, ÐС и Ðиша.

Ja okrenuo na par sekundi...ono treba Äovek da bude specijalac pa da može da gleda i sluÅ¡a...

 

A otvaranje teme pozdravljam, možda će da doprinese povećanju pismenosti građana Srbije.

Link to comment
Share on other sites

Ja okrenuo na par sekundi...ono treba Äovek da bude specijalac pa da može da gleda i sluÅ¡a...

По томе ја Ñам Ñпецијалац? Или неко треба бити ретард па да започиње конфликт отвореним вређањем?

Link to comment
Share on other sites

По томе ја Ñам Ñпецијалац? Или неко треба бити ретард па да започиње конфликт отвореним вређањем?

Ako smatraÅ¡ da jesi Å¡ta da ti radim...Onolika doza samohvalisanja i samozadovoljÅ¡tine mi se smuÄila koliko odmah, zato sam i napisao da treba Äovek da bude poseban da bi ono progutao.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...