Jump to content


Neobi�na fleka i šum na plo�i


lazyman

Recommended Posts

Pozdrav. JuÄe sam izvadio jednu ploÄu koja je stojala u torbi zajedno sa joÅ¡ 30tak ploÄa, u svome omotu, i neprijatno me iznenadila velika Å¡umeća fleka preko ploÄe.

 

PloÄa je bila u svom papirnom omotu, beli papir unutar kartonskog omota, Å¡to je uobiÄajeno za sve novije 12" singlove.

 

http://www59.zippyshare.com/v/53216439/file.html
http://www59.zippyshare.com/v/48905652/file.html
 

Ovo gore su linkovi, jedno je audio snimak gde se Äuje taj Å¡um koji fleka pravi, a drugo je fotografija gde se pod svetlom jasno vidi da je povrÅ¡ina gde je fleka postala mat.

 

Da li je neko imao sliÄno iskustvo i Å¡ta bi moglo da izazove ovakvu fleku, i ima li iÅ¡ta Å¡to može ploÄu popraviti ?

Link to comment
Share on other sites

Ne uspevam na fotografiji da primetim mesto koje je "viÅ¡e mat" od ostatka. 

Po zvuku, deluje da je neÅ¡to na ploÄi (razmazan neki lepak, masnoća, osuÅ¡ena neka teÄnost..., ko bi ga znao). Možda je i u procesu proizvodnje neÄiji prst na povrÅ¡i presudio. 

Možda da probaÅ¡ lepkom za drvo da to skineÅ¡ (sumnjiÄav sam glede uspeha). 

Link to comment
Share on other sites

Ne uspevam na fotografiji da primetim mesto koje je "viÅ¡e mat" od ostatka. 

Po zvuku, deluje da je neÅ¡to na ploÄi (razmazan neki lepak, masnoća, osuÅ¡ena neka teÄnost..., ko bi ga znao). Možda je i u procesu proizvodnje neÄiji prst na povrÅ¡i presudio. 

Možda da probaÅ¡ lepkom za drvo da to skineÅ¡ (sumnjiÄav sam glede uspeha). 

 

Velika je fleka, oko etikete i cela polovina ploÄe, samo onaj deo prema svetlu Å¡to je druge boje je ono kakva je ploÄa bila.

 

Ono Å¡to me buni je Å¡to je ta ploÄa ok svirala kad sam je kupio, polovnu. Stojala je iza toga jedno 3 meseca u omotu i ova fleka se pojavila. I to na bar 40% te strane.

 

ZnaÄi ovo veliko gde se vidi i odsaj od lampe, sve je fleka, samo onaj deo blizu ruÄici je ok.

Link to comment
Share on other sites

Onda se nismo razumeli.

Na audio snimku se Äuje periodiÄan (odgovara brzini od 45 obrtaja) Å¡um.Mislio sam da je to u pitanju. 

 

Jeste periodiÄan, sreća pa je rez dubok jel je to 12" singl na 45 obrtaja. Ali opet mi nije jaspo, ploÄa u omotu, nema fleke ni na spoljnom omotu ni na unutraÅ¡njem omotu, a pola ploÄe kao "nagriženo". Jel moguće da je ploÄa pre prodaje možda oprana nekim neadekvatnim sredstvom koje je posle 3 meseca "izgrizlo" ploÄu. ZnaÄi, kad sam je kupio izgledala je idealno, a sad ima ovu fleku, a znam da je nisam niÄim polio.

Link to comment
Share on other sites

Da se ne osetiš usamljeno, evo i ja sam pronašao jednu. Pri ruci mi je bio samo mobilni, ali recimo da se nešto vidi:

 

matlp.jpg

 

PraktiÄno cela povrÅ¡ina, s obe strane je mat, odnosno kao naparena i to neujednaÄeno. Å um, koji je skoro brum, prati tu neujednaÄenost. PloÄa je original, ViteSnajke Saints& Sinners. Skoro sam siguran da se radi o kiksu u procesu proizvodnje, hemijski ili termiÄki izazvanom oÅ¡tećenju. Možda je problem u neadekvatnom kvalitetu vinila i neželjenoj reakciji s hemikalijama koje se koriste prilikom presinga.

PokuÅ¡aću da to, radi reda, oÄistim maÅ¡inom (to neće biti ni sutra ni prekosutra), ali sumnjam u uspeh.

Svojevremeno sam nekoliko omiljenih ploÄa pozajmio jednom idiotu, Ä‘aku generacije, koji je smatrao da su tuÄ‘e ploÄe mnogo zgodnije za eksperimete sa sredstvima za Äišćenje nego njegove. Rezultat je ispao sliÄan, ali s grubljom strukturom Å¡uma.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

@TurboMaximus

Ja nisam siguran odakle ovakva fleka, a imao sam prilike da ih i licno vidim.

Ono sto mi je interesantno je moja predpostavka da je to islo sa nekom vrstom reakcije izmedju vinila i najlona od kese za plocu.

Secam se da sam pre mnogo godina jedva odlepio kesu od vinila, a da je nakon toga ostao ovakav trag. Interesantno je da tu gde je ostao zarobljen mehuric vazduha ili pregib, vinil je ostao normalan.

Mene je sve ovo dovelo na razmisljanje o nekoj vrsti hemijske interakcije izmedju vinila i najlona, verovatno podstaknuto jos nekim spoljnim uticajem - kao svaka hemijska reakcija.

Napominjem da ovo nije uspelo da se skine niti sa jednim konvencionalnim&nekonvencionalnim nacinom ciscenja.

Tolko od mene!

Pozzz sa Kopa!

Link to comment
Share on other sites

Lepljenje povrÅ¡ine ploÄe za omot sam primetio samo kod debelih potpuno providnih najlonskih omota kakve je koristio, na primer, PGPRTB. Vezujem to za sluÄajeve kada ploÄa jako dugo nije korišćena. 

Ali, treba primetiti da je ploÄa s poÄetka ovog topic-a bila u obiÄnom papirnom omotu. 

Link to comment
Share on other sites

Teza o vinilu i najlonu stoji i u mom sluÄaju.

 

ViÅ¡e desetina mint Hungaroton ploÄa do kojih sam jednom prilikom doÅ¡ao imalo je istovetnu anomaliju. Debeli najlon koji iznutra oblaže unutraÅ¡nju kovertu bio je zalepljen za povrÅ¡inu vinila. Po odvajanju, ostajali su svetliji tragovi koje ni viÅ¡estruko pranje VPI maÅ¡inom nije otklonilo u potpunosti.

 

Moguće je da su ploÄe decenijama nedirnute skladiÅ¡tene u nepovoljnijim uslovima kao Å¡to je poviÅ¡ena vlažnost vazduha. Da li bi ona mogla da doprinese?

Link to comment
Share on other sites

Secam se da sam pre mnogo godina jedva odlepio kesu od vinila, a da je nakon toga ostao ovakav trag. Interesantno je da tu gde je ostao zarobljen mehuric vazduha ili pregib, vinil je ostao normalan.

 

Isto iskustvo, u potpunosti.

 

Pogledao sam link na VE. Pominje se ta hemijska reakcija izmeÄ‘u ulja u najlonskom omotu i vinilu. 

Link to comment
Share on other sites

Nedjo, pre svega veliki pozdrav, dugo te nisam video ni cuo!

Svidja mi se link, mada mi je neverovatna prica - dakle, PVC iz spoljnjeg omota ili koja god komponenta iz njega treba da prodje kroz karton, pa da dodje do inner sleeve- koji je papir i najlon ili sam najlon i da izreaguje s njim.....

Malo mi je neverovatno, ili su ploce drzane u nekim uslovima koji nisu uobicajeni za kucne uslove.

..bem li ga druze Tito...

Link to comment
Share on other sites

Nedjo, pre svega veliki pozdrav, dugo te nisam video ni cuo!

 

Ivcha, takodje-long time no see....

Elem, imao sam jedno iskustvo koje potvrdjuje sumnje da je  PVC ( a ne poliuretan i ostale vrste plastike) krivac za "zamagljenje" povrsine LP-ja.Naime, 1991. je bio Buddy Guy u Sava centru. Posle koncerta uspeo sam da  popricam sa njim i da dobijem autogram na poledjini neke tudje press propusnice. Kada sam dosao kuci pun utisaka, stavio sam ovaj autogram izmedju unutrasnjeg (papirnog) i spoljnjeg (kartonskog) omota Buddy-jeve ploce "A man and the blues". To kartonce je bilo u pravougaonoj PVC zastistnoj oblozi. Posle par godina i duzeg neslusanja, kada sam izvadio plocu i stavio na gramofon, video sam zamagljenje na mestu i u obliku te PVC-omotnice. Dakle, kao da se preslikalo kroz papir, tj. unutrasnji omot... i naravno, avaj, ritmicki sum kada igla naidje na to mesto. E sad, zasto i kako, nije mi jasno. Kao da je potreban neki dodatni reagens da bi se ovako nesto desilo jer nije uvek slucaj da PVC reaguje ovako.

 

PVC bi trebalo da bude ona debela, teska i pomalo mutna folija od koje se prave zastitni spoljni omoti za albume. Postoje i "bezopasniji" tanji i laksi omoti od poliuretana, koji navodno, ne izazivaju slicne pojave. Mozda oni koji su imali 5 iz hemije mogu nesto vise da kazu...

Link to comment
Share on other sites

Uopste nije iskljucena medjusobna reakcija ploce i tog omota, to ste ustvari imali prilike da uocite i sami na primeru vase ploce. To bi donekle valjda i trebalo da bude logicno jer je i sama ploca upravo PVC, odnosno polivinil-hlorid, samo sto je u smesu dodata boja, a mi to zovemo samo vinil.

Moguce je lako da u industriskoj proizvodnji omota i folija kojekakve namene od PVC zaostane oneciscenja, a takva proizvodnja i nije nesto cista, u vidu reagensa, koji umeju da budu veoma reaktivni a papir im ne predstavlja barijeru, plus svakako nije iskljucen i nekakav spoljni uticaj.

Link to comment
Share on other sites

Kazem, licno sam imao prilike da vidim ovaj fenomen gde sam ja licno odlepljivao unutrasnju foliju sa potpuno nove (NOS) ploce sa ovakvim tragovima....i to je ostalo nakon svih ciscenja!

Dakle, trajno je izmenjena tekstura ploce, a zasto....

Mozda mmilovan, ako cita, ima neku ideju?

Pozzz svim plasticarima!

Link to comment
Share on other sites

Iako se sve plastike dele na samo par tipova, PVC (ili samo V), PET, PP, PS, PE-HD, PE-LD, mogu postojati velike razlike unutar svake grupe u zavisnosti od dodatih komponenti, od kojih neke idu u mikrotragovima a koje znaÄajno utiÄu na osobine, kasnije ponaÅ¡anje plastike i njenu trajnost. Svedoci smo da se kvalitet vinila razlikuje kod raznih gram. ploÄa, i da znatno utiÄe na kvalitet same gramofonske ploÄe. ÄŒak ima neki mit da su one najbolje recepture gramofonskih vinila zagubljene tamo negde krajem proÅ¡log veka kada su se gasili i rashodavali veliki preseraji, a zaposleni odlazili u penzije.

 

Mi ne možemo znati Å¡ta je u kojoj plastici jer su to uglavnom zatorene recepture proizvoÄ‘aÄa. A nismo ni tehnolozi da bi smo to razumeli Äak i kada bi znali.

 

Pojedine vrste, PVC npr. (pogotovo ako je najnižeg kvaliteta) znaju tokom vremena da oslobađaju veoma štetan hlor. Neke druge vrste, oslobađaju neke od dodatih komponenata koje mogu biti agresivne prema drugim materijalima. Moguće je da su omoti oslobađali neke komponente iz svoje strukture, kroz porozni karton to prolazi k'o kroz sunđer, a to se onda vezivalo za vinil i pravilo sr*nj*.

 

Nisam tehnolog veće lelektriÄar, ali ova priÄa mi je ispriÄana od strane predstavnika firme Å¡to radi kablove za vrlo visoke napone (...gde par stotina m kabela, jedan veliki kotur, koÅ¡ta reda milion €), nebitno sada, ali važi za plastike generalno.

 

Dakle, loš omot je oslobađao neka isparenja koja su se jedinila sa vinilom i menjala mu strukturu. Nema tu spasa. :(

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Å to se tiÄe spoljaÅ¡njih omota, polivinil-hlorid (PVC) može da negativno utiÄe na vinil, dok bi polietilen trebalo da bude bezopasan.

 

PVC omoti su deblji i krući, pa se tako mogu raspoznati. Ja sam, inaÄe, pokupovao dosta omota od onog dedice na berzama Å¡to ih prodaje. To bi trebalo da bude polietilen, savitljivi su i klizavi (kao obiÄan najlon u poljoprivrednim apotekama).

 

 

Ako joÅ¡ neko ima info na ovu temu, voleo bih da Äujem :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ÄŒak i kada je formulacija poznata i koja nije (uglavnom) reagovala sa vinilnom masom, deÅ¡ava se da istovetni unutraÅ¡nji omot reaguje sa drugom vinilnom masom drugog proizvoÄ‘aÄa (provereno na najmanje dva primera). Problem je u tome da mi uglavnom ne poznajemo recepture vinilnih masa od proizvoÄ‘aÄa do proizvoÄ‘aÄa, pa je papir možda ipak bolja varijanta. LoÅ¡a strana papira je Å¡to se raspada, raspadnuti delovi se uvlaÄe u brazde itd. JoÅ¡ veći problem papira je Å¡to grebe ploÄu oÅ¡trim ivicama.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...