Jump to content


SACD/HiRes volume level


WTF

Recommended Posts

Pozdrav!

Muziku slušam na 44.1 preko PC i DAC-a.

Probao sam i neke hi res fajlove, onako neobavezno. I primetio da su znatno tiši od istih CD fajlova koje već posedujem. Konkretno, Astrud Gilberto Album u proseku je tiši 6 dB u formatu 24/88.2. Komšija mi je fanatik visokih rezolucija pa sam od njega uzeo još nekoliko takvih fajlova da uporedim. I oni su svi redom tiši.

Da li je to neka zaÅ¡tita zvuÄnika? I Å¡ta bi se desilo da ih pojaÄam za tih nekoliko decibela? (Nije remiksovano, identiÄno je ovome sa CD-a koji odavno imam. Naravno, frekventni opseg je daleko Å¡iri kad se otvori u Auditionu).

Pitam Äisto sa tehniÄke strane, moje uÅ¡i u petoj deceniji ne primećuju razliku. KomÅ¡a kaže da ni on ne Äuje, ali "oseća". Hmmm...

 

Link to comment
Share on other sites

PraktiÄnih razlika izmeÄ‘u dva formata nema, sve je u domenu "osećanja". Blind testovi bi pokazali da su ta osećanja plod predubeÄ‘enja. Ako bi se na nekom sistemu i desile Äujne razlike, one bile toliko zanemarljive da ljudi ne bi bili sigurni koje od dva bolje svira.

 

U svakom sluÄaju, nema nikakvog razloga da se zvuÄnici Å¡tite od bilo Äega, do njih dopire istovetan signal u oba sluÄaja.

Link to comment
Share on other sites

DSD to PCM i sliÄne pretvorbe su tak(o)ve da nose slabljenje od 6dB (recimo zbog spreÄavanja preopterećenja sigma-delta-modulator-a i tako dalje) Å¡to pojedini DAC-ovi (recimo LINN) i ujednaÄavaju vodeći o tome raÄuna i dodajući gain. Ima tu joÅ¡ raÄunice i dogovora, preventive-nih radnji ali to bi bilo to. Sluh Vas ne vara.

Link to comment
Share on other sites

Kojim softverom se može pretvoriti DSD u PCM fajl? Spominje se Korgov Audiogate, ali taj je dostupan samo vlasnicima Korg produkta, koliko je meni poznato. 

OÄito nisam bio jasan: nisam mislio na outsource SW kojim se to moglo uÄiniti. Sledstveno tome sasvim je moguće da ja ni izvorno pitanje nisam dobro protumaÄio. Ako je tako, mea culpa.

Link to comment
Share on other sites

Zbog cega?

Razmatram mogućnost vinil arhiviranja u DSD-u pomoću Tascam DA3000. Neko će reći da je to overkill i uzaludno troÅ¡enje hdd kapaciteta, ali vidim da drugi ne misle tako te tvrde da osećaju Äujnu razliku u korist DSD vs 24/192 ripova na istoj maÅ¡ini. Ukoliko hdd prostor je jedini kontra-razlog, onda bih iÅ¡ao na DSD ripovanje - kad već troÅ¡im vreme neka u arhivi ide fajl najviÅ¡eg kvaliteta. Tu dolazimo do pitanja pretvorbe DSD u PCM: za hifi sluÅ¡anje bi naravno koristio native DSD fajlove, ali za razno-razne portabl primene pretvorio bih DSD u 16/44 PCM.

 

Usput  hteo bi da Äujem miÅ¡ljenje o ADC i DAC Äipovima u ovom Tascam-u jer se može koristiti i kao standalone ADC i DAC konverter.

 

da-3000_w_board_e.jpg

da-3000_p_user.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tu dolazimo do pitanja pretvorbe DSD u PCM: za hifi slušanje bi naravno koristio native DSD fajlove, ali za razno-razne portabl primene pretvorio bih DSD u 16/44 PCM.

 

Usput  hteo bi da Äujem miÅ¡ljenje o ADC i DAC Äipovima u ovom Tascam-u jer se može koristiti i kao standalone ADC i DAC konverter.

 

 

Foobar ima SACD plugin,mozes sa njim da konvertujes za portabl primene.

 

BB konverteri su ok,op ampovi 5532 za zamenu.

Link to comment
Share on other sites

Danas od komÅ¡e uzmem i jedan DSD .iso ripovan na igraÄkoj konzoli. Getz-Gilberto.

Njega bez konverzije otvara JRiver Media Center (stoji mi u rezervi na raÄunaru). PoÅ¡to mi DAC ne podržava DSD max. sample je 192 kHz, mada je verovatno bolje ripovati u 176.4 jer je to polovina orig. rezolucije.

Foobar i SACD plugin nudi 176.4 i 88.2 i takođe otvara .iso.

 

Nego, ovaj SACD se baÅ¡ razlikuje i po zvuku od CD formata. Nije remiksovan, ali je oÄigledno neÅ¡to raÄ‘eno u studiju sa master trakama. Sad, da li je bolje ne znam, drugaÄije jeste. CD verziju znam u prste, to mi je dugo bio omiljeni album.

 

P.S. Meni kod digitalnih fajlova najviše smeta onaj prokleti loudness war, ali sam i tome našao leka: besplatni vst plugin ReLife.

Link to comment
Share on other sites

Može li ovaj VST plugin nekako da se ubaci u foobar, i "natera" da radi to Å¡to treba da radi? 

 

Moze. Uz pomoc nekog VST wrapper plugina za Foobar.

 

Ja sam upravo sa convert opcijom, trajno digao The Next Day album od Bowiea sa uzasnog DR6 na DR11.

 

I ne zvuci lose, na prvu loptu ne primecujem neku bitnu degradaciju.

Link to comment
Share on other sites

NaÄ‘i Winamp Embed Plugin (freeware) - programÄić koji od .dll vst plugina pravi Winamp DSP plugin (kod većine vst to radi, recimo "relife.dll" postaje "dsp_relife.dll" i Winamp a i Foobar ga bez problema uÄitavaju).

Tako sam od raznoraznih vst-ova dobio npr. dsp_ruby tube.dll, dsp_vintagewarmer.dll, dsp_VoxengoWarmifier.dll - ko voli "as is" zvuk neće ovo koristiti, ali meni ovi lampaÅ¡ki emulatori zvuÄe jako dobro, da malo "umlaÄe" ponekad hladnu digitalnu Äorbu. Kad može u studiju, Å¡to ne bi mogao vst i pri sluÅ¡anju.

 

Za ovaj relife istina je da kažu da degradira zvuk ali to veoma zavisi od podeÅ¡avanja. Default postavka, po meni, Äini Äuda i vadi iz g...na ono Å¡to je napumpani producent zasr.. I joÅ¡ neÅ¡to: kako može i kako sme jazz CD renomiranog izdavaÄa (Verve) da klipuje kad se po svim propisima (EAC) prebaci u wav? ZaÅ¡to im je bilo teÅ¡ko da ukljuÄe neki declipper, da smanje nivo za 1 dB i dobiju normalan proizvod?

Link to comment
Share on other sites

I joÅ¡ neÅ¡to: Leb i Sol 1 je već pri snimanju jako "boomy" u basu i sa izraženim visokim. Imao sam LP, a CD je joÅ¡ gori po tom pitanju, bez obzira na plejer ili DAC. Nisam mogao da ga sluÅ¡am, a onda sam ga "sredio" pomoću SPL Vitalizera, i većina mojih prijatelja složila se da to sad OK zvuÄi.

Nisam pristalica drastiÄnog ÄaÄkanja, nisam producent ni ton majstor, ali ako treba birati izmeÄ‘u neke blage popravke ili da neÅ¡to ne sluÅ¡aÅ¡ uopÅ¡te, ja sam za ono prvo.

 

P.S. Reizdanja uglavnom bolje zvuÄe, ali kad se zalomi neki od diskova snimljen u ranoj fazi CD audio formata, nije loÅ¡e intervenisati.

Link to comment
Share on other sites

NaÄ‘i Winamp Embed Plugin (freeware) - programÄić koji od .dll vst plugina pravi Winamp DSP plugin (kod većine vst to radi, recimo "relife.dll" postaje "dsp_relife.dll" i Winamp a i Foobar ga bez problema uÄitavaju).

Tako sam od raznoraznih vst-ova dobio npr. dsp_ruby tube.dll, dsp_vintagewarmer.dll, dsp_VoxengoWarmifier.dll - ko voli "as is" zvuk neće ovo koristiti, ali meni ovi lampaÅ¡ki emulatori zvuÄe jako dobro, da malo "umlaÄe" ponekad hladnu digitalnu Äorbu. Kad može u studiju, Å¡to ne bi mogao vst i pri sluÅ¡anju.

 

Za ovaj relife istina je da kažu da degradira zvuk ali to veoma zavisi od podeÅ¡avanja. Default postavka, po meni, Äini Äuda i vadi iz g...na ono Å¡to je napumpani producent zasr.. I joÅ¡ neÅ¡to: kako može i kako sme jazz CD renomiranog izdavaÄa (Verve) da klipuje kad se po svim propisima (EAC) prebaci u wav? ZaÅ¡to im je bilo teÅ¡ko da ukljuÄe neki declipper, da smanje nivo za 1 dB i dobiju normalan proizvod?

https://www.gearslutz.com/board/mastering-forum/961473-discussion-about-new-loudness-measurement-standard-cd.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...