Jump to content


JBL - The One & Only!


naum011fm

Recommended Posts

  • Replies 487
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ti veliki JBL zvucnici sa fotke su odlicni. Slusao sam vise modela. Kazem slusao pola sata, na blic - nikada ih nisam imao kod kuce. Pa da mogu nesto vise reci. Ali dozivljaj i utisk je savim drugaciji od recimo standardnih kabineta. Kao prvo to su ogromni kabineti.

Na fotografijama se to ne vidi tako dobro... One modele velikih pro-kabineta koje sam slusao jednostavno je bilo uzivanje poslusati.

Potpuno novo iskustvo. To su pre svega monitorski zvucnici ma koliko to cudno izgledalo. Keywords - zvucni zid, dugotrajno slusanje...

ALI tu je problem stalak i masa kao i jako velika zapremina. U manjoj sobi isto su radili odlicno - naravno po mom misljenju.

.

I po xxx put

Naravno da nije uopste preporuka kupovati bilo kakve a narocito stare i skupe zvucnike sa ebaya. BEZ direktne provere na licu mesta I sopstvenog prevoza. Sama cena tih kabineta nije prevelika ako su zvucnici ispravni i u originalnom stanju. ALI prevoz utovar i istovar to povecavaju drasticno.To nisu zvucnici za staviti pod misku i odne ti kod "kolegi" da se "uporede" i "izmere"...

.

Sto se tice ovih drugih manjih monitora za obicne smrtnike oni sa belim membranama i alniko motorima. Mofu reci da sam slusao mnogo puta

i to u razlicitim izvedbama modela. Isto vrlo dobro i to za razlicite vrste muzike. Ti primerci koje sam slusao su bili jako dobro ocuvani, kao novi i naravno potpuno ispravni. I uopste nije "sporo".

Po difoltu alnico je osetljiviji magnetni materijal od bilo kog drugog, reaguje dobro na male promene i na male signale, a trpi vece temperature. zbog toga je i dan danas u neizostavnoj upotrebi u recimo uredjajima za medicinu gde su pouzdanost u skoro neprekidnom koriscenju i preciznost od vitalnog znacaja.

Drugo, vesanja su kod takvih jedinica jako pokretljiva, mekana a dugotrajna i kvalitetne izrade, Obicno je to impregnirano platno. Decenijama u normalnim uslovima zadrzavaju mehanicke osobine...

Trece membrane su relativno lagane a cvrste.

Voice coili su uglavnom veceg precnika pa tako je i duzina zice povecana sto daje sa indukcijom magneta veci proizvod BL force faktor.

(Eqvivalentna jedinica je obrtni momenat kod motora - izrazava se u isim jedinicama [Nm]...)

Peto je to da su to driveri sa jakim i izuzetno solidnim korpama koje mehanicki jako dobro spajaju sve elemente...

Tako da to nisu uopste spori zvucnici vec naprotiv veoma brzo i rezolutno isporucuju signal.

Jedina zamerka ako se tako moze reci je snaga to su uglavnom snage do 25W ili nize... Uz izuzetak novijih TAD, Fostex i Sony alnico jedinica koje su ogromne snage.

Oni koji ih imaju su zadovoljni, slusaju ih u zdravlju, i nisam stekao utisak da zele da se od njih odvoje :)

Link to comment
Share on other sites

To nisu ni blizu slicne kutije. Nema mnogo smisla porediti ih. Ne kazem da je jedan od njih znacajno bolji/losiji, jednostavno drugaciji.

P.S. Sta je sa pravljenim kutijama, sa Avatar-a?

Moje kutije otisle za 2000€ par tjedana nakon sto su bile izlozene na hi fi sajmu u Sheratonu...:-)
Link to comment
Share on other sites

To nisu ni blizu slicne kutije. Nema mnogo smisla porediti ih. Ne kazem da je jedan od njih znacajno bolji/losiji, jednostavno drugaciji.

P.S. Sta je sa pravljenim kutijama, sa Avatar-a?

A u kom smislu su toliko razlicite, slicne su velicine i topologije?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Znači stiglo....!:)

Коначно, после милион година.... хехе...

Rekoh onomad...za tu lovu (pa i sire) nema boljih kutija....iskrene cestitke!

Хвала, после проблема са транспортом стигле кутије на југ Србије. Морам признати да сам се изненадио квалитетом звука који је изашао из њих.

 

 

Кутије траже фину позицију али и доста струје по ономе што сам приметио, али вишеструко награде када им се то обезбеди.

Link to comment
Share on other sites

2onWnjJ.jpg

Mozes li Vlade kako da rotirash levi zvucnik sa kucistem i desni sa wooferom da dobijes vece rastojanje,poprilicno su blizu za suraund - pokrivaju TV ?

Moraju li na Rotelu da budu ventilatori i centralni zvucnik u polici?Npr. da TV ide na zid na nosac i da se zakrivi na dole,a centralni na spajkove na policu(poprilicno je nisko,a veoma bitan zvucnik za suraund),a ventovi da se ugase da Rotel bude topao.

Link to comment
Share on other sites

Звучници су постављени да дају најбољи могући простор, сцену звука како за стерео тако и суроунд. Пробао сам и шире и уже али није се поклопило. Веруј ми, нема зида само звучна слика.

Ни један, ни други Ротел немају вентилаторе, то је на Онкио који је ту у улози дак/претпојачала.

Централни јесте битан, закривљен је према слушаоцу и има испод своје ''ножице''.

Link to comment
Share on other sites

Totalni zbun...za cenu ne znam ali za domete tih kutija znam (i to sa mnogo boljim pojačalima). U odnosu na koju referencu si izveo prethodni zaključak?

Морам признати да сам се изненадио квалитетом звука који је изашао из њих.

 

 

Кутије траже фину позицију али и доста струје по ономе што сам приметио, али вишеструко награде када им се то обезбеди.

 

Edited by prophet
Link to comment
Share on other sites

Zaboravio sam da dodam da je sve navedeno stvar mog ukusa, u mojoj sobi, sa mojim sistemom. Ne garantujem isti utisak drugoj osobi, u drugoj sobi, sa drugim sistemom.

Slušao sam više izvora, pojačala, zvučnika kod mene, pričam o utisku. Sećam se utisaka kada sam slušao tuđe sisteme. Merenja nisam radio ali se nešto poklopilo pa svira kako treba, makar po mom ukusu.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Bio sam za vikend na pijaci i kod "kumova" i nađem Control 1. Srebrni a pozadi piše "Made in PRC". Baš sam bio zbunjen. Inače sam slušao Control 1,crn i to mi je veoma lepo sviralo ali nisam gledao gde ja napravljen.

Čuo sam da ima nekih kopija tih kutija i nisam smeo da kupim ove s pijaca.

Molim pojašnjenje u vezi Control 1. Gde se proizvode,u kojim bojama,ima li više verzija i dali stvarno postoji neki iskopirani model ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...