Jump to content


Еи �иш и малку помош


Nemorosus

Recommended Posts

Здраво другари.

 

Добив две кутии Ñо звучника од Еи Ðиш, но ми треба малку помош. Ðа едната кутија еден звучник "крчи" кога мава баÑ, оÑвен тоа е океј. Ðа поглед нема ни еден звучник маана, но не знам што е проблемот. Како и да е, пишува дека Ñе 8ohm по 10W и модел Ñо ознака AZO601/VFO/2m?? Ðе можам баш да прочитам затоа што некој ова го има пишувано на звучниците, не е отштампано фабрички.

 

Фотографии:

3pGzhdx.jpg

Q5ZjsfR.jpg

aPxOluO.jpg

RuXnhSP.jpg

 

Иначе ги пуштам на JVC A-K20, Ñо 35W од канал. Ме интереÑира дали Ñе добро поврзани звучниците? Дали треба да ги рачунам како 40W од кутија, и дали омажата е иÑта (8ohm), или?

И иÑто така ме интереÑира што е Ñо тоа на звучникот (на првата Ñлика). Ðемам видено такво? Dust cap или како и да Ñе вика...

 

Фала многу однапред.

 

p.s. звукот е Ñтварно феноменален. :)

Link to comment
Share on other sites

Eh konecno zemljak, :wave2 

zoso ne si ostavis 1 ili dva drajvera po kutija,zatvorigi otvorite,odberi poasalnite(ispravni) zvucki i mozda  bolje ke zvuci(vidi na net ''Lowther''ili''fostex'')za primer,vaka turlitava moze i pojacalceto da go umres,tija se najverovatno razglasni kutii,rabotat na drug tip pojacala :cheers

Link to comment
Share on other sites

Видов, широкопојаÑни звучки биле. Ðего не Ñум во ÑоÑтојба Ñега да ги Ñредувам баш овие звучници, фала богу, нема да ги фрлам, али во моментов ќе оÑтанат така како што Ñе. ÐˆÐ°Ñ Ñфатив дека омажата Ñе плуÑира, така да ако има четири звучника по 8 ома тоа би било некаде 32 ома, или Ñ˜Ð°Ñ Ñум грешка? Ðекако многу ми е голема омажата од еден звучник, али како што кажа, можда и Ñтварно Ñе кориÑтени за разглаÑни кутии, мада и тоа ми е чудно затоа што звукот не ми е баш за разглаÑ, Ñлушам џез на нив хаха.

Link to comment
Share on other sites

Видов, широкопојаÑни звучки биле. Ðего не Ñум во ÑоÑтојба Ñега да ги Ñредувам баш овие звучници, фала богу, нема да ги фрлам, али во моментов ќе оÑтанат така како што Ñе. ÐˆÐ°Ñ Ñфатив дека омажата Ñе плуÑира, така да ако има четири звучника по 8 ома тоа би било некаде 32 ома, или Ñ˜Ð°Ñ Ñум грешка? Ðекако многу ми е голема омажата од еден звучник, али како што кажа, можда и Ñтварно Ñе кориÑтени за разглаÑни кутии, мада и тоа ми е чудно затоа што звукот не ми е баш за разглаÑ, Ñлушам џез на нив хаха.

Hajdemo ovako ako stvarno želiš pomoć:

 

- da li imaš jednu ili dve kutije?

- koliko je kojih drajvera po kutiji?

- ukoliko su dve kutije da li su identiÄni drajveri u obe?

- da li su povezani serijski ili u paralelu?

Link to comment
Share on other sites

Hajdemo ovako ako stvarno želiš pomoć:

 

- da li imaš jednu ili dve kutije?

- koliko je kojih drajvera po kutiji?

- ukoliko su dve kutije da li su identiÄni drajveri u obe?

- da li su povezani serijski ili u paralelu?

 

2 кутии, 4 драјвери, Ñите Ñе идентични оÑвен на едната кутија тој белиот звучник, но миÑлам дека е Ñо иÑта омажа и моќноÑÑ‚ (8ohm, 10W). СериÑки изгледаат дека Ñе поврзани.

 

Фала :)

Link to comment
Share on other sites

To Å¡to su Å¡irokopojasni ne znaÄi da sviraju dobro u celom opsegu. Izmeri ih pa ćeÅ¡ se i sam uveriti. 

 

Za pojaÄalo ne bi trebalo da bude problema ako su 32 Ohm, sa lakoćom će to odraditi. Samo ne preteruj sa odvrtanjem jer podnose manju snagu, mada su verovatno i efikasni pa za tim neće biti potrebe.

Link to comment
Share on other sites

To Å¡to su Å¡irokopojasni ne znaÄi da sviraju dobro u celom opsegu.

Provereno na uvo,ne treba meriti,te drajvere ne idu vise od 12-13Khz ,a tako direktno vezan garant ide 1-5 khz plus desatak decibela :1038: ,.u pravu si da treba tu neki visokotonac! ali merenja, skretnice proekt,to je vec nauka...koja nije vredna za EI.

 

Taka da ti @nemorous poslusaj gi malce pa zimovo ke ima drvo za ogrev,najdi neso poasalno pa plukni tuka na forumov ;-)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...