Jump to content


entry level model protiv ja�ih modela


Miki M.

Recommended Posts

Poštovani,

Nov sam na forumu. Ljubitelj sam hifi-ja mada mada nisam vrhunski poznavalac, a i ne znam nikoga ko se malo više bavi tom tehnikom.

Trenutno imam receiver Technics SA-GX100L, Å¡to je bio osnovni model godine kada se proizvodio. SluÅ¡am ga sa Technics zvuÄnicima SB-C350. To sve nije neka audiofilska oprema, mada zvuk nije uopÅ¡te loÅ¡, po mom miÅ¡ljenju prevashodno zahvaljujući zvuÄnicima. Znam da će mnogi reći da su Technics zvuÄnici konfekcija, ali ima neÅ¡to u vezi s ovim zvuÄnicima Å¡to im daje lep zvuk.

Želeo bih možda da zamenim risiver za neko posvećenije pojaÄalo. Povremeno se pojave u oglasima neka Technics pojaÄala s daljinskim, model SU-V ili SU-A 600, 700 ili 800, pa me interesuje ako neko ko je iskusniji u Technicsovim pojaÄalima da mi kaže kolika je tu razlika u kvalitetu zvuka. Ne zanima me razlika u snazi jer mislim da ne koristim viÅ¡e od 5W. PraktiÄno me zanima vredi li cela akcija novca i vremena.

Da li je zvuÄno ta new class A primetno bolja od risivera koji nema nikakvu deklarisanu karakteristiku kvaliteta? Na papiru sam video da ima razlike, a da li to uvo toliko i primećuje?

Risiver koji imam mislim da je jedan od najlepših koje je technics izbacio.

 

Pozdrav i unapred hvala na bilo kom odgovoru

 

Miki

 

Link to comment
Share on other sites

Poštovani,

Nov sam na forumu. Ljubitelj sam hifi-ja mada mada nisam vrhunski poznavalac, a i ne znam nikoga ko se malo više bavi tom tehnikom.

Trenutno imam receiver Technics SA-GX100L, Å¡to je bio osnovni model godine kada se proizvodio. SluÅ¡am ga sa Technics zvuÄnicima SB-C350. To sve nije neka audiofilska oprema, mada zvuk nije uopÅ¡te loÅ¡, po mom miÅ¡ljenju prevashodno zahvaljujući zvuÄnicima. Znam da će mnogi reći da su Technics zvuÄnici konfekcija, ali ima neÅ¡to u vezi s ovim zvuÄnicima Å¡to im daje lep zvuk.

Želeo bih možda da zamenim risiver za neko posvećenije pojaÄalo. Povremeno se pojave u oglasima neka Technics pojaÄala s daljinskim, model SU-V ili SU-A 600, 700 ili 800, pa me interesuje ako neko ko je iskusniji u Technicsovim pojaÄalima da mi kaže kolika je tu razlika u kvalitetu zvuka. Ne zanima me razlika u snazi jer mislim da ne koristim viÅ¡e od 5W. PraktiÄno me zanima vredi li cela akcija novca i vremena.

Da li je zvuÄno ta new class A primetno bolja od risivera koji nema nikakvu deklarisanu karakteristiku kvaliteta? Na papiru sam video da ima razlike, a da li to uvo toliko i primećuje?

Risiver koji imam mislim da je jedan od najlepših koje je technics izbacio.

 

Pozdrav i unapred hvala na bilo kom odgovoru

 

Miki

Zdravo Miki i dobrodosao na forum :wave2

 

Sto se pojacala tice dali kada kazes na SU-V modele mislis na starije kao sto su ovi (http://www.kupujemprodajem.com/technics-su-v-6x-15693372-oglas.htm?filter_id=3901339) ili novije SU-V kao sto su ovi (http://www.kupujemprodajem.com/technics-su-v-500-15593758-oglas.htm?filter_id=3901339)? Stariji nemaju daljince ali su za taj novac odlicni po pitanju kvaliteta zvuka, a snage imaju na pretek. Mene je narocito odusevio SU-V8X. Oni su realno za dve klase iznad od novije SU-V serije u bukvalno svakom pogledu :thumbsup2 

 

Modeli iz SU-A serije 600/700/800 i 900 su takodje su jako dobri u kombinaciji sa relativno kvalitetnim zvucnicima sviraju za sve pare. Imao sam SU-A800 MK2 i SU-A900 MK2 sa SB-X300 zvucnicima i svako ko ih je cuo bio je odusevjen, a pritom su svirali sa zvucnicima koji kostaju manje od 100e. Opet po meni stariji SU-V8X svira bolje od svih njih zajedno :listen

 

Sto se risivera tice primetices veliku razliku cak iako slusas na malim snagama. On ima 2 x 40W na 4 ohm ili 2 x 30W na 8 ohm sto nije dovoljno da zvucnici kao SB-C350 daju svoj maximum. Sa SU-V (starijom) i SU-A serijom dobices primetno puniji zvuk sa mnogo vise kontrole narocito u bass podrucju. Visoki zvuce jace, prirodnije dok je i sam zvuk primetno otvoreniji.

 

Ovo su bila moja zapazanja kada sam SU-A800 MK2 poredio sa SA-GX690 koji sam uzeo od drugara cisto za probu. Inace taj GX690 je primetno jaci model od tvog.

 

Dakle uvo ce sigurno primetiti debelu razliku u kvalitetu zvuka. Ako si resio da menjas nesto u skorije vreme moj savet je (ovo pricam kao neko koje imao skoro 20-tak njihovih pojacala) nesto kao onaj SU-V6X. :thumbsup2

 

Tvoj risiver se prodaje za nekih 50-60 eura u proseku tako da sam mozes da izracunas kolika bi bila doplata.

 

Evo mali pogled unutra cisto radi poredjenja:

 

http://www.hifi-pictures.net/amplifiers-home/Technics%20SA-GX100L/platka.jpg

 

http://www.hifi-pictures.net/amplifiers-home/Technics%20SU-V6X/platka.jpg

 

p.s. Sto se tice komentara u vezi zvucnika ne obracaj toliko paznju na to jer ukusi su razliciti ali najbitnije je da si ti zadovoljan njima...

Link to comment
Share on other sites

Zdravo Miki i dobrodosao na forum :wave2

 

Sto se pojacala tice dali kada kazes na SU-V modele mislis na starije kao sto su ovi (http://www.kupujemprodajem.com/technics-su-v-6x-15693372-oglas.htm?filter_id=3901339) ili novije SU-V kao sto su ovi (http://www.kupujemprodajem.com/technics-su-v-500-15593758-oglas.htm?filter_id=3901339)? Stariji nemaju daljince ali su za taj novac odlicni po pitanju kvaliteta zvuka, a snage imaju na pretek. Mene je narocito odusevio SU-V8X. Oni su realno za dve klase iznad od novije SU-V serije u bukvalno svakom pogledu :thumbsup2

 

Modeli iz SU-A serije 600/700/800 i 900 su takodje su jako dobri u kombinaciji sa relativno kvalitetnim zvucnicima sviraju za sve pare. Imao sam SU-A800 MK2 i SU-A900 MK2 sa SB-X300 zvucnicima i svako ko ih je cuo bio je odusevjen, a pritom su svirali sa zvucnicima koji kostaju manje od 100e. Opet po meni stariji SU-V8X svira bolje od svih njih zajedno :listen

 

Sto se risivera tice primetices veliku razliku cak iako slusas na malim snagama. On ima 2 x 40W na 4 ohm ili 2 x 30W na 8 ohm sto nije dovoljno da zvucnici kao SB-C350 daju svoj maximum. Sa SU-V (starijom) i SU-A serijom dobices primetno puniji zvuk sa mnogo vise kontrole narocito u bass podrucju. Visoki zvuce jace, prirodnije dok je i sam zvuk primetno otvoreniji.

 

Ovo su bila moja zapazanja kada sam SU-A800 MK2 poredio sa SA-GX690 koji sam uzeo od drugara cisto za probu. Inace taj GX690 je primetno jaci model od tvog.

 

Dakle uvo ce sigurno primetiti debelu razliku u kvalitetu zvuka. Ako si resio da menjas nesto u skorije vreme moj savet je (ovo pricam kao neko koje imao skoro 20-tak njihovih pojacala) nesto kao onaj SU-V6X. :thumbsup2

 

Tvoj risiver se prodaje za nekih 50-60 eura u proseku tako da sam mozes da izracunas kolika bi bila doplata.

 

Evo mali pogled unutra cisto radi poredjenja:

 

http://www.hifi-pictures.net/amplifiers-home/Technics%20SA-GX100L/platka.jpg

 

http://www.hifi-pictures.net/amplifiers-home/Technics%20SU-V6X/platka.jpg

 

p.s. Sto se tice komentara u vezi zvucnika ne obracaj toliko paznju na to jer ukusi su razliciti ali najbitnije je da si ti zadovoljan njima...

Technicssss,

Veliko hvala na iscrpnom odgovoru. Upravo sam hteo mišljenje nekoga kao što si ti, ko ima iskustva sa tim uređajima.

 

Ja sam prvenstveno mislio na noviju generaciju pojaÄala sa daljinskim Å¡to mi dosta znaÄi, meÄ‘utim Äitajući miÅ¡ljenja za SU-V8X shvatam da je to biser njihove produkcije. Koliko sam shvatio 6X i 8X nisu baÅ¡ ni sliÄni. 8X je dosta bolji. Na KP ima i jedno SU-V650, koje jako lepo izgleda http://www.kupujemprodajem.com/Technics-su-v-650-ocuvano-15825847-oglas.htm?filter_id=13738, ali sam Äitao miÅ¡ljenje nekog korisnika na ovom forumu da je zvuk loÅ¡. Osim toga, to je pojaÄalo sa SVI kolom dok je 6X tranzistoraÅ¡.

Ispada da treba odluÄiti izmeÄ‘u loÅ¡ijeg pojaÄala s daljinskim i boljeg bez daljinskog. Ima i ovo na KP http://www.kupujemprodajem.com/Technics-A-800-MK2-15834234-oglas.htm?filter_id=13738, a za Å¡ta si rekao da je dobro ali ipak zvuÄno loÅ¡ije od 8X. Tu je joÅ¡ i problem kupovine na neviÄ‘eno jer je ureÄ‘aj u Vranju a ja u BG.

Za ovo https://www.kupujemprodajem.com/Technics-SU-A800DM2-15499449-oglas.htm?filter_id= sam Äitao loÅ¡e kritike. Ne znam kako je to moguće ali kažu da integralno SU-A800 bolje zvuÄi.

Ja inaÄe ovo sada sluÅ¡am sa tonskim kontrolama na 0, jer mi tako odgovara a kontrole inaÄe samo kvare zvuk. Bass joÅ¡ i može da se doda ali visoki koji se pojaÄavaju su previsoki, tj viÅ¡e bi voleo da kontrola reguliÅ¡e malo nižu frekvenciju trebla. SU-A800 Äak i nema lodness, koji kod mene neupotrebljiv zbog zamućenja zvuka. Da li to pojaÄalo daje zadovoljavajući zvuk na source direct? NajviÅ¡e bih voleo da ga sluÅ¡am u tom režimu pa da poklopac ima svoju funkciju.

 

Pozdrav

 

Miki

Link to comment
Share on other sites

Technicssss,

Veliko hvala na iscrpnom odgovoru. Upravo sam hteo mišljenje nekoga kao što si ti, ko ima iskustva sa tim uređajima.

 

Ja sam prvenstveno mislio na noviju generaciju pojaÄala sa daljinskim Å¡to mi dosta znaÄi, meÄ‘utim Äitajući miÅ¡ljenja za SU-V8X shvatam da je to biser njihove produkcije. Koliko sam shvatio 6X i 8X nisu baÅ¡ ni sliÄni. 8X je dosta bolji. Na KP ima i jedno SU-V650, koje jako lepo izgleda http://www.kupujemprodajem.com/Technics-su-v-650-ocuvano-15825847-oglas.htm?filter_id=13738, ali sam Äitao miÅ¡ljenje nekog korisnika na ovom forumu da je zvuk loÅ¡. Osim toga, to je pojaÄalo sa SVI kolom dok je 6X tranzistoraÅ¡.

Ispada da treba odluÄiti izmeÄ‘u loÅ¡ijeg pojaÄala s daljinskim i boljeg bez daljinskog. Ima i ovo na KP http://www.kupujemprodajem.com/Technics-A-800-MK2-15834234-oglas.htm?filter_id=13738, a za Å¡ta si rekao da je dobro ali ipak zvuÄno loÅ¡ije od 8X. Tu je joÅ¡ i problem kupovine na neviÄ‘eno jer je ureÄ‘aj u Vranju a ja u BG.

Za ovo https://www.kupujemprodajem.com/Technics-SU-A800DM2-15499449-oglas.htm?filter_id= sam Äitao loÅ¡e kritike. Ne znam kako je to moguće ali kažu da integralno SU-A800 bolje zvuÄi.

Ja inaÄe ovo sada sluÅ¡am sa tonskim kontrolama na 0, jer mi tako odgovara a kontrole inaÄe samo kvare zvuk. Bass joÅ¡ i može da se doda ali visoki koji se pojaÄavaju su previsoki, tj viÅ¡e bi voleo da kontrola reguliÅ¡e malo nižu frekvenciju trebla. SU-A800 Äak i nema lodness, koji kod mene neupotrebljiv zbog zamućenja zvuka. Da li to pojaÄalo daje zadovoljavajući zvuk na source direct? NajviÅ¡e bih voleo da ga sluÅ¡am u tom režimu pa da poklopac ima svoju funkciju.

 

Pozdrav

 

Miki

Mislim da su kod svih njihovih uredjaja tonske kontrole na 50Hz i 20KHz sto ume bas dosta da zezne stvar narocito ako je izvor zvuka los ili ako je sam kvalitet snimka nesto slabiji. I ja sam uglavnom slusao na Flat dok sam imao SB-X300 jer su dosta osetljivi, a metalni visokotonac bas daje puno detalja u gornjem opsegu, a pritom ne prsti kao horne ili titanijum kao kod ponekih zvucnika. Mada generalno Technics pojacala imaju nesto tamniji, zatvoreniji zvuk i treba malo pojacati visoke jer na Flat u kombinaciji sa pogresnim zvucncima zvuce nekako priguseno. Zato ih audiofili i ne vole.

 

SU-V650 sam nebrojeno puta vidjao po raznim lokalima kao ozvucenje. Snage ima vise nego dovoljno i za dva para zvucnika i mogu da teraju po ceo dan na vecim snagama. Imaju freonsko hladjenje i veoma malo se greju. Za zvuk nemogu da dam sud jer kao sto rekoh uglavnom je bilo "odvrnuto", a pritom muzika ide na kompa (mp3 naravno) i to da je srece da je bar bio onaj na 320 kb/s, ali nije :plakanje U izlazima kao sto si rekao imaju SVI 3205 mada zbog toga ne zvuce nimalo lose jer i modeli iz serije SU-A imaju RSN kola sto je (najjednostavnije receno) poboljsana verzija SVI-a.

 

http://www.hifi-pictures.net/amplifiers-home/Technics%20SU-V650/platka.jpg

 

Ovo je SU-A900 MK2 sa RSN6000B

 

http://www.hifi-pictures.net/amplifiers-home/Technics%20SU-A900MK2/tranzistori.jpg

 

A za njihove kombinacije amp + preamp sam se i ja nacitao svacega i ne obracaj toliko paznju na to. Kazu neki ljudi da SU-A700 svira daleko bolje nego combo SE-A900 hehehe. Dok nije bilo neta bili smo uskraceni za mnogo informacija, a sada svako moze da stana iza nekog profila i lupeta svasta. Kazu to je kao neki napredak u oblasti informacija :order

 

SU-V8X jeste dosta bolje odradjen nego SU-V6X, pogledaj slike:

 

http://www.hifi-pictures.net/amplifiers-home/Technics%20SU-V6X/platka.jpg

 

http://www.hifi-pictures.net/amplifiers-home/Technics%20SU-V8X/platka.jpg

 

Ti modeli se dosta tesko nalaze u ocuvanom stanju, a da pritom nista nije cackano. I kada se pojave ako su ocuvani veoma brzo se prodaju. Kao sto rekoh zvuce bolje od SU-A serije, ne mnogo bolje ali...imaju onaj vintage zvuk. Cist, mekan, nenapadan, da se slusa po ceo dan pa i kad se spava :listen A pritom snage vise nego dovoljno.

 

Za cenu ne postoje pravila. Uglavnom ih ima kod preprodavaca pa su kod nekoh (kad nagomila robu) 80 eura, kod nekog 150 eura pa navise.

 

Inace SU-A800 i SU-A900 sa X300 zvuce vise nego zadovoljavajuce bez tonskih kontrola mada kao sto rekoh to dosta zavisi i od izvora zvuka. Ovi X300 su 90dB sto znaci da su nesto osetljiviji nego tvoji C350 mada ni oni nisu preterano teski za pokretanje (88dB).

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav obojici.

Kao stari ljubitelj Tehniksa (i vlasnik nekolicine), poželeo sam da napiÅ¡em svoje iskustvo. Moj prvi "veliki" sistem sam kupio davne '90-e i Äinio ga je SA-GX200L, CD i dek iste firme. Izuzetno kvalitetno odraÄ‘en risiver Å¡to se tiÄe transformatora (360W za 2x60W snage), sistema hlaÄ‘enja sa termoventilatorom i funkcionalnosti. Izdržao je bez ikakvih problema jednu torturu od 10-12 sati neprekidnog rada na maksimumu!!! Ono Å¡to sam mu oduvek zamerao je ono Å¡to je opisao Technicssss - mutan zvuk. Radio je uz Wharfedale trosistemce, i nisam nikako uspevao da izvuÄem neke visoke tonove, Äak ni sa bojom tona. Istovremeno je moj drugar imao identiÄne zvuÄnike i neki slabaÅ¡ni JVC sa kojim ih je bilo u izobilju. Kasnije sam, silom prilika, imao joÅ¡ dosta njihovih ureÄ‘aja (najviÅ¡e zbog dizajna i daljinaca), a poslednji je bio SU-V620MK2 zbog koga sam i zavrÅ¡io sa ovom firmom. Govorim iskljuÄivo o novim ureÄ‘ajima.

Moje miÅ¡ljenje je da treba probati neÅ¡to drugo da bi se uporedilo. Ako se insistira na Tehniksu, mislim da promena ne bi urodila oÄekivanim plodom. Transformator tog risivera je jaÄi od svih u ovim novijim modelima, raÄunajući tu i SU-A seriju. To znaÄi i da je veće realne snage od njih. Ako se želi veća snaga, onda neÅ¡to od risivera iz tih godina. PojaÄavaÄi tada nisu imali daljinske komande.

Link to comment
Share on other sites

Hvala obojici na odgovorima.

 

Mislim da je Homer dotakao istinu. Dizajn i daljinski. Meni je taj ureÄ‘aj deo ureÄ‘enja prostora Å¡to je kriterijum u suprotnosti sa audofilskim naÄelima.

 

InaÄe Homere, tvoj SA-GX200L je verovatno dosta jaÄi od mog 100L, jer moj ima potroÅ¡nju od 265W i nema ventilator mada mislim da taj zavisi od zemlje.

 

Ako si ti digao ruke od Technicsa, Å¡ta preporuÄujeÅ¡?

 

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav obojici.

Kao stari ljubitelj Tehniksa (i vlasnik nekolicine), poželeo sam da napiÅ¡em svoje iskustvo. Moj prvi "veliki" sistem sam kupio davne '90-e i Äinio ga je SA-GX200L, CD i dek iste firme. Izuzetno kvalitetno odraÄ‘en risiver Å¡to se tiÄe transformatora (360W za 2x60W snage), sistema hlaÄ‘enja sa termoventilatorom i funkcionalnosti. Izdržao je bez ikakvih problema jednu torturu od 10-12 sati neprekidnog rada na maksimumu!!! Ono Å¡to sam mu oduvek zamerao je ono Å¡to je opisao Technicssss - mutan zvuk. Radio je uz Wharfedale trosistemce, i nisam nikako uspevao da izvuÄem neke visoke tonove, Äak ni sa bojom tona. Istovremeno je moj drugar imao identiÄne zvuÄnike i neki slabaÅ¡ni JVC sa kojim ih je bilo u izobilju. Kasnije sam, silom prilika, imao joÅ¡ dosta njihovih ureÄ‘aja (najviÅ¡e zbog dizajna i daljinaca), a poslednji je bio SU-V620MK2 zbog koga sam i zavrÅ¡io sa ovom firmom. Govorim iskljuÄivo o novim ureÄ‘ajima.

Moje miÅ¡ljenje je da treba probati neÅ¡to drugo da bi se uporedilo. Ako se insistira na Tehniksu, mislim da promena ne bi urodila oÄekivanim plodom. Transformator tog risivera je jaÄi od svih u ovim novijim modelima, raÄunajući tu i SU-A seriju. To znaÄi i da je veće realne snage od njih. Ako se želi veća snaga, onda neÅ¡to od risivera iz tih godina. PojaÄavaÄi tada nisu imali daljinske komande.

Zvuk nikako ne bih okarakterisao kao mutan vec kao nesto priguseniji u najvisem opsegu. Tipicno su im srednji tonovi i bass izrazeniji dok za visoke treba malo podesavanja.

 

Ono sto si ti doziveo sa JVC ja sam sa Sansui AU-X117 kada sam ga poredio sa Technics SU-X840 pre 10-tak godina. To je bilo drugo Technics pojacalo koje sam nabavio. Inace oba su iste snage (2 x 50W). Kada sam nakacio Sansui posle bukvalno 5 sekundi bilo je WOW, odmah sam primetio cistije, otvorenije visoke. Sami srednji tonovi su takodje delovali malo "svetlije" mada nekako praznije nego na SU-X840. Ali...kada Sansui pojacam do dvojke boja zvuka je ista, na trojci "iskacu" sredni tonovi i bass dok npr na 4 (40% snage) bass ostaje isti kao na 3, a pojacalo se vise dere. Na X840 skroz drugacija stvar. Dali ga slusas na -76dB ili na -15dB boja zvuka je ista. Kako pojacavas ostaje ti isti zvuk samo sto postaje postepeno glasniji. To je ono sto mi se i najvise svidja kod njihovih pojacala.

 

A u vezi snage nisi u pravu :wave2  Noviji modeli iz SU-A serije imaju daleko vise snage narocito od tih risivera i mnogo njihovih pojacala iako imaju manju potrosnju. Kod mnogih uredjaja stavljali su ogromne trafoe koji mogu da isporuce uredjaju velike kolicine struje ali sam izlazni stepen nije odradjen tako da sve to izdrzi i isporuci zvucnicima. Takodje povecanje snage su negde jednostavno vrsili stavljanjem vecih trafoa i elektrolitskih kondenzatora veceg kapaciteta ali ti jaci modeli su obicno zvucali nekako grubo. Zato se mnogima i cini da slabiji modeli sviraju mekanije. Ovo se naravno ne odnosi na sve njihove uredjaje jer imaju vrhunsku stariju generaciju i odlicnu noviju (poslednju) generaciju ali ima dosta modela izmedju koje su ljudi probali i stekli pogresan sud - da sve njihovo ne valja.

 

Takodje poboljsanje je bila i AA klasa (isto sto i VC4 amplifier sistem) gde su dodali tranzistore u preamp sekciju. Da ne prevodim jer lepse zvuci na engleskom: Class AA amplifier is equipped with four amplifiers, two voltage control class A amps and two current drive amps. Imao sam prilike da to licno probam u praksi, SU-X980D sa SU-X990D. Pojacala bukvalno ista i po izgledu, konstrukciji i snazi. Jedino sto je 990D class AA. Visoki su realniji, nemaju onaj vestacki prizvuk, zvuce za nijansu jace, a pritom bass je cistiji, mekaniji mada je za nijansu slabiji. Po mnogima ovo je marketinski trik dok po meni iz licnog iskustva ima razlike. Cela SU-A serije je AA class. Kod nje su uradili nesto drugacije u odnosu na ove ozloglasene modele, poradili su vise na izlaznom stepenu koji je sada mosfet, poradili na tonskim kontrolama koje su veoma upotrebljive i stavili su slabije trafoe. Osim toga poceli su da realnije popunjavaju specifikaciju tako da npr SU-V500 ima 2 x 30W snage sto mnogima zvuci smesno narocito u danasnje vreme,a zvuci jace nego neki stariji modeli sa 2 x 60W. Zato mnoge zbunjuju ovi noviji modeli pa na prvu ruku imaju pogresnu predstavu o snazi na osnovu potrosnje i specifikacije.

 

A naravno nije Technics najbolji, ima jos mnogo riba u moru :wave2 Nego rekoh posto su ga zanimali Technics uredjaji da mu malo pojasnim sliku posto sam ih imao bas dosta...ali jos uvek nedovoljno :order

Link to comment
Share on other sites

Miki,

SA-GX200L je pravih 2 x 60W/ 4 oma. Kada kažem pravih, mislim da zaista ima snage, pa Äak i za divljanje koje je proÅ¡ao kod mene. Å to se tiÄe preporuke za neÅ¡to drugo, potraži neÅ¡to od tranzistorskih pojaÄavaÄa. Nemoj da uzimaÅ¡ ove sa kojekakvim integralnim kolima u izlazu, jer najÄešće ne zvuÄe tako dobro kao ovi drugi, a i skuplji su za bilo kakve eventualne popravke.

Polovni pojaÄavaÄi sa daljincima, i joÅ¡ da su oÄuvani, u oglasima su retki. MožeÅ¡ da potražiÅ¡ neÅ¡to od Pionira ili Grundinga iz njihove Fine arts serije... To su ureÄ‘aji od 50-60 evra, ali su dosta snažniji i zvuÄe daleko bolje od Tehniksa koje sam ja imao i Äuo. Ako se ide na skuplje varijante, onda neÅ¡to od Rotela, Nada, Haman Kardona...

Nikada nisam ozbiljnije sluÅ¡ao Tehniks zvuÄnike, ali kažu da su kod njih izraženiji visoki tonovi (pa zato dobro idu uz njihove pojaÄavaÄe), Å¡to tebi, posle kupovine ureÄ‘aja druge firme, može da zasmeta. ZnaÄi, dobro razmisli. Ako ti je risiver odliÄno oÄuvan, ima daljinski i zadovoljan si zvukom, uživaj i niÅ¡ta ne diraj, jer sve drugo će te koÅ¡tati vremena, živaca i novca.

Technicssss,

snaga transformatora i napajanje uopÅ¡te, su presudni za rad bilo kog pojaÄavaÄa. Naravno, to je i njegov najskuplji deo. Zbog toga su u većini ureÄ‘aja anemiÄni. Ono Å¡to si opisao kod pojaÄavanja Sansuija i Tehniksa je upravo njihova razlika u snazi. Zbog zakona fizike, samo deo snage koja se uzima iz mreže (transformatora) se može pretvoriti u korisnu (ispod 50%) ZnaÄi 100W trafo, pojaÄavaÄ 2 x 25W maksimalno. Evo samo jedan primer: imao sam Yamahin risiver RX-3xx (ne sećam se taÄne oznake), deklarisan kao 2 x 60W sa trafoom od 150W! Na njega su bili povezani zvuÄnici od 2 x 30W. Rodio mi se prvi sin i krene lumperajka, "odvrnem" jaÄinu skoro na maksimum (kao neću na maksimum da ne spalim odmah zvuÄnike pa da ostanem bez muzike) kad, posle nekih sat vremena mi se risiver pregreje i iskljuÄi. Nisam mogao da verujem. ZvuÄnici preživeli i dan danas rede besprekorno.

Link to comment
Share on other sites

Upravo to i pricam. Niko Technics ne menja zbog manjka snage jer cak i oni najslabiji modeli je imaju sasvim dovoljno vec zbog tih prigusenijih visokih tonova. Opet kao sto rekoh na pocetku zvuk mnogo zavisi od izvora zvuka kao i zvucnika. Evo citam danas temu gde lik menja JBL za tri puta manje Monitor Audio zvucnike. Od mnogih dobija savet da ce MA da zvuci muzikalnije i neutralnije ALI to najvise zavisi od pozicioniranja zvucnika, kablova, stalaka i pojacala. Isto i ovde. Imao sam tonu Technics uredjaja ali tek kada probas da malo eksperimentises sa drugacijim zvucnicima (i tonskim kontrolama) vidis sta mogu :thumbsup2 

 

SU-A serija kao i njihove amp-preamp kombinacije rade vrhunski sa SB-M serijom zvucnika. M20 je nesto slabiji model ali M300 je malo cudo :order

 

Inace ja sam bas na osnovu saveta drugara prodao taj Sansui i nabavio Denon UPA-7700. Podsecam bilo je to davno kada sam jos ucio osnovne stvari o audio opremi. Denon je bio tezak malo vise od 8 kg, 2 x 75W na 8 oma, freonsko hladjenje, torusni trafo, za tu klasu poprilicno velike elektrolitske kondenzatore i imao je integrisan DAC. Evo danas ga videh u oglasima prodaje ga covek i kaze puca od snage :plakanje  Zvucno po kvalitetu rame uz rame sa SU-X840. Slusani su na Pioneer CS-3030 i Onkyo SC-350 zvucnicima. Preko digitalnih ulaza nema nikakve razlike u kvalitetu zvuka. Ali tih njegovih 2 x 75W nisam smeo da pojacam preko 40% jer imam utisak da pojacalo vec tu daje neki svoj maksimum, a imam osecaj da pojacam na pola crklo bi. Jednostavno vidi se da mu fali snage iako je to Denon koji je po mnogima daleko iznad Technicsa, a pritom jos kada se vidi specifikacija koja je daleko u korist Denona...a u praksi drugacije. SU-X840 svira skoro isto, dakle sama boja zvuka indenticna ali kad pojacas vidis da snage ne nedostaje. Taj Denon se prodaje za 50% vise novca nego ovaj SU-X840 tako da i tu treba biti oprezan.

 

A u vezi Yamahe to nije nista cudno i nije znak da nedostaje snage vec je jednostavno pojacalo preoptereceno i ukljucilo je zastitu. Ja nijedno pojacalo koje sam do sad imao (osim Technicsovih) nisam pojacavao vise od 50% (volume na 12 sati) jer tu pruzaju neki svoj maksimum, a posle toga ces tesko da odredis bilo sta u vezi snage ili kvaliteta. Evo ti jedan primer. Mocno pojacalo, Sankeni u izlazu, 12.5 kg tezine, 330W potrosnje, 2 x 90W snage, a pazi zastitu na 50% snage kada su tonske kontrole pojacane. To nije znak da je pojacalo slabo vec da su prikljuceni neadekvatni zvucnici koji su ili rucno pravljeni pa rade na 4 oma ili manje ili je nesto drugo u pitanju.

 

 

Ovo je bilo odmah, a to sto je Yamaha reagovala posle nekih sat vremena na skoro maksimumu nije za sramotu vec uspeh :thumbsup2 Ima pojacala koja klipuju na 60% pa prze visokotonce ili srednjetonce, toga sam se bas nagledao kod drugara koji vole da luduju.

 

E sad nadam se da ukoliko nismo zbunili Mikija ovom pricom bar smo mu nesto razjasnili :type

Link to comment
Share on other sites

Pa kako da kažem diskusija je otiÅ¡la predaleko i bilo bi mi žao da se joÅ¡ i posvaÄ‘ate zbog mog glupog pitanja. Vidim da ova nejednaÄina ima previÅ¡e reÅ¡enja a nijedno nije egzaktno, tako da ću ja malo kontemplirati. PoÅ¡to ja sa mojim trenutnim sistemom, zahvaljujući zvuÄnicima, imam pokrivene sve segmente Äujnog opsega ukljuÄujući i visoke, možda je najbolje da ne menjam niÅ¡ta jer tu onda nema kraja. Posle bi možda doÅ¡li na red zvuÄnici. Tu cena ureÄ‘aja nije toliko presudna jer su ti polovni ureÄ‘aji relativno jeftini već zbog vremena da se to sve traži, kupi i proba, a vremena nema.

Hvala na trudu:-D

Pozdrav

Miki

Link to comment
Share on other sites

Pa kako da kažem diskusija je otiÅ¡la predaleko i bilo bi mi žao da se joÅ¡ i posvaÄ‘ate zbog mog glupog pitanja. Vidim da ova nejednaÄina ima previÅ¡e reÅ¡enja a nijedno nije egzaktno, tako da ću ja malo kontemplirati. PoÅ¡to ja sa mojim trenutnim sistemom, zahvaljujući zvuÄnicima, imam pokrivene sve segmente Äujnog opsega ukljuÄujući i visoke, možda je najbolje da ne menjam niÅ¡ta jer tu onda nema kraja. Posle bi možda doÅ¡li na red zvuÄnici. Tu cena ureÄ‘aja nije toliko presudna jer su ti polovni ureÄ‘aji relativno jeftini već zbog vremena da se to sve traži, kupi i proba, a vremena nema.

Hvala na trudu:-D

Pozdrav

Miki

Ma kakvi da se posvadjamo taman posla. Forum i sluzi da svako od nas podeli svoje misljenje na osnovu svog nekog iskustva pa je i normalno da se misljenja ne poklapaju jer svako ima drugacije ukuse i zahteve, zar ne?

 

Osim toga pitanje uopste nije glupo. Poenta moje price je da se nijedan proizvodjac nemoze posmatrati kao neka celina i reci probao sam 2-3 uredjaja jedne firme i samim tim doci do zakljucka da sve njihovo ne vredi. To mnogi rade bas u vezi Technicsa. Npr kaze neko imao sam jedno njihovo pojacalo i nije mi se svidelo i sad izbegavam sve njihovo. To je pogresno razmisljanje.

 

Nego poenta moje price je da bi se stekao neki utisak o npr pojacalu mora se ispobati na 2-3 para zvucnika pa tek onda reci dali vredi ili ne. Takodje risiver koji imas je kao sto si i sam rekao pocetni model firme dok je Homerov nesto jaci ali veruj mi nijedan od njih nije blizu ni po kvalitetu ni po snazi kvalitetnijim modelima srednje klase. A tek o onim starijim SU-V serijama da i ne pricam.

 

Ono u cemu se nisam slozio sa Homerom (i bez brige nece biti svadje, daleko smo od toga) je sto on gleda snagu po trafou i zaista njegov risiver ima vecu potrosnju nego najjaci model SU-A serije koji trosi 315W. Na osnovu toga misli da taj risiver ima vise snage nego noviji modeli. Dakle on ima potrosnju od 360W sa mreze ali sam izlazni stepen je daleko slabije odradjen (ima SVI 3102B kolo) nego kod novijih modela koji imaju kvalitetnije i izdrzljivije RSN6000B kolo po kanalu! Osim toga tu su dva kondenzatora od 18000mf. Jedino Technics pojacalo relativno starije generacije koje jos uvek imam u svom posedu ima potrosnju od cak 450W (2 x 100W na 8 oma), a u praksi ima snage kao novije SU-A800 koje ima 2 x 55W na 8 oma. To je ono o cemu pricam i gde se ne razumemo ja i Homer. :wave2

Miki ako zaista planiras nesto da menjas na tvom mestu ja bih prvo promenio risiver. Zvucnici su relativno ok i uz dobar uredjaj mogu da zvuce iznenadjujuce dobro. Sami drajveri su kvalitetniji nego na CS seriji, bass je 8'' i ide do 47Hz sto je super za bookshelf kutiju. Rade na 6 oma sto je zlatna sredina. Snagu mogu da podnesu i jedina mana im je nesto manja osetljivost. Cak i da uzmes kvalitetnije zvucnike na tom risiveru nece dati svoj maksimum.

To ti kazem drugarski kao neko ko je na pojacalu od 40e godinu dana slusao zvucnike od 120e pa cak sam i razmisljao da ih menjam. Tek sa drugim pojacalom sam shvatio koliko gresku bih napravio.

 

Opet naravno izbor je tvoj. Voleo bih da na forumu ima jos nekog da da neki savet ali izgleda svi gledaju kosarkasice kako se bacaju po parketu pa nemaju vremena :order

Link to comment
Share on other sites

Evo me opet. Bez obzira na brojke, zvuÄnici su ok. Visoki su Äini mi se taman. Neko stari Hitachi HA-12 iz detinjstva, posle 30 godina konaÄno može da se sluÅ¡a na flatu i bez lodness-a poÅ¡to je sa zvuÄnicima sa kojima je kupljen u sistemu morao da se sluÅ¡a s loudness-om. Ipak dinamika je slabije nego kod Technicsa. Tuner koji je stigao s njim je takoÄ‘e malo loÅ¡iji nego onaj u SA-GX100L. InaÄe osetljivost zvuÄnika je 88dB, ako se može verovati proizvoÄ‘aÄima http://www.hifiengine.com/manual_library/technics/sb-c350.shtml. Po slikama mi se Äini da je to sliÄno kao CS serija samo Å¡to su ovi moji kompresioni a CS su Äini mi se bass reflex.

 

Voleo bih vaÅ¡e miÅ¡ljenje Å¡ta vi viÅ¡e cenite izmeÄ‘u Technics SU-A800mk2 i Pioneer A-656mk2. TakoÄ‘e pitanje da li kada je potroÅ¡nja pojaÄala 650W, to znaÄi da on stalno toliko vuÄe ili to znaÄi da u sluÄaju potrebe trafo može toliko da isporuÄi u elektroniku. Kolika je potroÅ¡nja takvog pojaÄala pri sluÅ¡anju na 20% snage? Ne bih voleo da mi se korišćenje takvog pojaÄala odrazi na raÄun za struju. InaÄe kod mene bi radio od 16-01h, znaÄi 9h dnevno. Uz to sam nekada Äuo da je kod Pioneer-a problem kratak vek elektrolita. Ako je to taÄno onda su u A-656 na izmaku snaga.

 

Da li ste imali iskustva sa recimo Musical Fidelity pojaÄalima. Dopada mi se taj koncept bez tonskih kontrola poÅ¡to želim da Äujem ono Å¡to je producent sluÅ¡ao u studiju dok je radio muziku. Ja nikada nisam imao prilike da Äujem takvo pojaÄalo koje radi u Äistoj klasi A. Kažu da 20W A-1 gazi sve japance, jer je to pravih 20W. Opisuju ga kao aparat za zavarivanje prema snazi koju isporuÄuje.

 

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Tysone, indirektno si mi odgovorio. To je i moje razumevanje da je to kapacitet trafoa a ne potroÅ¡nja mada neki lovci na KP tako reklamiraju pojaÄalo kao da toliko vuÄe iz mreže Å¡to bi trebalo da predstavlja dobru karakteristiku. A da li možeÅ¡ da kažeÅ¡ koliko troÅ¡i? 10, 15, 150W?

Link to comment
Share on other sites

Da li ste imali iskustva sa recimo Musical Fidelity pojaÄalima. Dopada mi se taj koncept bez tonskih kontrola poÅ¡to želim da Äujem ono Å¡to je producent sluÅ¡ao u studiju dok je radio muziku. Ja nikada nisam imao prilike da Äujem takvo pojaÄalo koje radi u Äistoj klasi A. Kažu da 20W A-1 gazi sve japance, jer je to pravih 20W. Opisuju ga kao aparat za zavarivanje prema snazi koju isporuÄuje.

Moje pojaÄalo ima 820W napajanje,pa nisam.video neku razliku u raÄunu,odakle ti to pitanje majke ti?Pa neće ti pojaÄalo raditi 24 h na max volume !?

nemam pojma,nisam se time bavio,jer da tako gledam na stvari onda bih živeo u pećini bez struje,pa ne bih imao ni raÄun za struju!

@Miki M. : Koristim (samo) pojaÄala u A-class svakodnevno po 6-16 sati, osim kada su (pre)velike vrućine kada prelazim na ona koja koriste A-class do odreÄ‘ene granice i tada izlaze iz nje. Da, osim Å¡to se greju troÅ¡e i „struju“. No, iskustveno, nisam video otisak na mom raÄunu koji bi me zabrinuo. Ima ga ali nije vredan brige. ViÅ¡e dobijam nego Å¡to gubim.

@don TYSON : Koje pojaÄalo u A-class koristite ili ste koristili?

Link to comment
Share on other sites

@Miki M. : Koristim (samo) pojaÄala u A-class svakodnevno po 6-16 sati, osim kada su (pre)velike vrućine kada prelazim na ona koja koriste A-class do odreÄ‘ene granice i tada izlaze iz nje. Da, osim Å¡to se greju troÅ¡e i „struju“. No, iskustveno, nisam video otisak na mom raÄunu koji bi me zabrinuo. Ima ga ali nije vredan brige. ViÅ¡e dobijam nego Å¡to gubim.

@don TYSON : Koje pojaÄalo u A-class koristite ili ste koristili?

kakvo je to pitanje i zbog Äega pitaÅ¡,jel da bih video koliki mi je raÄun za struju? pa mogu ti reći i bez te oblande koju uvijaÅ¡,ali liÄno mislim da tebe to ne treba da interesuje,jer ne plaćaÅ¡ mi ti struju,tako da zaobiÄ‘i me sa tim tvojim pitanjima! IgraÅ¡ fliper ili tetris samnom? vidim da me navodiÅ¡ sa nekim tvojim pitanjima na to,ali nisam ti ja baÅ¡ pogodan za te igrarije,no,no! :nono

Link to comment
Share on other sites

a klasa troÅ¡i struju viÅ¡e nego b klasa,ali ovde se ne radi o tome,jer ne vidim poentu da neko kupuje pojaÄalo sa pitanjem koliko troÅ¡i struje? pa po toj logici ne treba da uopÅ¡te kupuje bilo kakve ureÄ‘aje,jer sve Å¡to se prikljuÄi na strujnu mrežu troÅ¡i struju,manje ili viÅ¡e.To mi sve liÄi na ono pitanje kad mi je doÅ¡ao Äovek da pita koliko mi troÅ¡i auto(LANCIA DELTA HF TURBO INTEGRALE),pa hoće trkaÄki auto,a da mu pri takvim performansama troÅ¡i kao GOLF 2 dizel,e pa ne može,ako mu je toliko bitna potroÅ¡nja kupi yugo 45 i ubaci plin.Eto Å¡ta sam hteo da kažem.

Link to comment
Share on other sites

@Don Tyson, ovaj topic se odnosi na neko sasvim drugo pitanje. S obzirom da su odgovorili ranije Technicssss i Homer, ja sam se sa poslednjim pitanjima uglavnom obratio njima. Zbog tvog naÄina komunikacije na forumu najlepÅ¡e te molim da dalje ne odgovaraÅ¡ ni na kakva pitanja iz ovog topica.

 

@Žika, klasu A sam pomenuo viÅ¡e zbog miÅ¡ljenja o zvuku a ne zbog potroÅ¡nje. Kao korisnik tog tipa pojaÄala možete mi napisati vaÅ¡e miÅ¡ljenje, sigurno će biti korisno.

 

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Miki, cini mi se da je zbrujic dugo imao Musical Fidelity koji si pomenuo, pa mozda nije lose da ga kontaktiras preko privatnih poruka, on nije toliko aktivan na forumu i mozda nije video ovu temu, ali mislim da bi od njega dobio kvalitetna zapazanja o konkretnom modelu (ako se radi o A1).

Link to comment
Share on other sites

Miki, cini mi se da je zbrujic dugo imao Musical Fidelity koji si pomenuo, pa mozda nije lose da ga kontaktiras preko privatnih poruka, on nije toliko aktivan na forumu i mozda nije video ovu temu, ali mislim da bi od njega dobio kvalitetna zapazanja o konkretnom modelu (ako se radi o A1).

Da mislio sam na taj model poÅ¡to ja nisam neÅ¡to zahtevan mislim da bi mi i taj model sasvim odgovarao pod pretpostavkom da mi se taj tip pojaÄala dopada. Na kraju bih ipak morao negde da ga Äujem.

 

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

@Žika, klasu A sam pomenuo viÅ¡e zbog miÅ¡ljenja o zvuku a ne zbog potroÅ¡nje. Kao korisnik tog tipa pojaÄala možete mi napisati vaÅ¡e miÅ¡ljenje, sigurno će biti korisno.

Za poÄetak, da Vas ja ne zamaram: http://www.hi-files.com/forum/index.php?/topic/20288-cista-a-klasa

Na kraju bih ipak morao negde da ga Äujem.

Naravno, to je jedino merilo.

Link to comment
Share on other sites

Zdravo Miki. Opet ja :wave2  Pa sto ne pitas druze, imao sam A1 ali onaj prvi model. http://ftbw.de/xp/amplifier-xp/musical-fidelity-a-1.html Uzeo sam ga polovnog u Srbiji kod lika iz Varvarina koji donosi stvarcice iz CH. To je bilo davno, krajem 90-tih godina kada nije bilo oglasa i foruma da se raspitas sta vredi nego cujes gde se sta prodaje pa u lov. Ovo cudo sam uzeo na preporuku prijatelja i nemogu da se setim koliko tacno maraka sam dao uglavnom tek sam poceo da radim i sve sto sam zaradio za prvih 4 meseca sam dao. Covek je bio preprodavac, dovlacio je robu kombijem i imao je svega i svacega, a za cenu kako se dogovoris. Nije bilo FIXNO FIXNO FIXNO kao kod ove nove evropske gospode :order Drugar koji je bio sa mnom odmah se zalepio za njega mada ja kad sam ga video prvi put nije ostavilo neki poseban utisak jer izgleda kao neko rucno pravljeno pojacalo (realno). Uglavnom uzmem njega i to bez probe i kuci ga zakacim na povece starije Marantz zvucnike koje sam par dana pre toga uzeo bas od ovog drugara. Iako je to bio moj prvi HiFi sistem i dan danas se secam tog zvuka :facehearts  Nikada nisam voleo da "odvrcem" tako da je za mene na njemu trojka bila max ali taj mekan bass (doduse i zaslugom zvucnika), a tek vokali... U to vreme voleo sam da slusam Al Di Meolu i secam se da sam ovo vreteo po sat vremena samo da cujem tu gitaru koja je zvucala kao da je na metar ispred mene.

 

 

I tek posle par dana primetim da se pojacalo nenormalno greje. Ja se uplasio (pocetnik jbg) i secam se da sam ga gasio posle nekih 10 minuta iz straha da se ne pokvari. I tek onda pocnem da se raspitujem i saznam da je to normalno ali ipak nije svejedno. Dodje leto, vrucine, temperature nisu kao sada ali mene sve vise strah i na kraju ga prodam. Jedina zamerka pored PRETERANOG GREJANJA je sto sam ponekad zeleo jace visoke ali treble pot nije bio tu i tada sam rekao nikad vise ne kupujem nista bez tonskih kontrola :order Evo i nekih 70-ak uredjaja posle (and counting) ja jos necuh tako mekan bass... O zvuku ti generalno ne mogu reci sad bas nesto detaljno jer kao sto rekoh bio je prvi sistem i nisam imao pojma sta je to pozornica, dinamika i slicno. Ali zato svaki put kad sam ga slusao imao sam osmeh kao Joker.

 

Na ovoj temi imas par misljenja o njemu (http://www.hi-files.com/forum/index.php?/topic/95-musical-fidelity-a1/), a model kao sto je bio moj je 170 eura na KP (http://www.kupujemprodajem.com/MUSICAL-FIDELITY-A1-Vrhunski-u-A-klasi-15602577-oglas.htm?filter_id=338780) mada realno mislim da je to previse. Za taj novac se garantovano moze naci bolji amp. Miki, odakle si? Prodavac je iz Kikinde pa ako ti je blizu mozes da skoknes i poslusas.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...