Jump to content


Savet oko kupovine stereo risivera i zvucnika


mrkic

Recommended Posts

Postovani,

planiram da kupim neki stereo risiver i dva zvucnika za kucnu upotrebu. Slabo se razumem u tu tehniku pa mi treba pomoc.

Odlucio sam se za modele risivera Jamaha, Kenvud ili Onkio. Jedan elektronicar koji popravlja te uredjaje mi je rekao da izbegavam Soni i Tehniks jer se skupi delovi i teze se nabvljaju pa i sama eventualna opravka moze da bude skuplja. Zatim sam nacuo da kod tih risivera treba da se pazi i kakve su im izlazne komponente (nisam ni ja siguran da li sam dobro razumeo...). E sada ovako. Ja sam na oglasima video neke uredjaje pa me zanima ima li neko iskustva sa njima i sta mi uopste neko moze preporuci. I da napomenem da zvucnike hocu zbog estetike police da budu visine ozmeju 43 i 50 cm. Evo modela risivera koje sam ja video.

 

  1. Yamaha R3
  2. Yamaha RX 300
  3. Yamaha RX 395
  4. Yamaha RX 396
  5. Yamaha RX 397
  6. Yamaha RX 460
  7. Yamaha RX 497
  8. Kenwood KR-A4020
  9. Kenwood KR-A4070
  10. Kenwood KR-A5020
  11. Kenwood KR-A5070
  12. Onkyo TX-7530
  13. Onkyo TX-811
  14. Onkyo TX-820

Hvala svima na pomoci i svaki savet mi je dobro dosao.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Zaboravio sam samo da dodam da mi je budzet ogranicen. Imam samo oko 100 € i za risiver i za zvucnike. Zbog toga sam i gledao ove risivere do 50 €.

 

Hvala u svakom slucaju na savetima i predlozima.

Vecina ovih risivera koje si predlozio ti se ne uklapaju u budzet. Oni Kenwoodi koji se uklapaju u budzet su u ocajnom stanju, imaju ogromne ne ogrebotine vec dzombe po coskovima, zato su i slikani u tamnoj prostoriji :wave2

A osim toga kod preprodavaca je uvek rizik kupovati jer mnogi to cak i ne ispitaju kako treba vec zakace zvucnike na 5 minuta i ako radi stavljaj na oglas. Ali opet cena je povoljna...

 

A pusti to sto serviseri pricaju za popravku, bitno je da lepo sviraju i imaju dovoljno snage za zvucnike koje izaberes, a sta ima unutra to je vec daleko manje bitno. Pretpostavljam da ti je serviser rekao da trazis uredjaje sa tranzistorima u izlazima (na to je mislio kad je rekao izlazne komponente) ali opet to ne znaci da ce svirati bolje ili dugotrajnije nego ovi drugi jer ne zavisi sve samo od njih. Neznam zasto ti je rekao da izbegavas Sony i Technics? Za Sony neznam, a Technics kod jeftinijih risivera uglavnom koristi SVI kola u izlazu, a u tom cenovnom rangu cesto ce nalazi STK kod Onkya i Kenwooda. Mada ima i Denona sa STK. Da napomenem pricam za uredjaje do 50 eura nesto starije generacije koji se donekle uklapaju u budzet.

 

Osim toga dali ti mozda odgovara pojacalo umesto risivera?

Link to comment
Share on other sites

A sta su to SVI i STK kola na izlazu? Da li se ta kola kvare cesto i da li je velika razlika u ceni tih delova? Pojacalo mi ne odgovara jer onda moram i tjuner da nabavim. A to mi ne odgovara zbog visine police na kojoj treba da stoje zvucnici, risiver i TV. E sada kada bi to morao da uvecam i za pojacalo i za tjuner bila bi velika visina. Znam da je malo to komplikovamo kod mene ali je tako na zalost...

 

Sada sam nesto citao na forumu i koliko se meni cini za mene bi bilo bolje da trazim risiver sa STK kolom. Tako se meni cini jer sam procitao da je jeftinije za nabavku. A sada sam procitao jos nesto sto bih trebao da znam. Da li ima neki raspon za zvucnike koje bih trebao da trazim. Da li da to bude na 4 oma ili na vise oma?

Link to comment
Share on other sites

A sta su to SVI i STK kola na izlazu? Da li se ta kola kvare cesto i da li je velika razlika u ceni tih delova? Pojacalo mi ne odgovara jer onda moram i tjuner da nabavim. A to mi ne odgovara zbog visine police na kojoj treba da stoje zvucnici, risiver i TV. E sada kada bi to morao da uvecam i za pojacalo i za tjuner bila bi velika visina. Znam da je malo to komplikovamo kod mene ali je tako na zalost...

 

Sada sam nesto citao na forumu i koliko se meni cini za mene bi bilo bolje da trazim risiver sa STK kolom. Tako se meni cini jer sam procitao da je jeftinije za nabavku. A sada sam procitao jos nesto sto bih trebao da znam. Da li ima neki raspon za zvucnike koje bih trebao da trazim. Da li da to bude na 4 oma ili na vise oma?

Sto se tice police potpuno te razumem, dakle samo risiver.

 

Sto se tice vizuelne razlike evo par slika. Na ovoj slici su tranzistori - http://www.hifi-pictures.net/amplifiers-home/Denon%20PMA-510AE/tranzistori.jpg. Ako neki od njih zeza mogu da se zamene samostalno zato su i najbolji izbor.

 

Ovde je npr na Onkyo risiveru STK kolo - http://www.hifi-pictures.net/amplifiers-home/Onkyo%20TX-7220/platka.jpg. Ne vidi se lepo iz ovog ugla ali sigurno primecujes na hladnjaku crnu plocicu. To je to kolo i u njemu se nalaze tranzistori i jos neke gluposti zaliveni u jednoj celini. I sad mana je ako se pokvari menja se celo, dakle nemoze da se otvori pa da se menja deo kao sto je slucaj sa tranzistorima.

 

Ovo je npr RSN sto je skoro isto sto i SVI - http://www.hifi-pictures.net/amplifiers-home/Technics%20SA-EX100/chip.jpg. Dakle sve je zaliveno u jednom kucistu i u slucaju kvara moguca je samo zamena. E sad to se tice samo izlaza. Mozda uzmes neki sa tranzistorima koji je laksi za popravku pa mu se pokvari nesto drugo, a ne tranzistori :wave2 Delovi u svakom slucaju mogu da se nadju ali cena im nije mala i u slucaju tranzistora i u slucaju ovih kola.

 

Inace evo unutrasnjosti SVI kola - http://i608.photobucket.com/albums/tt169/tenson_uk/SVI.jpg. STK, RSN i ostali su u istom fazonu.

 

E sad to ne crkava tako lako, jedino ako si lak na okidacu pa volis da malo vise maltretiras uredjaje i "odvrces" do kraja ali opet na prvom mestu bi trebao da ti bude kvalitet zvuka i da se to tebi svidja jer dzabe i da je neunistiva stvar ako zvuci lose, jel da?

 

Inace odakle si? Dali postoji mogusnost da probas neki uredjaj ukoliko na oglasima nadjes nekog prodavca iz tvog grada cisto da vidis sta mozes da ocekujes za dati novac. Za 50 eura nemozes ocekivati nesto vrhunsko ali opet mozes naci sasvim ok uredjaj ako znas sta trazis.

Link to comment
Share on other sites

Iz Krusevca sam. Mada cu za vikend verovatno da odem nesto do Beograda pa mozda i probam nesto.

Znaci ako sam sada dobro razumeo najbolje mi je da trazim neki risiver sa tranzistorima. A postoji li neki nacin da ja mogu kao laik da na primer za odredjeni model Risivera vidim da li je sa tranzistorima ili ima ta kola? Ili to moram za svaki model da se raspitam kod nekoga ko to zna?

Link to comment
Share on other sites

Pa niÅ¡ta, mislim da je bolje da kupi neÅ¡to oÄuvano nego neki krÅ¡. Za te pare stvarno pitanje je Å¡ta će da naÄ‘e. Ovaj mu je u komÅ¡iluku pa nek pogleda.

 

Боље да Ð½Ð°Ñ Ð·Ð° те паре води на ћевапе и пиво.   :xmas

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Gledam sad oglase... Mozda ti je najsigurnija varijanta da sacekas neko vreme dok ne prikupis jos para? Bice problem da za 100-120 evra ukupno naletis na risiver i zvucnike a da to bude pristojno. Moguce i da te posreci ali trenutno ne vidim po oglasima nista zanimljivo za taj iznos.

Slazem se sa time da saceka. Ja sam npr pre godinu i po naleteo na Denon AVR-1602 sa daljincem za 40 eura na KP. Srebrna boja, kao nov, neotvaran, sve radi perfekt. Ali opet listam oglase non stop :type Od tada naletao sam na mnogo drugih uredjaja za smesne pare ali opet treba da se ceka i svakodnevno prelistava KP...ako on uopste ima vremena za to. Ali takodje svasta se kod nas valja po oglasima pa treba biti i dosta oprezan.

 

Sto se zvucnika tice i do 50 eura ima ogroman izbor, preko 50 strana. Od Pilota visine 1.2 m sa 4 drajvera i 2 x 150W snage (nemci sta ces), preko supljih Pionira iz CS serije koji su pravljeni samo da gruvaju do kineza koji stancuju zvucnike pod nekim opet nemackim brendovima. Njemu treba zvucnik visine od 43-50 cm koliko sam ja razumeo. Jedino sto sam imao (a da se uklapa u cenu) i koliko toliko vredi je ovo - http://www.kupujemprodajem.com/Technics-sb-c350-bez-mrezica-15500368-oglas.htm?filter_id=6723. Uklapa ti se u budzet za zvucnike, a jos ako ides do BG-a mozes da ih poslusas. Osim toga koliko vidim lepo su ocuvani osim par otisaka na srednjetoncima. Ja sam ih slusao na jednom vintage pojacalcu oko godinu dana i bio sam veoma zadovoljan. Zvucno su bolji od modela iz CS serije koje se prodaju za vise novca.

 

Znam, znam neko ce reci ma gde Technics ali ako ima nesto slicno u ovakvom stanju, a da je slicnog kvaliteta i dimenzija preporucite. Ove su 50 x 28 x 20 cm tako da se uklapaju u ono sto njemu treba.

Link to comment
Share on other sites

Technicssss je u pravu. Ja i on smo se bas ovde izdopisivali. Linija mi ne odgovara zbog police koju imam a gde treba da stane i TV i risiver i zvucnici. Pogledacu ove zvucnike mada se mojoj buducoj zeni ne svidjaju za dnevni boravak zvucnici bez mrezice. Moracu da vidim nesto jer mi je za mesec dana i svadba :order  pa mbi mi trebalo to do tada da bi moglo da se :banana

Link to comment
Share on other sites

Taman nadjoh neke, kad sad i estetika. Mnogo ti se bre meša ta žena s obzirom na odobreni budzet od sto evra. Kakva su mi pa estetika crni?

Elem, šalu na stranu, ako već uzimaš stereo reciever, na tvom mestubja bih neki od onih iz 70-tih godina, kojima skale svetle ko božićne jelke, Kenwood, Sansui, Rotel, Pionir, nešto na ovaj fazon:

http://www.kupujemprodajem.com/Jedinstven-Pioneer-SX-434-u-BELOJ-boji-15627165-oglas.htm?filter_id=141

Crni u pomenutom fazonu imao je do skora Älan ovog foruma Gox.co, jedan k'o lutka Sharp, odliÄnog zvuka. Ne znam da li ga je prodao, ne videh ga poslednji put, kad sam svraćao do njega. MožeÅ¡ da ga pitaÅ¡, poÅ¡to već žena insistira na crnom.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...