Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

Pa, ako si isto stavio zvuÄnike na sred sobe... B)  

 

 

ZaÅ¡to i ti ne pokuÅ¡aÅ¡ sliÄno i onda razmotriÅ¡ Å¡ta se u tom sluÄaju dogaÄ‘a?

 

Jesam najpre proveo dosta vremena sa zvuÄnicima uobiÄajeno pozicioniranim i uvek tražio reÅ¡enja na manje akutnim mestima. PoÅ¡to sam upoznao i ispitivao, korak po korak, pristup o kome ovde govorimo, nije bilo viÅ¡e apsolutno nikakve dileme da sam iz tadaÅ¡njeg sistema zaÄuo stvari koje nisam ni slutio da su izvodljive. Kasnije je bilo koja primena ovog pristupa urodila plodom, nezavisno od sistema.

 

Ne radi ni o kakvom sviÄ‘anju već nekim elementarnim hi-fi kriterijumima. Sasvim pojednostavljeno - da li želimo da Äujemo viÅ¡e muzike? Želimo. 

Link to comment
Share on other sites

Pa, ako si isto stavio zvuÄnike na sred sobe... B)  

 

Osim toga, kako god da si namestio, to ne znaÄi da je to dobro, već da se tebi tako sviÄ‘a. ;)

Pitanje ma Äije objektivnosti, pa i maÄije, uvek može da se postavi.

 

Sem Å¡to su iskustveni, moji zakljuÄci i iz njih izvedeni predlozi su i manje-viÅ¡e finansijski neinvazivni. Uradi li se i pola od toga, Äuće se rezultat.

ÄŒitavo moje razmiÅ¡ljanje na temu hife ide u tom smeru da se iz sistema, kakav god bio, bez dramatiÄnih intervencija izvuÄe Å¡to se može viÅ¡e. I normalno funkcionalan životni prostor može da bude odliÄna soba za sluÅ¡anje, ali mora da se prilagodi.

Link to comment
Share on other sites

ZaÅ¡to i ti ne pokuÅ¡aÅ¡ sliÄno i onda razmotriÅ¡ Å¡ta se u tom sluÄaju dogaÄ‘a?

Nemam viljuškar. :)

 

Zatim, sadaÅ¡nja pozicija je dosta pažljivo odabrana, dok sam koristio Ardene. 

 

Treće, i moji su zvuÄnici daleko od zidova, prednja ploÄa je na viÅ¡e od metar ipo udaljena od zadnih i blizu metra od boÄnih zidova. Neke dodatne intervencije ne bi imale naroÄitu svrhu ni prevelikog uticaja, soba je sasvim spontano dampirana potrebnim i nepotrebnim stvarima (pod "dampiranjem" podrazumevam i difuziju), osim sunÄ‘era koji su planski stavljeni, evidentno popravili definisanost zvuka, pa neće biti skidani do daljnjeg. Sedim u jednakostraniÄnom trouglu, priliÄno je to blizu. Ne planiram nikakve izmene u doglednoj budućnosti, zadovoljan sam sadaÅ¡njim stanjem.

Link to comment
Share on other sites

Nemam viljuškar. :)

 

 

 

Ali imaš svaku osnovu da tražiš više. Bez ikakvog ulaženja u troškove i narušavanje sagrađenog lanca.

 

Kada tvrdiÅ¡ da neke 'dodatne intervencije ne bi imale naroÄitu svrhu ni prevelikog uticaja', pitanje koje prirodno postavljam je - na Äemu se zasniva ta vrsta viÄ‘enja?

 

JoÅ¡ jednom, iz sopstvenog iskustva, sunÄ‘erima u uglovima si samo prikrio neke probleme, ne i reÅ¡io. Pri tome si izgubio priliÄan deo onoga za Äega je tvoj sistem definitivno sposoban. Pregledao sam fotke i dopada mi se evidentan trud i posvećenost koju si uložio u sve. Najiskreniji thumbs-up! 

Link to comment
Share on other sites

Naravno, nisi u pravu, ali, svako ima pravo na svoje zablude. 

 

PokuÅ¡avam da u svemu ovome razumem kako stvari funkcioniÅ¡u, iz tog razloga - sunÄ‘eri ostaju.  :order

 

Ni u jednom trenutku nisam okarakterisao zahvate koje istiÄeÅ¡ (uzimajući u obzir da sam iste prethodno i sam ispitao) kao utemeljene na zabludama. Nije mi svojstveno da upotrebljavam tako jake reÄi, pogotovo ne u ovakvom diskursu. Prosto sam izneo par sugestija, gde su sve do jedne su iskustveno zasnovane i proizvod postavljanja nekih tvrdokornih naÄela, uz koje sam živeo vrlo dugo, naglavaÄke. I sam se jednom nalazivÅ¡i u poziciji da neke prastare hi-fi ideje smatram neokrnjivim. Iz puke solidarnosti mi je, na neki naÄin, stalo do toga da predložim (naglaÅ¡avam - predložim) onima kojima je stalo do muzike i zvuka izvesne iskorake u posmatranju toga Å¡ta mogu da oÄekuju od svojih sistema.

 

Ti, sa druge strane, smatraÅ¡ da su moje sugestije plod zablude. 

Link to comment
Share on other sites

Zabluda je i da zvucnici idu na kraci zid..

Zvucnici idu na onaj zid naspram kojih bolje rade, nekad je to uzi, nekad duzi, i ustanovi se eksperimentalnom metodom...

Beatgoeson je potpuno u pravu.

 

I sta sa slusalicama, ako je tacno ovo sto se pise, onda slusanje slusalica nije nista drugo do maltretiranje, gde se gubi sve jer odjeka, reverbacija, mesanja kanala nema...drajver nabijen uz bubnu opnu i direktan zvuk..

E gospodo, ja sam upravo postao zadovoljan zvukom kad se on priblizio u prostoriji zvuku iz kvalitetnih slusalica...

A to cete postici samo tako kako kaze uvazeni clan Beatgoeson...

Link to comment
Share on other sites

Može to mnogo bolje od sluÅ¡alica. Za pozicioniranje se slažem, treba eksperimentisati. Kod mene radi na dužem zidu, a tako je bilo i sa svim prethodnim sistemima. Najbolje se pokazala varijanta gde ima prostora bar 1m iza mesta sluÅ¡anja sa zvuÄnicima po 1m od boÄnih i 0.5m od zadnjeg zida (ovoposlednje  je kao Å¡to primećujem istovetno kao kod Beatgoeson-a). 

Link to comment
Share on other sites

Zabluda je i da zvucnici idu na kraci zid..

Zvucnici idu na onaj zid naspram kojih bolje rade, nekad je to uzi, nekad duzi, i ustanovi se eksperimentalnom metodom...

Beatgoeson je potpuno u pravu.

 

I sta sa slusalicama, ako je tacno ovo sto se pise, onda slusanje slusalica nije nista drugo do maltretiranje, gde se gubi sve jer odjeka, reverbacija, mesanja kanala nema...drajver nabijen uz bubnu opnu i direktan zvuk..

E gospodo, ja sam upravo postao zadovoljan zvukom kad se on priblizio u prostoriji zvuku iz kvalitetnih slusalica...

A to cete postici samo tako kako kaze uvazeni clan Beatgoeson...

SluÅ¡alice pokrivaju ili zatvaraju Äitav sluÅ¡ni otvor, Å¡to daje sliÄan rezultat onom kada zvuk dolazi iz svih pravaca i ekvivalentno je efektu reverberacija. Kompletna zvuÄna energija je saÄuvana. TaÄno ono o Äemu govorim.

 

DopuÅ¡tam mogućnost da se iz vrlo specifiÄnih razloga duži zid nekad pokaže kao bolji. Kao pravilo biram ono Å¡to sam napisao.

Link to comment
Share on other sites

ProseÄna soba za sluÅ¡anje je Äesto izrazito kompleksno okruženje, uglavnom zbog neispitanih akustiÄkih osobina zateÄenih konstrukcijskih materijala, nameÅ¡taja, zavesa, tepiha i sliÄnog. Proizvoljnim nabacivanjem pomenutog Äesto sve odlazi u potpuno nekontrolisano stanje. Pretresanjem toga kako koji deo enterijera utiÄe na prezentaciju i pravljenjem zdravog kompromisa izmeÄ‘u životne udobnosti i zvuka može da dovede do jednostavnije situacije, koju je moguće lakÅ¡e predvideti i kontrolisati. Bez naruÅ¡avanja kvaliteta svakodnevnog življenja, sa svakim sistemom, nezavisno od njegove reputacije u Å¡tampi ili cenovnog ranga.

Link to comment
Share on other sites

Tacno, ali mnogi nemaju uopste predstavu da je i prostorija sa svim svojim elementima, namestajem, oblikom...jedna od jako bitnih stavki i itekako komponenta sistema koja ima i ponajvise uticaja na sam zvuk pored zvucnika i ostatka sistema. Jednostavno isuvise sam puta doziveo blago nakloni krmeci pogled kad kazem da je prostorija upravo to. Cesto vidjam slike skupih sistema u prostorijama koje su u najmanju ruku sa odjekom ko kupatilo....uopste ne zelim da pokusam da se vise sa takvima nastavljam. Jer...

Slepom se ne moze objasniti zalazak sunca..

Da sve pameti ovog sveta pustimo na jednu livadu, svako bi za svojom potrcao...

I da pojedincima vanzemaljca uvuces u kucu..oni bi odmah pokusali da mu svuku kostim...

Link to comment
Share on other sites

Poznato mi je o Äemu priÄaÅ¡. 

 

Jedan od razloga otvaranja ove teme je i poziv svima da podele svoja iskustva sa brigom oko presudnog dela sistema - sobe. 

 

Otprilike ovako vidim stvari - sprega sistem-prostorija-sistem je najbitniji deo hi-fi celine. Jedini naÄin da se ona kontrolisano uspostavi je rad na akustici, rasporedu zvuÄnika i polici. Sve ovo su ujedno i najpotcenjeniji elementi u većini kućnih hi-fi izvedbi. I ne samo kućnih. 

 

Zanemarivanje efektivnosti elementarne brige o ovoj relaciji uglavnom dovodi do zapadanja u zaÄarani krug beskrajnog menjanja komponenti, nezadovoljstva njihovim kvalitetom, svaljivanja krivice na potpuno pogreÅ¡ne karike sistema, itd. Na radost hi-fi industrije. 

 

Ta elementarna briga pri tome koÅ¡ta Äesto i po par desetina puta manje od nekog novog pojaÄala ili cd-plejera za kojim se žudi. 

Link to comment
Share on other sites

Zabluda je i da zvucnici idu na kraci zid..

Zvucnici idu na onaj zid naspram kojih bolje rade, nekad je to uzi, nekad duzi, i ustanovi se eksperimentalnom metodom...

Beatgoeson je potpuno u pravu.

 

I sta sa slusalicama, ako je tacno ovo sto se pise, onda slusanje slusalica nije nista drugo do maltretiranje, gde se gubi sve jer odjeka, reverbacija, mesanja kanala nema...drajver nabijen uz bubnu opnu i direktan zvuk..

E gospodo, ja sam upravo postao zadovoljan zvukom kad se on priblizio u prostoriji zvuku iz kvalitetnih slusalica...

A to cete postici samo tako kako kaze uvazeni clan Beatgoeson...

A ko je je rekao da je reper kvalitetnog zvuka onaj dobijen sa slusalica? To i zvuk dobijen u sobi sa korektnom akustikom nije za poredjenje. Ne kazem sta je bolje vec da je razlicito. Komfor (tezina slusalica, grejanje...), vezanost kablom za jedno mesto (osim ako ne radite za racunarom pa nema razloga da ustajete), umanjena pozornica (3D slika) i prostornosti, nedostatak fizickog dozivljaja basa... samo su neke od stvari koje razdvajaju dozivljaj slusanja dobrog kucnog hifi-ja i ovog drugog. Headphone uzitak svakako ima takodje svojih prednosti, ali mislim ih ne treba porediti na ovaj nacin.

Link to comment
Share on other sites

Ponekad je zivotni prostor takav da je jako tesko ispostovati i osnovne hi fi postulate. Promena stana je ipak veoma skup zahvat. Da li je odredjenim manjim zahvatima moguce ispraviti velike konstrukcione probleme?

 

Moguće je. TurboMaximus je dao vrlo konkretne i korisne predloge, izvedene iz sopstvenog iskustva.

 

JoÅ¡ jednom - ekstremno je bitna sistematiÄnost kod sliÄnih zahvata. Korak po korak, bez stihije, inaÄe koncentracija pada u vodu i žestoko nervoza ulazi u priÄu (been there). Radi se o desetinama i desetinama promenjivih. Jedna promena povući će x drugih, pitanje je balansa parametara. Blisko tome (kao ideja) je podeÅ¡avanje gramofonske ruÄke gde je svaki parametar u sprezi sa preostalim.

Link to comment
Share on other sites

Fotku nema sanse posto sam na plazi :smile:

Konkretno, kod mene je najveci problem sto policu nikako ne mogu da smestim iza i izmedju zvucnika vec stoji sa strane, a iza zvucnika je izlaz na terasu znaci staklo (sto se pretpostavljam moze delimicno korigovati nekom zavesom)...

Ni mene nema sledeće nedelje. Postavi fotku kada se vratiÅ¡, ovako je prazna priÄa.

Link to comment
Share on other sites

SluÅ¡alice pokrivaju ili zatvaraju Äitav sluÅ¡ni otvor, Å¡to daje sliÄan rezultat onom kada zvuk dolazi iz svih pravaca i ekvivalentno je efektu reverberacija. Kompletna zvuÄna energija je saÄuvana.

Ne. :)

 

Već sa spomenuo da je baratanje terminom "zvuÄna energija" i insistiranje na njenom oÄuvanju, u ovom kontekstu, neprimereno. Nije ovo centralno grejanje, pa da Äuvamo energiju.

 

Energija o kojoj govorimo ima suptilnu strukturu i ponaÅ¡a se nepredvidivo, u zavisnosti od talasne dužine zvuka, oblika prostorije i od stvari koje se u njoj nalaze. U zavisnosti od svega toga, neki delovi muziÄkog spektra, reflektovanog od okoline, bivaju pojaÄani, neki utiÅ¡ani ili ugaÅ¡eni a neki samo iskvareni. Otuda insistiranje na oÄuvanju takve muziÄke energije, suprotno tvojoj tvrdnji, nije oÄuvanje "strukture muziÄkog tona", nego njena razgradnja.

 

Ono Å¡to izlazi iz sluÅ¡alica je neiskvareno emitovanje originalnog muziÄkog materijala, direktno u uÅ¡i, i nema nikakve sliÄnosti sa reverberacijama i jalovim pokuÅ¡ajima rekreiranja ambijenta iz zapisa koji ne sadrži odgovarajuće informacije za tako neÅ¡to.

 

Stereo muzika može da rekreira trodimenzionalnu pozornicu izmeÄ‘u zvuÄnika i niÅ¡ta viÅ¡e. Da zanemarimo sad egzibicije sa faznim pomeranjima zapisa. PuÅ¡tati sobu da jeÄi, radi ambijenta, je kontraproduktivno. Podseća me na ono kada su se, Å¡ezdesetih, iz Rumunije donosile "specijalne folije", oÅ¡arane duginim bojama, koje su se stavljale ispred ekrana crno-belih televizora, pa se sve gledalo u boji. :D

Link to comment
Share on other sites

Da li neko ima iskustva sa absorberima i difuzorima i da li postoji firma koja se kod nas bavi proizvodnjom istih?

 

U ova tri videa naglasak je da ne treba preterivati sa teÅ¡kim absorberima, već ih treba pažljivo kombinovati sa difuzorima koji umesto guÅ¡enja tj. upijanja dobrog dela zvuÄnog signala preusmeravaju prve refleksije (a zatim i ostale) u viÅ¡e taÄaka Äime (do odreÄ‘ene mere) ostaju oÄuvana tri elementa inicijanog zvuka iz kutija - tajming (faza), glasnoća (amplituda) i ton (harmonici).



Link to comment
Share on other sites

Ne. :)

 

Već sa spomenuo da je baratanje terminom "zvuÄna energija" i insistiranje na njenom oÄuvanju, u ovom kontekstu, neprimereno. Nije ovo centralno grejanje, pa da Äuvamo energiju.

 

Energija o kojoj govorimo ima suptilnu strukturu i ponaÅ¡a se nepredvidivo, u zavisnosti od talasne dužine zvuka, oblika prostorije i od stvari koje se u njoj nalaze. U zavisnosti od svega toga, neki delovi muziÄkog spektra, reflektovanog od okoline, bivaju pojaÄani, neki utiÅ¡ani ili ugaÅ¡eni a neki samo iskvareni. Otuda insistiranje na oÄuvanju takve muziÄke energije, suprotno tvojoj tvrdnji, nije oÄuvanje "strukture muziÄkog tona", nego njena razgradnja.

Zato se igramo pozicioniranjem zvuÄnika, rasporedom nameÅ¡taja, izborom materijala ..., da bismo oÄuvali ravnotežu u prenosu zvuÄne energije do uva, izgubivÅ¡i Å¡to manje i energije i informacije.

 

Ono Å¡to izlazi iz sluÅ¡alica je neiskvareno emitovanje originalnog muziÄkog materijala, direktno u uÅ¡i, i nema nikakve sliÄnosti sa reverberacijama i jalovim pokuÅ¡ajima rekreiranja ambijenta iz zapisa koji ne sadrži odgovarajuće informacije za tako neÅ¡to.

Postoje i sliÄnosti i razlike. SluÅ¡alice simuliraju situaciju kada zvuk dolazi sa svih strana, ali je direktna komponenta, za mozak, zbunjujuće orjentisana. Direktni zvuk iz zvuÄnika sadrži kompletnu informaciju, ali je mozgu nemoguće da dosledmo razlikuje ambijentalne efekte, jer stižu s pogreÅ¡nog mesta i delimiÄno ih pridružuje direktnoj komponenti, Å¡to prlja zvuk i sakati 3D. Realne refleksije su neophodna pomoć centru za sluh da bi rekreirao prostorne odnose.

 

Stereo muzika može da rekreira trodimenzionalnu pozornicu izmeÄ‘u zvuÄnika i niÅ¡ta viÅ¡e.

Nije taÄno. ÄŒak i u mom sprÄenom sobiÄku Apogee Ribbon Monitor je of stejdž radio s priliÄnom definicijom. U idealnom sluÄaju ambijent diÅ¡e u Äitavoj sobi.

Da zanemarimo sad egzibicije sa faznim pomeranjima zapisa.

Kao da je to jedini trik koji se koristi u produkciji.

PuÅ¡tati sobu da jeÄi, radi ambijenta, je kontraproduktivno.

Ovo se ponavlja već pedeseti put. Nema nikakvog jeÄanja i odjekivanja, samo zvuk prodiÅ¡e.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...