Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

Eh ? ! Jel mjerenja nebi trebala bit nešto više od, od ( Uputstava za upotrebu - da vidimo de smo se zahebali) .Al nema veze , o akustici prostora pričam na osnovu vlastitih iskustava  u preko  nekoliko varijacija , od  ( privat firma ) pa mi se "može) sa pravilno postavljenim zvučnicima , al prepunoj punih kartonskih kutija -punih zrnate robe  praktički - gluha soba - neugodan osjećaj kad uđeš u nutra , do  asketski uređenog ureda  , pa do spavaće sobe di popodne"ubijem oko" . Svaki prostor ima svoj "faktor"  i prema tome se treba ponašati ? Za slušaonicu , ko si ju može priuštiti treba dat najviše što se more ? . WW želim Ti sve što si zamislio ! :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 1/20/2017 at 17:58, 空也 said:

Prva refleksija je, kao što joj i ime kaže, prvo odbijane zvučnih talasa (ma gde da se ono desi).

Drugu ili n-tu (sekundarnu) refleksiju imamo kada se već odbijeni zvučni talas ponovo odbije.

Zeleno - direktan zvuk, plavo - prva refleksija, crveno - sekundarna refleksija

sound_reflection.gif

Ne znam odakle je ova ilustracija ali ima gresku, plava refleksija iz kutije koja ide na desni zid nema sanse da se odbije na dole, mora da ide gore ka plafonu, negde desno od coveculjka i da se vrati ka donjem cosku levog zida, kao sto bi se odbijala bilijarska kugla.

Link to comment
Share on other sites

On 1/20/2017 at 9:01, williamwallace said:

Nemoguce? Upravo si izjavio da je svaki audio test, ikada napravljen, gde se sledeci zvuk slusa kasnije od 10 sekundi od prethodnog, zapravo glupost? Znam da je naucno dokazano da nas mozak jednostavno zaboravi odredjeni zvuk, karakter istog, sto ne znaci da ne moze da ga se seti, zar ne?  Ako ja slusam muziku 10 minuta u jednoj postavci, i onda promenim postavku i slusam opet 10 minuta, pri cemu ne cujem apsolutno nikakvu ociglednu razliku, jer je ovde bilo prica o toj ogromnoj razlici izmedju jedne i druge postavke, zar to nije validan test??? Sta opet mi trebaju instrumenti da mi kazu da je jedna postavka bolja od druge? Neka hvala, proveo sam dosta svog vremena slusajuci muziku, umem da cujem promene, pogotovo na gore...

Ma, WW, nema problema, slusaj kako tebi odgovara. Cinjenica je da ti apsolutno svi ucesnici foruma na zadnjih par strana teme ukazuju da fotelja sa naslonom za glavu nije hi-fi, al posto je to tebi bolje, ok.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, damic said:

Ne znam odakle je ova ilustracija ali ima gresku, plava refleksija iz kutije koja ide na desni zid nema sanse da se odbije na dole, mora da ide gore ka plafonu, negde desno od coveculjka i da se vrati ka donjem cosku levog zida, kao sto bi se odbijala bilijarska kugla.

Greska, mislim greskom sam kvotovao.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, damic said:

Ne znam odakle je ova ilustracija ali ima gresku, plava refleksija iz kutije koja ide na desni zid nema sanse da se odbije na dole, mora da ide gore ka plafonu, negde desno od coveculjka i da se vrati ka donjem cosku levog zida, kao sto bi se odbijala bilijarska kugla.

Koliko kapiram, svrha ilustracije nije bila da bude "matematički" precizna

(ako bi cepidlačili sa tačnim merenjem uglova na svakoj nacrtanoj liniji postoji greška),

njena svrha je da čisto ilustrativno/slikovito objasni razlike između direktnog zvuka, prvih refleksija i sekundarnih refleksija.

EDIT:

Evo brze ručne prepravke, mada mora se priznati, original je bio vizuelno skladniji.

Eh ti umetnici! :)

sound_reflection-ispravka.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

I pravo u levo oko.

No, da se pozabavimo kratkim pamćenjem.

Kada bismo bukvalno pamtili svaku informaciju koja nam dopre do mozga, do kraja bismo vukli kompoziciju od petsto vagona eksterne memorije. One često pominjane skunde su vreme potrebno mozgu da auditivnu informaciju obradi i ugradi u već postojeći šablon ili šablon dogradi. Trajno se pamti rezime, odnosno informacija koja nosi bitne karakteristike izvorne. Da je tako, govori činjenica da zvuk instrumenta, nečiji glas ili zvuk glasa Č nepogrešivo prepoznajemo, čak i ako smo ga prethodno čuli pre više od petnaest sekundi. Ponovljeno slušanje učvršćuje šablon, rezime. Kvalitet zapamćenog zavisi od sposobnosti, sklonosti i raznih spoljnih faktora.

Pominjanje činjenice da mozak 15 ili 25 sekundi (možda) čuva snimak nije nikakav argument u korist AB testa. Snimak stoji mnogo duže, ne biva obrisan, ali brzo gubi vednost nagrizan novopridošlim infomacijama. Jednostavno, nema prioritet. Nešto što nema prioritet koristimo u AB testu čija se, ipak, kakva-takva vrednost, svodi na slučajeve kad je razlika između A i B nedvosmislena. Generalno pouzdaniji metod je opušteno ekstenzivno slušanje raznolikog muzičkog materijala, koristeći rezimiranu memoriju koja može u preciznoj formi da se održi veoma dugo, što zavisi i od slušaoca i od okolnosti.

U mom slučaju, memorisanje zvuka ide uz intenzivne, ne samo vizuelne, asocijacije (boja, sjaj itd), sigurno nisam izuzetak, koje dodatno učvršćuju pamćenje. 

Link to comment
Share on other sites

Hvala Branko. Sistem neverovatno dobro svira, doduse osciluje, jer je poprilicno osetljiv na los napon, koji je tokom ovih zimskih dana bas los, u nedelju uvece pogotovo. Sinoc sam ga slusao u ovoj postavci, zvucnici na ovim pozicijama, 70 cm od bocnih, 130 od zadnjeg zida, i osecao sam se kao Dzudi Foster u Kontaktu, kada prvi put ugleda ono novo sazvezdje ili sta vec, i nema reci da opise sta vidi. :) Sistem kao celina sada svira na zavidnom nivou, da ne ulazim u detalje. Watt Puppy je tu, jos uvek, malo slusam njih malo GamuT-a.

Link to comment
Share on other sites

On 01.02.2017. at 8:11, williamwallace said:

Gotovo. Nemam snage ni volje da se nadovezujem na prethodnu pricu, pa ni ovu necu nastavljati, ali da stavim tacku na svoj "projekat", cisto da oni koje interesuje vide kako je sve to na kraju ispalo.

1.jpg

Lijepo ! al na gornjim panelima koda u neakvoj lošoj grafici vidim Jima Morisona ? :) Interesantna fotka pogotovo što je na sva tri segmenta ( početak lijevo) Uživaj !.

Link to comment
Share on other sites

@Nomimasen Ono gore je samo bila konstatacija nečeg pomalo neubičajenog u prostorima za slušanje.

Prva refleksija od poda je upravo ono što mi je privuklo pažnju.

Gledajući ove prilično brojne difuzore na plafonu, i naravno sve ostale u prostoru (pretpostavljam da su u ćoškovima bass trap-ovi) - izgleda kao da su baš želeli da prve refleksije od poda ujedno budu i jedine. U smislu direktne.

Polazna tačka za ovakvo razmišljanje mi je upravo bila tipična koncertna dvorana bez teškog mebl štofa. Dakle, i pored toga što se na podu nalazi samo parket, u dvorani ipak postoje sedišta (sa sve publikom) koja u svojstvu difuzora donekle "dampiraju" zvuk i praktično neutrališu vrstu poda i prisustvo podloge.

Sve ovo pod uslovom da je referentni zvuk onaj u dvorani sa sve publikom. 

Inače, nisam pobornik teškog dampiranja prostora.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...