Jump to content


The Neverending story


williamwallace

Recommended Posts

Evo baÅ¡ dampiram telom Sinagogu za Vlatka i Tadića.Super je tema,vrluda...Broj zvuÄnika i iskustvo su impozantni,al ne zavidim.Kamo sreće da su utopije stigle prve.Dobar naziv za hifi...utopija.

Hvala na javljanju, nazalost da je Utopija dosla prva nikada ne bih znao kakav je to zaista zvucnik. Put do audio nirvane, za ljude opsednute istom, perfekcioniste, mora biti trnovit. Ja sam se tri puta vracao na Utopije, jer ok sviraju bolje od svega sto je sa cenom ispod njih, ocekivano, ali da li sviraju bolje od onoga sto se moze uzeti za isti novac ili malo vise. To pitanje ce me uvek kopkati.

Link to comment
Share on other sites

Dekotekst sam prvenstveno naneo zbog termo izolacijonog svojstva, zid iza pozicije za slusanje je okrenut kao ulici i uvek je poprilicno hladan. Zid sa strane mi je okrenut dnevnoj sobi u kojoj su roditelji, pa sam hteo zbog njih da malo i zvucno izolujem moju sobu.  Zato sam i vrata, koja su takodje okrenuta ka dnevnoj, tapacirao.

Link to comment
Share on other sites

Zasto sam otvorio ovu temu, pitam se...ja buduci zvanicni uvoznik za Oppo i prekaljeni preprodavac.

Jamo Concert, moja prva ljubav, '99. nije proslo ni par meseci od bombardovanja ja ustekao lovu i idem na Banovo Brdo da "vidim" Jamo. Imam novca za Classic 8, a gledam u Concert 11 i ono, brate mili koje skulpture. Aha, u Valjevu su jeftiniji, tamo cu, Classic 10, taman da mi ostane vise love za neki "sto veci" AV risiver. Tehniks+JAmo+10metara kabl do kompijutera preko koga pustam mp3, prva pesma "Clapton - Bad Love", jeste da nesto treba mnogo ovaj Av da se odvrne, ali barateee, kako sviiiraaaa!!! Tada sam imao 20. godina...

Posle par godina mirovanja, zeznem se i odem u Hajat, 2005. cini mi se, na sajam, Bowersi 801, jbt, neki KEF 5.1 setup "Phil Collins acapela True Colors", a jaaaooo. Koja nirvana. Pouzimao sve moguce prospekte, dolazim kuci kao iz biblioteke. Brze bolje se ovde registrovao i poceo da citam, "obrazujem se". Naravno, ubrzo posle sam jedva docekao da kupim B&W zvucnike, onako bez slusanja, vrh, ma hi-end...Gledam CDM kuci, a malo malo pa na e-bay 805-ice, ah, san, kako su leeepi, kako, na koju foru da ih kupim, donesem u Srbiju. Citam razne hvalospeve o Dynaudio, gledam ih, ruzni su mi, ne interesuju me. Citam dalje...

Primare I30, wow, kako mocno izgleda, to mora da svira, da ubija, oduvava sve. Tako pisu, sigurno je tako... Pozajmim lovu od burazera i eto ga, Primare I30 u kuci. Tada, i dalje obsednut ili bolje reci posednut pricama i "recenzijama" sa foruma, ne samo ovog nego i svetskih, nisam jos stigao do samog vrha, serije 8, ali podnostojeca NT verzija CDM je tu, ukrasava moju sobu, a i sviraaaa. Mislim, valjda svira. Cini mi se da svira bolje od ongo CDM SE. Ma da bre, svira!!! MIslim, sigurno da svira, dao sam 400e preko onih za Se, ima da svira. Primare i B&W to mora da je to, ta dobitna kombinacija, ovo se ne menja, na ovome ostajem, sigurno, SIGURNO!!!

Pojavljuje se Jamo u Tehomarketu, za smesnu cenu, kao da su ih ukrali. Krecu recenzije po forumu, utisci strucnjaka. Pljuju ih, "vidi kakav ima je prednji panel", "Otisao sam, cuo ih, ne svidjaju mi se", "ma prikacen na AV risiver", "Alo bre ljudi, pa samo drajveri u njima maltene kostaju za koliko ih ovi ludaci prodaju", "Zvucnici su fenomenalni...". Hm, voleo bih ih imam, nemam sada love, a i sigurno ce se pojaviti na oglasima. Pojavljuje se Concert 8 na oglasima, moja prva ljubav, moram da je imam. Valjda svira bolje od B&W a i za stotinjak eura je jeftiniji od B&W. Pa nek svira i isto, samo da ih imam. Ma daj, kupuj! Ah, lepotice... Donosim ih kuci, slusam malo prvo NT da mi ostane zvuk u usima, i onda povezujem Concert 8... ... ... ... .. ... .. ... :):) :)  Jbt Bog...Sta, "koga", sam ja slusao...

Uh, Primare CD31, mnogi pisu, dosta ga hvale, apgrejduju ga u Sapcu, verovatno sa razlogom, mora da ga imam. CA 840, pre no sto je Concert 8 dosao, je uneo, konacno, prvi pravi pomak u sistemu. Primare je maltene duplo skuplji, pa nek svira za trecinu bolje od CD to ce biti NIRVANA! :) Znam za jednom clana foruma, pricao je o CD31, kontaktiracu njega, mozda bi da ga proda... HOce, al'zacepio, ma nek ide zivot, MORAM da ga imam, iako nemam poima kako to svira. Ma sta ima veze, to je Primare, to je vrh, to ubija, to oduvava. Dogovorim se sa covekom, stize Primare, ima da cucne na I30 kao dupe na nosu. Jao kako ce to lepo da "izgleda" na polici, onako dve vrhunske komponente, kao iz onih hi-fi casopisa. Donosi ga gospodin, jako prijatan covek, skidam CA, stavljam CD31, pustamo...Svira, nije da ne svira. Ocigledna razlike je u, ovaj, znaci...aha, da vis' kako je ovo malo dinamicnije odsvirao od CA... Svira na I30 i NT-u, Concert 8 sam stavio sa strane, cisto da proverim samog sebe. On onako, malo kiseo, slusa NT, pa kao "Hajde ako ti nije tesko stavi Concert 8". Sa zadovoljstvom. :) Povezujem, pustam, i samo se onako, posle 5 sekundi, pogledamo...I30+CD31+Concert8 to je TO, ovo ostaje za vijek i vjekove. A sto je lepo gledati ih, UH!!!

Focal Grande Utopja...JBT, pa sta je ovo. Odoh do Korata da je "cujem", "Ne mozemo sada da je povezemo zbog...", ma nema veze, izgledaju kao milion dolara, a i toliko kostaju, nikada ih necu imati, tako da sta... al' ima ona Micro, naravno niti je imaju niti je uvoze, smo po porudzbini. Na forumu niko nista o njima ne pise, o KOrato manje vise sve najgore, ali posto drze  B&W, najbolji brend svih vremena, o njima se pise, hteli ne hteli. Ja, ludilo vec odavno zahvatilo, i dalje prelistavam konstanto oglase i bum, Focal Micro Utopija, a cena, pa i nije toliko strasna, barem ne u odnosu na Grande Utopiju. Ja ovo moram da imam. Ali nemam predstavu kako to svira... Ma sta ima veze bre, to je Utopija, to svira, ubija, oduvava...Odlazim kod clana foruma, i kao pricamo, ja kao slusam, a jos sam kuci odlucio da ih uzmem. I naravno, posle dva minuta pregovora, pakujemo ih u golfica i nosim kuci. Uneo ih ja u sobu, "Jaooo ali su leeepi", samo da i sviraju priblizno Concert 8...Kacim, i...

Izasli ortak i ja na neki splav, da gleadmo malo ove sponzoruse, dolazi neki njegov sef "audiofil". Super, taman da razmenimo misljenja i da se pohvalim, ja kao sada vec iskusni audiofil. Dodje covek, cao cao, sta imas od amplifikacije i izvora, ja onako ponosno, "KHM", Primare!!! On kao "ok", "Ja ima neki DIY PAss Aleph...", "Neko pravljeno *****", mislim se onako sa podsmehom, kakav DIY... Posle par meseci taj isti lik, preko mog ortaka, hoce da dodje i donese neki DIY lampaski pre-amp sa 12b4 lampama, i neki tranzistorski DIY snagas, da ih cuje na Micro Utopijama. Ja kao "DIY na Utopije???" "E, nemoj samo da mi nesto spali i da mi pokvari zvucnike, pa posle da se ubijem!!!" "Al'ae.." Koliko god sam u startu tu "buraniju" od DIY otpisao i plasim se da mi ne "sjebe" moje Utopije, opet, crv sumnje znatizelje je uvek tu, pa makar i za te "kantice". Donosi on ta dva uredjaja, ne lice ni na sta, mada toliko i kostaju. Raskacinjemo mi mog ultimativnog oduvavaca I30, koji je pre par meseci zamenio Kvazimoda medju komponentama NAD C370, i kacimo ta dva mala, neuglednja sranjca. Krece Noflerova gitara, pa se odjednom pojavi bubanj tamo negde tacno iznad CD-a, i eno ga, ljudi eno ga, stoji covek u mojoj sobi i peva.  Pogledam jezu na rukama, i...Pa cekaj bre Primare, kako, KAKO!!! Pa ti kostas 2000e, izgledas kao Ferrari, napravljen si kao tenk, kvalitet puca iz tebe, KAKO????

I dajle sam na forumu, samo citam, retko sta napisem jer realno nemam ja to iskustvo, nista pametno recu reci, samo ce da mi se smeju kada bih napisao sta sam doziveo sa DIY protiv Ferrarija, a ja, posle skorasnjih dogadjaja i dalje zeljan napretka, jer sada znam da moze, itekako moze, i to za manje novca. "Izvor je najbitnija karika u sistemu". Pioneer DVD, uzeo ga u 4 audiu cim sam izasao iz vojske, sluzio par godina, i sada stoji u spavacoj, skuplja prasinu. Ae bas me zanima kako ce brat ultimativnog oduvavaca I30 Cd31 da pocisti pod sa tim Pioneer DVD plejerom, jer obzirom da kazu, sto znaci da je tako, izvor je najbitniji, to ce da bude nebo i zemlja. Sistem ce da mi svira kao kanta, cak i moje ljubimice Utopije, sa tim DVD plejerom koji sada vredi, mozda 1000 din., ustvari ni da ga poklanjem niko ga uzeti nece. Samo da mi ne sjebe moje Utopije, ipak to je samo DVD plejer, to ako povezes na Utopije moze nesto lose da se desi, ima nesto sigurno da se pokvari. Ae bas cu da pozovem mog kuma, nije neki audiofil, ne opterecuje se, al'voli muziku, bio je tu kada se pojavio Nofler u mojoj sobi i odusevio se. Bas me zanima kako ce sada on da dozivi to oduvavanje odlicnog izvora u odnosu na ono "*****" od DVD, sto ni ne sme da se koristi kao izvor u iole ozbiljnije sistemu. Al' ae, ekperimentisemo, valjda nece nista eksplodirati... E kad sam vec tu, hajde da stavim na DVD sto gori interkonekt, da razlika bude sto veca, sto ociglednija. Ipak, podsvesno, mora da se opravda 1000e za CD i 200-300e za interkonekt. Dodje moj kum, otvorimo flasu crnog, stoji Pioneer povrh CD31, maltene ste ne sere po mom malom Ferrariju, ne smem da gledam, ali dobro prezivecu sat-dva. Pustamo mi opet malo Noflera, on gotivi Kleptona, i posle pola sata neizgovorene ni jedne reci, okrecemo se jedan drugome. On sa onako blago telecom facom, a ja suzom u ocima, meni se kenja... Pa cekaj bre Primare, kako, KAKO!!! Jeste, sviras za mrvicu bolje, ali bre ja za tu mrvicu ustajem tri meseca u 7:00, necu bre mrvicu, hocu sendzic, hocu "SIS" u pola jedan ujutro posle Beer festa sa mojim kumom, hocu taj osecaj, kakva bre jbn mrvica!! "Od sada slusam samo sebe i svoje GLUVE i potpuno beskorisne usi"... Srecom, pa je i moj kum gluv, sta ima da se cujemo, mi se razumemo pogledom.

"Uh, kako je onaj DIY lampaski preamp svirao, sto ga bre nisam uzeo, smesni novci a svira... " Drajver za Utopije kosta 300e! Jbt, drajver kosta 300e a oni prodaju zvucnik za 6000e, koja kradja!!! Aha, na netu ima da se nadju samo drajveri, pa sto da ne... Vidi ovaj, kosta 500e, samo mid-bas, pa to ce da oduva Utopije. Znaci 2x500e za mid basice, i jos jedno 400-500e za visoke, neko da mi napravi kutiju i za 2000e imam kutiju koja ce da oduva Utopije i sve sto kosta do 20kE, sigurno!!! Poznanik ima bas jeadn takav, napravljen pre par meseci, po tom principu i kopka meeee... Zamolim ja njega, on velikodusno pristane, hoce i on da cuje to na mojoj mrcini od snagasa i u mojoj sobi. Stize DIY zvucnik, izgleda do jaja, ni po izgledu ni zavrsnoj obradi ne zaostaje za fabrickim. Pustamo mi, i ono, svira, svira dobro, svira bolje od...jbm li ga cega ali svira, pa samo mu jedan drajver kosta 500e, svira bre... Tih dana kontaktira me poznanik iz susedne nam drzave, frka mu je za novac nudi mi Dynaudio po super ceni, koja nije ni malo mala, ali njemu je frka za lovu. Dobar lik, saradjivali smo pre, sigurno me ne laze sto se tice njegovih impresija za zvucnik. Kaze mi:"Uzmi ih, mozes uvek da ih prodas za malo vise, barem neke novce da povratis". Sada sam vec malo iskusniji, ne uzimam nista bez slusanja, ali Dynaudio je u pitanju, nikada ga nisam imao, Suca stalno drvi o njemu po forumu, ako je upola dobar kao sto ga Suca hvali onda ce biti odlican. Uzmem ja te Dynaudio bez slusanja, na slepo, donesem kuci i smestim ih pored tih DIY, poznanik ih ostavio kod mene, razmislja da ih prodaje. Cenovno maltene isti, cak ovaj DIY je skuplji za nekih par stotina eura. Logicki gledano ovaj DIY ima da oduva Dynaudio, ionako je ruzan. Opet nas trojica, slusamo prvo DIY, svira on dobro, mada ja od prvog trenutka nisam uopste impresioniram, mozda sam jednostavno previse ocekivao od zvucnika. Ali sama cena izrade i namece takva ocekivanja. Pustamo mi Dynaudio, seda vlasnik u sweet spot, posle samo prve pesme se okrece ka nama, vidno uzdrman i "porazen" sa recima:"Ovo svira odlicno"... Ja, po prvi put u mogucnosti da cujem nesto kod sebe pre no sto uzmem, sto se ne desava maltne nikada, kazem sebi:"Jbt, zamisli da sam uzeo ovaj DiY..."

Ubrzo posle sam se bas izgubio...Zeleo sam delove Utopija u Dynaudio, ustvari Dynaudia u Utopijama, i od tada krece potraga za zvucnikom koji ima oba, ili je ipak onaj jedan sasvim dovoljan, i ima sve sto ti treba. Onda dodje ProAc pa unese trecu zelju, sada vise nije dva u jedan, no tri, a siguran sam da ako ovako nastavim bice i cetiri i pet...


Sta sam ovim tekstom hteo reci, sem ovim poslednjim pasusom, koji je samo moje licno ludilo, koje sam sam sebi nametnuo. Sve sto se ovde napise, i bilo gde na netu, mnogi, u potrazi za savetima, za tudjim iskustvom, prihvataju bezrezervno misljenja iskusnih audifila. Hteli to mi da priznamo ili ne, svako je tako poceo. Obuzeti, poput zombija idemo da uzimamo stvari sa vec formiranim "svojim" misljenjem, i tokom godina toliko razvijemo tu mogucnost da ubedimo sebe same i nadjemo to opravdanje za potroseni novac, nadjemo to "oduvavanje" nove komponente u odnosu na staru. Citam postove novih clanova, odusevljene ovim ili onim...

Kome se obracam? Tebi! Tebi, koji ces ustajati mesecima u 7:00 da bi uzeo neku komponentu, i koji ces uvek traziti, sa pravom, opravdanje sopstvene zrtve. Tebi koji ne mozes sebi da dozvolis da kupis nesto, novo ili polovno, i da to kod tebe, u tvojoj sobi i tvom sistemu, ne svira ni blizu kao u salonu. Tebi koji imas otvorene "oci" i umes da "resetujes" svoj sluh, prihvatis tudje misljenje i odes i sam se uveris da li je ono ispravno ili ne. Tebi koji si, iako prihvatas misljena drugih, u stanju da formiras sam svoje, nezavisno od neta, foruma, casopisa. Znam, to kosta, ali ne mora te kostati toliko novca, ali ce te kostati truda, samo slusajte, ponekad gluve, ali uvek VASE usi...

Link to comment
Share on other sites

Свака чаÑÑ‚ за иÑкреноÑÑ‚! Једва чекам да почнеш да увозиш Оппо! Мени као првом купцу попуÑÑ‚ 70%... :wave2

Link to comment
Share on other sites

Sve sto se ovde napise, i bilo gde na netu, mnogi, u potrazi za savetima, za tudjim iskustvom, prihvataju bezrezervno misljenja iskusnih audifila. Hteli to mi da priznamo ili ne, svako je tako poceo. Obuzeti, poput zombija idemo da uzimamo stvari sa vec formiranim "svojim" misljenjem, i tokom godina toliko razvijemo tu mogucnost da ubedimo sebe same i nadjemo to opravdanje za potroseni novac, nadjemo to "oduvavanje" nove komponente u odnosu na staru. Citam postove novih clanova, odusevljene ovim ili onim...

Kome se obracam? Tebi! Tebi, koji ces ustajati mesecima u 7:00 da bi uzeo neku komponentu, i koji ces uvek traziti, sa pravom, opravdanje sopstvene zrtve. Tebi koji ne mozes sebi da dozvolis da kupis nesto, novo ili polovno, i da to kod tebe, u tvojoj sobi i tvom sistemu, ne svira ni blizu kao u salonu. Tebi koji imas otvorene "oci" i umes da "resetujes" svoj sluh, prihvatis tudje misljenje i odes i sam se uveris da li je ono ispravno ili ne. Tebi koji si, iako prihvatas misljena drugih, u stanju da formiras sam svoje, nezavisno od neta, foruma, casopisa. Znam, to kosta, ali ne mora te kostati toliko novca, ali ce te kostati truda, samo slusajte, ponekad gluve, ali uvek VASE usi...

 

Prilično tačno :)

Link to comment
Share on other sites

Nije prvi put da cujem da neko uporedi relativno skup cd plejer i jeftin dvd plejer i dodje do zakljucka da dvd plejer svira samo maló losije a kosta neuporedivo manje.

Poveden tim pricama, uporedio sam svoj cd plejer Krell KAV 300 CD sa nekoliko dvd plejera ranga cene do 1000eura a koji su mi bili dostupni. Mogu da kazem da je stari KAV300 nedvosmisleno bio bolji po svim parametrima. Visina í dubina scene sirina, prezentnost reprodukovanog materijala, definicija, dubina i voluminoznost bass-a, prirodnost i kolicina detalja srednjetonskog i visokotonskog spektra... Da ne nabrajam dalje. Sve ali bukvalno sve kad je u pitanju high fidelity je radilo na strani stand alone cd plejera.

Link to comment
Share on other sites

Nazalost, jos nisam uspeo da izgradim taj odbrambeni mehanizam, i dalje me nepravda pogadja, koliko god ljudi koji je nanose bili nebitni u mom zivotu.

Kada Äovek posveti ovoliko energije, vremena, muÄenja, oduÅ¡evljavanja, razgovora, Äitanja, nedoumica, savetovanja, sluÅ¡anja, po glavi prevali kojekakve kombinatorike - onda svaki hobi, pa i ovaj naÅ¡ Å¡ta je drugo nego odbrambeni mehanizam i pribežiÅ¡te. PuteÅ¡estvije, ponekad i duÅ¡evna golgota i preispitivanje - pa tako sve u krug!

Ja to sebi, svojoj ženi i prijateljima kažem prosto - ovo je moj ventil, svaki Äovek treba da ima ventil.

Link to comment
Share on other sites

Nije prvi put da cujem da neko uporedi relativno skup cd plejer i jeftin dvd plejer i dodje do zakljucka da dvd plejer svira samo maló losije a kosta neuporedivo manje.

Poveden tim pricama, uporedio sam svoj cd plejer Krell KAV 300 CD sa nekoliko dvd plejera ranga cene do 1000eura a koji su mi bili dostupni. Mogu da kazem da je stari KAV300 nedvosmisleno bio bolji po svim parametrima. ......

 

To je tvoje subjektivno misljenje. :)

 

@Wallace - odlicna iskustva si podelio sa nama. :thumbsup2

Samo napred.

Link to comment
Share on other sites

...Sta sam ovim tekstom hteo reci, sem ovim poslednjim pasusom, koji je samo moje licno ludilo, koje sam sam sebi nametnuo. Sve sto se ovde napise, i bilo gde na netu, mnogi, u potrazi za savetima, za tudjim iskustvom, prihvataju bezrezervno misljenja iskusnih audifila. Hteli to mi da priznamo ili ne, svako je tako poceo. Obuzeti, poput zombija idemo da uzimamo stvari sa vec formiranim "svojim" misljenjem, i tokom godina toliko razvijemo tu mogucnost da ubedimo sebe same i nadjemo to opravdanje za potroseni novac, nadjemo to "oduvavanje" nove komponente u odnosu na staru. Citam postove novih clanova, odusevljene ovim ili onim...

Kome se obracam? Tebi! Tebi, koji ces ustajati mesecima u 7:00 da bi uzeo neku komponentu, i koji ces uvek traziti, sa pravom, opravdanje sopstvene zrtve. Tebi koji ne mozes sebi da dozvolis da kupis nesto, novo ili polovno, i da to kod tebe, u tvojoj sobi i tvom sistemu, ne svira ni blizu kao u salonu. Tebi koji imas otvorene "oci" i umes da "resetujes" svoj sluh, prihvatis tudje misljenje i odes i sam se uveris da li je ono ispravno ili ne. Tebi koji si, iako prihvatas misljena drugih, u stanju da formiras sam svoje, nezavisno od neta, foruma, casopisa. Znam, to kosta, ali ne mora te kostati toliko novca, ali ce te kostati truda, samo slusajte, ponekad gluve, ali uvek VASE usi...

 

Većinom ovo Å¡to si ovde napisao je ne baÅ¡ retka priÄa proseÄnog momka kome je audiofilija hobi. U mnogim stvarima sam i sâm sebe pronaÅ¡ao. I ne vidim niÅ¡ta Äudno u svemu tome. To je takav hobi.

Ovaj hobi traži odricanje i u novcu, i u vremenu provedenom slušajući razne sprave, upoređujući… Slažem se i za verovanje sopstvenim ušima, s tim što bih dodao na to – da je potrebno vreme slušanja živih i amplificiranih koncerata, dosta razne tehnike/uređaja… da bi se došlo do „ispravnog“ subjektivnog mišljenja. Tj. do nekih referenci uz koje možeš stati iza svog mišljenja o tome šta je HiFi.

 

ps. A uvek se slatko ismejem, kada neko savetuje momku iz Ćuprije, da obavezno posluÅ¡a DVD player od 90 € pre kupovine. U svom sistemu. Koji inaÄe ima da se kupi samo u Beogradu. Lepo je to zamiÅ¡ljeno, ali teÅ¡ko izvodljivo...

 

I još nešto… Ovo je hobi u kome mi volimo muziku što kvalitetnije reprodukovanu. Jedno bez drugog ne ide.

To kažem zbog zakljuÄaka/miÅ¡ljenja koji nas navode da je sramota promeniti 10 pari zvuÄnika, jer Bože, pa to onda nema veze sa muzikom! Nego smo paćenici kojima je tehnika primarna. No, no... to jedno bez drugog ne ide, ba ru ovom hobiju. Ima raznih foruma gde tehnika nije bitna. Može i tranzistor. Ovaj to ne bi trebalo da bude :-)

Link to comment
Share on other sites

To je tvoje subjektivno misljenje.

Ne, nije. Ni jedan DVD plejer koji sam probao nije bio moj. Uvek je prilikom testiranja tu bio vlasnik plejera, cesto i neko od gostiju. Misljenja su bila nepodeljena, samo sam bio na stanovistu da ne treba da njima potkrepljujem znacenje svog. ;)

Link to comment
Share on other sites

...Dakle, sedmogodisnji put zvucnika:

Mission 780

B&W CDM 1se

Monitor Audio RS1

Sinevoice Sis 7

Jamo D870

B&W CDM 7NT

Jamo Concert 8

Focal Micro Utopia

Focal MIni Utopia

Toetem MIte

GamuT Phi3

Dynaudio Special Twenty Five

Focal Diva Utopia

B&W 805N

Usher Be 718

Focal Mirco Utopia Be

ProAc Response 3.5

Usher Diamond DMD One

Avalon Ascendant

GamuT M'inent M3

 

Ima ovde nekoliko pari zvuÄnika koje sam i sâm imao. Mada ove najbolje, koje najviÅ¡e hvaliÅ¡, nisam ;-)

Link to comment
Share on other sites

Sinevoice? Iskreno? Da se pojave na oglasima za novce za koliko sam ih ja prodao, iz mesta bi ih kupio, da ih ponovo malo slusam. Za te novce, kada pogledas po oglasima, posto novo da gledas ne mozes ni kabl da uzmes, sigurno su jedni od zvucnika koji treba da se nadju na "to do" listi svakoga ko za nekih 1000e zeli da napravi dobar, odlican sistem. Bas juce kada sam citao moju listu zvucnika, prisecao se, taj zvucnik je jedan od onih koje bih voleo ponovo da imam, da ih prikacim na malo kvalitetnije pojacalo, i da sada kada sam samo navikao na zvuk desetostruko skupljih zvucnika cujem kakvo bi mi sada misljenje bilo. Neverovatno je zaista koliko ove strane uticu na ljude. Secam se pre manje od godinu dana, prodavao sam dva para zvucnika, necu da novodim koja. Stavio sam maltene iste cene, iako je jedan od drugog dva i po puta bio skuplji u radnji, i sest puta bolje svira, pravi je hi-end, a ovaj drugi za koji 90% foruma misli da jeste, je ustvari jedan totalno prosecan, sta vise daleko precenjen zvucnik. I sta se desava, svi, ali bukvalno svi me pitaju i interesuju se za ovaj prvi, a tek svaki peti za ovaj drugi. Neverovatno!!! Isto tako je i sa Sinevoice-om. Sada na oglasima se prodaju zvucnici za tri puta vecu sumu, a garantujem vam da ako ne losije onda barem isto sviraju kao Sis 7. Eto, reklama za Sinevoice... Stvarno pocinjem da se osecam neprijatno, jer prvo Oppo, o Utopijama pricam poprilicno, ako pomenem jos neki zvucnik koji prodajem ima da me obese.
Svaciji post se moze protumaciti kao reklama. Secam se pre godinu dana, kada sam stavio Dynaudio na oglase, kakvu teoriju zavere su ljudi iskonstruisali i napljuvali me. Kao da treba neka dodatna reklama za jedan takav zvucnik. Isti je slucaj sa Utopijama, koje shvatam da najvise hvalim, iako sam, cini mi se, i rekao da nisu savrsene, ili mozda jesu. Srz maltene svakog mog posta je da dodjete i cujete sami, i niciju, pogotovo ne moju rec, koji ih prodajem, ne uzimate zdravo za gotovo. Srecom uvoznik za te zvucnike se ni ne pojavljuje na forumu, i bas ga briga sta tamo neki ww lik sa foruma pise za iste. Stvarno pokusavam da se suzdrzim hvaljenja bilo kog zvucnika, sto se Sinevoica tice tu su misljenja vec formirana i nikog ne ugrozavam, a sto se stranih firmi tice, za koje postoje zvanicni prodavci, ako nesto napisem bice odmah drvlje i kamenje. Ako neko zeli moze na pm. da me kontaktira za zvucnike koje sam imao, i koje nemam vise, rado cu mu preneti moj impresije istim. Impresije koje, moram da napomenem, su prvo, totalno subjektivne, drugo nisam za sve zvucnike imao adekvatnu amplifikaciju, tako da i moje impresije mogu biti pogresne.

Link to comment
Share on other sites

Kada Äovek posveti ovoliko energije, vremena, muÄenja, oduÅ¡evljavanja, razgovora, Äitanja, nedoumica, savetovanja, sluÅ¡anja, po glavi prevali kojekakve kombinatorike - onda svaki hobi, pa i ovaj naÅ¡ Å¡ta je drugo nego odbrambeni mehanizam i pribežiÅ¡te. PuteÅ¡estvije, ponekad i duÅ¡evna golgota i preispitivanje - pa tako sve u krug!

Ja to sebi, svojoj ženi i prijateljima kažem prosto - ovo je moj ventil, svaki Äovek treba da ima ventil.

Prelistavam bas danas Vasu temu, i tako mi je drago da je jos neko uspeo da u nekom relativno kratkom vremensko periodu promeni tri, po meni, totalno razlicita zvucnika, spreman da poslusa nesto novo, nesto drugacije. Cini mi se da je vise onih drugih, zagrizenih, cija ljubav prema zvucnicima prelazi u domen religijskog verovanja u iste. I sad ubediti tog audiofila da postoji jos nesto, drugacije, bi bilo isto kao da pokusavate da vernika ubedite da Bog ne postoji, ili jos gore npr. da Alfistu ubedite da je VW kvalitetnije vozilo. :) Sa takvim ljudima jednostavno je svako dalje ubedjivanje bespotrebno, bolje da se predje ne neke druge teme i popijete pivce.

Ja srecom imam, pored ovog ventila, jos ples, pevanje, sport, pa kada se umorim od potrage za ultimativnim sistemom malo se odmorim na nekoj od drugih mojih pasija.

Link to comment
Share on other sites

Većinom ovo Å¡to si ovde napisao je ne baÅ¡ retka priÄa proseÄnog momka kome je audiofilija hobi. U mnogim stvarima sam i sâm sebe pronaÅ¡ao. I ne vidim niÅ¡ta Äudno u svemu tome. To je takav hobi.

Ovaj hobi traži odricanje i u novcu, i u vremenu provedenom slušajući razne sprave, upoređujući… Slažem se i za verovanje sopstvenim ušima, s tim što bih dodao na to – da je potrebno vreme slušanja živih i amplificiranih koncerata, dosta razne tehnike/uređaja… da bi se došlo do „ispravnog“ subjektivnog mišljenja. Tj. do nekih referenci uz koje možeš stati iza svog mišljenja o tome šta je HiFi.

 

ps. A uvek se slatko ismejem, kada neko savetuje momku iz Ćuprije, da obavezno posluÅ¡a DVD player od 90 € pre kupovine. U svom sistemu. Koji inaÄe ima da se kupi samo u Beogradu. Lepo je to zamiÅ¡ljeno, ali teÅ¡ko izvodljivo...

 

I još nešto… Ovo je hobi u kome mi volimo muziku što kvalitetnije reprodukovanu. Jedno bez drugog ne ide.

To kažem zbog zakljuÄaka/miÅ¡ljenja koji nas navode da je sramota promeniti 10 pari zvuÄnika, jer Bože, pa to onda nema veze sa muzikom! Nego smo paćenici kojima je tehnika primarna. No, no... to jedno bez drugog ne ide, ba ru ovom hobiju. Ima raznih foruma gde tehnika nije bitna. Može i tranzistor. Ovaj to ne bi trebalo da bude :smile:

Hvala Denise na javljanju, drago mi je da, koliko sam shvatio, imamo slican put, tj. pristup ovom nasem hobiju. :)Pored toga sto sam promenio toliko zvucnika ja rovarim konstatno po moru zvanom muzika, pravim svoje kolekciju, skupljam raznorazne diskografije, pokusavam da cujem nesto novo. Nisam usko specijalizovan, u razlicitim zanrovima muzike pronalazim zadovoljstvo.

Da, velika dilema digitalnog izvora od 100e, i tu mora da neki oduvava ovog drugog. :) Mislim da je sada, danas, po pitanju digitalije malo laksa i jasnija slika. Sada imate DAC-ove, tu oko 1000e koji, ubedjen sam sviraju u rangu sa CD plejerima od pre 4-5 godina cene 5k e, i ono sto mi je najdraze je kada citam uporedne testove pet razlicitih a cenevno slicnih DAC-ova i sami ljudi kazu da ih nijanse razdvajaju, citaj, za nas normalne ljude, razlike maltene da nema.

Link to comment
Share on other sites

To što si ti napisao u svojim postovima, to je 99% srži ovogog hobija.

Traganje, proba, kupovina, prodaja, nerviranje, sreća, oduÅ¡evljenje, euforija, razoÄarenje, priznanje svoje nesmotrenosti, brzopletosti, itd, itd…

Negde izgubimo, negde nam ostane nešto. Ali svim tim platimo iskustvo.

 

A sve to u cilju Å¡to bolje reprodukcije nekog muziÄkog  materijala, nama dragog!

Kad sednemo i pustimo omiljeni nam album, zatvorimo oÄi – poÄinje magija :listen

 

Ali što kažu „sreća je lepa dok se traži“ ;-)

Link to comment
Share on other sites

 Mislim da je sada, danas, po pitanju digitalije malo laksa i jasnija slika. Sada imate DAC-ove, tu oko 1000e koji, ubedjen sam sviraju u rangu sa CD plejerima od pre 4-5 godina cene 5k e, i ono sto mi je najdraze je kada citam uporedne testove pet razlicitih a cenevno slicnih DAC-ova i sami ljudi kazu da ih nijanse razdvajaju, citaj, za nas normalne ljude, razlike maltene da nema.

Nažalost nije baÅ¡ tako. Ono Å¡to je po meni vredno zvuÄno, koÅ¡ta daleko viÅ¡e.

Link to comment
Share on other sites

To što si ti napisao u svojim postovima, to je 99% srži ovogog hobija.

Traganje, proba, kupovina, prodaja, nerviranje, sreća, oduÅ¡evljenje, euforija, razoÄarenje, priznanje svoje nesmotrenosti, brzopletosti, itd, itd…

Negde izgubimo, negde nam ostane nešto. Ali svim tim platimo iskustvo.

 

A sve to u cilju Å¡to bolje reprodukcije nekog muziÄkog  materijala, nama dragog!

Kad sednemo i pustimo omiljeni nam album, zatvorimo oÄi – poÄinje magija :listen

 

Ali što kažu „sreća je lepa dok se traži“ ;-)

 

Slažem se jedino da je uzbudljivo tragati, sve ostalo zavisi od naših sposobnosti i percepcije.

Link to comment
Share on other sites

Normalno, sve je stvar nasih sposobnosti.

Nekome ni traganje nije zanimljivo. Neko se ne odusevljava novim zvucnim kutijama koje raspakuje, postavi, sedne i pocna sa slusanjem omiljene numere...

 

Ali to onda nije ovaj hobi. To je onda stvar percepcije i sl... kao sto ti rece.

A ja gore nabrojah vecinu osobina koje se vezuju za ovaj hobi.

Link to comment
Share on other sites

Nažalost nije baÅ¡ tako. Ono Å¡to je po meni vredno zvuÄno, koÅ¡ta daleko viÅ¡e.

 

Priznajem da sada totalno nagadjam, jer prisecati se kako je svirao CD od 4k eura od pre par godina i kako svira npr. taj DAC koji sam skoro cuo u sistemu a koji je tri puta jeftiniji je malo bzv, ali ubedjen sam da ce svakom "prosecnom" audiofilu u potrazi za tim pragom hi-end reprodukcije vecina tih DAC-ova od oko 1000e biti poprilicno dobar, ako ne i odlican izvor, i da bi morali da idu ne nesto preko 5k da bi dobili osetan pomak u sistemu. 

Link to comment
Share on other sites

Normalno, sve je stvar nasih sposobnosti.

Nekome ni traganje nije zanimljivo. Neko se ne odusevljava novim zvucnim kutijama koje raspakuje, postavi, sedne i pocna sa slusanjem omiljene numere...

 

Ali to onda nije ovaj hobi. To je onda stvar percepcije i sl... kao sto ti rece.

A ja gore nabrojah vecinu osobina koje se vezuju za ovaj hobi.

 

Ali zar nije to neprstano menjanje zvucnika, sistema samo nasa zelja da svoju omiljenu numeru cujemo sto vernije, sto blize onako kako su je odsvirali, i kako ti instrumenit zvuce uzivo, kako su bili postavljeni u studiju, i sa kojom energijom je to odsvirano. Uvek je samo muzika cilj.

Link to comment
Share on other sites

Nije. Dosadi nam zvuk, doÄ‘e do zamora, želiÅ¡ da ÄujeÅ¡ neÅ¡to drugaÄije. Å to ne mura nužno ni da bude bolje. Ovo je opsesija kao i mnoge druge stvari. Najgori meÄ‘u nama imaju u glavi kako treba savrÅ¡eno neÅ¡to da zvuÄi, i nikad to nećemo postići. Perfekcionista zna da savrÅ¡enstvo ne postoji. Ali ga to neće spreÄiti da traga za njim.
 

Link to comment
Share on other sites

Slazem se, ja kao opsednuti perfekcionista sam obajasnio kako ja to vidim, a Vi, malo trezveniji, gledajuci sa strane, kako to zaista jeste, i u potpunosti ste upravu. Ali ja i dalje uzivam u muzici, da li je "tacnije" reprodukovana ili jednostavno "drugacije", satisfakcija je uvek tu, cak i kada se razocaram u tu novu, drugaciju izvedbu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...