Jump to content


The Neverending story


williamwallace

Recommended Posts

Oppo 105, njihov najskuplji plejer kosta 1000$.

 

Овде на КП кошта 1400е. Генерално поштено и приÑтојно направљен уређај. По неким опиÑима надÑвирао је и Ñкупље изворе... можда лажу. :)

Link to comment
Share on other sites

Ja sam naveo cenu koliko kosta u US posto sam prvi link za tog fantasticnog Hegela nasao u US i tamo on kosta 1200$, ne znam za koliko ga ovde gospodin prodaje.

Vlado, ne verujem nikom nista, pricam ono sto sam cuo kod sebe u sistemu. A kada smo vec kod poredjenja sa DAC-ovima, prijatelj je doneo NuForce dac, onaj njihov od oko 1500e, koristili smo Oppo kao transport a Nuforce kao izvor. Znas koja je razlika??? Smesna. Upisam se uvek od smeha kada neko poredi dva cenovno slicna digitalna izbora i kao "ovaj je ODUVAO ovog drugog". Smesno... A poredjenje univerzalnog plejera modela od pre 3-4 godine i novog DAC koji kosta vise nego novi najskuplji njihov model je ono, epic!!!

Link to comment
Share on other sites

Wallace, izuzetno mi je zadovoljstvo citanje i iscekivanje svake tvoje pokrenute teme upravo zbog odsustva takvih na forumu kojih je pored ove bilo tvojih jako zanimljivih kao npr. http://www.hi-files.com/forum/index.php?/topic/26388-dimenzije-savrsene-sobe-za-slusanje-muzike/?hl=%2Bvelicina+%2Bsobe kada sam takodje uzivao citajuci i pronalazeci inspiraciju sto cu i ovog puta iskoristiti uz ovu novu.

Izuzetna plejada zvucnika je prosla kroz tvoj hedonisticki kutak (gde vidim uopste nije stavljen akcenat na prisustvo drugog slusaoca vec je sve podredjeno samozadovoljstvu uz prethodno ulozen veliki trud i vreme provedeno u stvaranju istog) pa nije ni cudo sto se toliki znacaj posvetio upravo zvucniku.

Ja bih dodao da je u svakom sistemu najbitnije "trojstvo" :

1. zvucnici

2. izvor 

3. dobra amplifikacija koja ce da sve to kvalitetno pokrene.

 

Ti si svemu tome dodao i 4-u dimenziju sto ovom sistemu odredjuje sustinu, a kako navodis i redukciju troskova pa je sve to jos efektnije i kompaktnije. U svakom slucaju veliki respekt i hvala puno na fotografijama koje sve to vernije prikazuju.

:wave2

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

I jos jedna stvar koju obozavam kod Oppo-a, sedim u mraku i preko mobilnog kontrolisem sistem, glasnocu, ulazim u hard, biram pesmu... E sada zamislite daljinski za pojacalo ili dac ako ga koristite kao pream, tj. ako uopste ima tu mogucnost, laptop... Neka hvala...

To barem danas nije problem. Sve to može preko mobilnog telefona.

Link to comment
Share on other sites

Kod poređenja dva D/A konvertera vrlo je bitno da se koristi isti transport. Iz prostog razloga što recimo OPPO ili bilo ko drugi može da stavi veoma loš digitalni izlaz. Dakle nezavisan spoljni transport, pa ulaz u Oppo a potom i u DAC koji se poredi.

Nisu poredili dva DAC-a, nego univerzalni plejer i DAC, sto je, kao sto rekoh, dok mi reklama za Hegel neprestano "pulsira" ispred ociju, nebuloza...
Link to comment
Share on other sites

Wallace, izuzetno mi je zadovoljstvo citanje i iscekivanje svake tvoje pokrenute teme upravo zbog odsustva takvih na forumu kojih je pored ove bilo tvojih jako zanimljivih kao npr. http://www.hi-files.com/forum/index.php?/topic/26388-dimenzije-savrsene-sobe-za-slusanje-muzike/?hl=%2Bvelicina+%2Bsobe kada sam takodje uzivao citajuci i pronalazeci inspiraciju sto cu i ovog puta iskoristiti uz ovu novu.

Izuzetna plejada zvucnika je prosla kroz tvoj hedonisticki kutak (gde vidim uopste nije stavljen akcenat na prisustvo drugog slusaoca vec je sve podredjeno samozadovoljstvu uz prethodno ulozen veliki trud i vreme provedeno u stvaranju istog) pa nije ni cudo sto se toliki znacaj posvetio upravo zvucniku.

Ja bih dodao da je u svakom sistemu najbitnije "trojstvo" :

1. zvucnici

2. izvor 

3. dobra amplifikacija koja ce da sve to kvalitetno pokrene.

 

Ti si svemu tome dodao i 4-u dimenziju sto ovom sistemu odredjuje sustinu, a kako navodis i redukciju troskova pa je sve to jos efektnije i kompaktnije. U svakom slucaju veliki respekt i hvala puno na fotografijama koje sve to vernije prikazuju.

:wave2

Pozdrav

Hvala puno tebi na ovako prijatnoj poruci, jer iako sam vec skoro deset godina na forumu retko kad imam zelju da ovde pisem, ne znam sta mi danas bi, ali zbog vasih odgovora i reci hvale za sistem i trud mi je drago. Slazem se za trojstvo, samo sto bih ja zamenio mesta izvoru i pojacanju, ali u svakom slucaju tri bitne stavke. Moj cilj poslednjih godina je bio napraviti sistem koji je najbolji, sto ameri kazu " bang for the buck". Ono sto je bilo najteze je spojiti dva sistema u jedan. Ima mnogo ljudi sa vise iskustva od mene, ja samo iznosim svoje. Hvala jos jednom.
Link to comment
Share on other sites

Pa da li sam ja rekao da je Oppo 103 najbolji digitalni izvor? Iskreno se nadam da je bio Oppo 105, da abrem ima nekog smisla, posto ga poredite sa DAC-om koji koliko vidim kosta 1200 dolara, a Oppo 105, njihov najskuplji plejer kosta 1000$, sto je u startu nebulozno zar ne. Poredite univerzalini plejer koji kosta manje od samog DAC i kao DAC je glatko odneo pobedu. AJDE??? :) Necu ni da nabrajam prednosti Oppo-a u odnosu na bilo koji DAC, ne po pitanju kvaliteta zvuka, nego po pitanju mogucnosti koje pruza kao vrhunski 3D BluRay plejer, MKV, odlican SACD, DVD-a i CD plejre, AV premp, ...

Nisam ja, vec pokretac teme, uporedio doticni Oppo sa vise CD plejera ukljucujuci i Musical Fidelity od 4000eura i dosao do zakljucka da je isti tgj Oppo zasluzio da óstane u sistemu.

Dakle, slazem se da je nonsens samo sto isti nisam ja izvalio.

Oppo je na probu doneo covek koji je hteo da se uveri da standalone DAC svira bolje od izvikanog i hvaljenog Oppo plejeqa - i uverio se.

Btw, nije ovo nikakva reklama za Hegel, ili jeste ali samo u meri u kojoj je ova tema reklama za Oppo. Vlasnik Oppo-a je na kraju kupio sasvim drugi DAC.

Link to comment
Share on other sites

Kod poređenja dva D/A konvertera vrlo je bitno da se koristi isti transport. Iz prostog razloga što recimo OPPO ili bilo ko drugi može da stavi veoma loš digitalni izlaz. Dakle nezavisan spoljni transport, pa ulaz u Oppo a potom i u DAC koji se poredi.

Poredjen je Oppo kao integralni plejer i Oppo kao transport digitalnom vezom spojen na DAC jer je vlasnik Oppo tako zeleo.

U kvalitet digitalnog izlaza nismo zalazili kao ni u specijalan odabir digitaloog kabla te sinergiju istog sa DAC-om i transportom.

Vlaznost vazduha i atmosverski pritisak takodje nismo merili. :)

@edit

Sad procitah poslednji post u temi o HD10... Ipak je slusanje radjeno i sa muzikom sa HD-a + SB touch. Sorry na nepotpunoj informaciji, dogadjaj se odigrao pre skoro dve i po podine. Kao u fudbalu, igra se zaboravlja, pamti se rezultat. ;)

Link to comment
Share on other sites

Da ne banalizujemo, ne ulazim u razlog zbog Äega je vlasnik tako radio, ali da bi poreÄ‘enje bilo relevantno trebalo je spojiti digitalni izlaz iz plejera sa digitalnim ulazom u isti i tako videti koji je DAC bolji. Premda ni to nije merodavno, iskustvo pokazuje da integrisani plejeri, da li namerno zbog uÅ¡tede ili ko zna Äega imaju slabije odraÄ‘en ulazni i izlazni digitalni deo. Druga je priÄa sa odvojenim transport/DAC kombinacijama, uglavnom ne i uvek. PreviÅ¡e varijabli ...

Link to comment
Share on other sites

Nisam ja, vec pokretac teme, uporedio doticni Oppo sa vise CD plejera ukljucujuci i Musical Fidelity od 4000eura i dosao do zakljucka da je isti tgj Oppo zasluzio da óstane u sistemu.

Dakle, slazem se da je nonsens samo sto isti nisam ja izvalio.

Oppo je na probu doneo covek koji je hteo da se uveri da standalone DAC svira bolje od izvikanog i hvaljenog Oppo plejeqa - i uverio se.

Btw, nije ovo nikakva reklama za Hegel, ili jeste ali samo u meri u kojoj je ova tema reklama za Oppo. Vlasnik Oppo-a je na kraju kupio sasvim drugi DAC.

Sonice, sada vec preterujes pa cu ti jos ovaj put odgovoriti i zavrsio bih prepisku sa tobom. Prvo, ja i dalje ne mogu da verujem sta si ti napisao u prvoj poruci na mojoj temi o mom sistemu, smejao sam se juce a evo smejem se i jutros. Dakle, ja shvatam da ono "business is slow", ali da na tako providan i nadasve glup nacin reklamiras proizvode koje prodajes ja i dalje ne mogu da verujem. Nadam se da shvatas, ako ne ti onda drugi, da si sebi najveca antireklama. Pored toga, stav kojim pises prvu poruku po sistemu "nemas ti poima sada cu ja da te naucim", je prvenstveno nekulturan obzirom da ja nisam otvorio temu na nekom od drugih podforuma hvaleci ovo ili one, vec samo predstavljam svoj sistem i nesto sto sam ja naucio za poslednjih desetak godina. Covek pogleda tvoji 6000 poruka na forumu, tebe kao distributera i ocekuje malo vise dostojanstva, nenametljivosti, ali ok, zao mi je samo tvojih musterija ako i njima prilazis kao meni i mojoj temi. Ali "hvaljeni i izvikani" Oppo.. :) Kako moze nesto za sta vecina nije ni cula da bude izvikano? Hajde brem malo se kontrolisi. ;)

No, da se vratimo mojoj nebulozi, i ovaj put cu ti objasniti, mada vec jesam, govorom novca, posto njega najbolje razumes, ako do sada nisi shvatio ja, kao sto bi trebao svaki audifil prosecnih srpskih primanja, pokusavam da napravim sistem "best bang for the buck". I uopste mi nije bila namera da reklamiram bilo sta, vec me Vlada pitao i zbog njegovog posta sam izneo svoje utiske o istom. Dakle, novcano, moj sistem pre dolaska Oppo-a je kostao, navescu samo komponente koje je zamenio:

1. AV risiver Pioneer LX81 (1000e polovan)

2. BLuRay plejer Panasonic  (400e nov)

3. CD plejer Musical Fidelity 1008 Pro (2000e polovan)

4. Preamp NAT plazma ( 1800e polovan)

5. Media plejer (100e nov)

ukupno 5300e

sa dolaskom Oppo-a

Oppo 103 (800e nov)

snagas za surround ( 200-500e po zelji) snagas za frontove sam vec imao u prethodnom sistemu

ukupno, neka bude 1200e

 

Sta sam izgubio?

Funksionalno, nista, samo sam dobio! Oppo je AV pream, sve mogunosti po pitanju podesavanja svi 5.1 kanala imam na njemu samom, kao i na Pioneer-u, ima dva HDMI ulaza, za mene sasvim dovoljno. Dobio sam 3D Bluray plejer koji po pitanju slike bolji ili isti kao bilo koji do 1000e, plus sto za razliku od prethodnog imam 2 HDMI izlaza i media plejer za MKV, FLAC, APE...

Zvucno, sigurno. Da li je bolji od MF plejera, naravno da nije! Da li mi je sistem bio bolji sa NAT plazmom, naravno da jeste. Da li razlika u zvuku koju unose CD plejer i preamp vredi 4000e, NE U MILION GODINA!!! Da li sam iskoristio tih 4000e da u prethodnom periodu uzmem sve zvucnike koje sam zeleo, i da zaista osetim sta je napredak tj. promena u sistemu, DA! Hvala, dovidjenja. Siguran sam da ti i sada nije jasno i da ces imati jos nesto "pametno" da dodas, ali uradi to sam malo dostojanstva. ;) I zamolio bih sve ostale "distributere" i njihove kolaboratore, a takvih je forum pun, da ukoliko ne umeju da svoje namere i reklame sa malo slifa provuku kroz neku poruku da ni ne pokusavaju, mene sigurno necete prevariti, a iskreno se i nadam sve manje novih audiofila.

Link to comment
Share on other sites

odlicna ti je tema...Zaista interesantan audiofilski put. Ako te ne mrzi, nesto o kablazi, i moram reci steta sto ti na avalonima nisu accutoni, onda bi imao pravu konkurenciju utopijama

Hvala Milovane. Sto se kablova tice, moj stav je kvalitetan zvucnicki, pravljeni interkonekt, i strujni koliko budzet dozvoljava. Jedan daleko iskusnijim audifil od mene mi je pre par godina preporucio Siltech LS 110 zvucnicki kabl. Ubrzo posle sam uspo da ga nabavim u inostrastvnu, zadovoljan sam i nemam potrebu da eksperimentisem sa drugim. Siguran sam da ima boljih, drugacijih, ali time se ne opterecujem, opet, kao i za druge stvari, mislim da su to sve nijasne cije je vreme i novac pametnije uloziti u same zvucnike. Sigurno je da asm za standarde nekih audiofila GLUV, ali ja te promene koje unose zvucnicki kablovi slicnog cenovnog ranga zaista ne dozivlajvam kao nesto vredno putesetvija kao sa zvucnicima. Sto se interkonekta tice, koristim vec par godina unazad neku nemacku srebrnu zicu, ako Vas interesuje navecsu tacno i oznaku. Kako sam ostao na njoj? Kada sam imao Musica Fidelity CD plejr on je imao dva izlaza, jedan tranzistorski drugi lampaski. Prijatelj mi je doneo Acoustc Zen Abslolute interkonekt, koji je polovan oko 1000e. Moj kabl na jedan izlaz njegov na drugi. Na kraju jednocasovnog prebacivanja sa jednog na drugi ja sam imao osmeh na licu, sa jos jednom stavkom u sistemu odcekiranom, a prijatelj je bio malo zabrinut. :) Moj kabl kosta oko 20-30e. MOzda je malo glupo sto navodim cene, ali ako ste citali celu temu poenta je sistema koji svira najbolje moguce za sto manje novca. Sto se strujnih tice, imam PS Audio Statemen od 3m od uticnice do Isotekove letve, od nje dva NAT napojan kabla od po 1-1.5m do pojacala i plejere. Uzeo sam ove kopije Oyaide i stavio na njih na oba kraja i za sada sam zadovoljan. Miran sam sto se kablova tice, ne opterecujem se, da voleo bih bolje strujne, ali onda ce to izaci iz moje filozofije "best bang" jer bi bilo glupo staviti strujni od recimo 500e na plejer koji kosta 800e, mada i to ima smisla ako je napredak osetan. Siguran sam da cu u narednom periodu eksperimentisati sa boljim strujnim, ali samo sa njima, sto se zvucnickih i interkonekt tice tu sam, ako sto rekoh, miran.

Link to comment
Share on other sites

Sonice, sada vec preterujes pa cu ti jos ovaj put odgovoriti i zavrsio bih prepisku sa tobom. Prvo, ja i dalje ne mogu da verujem sta si ti napisao u prvoj poruci na mojoj temi o mom sistemu, smejao sam se juce a evo smejem se i jutros. Dakle, ja shvatam da ono "business is slow", ali da na tako providan i nadasve glup nacin reklamiras proizvode koje prodajes ja i dalje ne mogu da verujem. Nadam se da shvatas, ako ne ti onda drugi, da si sebi najveca antireklama. Pored toga, stav kojim pises prvu poruku po sistemu "nemas ti poima sada cu ja da te naucim", je prvenstveno nekulturan obzirom da ja nisam otvorio temu na nekom od drugih podforuma hvaleci ovo ili one, vec samo predstavljam svoj sistem i nesto sto sam ja naucio za poslednjih desetak godina. Covek pogleda tvoji 6000 poruka na forumu, tebe kao distributera i ocekuje malo vise dostojanstva, nenametljivosti, ali ok, zao mi je samo tvojih musterija ako i njima prilazis kao meni i mojoj temi. Ali "hvaljeni i izvikani" Oppo.. :) Kako moze nesto za sta vecina nije ni cula da bude izvikano? Hajde brem malo se kontrolisi. ;)

No, da se vratimo mojoj nebulozi, i ovaj put cu ti objasniti, mada vec jesam, govorom novca, posto njega najbolje razumes, ako do sada nisi shvatio ja, kao sto bi trebao svaki audifil prosecnih srpskih primanja, pokusavam da napravim sistem "best bang for the buck". I uopste mi nije bila namera da reklamiram bilo sta, vec me Vlada pitao i zbog njegovog posta sam izneo svoje utiske o istom. Dakle, novcano, moj sistem pre dolaska Oppo-a je kostao, navescu samo komponente koje je zamenio:

1. AV risiver Pioneer LX81 (1000e polovan)

2. BLuRay plejer Panasonic (400e nov)

3. CD plejer Musical Fidelity 1008 Pro (2000e polovan)

4. Preamp NAT plazma ( 1800e polovan)

5. Media plejer (100e nov)

ukupno 5300e

sa dolaskom Oppo-a

Oppo 103 (800e nov)

snagas za surround ( 200-500e po zelji) snagas za frontove sam vec imao u prethodnom sistemu

ukupno, neka bude 1200e

Sta sam izgubio?

Funksionalno, nista, samo sam dobio! Oppo je AV pream, sve mogunosti po pitanju podesavanja svi 5.1 kanala imam na njemu samom, kao i na Pioneer-u, ima dva HDMI ulaza, za mene sasvim dovoljno. Dobio sam 3D Bluray plejer koji po pitanju slike bolji ili isti kao bilo koji do 1000e, plus sto za razliku od prethodnog imam 2 HDMI izlaza i media plejer za MKV, FLAC, APE...

Zvucno, sigurno. Da li je bolji od MF plejera, naravno da nije! Da li mi je sistem bio bolji sa NAT plazmom, naravno da jeste. Da li razlika u zvuku koju unose CD plejer i preamp vredi 4000e, NE U MILION GODINA!!! Da li sam iskoristio tih 4000e da u prethodnom periodu uzmem sve zvucnike koje sam zeleo, i da zaista osetim sta je napredak tj. promena u sistemu, DA! Hvala, dovidjenja. Siguran sam da ti i sada nije jasno i da ces imati jos nesto "pametno" da dodas, ali uradi to sam malo dostojanstva. ;) I zamolio bih sve ostale "distributere" i njihove kolaboratore, a takvih je forum pun, da ukoliko ne umeju da svoje namere i reklame sa malo slifa provuku kroz neku poruku da ni ne pokusavaju, mene sigurno necete prevariti, a iskreno se i nadam sve manje novih audiofila.

Procitaj svoj uvodni post o svadjama, uvredama, prepucavanju i sl pa onda ovaj koji sam citirao. Mozda ce ti biti jasno da takvi kao ti bivaju vinovnici sukoba i prepucavanja na koje se posle zalite.

Da stvar bude gora cela "kritika" dolazi od prevejanog preprodavca koji radi sa malim lagerom robe ali na svakom komadu zaradjuje debelo.

Uopste se ne bih iznenadio da je cela tema í zapoceta jer je neko pronasao kanal da u zemlju uvuce neku kolicinu Oppo plejera pa sad to valja izreklamirati i utrti put da se brze proda. Ako uz to zavalis i tri para zvucnika "viska" tim bolje. Btw, imam i ja jedno dvadesetak pari viska pa ako je neko zainteresovan... ;)

Uz to, nemoj da nam vredjas IQ pricama o ustedi para i "boljim" performansama. Tvoj sluh je tvoj problem. Prie tipa "imao sad auto od 10k eura pa sam ga prodao, ustedeo sam na gorivu, serviru i registraciji, vozim bicikl i imam pare u dzepu a i zdravije je!", ne piju vodu kod pametnih ljudi. ;)

Teorija da je izvor nebitna stavka sistema govori u prilog necem drugom a to je da tvoj sistem ima ozbiljan problem koji ti ocigledno ne umes da resis.

Link to comment
Share on other sites

Procitaj svoj uvodni post o svadjama, uvredama, prepucavanju i sl pa onda ovaj koji sam citirao. Mozda ce ti biti jasno da takvi kao ti bivaju vinovnici sukoba i prepucavanja na koje se posle zalite.

Da stvar bude gora cela "kritika" dolazi od prevejanog preprodavca koji radi sa malim lagerom robe ali na svakom komadu zaradjuje debelo.

Uopste se ne bih iznenadio da je cela tema í zapoceta jer je neko pronasao kanal da u zemlju uvuce neku kolicinu Oppo plejera pa sad to valja izreklamirati i utrti put da se brze proda. Ako uz to zavalis i tri para zvucnika "viska" tim bolje. Btw, imam i ja jedno dvadesetak pari viska pa ako je neko zainteresovan... ;)

Uz to, nemoj da nam vredjas IQ pricama o ustedi para i "boljim" performansama. Tvoj sluh je tvoj problem. Prie tipa "imao sad auto od 10k eura pa sam ga prodao, ustedeo sam na gorivu, serviru i registraciji, vozim bicikl i imam pare u dzepu a i zdravije je!", ne piju vodu kod pametnih ljudi. ;)

Sonice, na tvoju prvu nebulozu sam se udostoji da ti odgovorim, iako si ti taj koji je prvi poceo da vredja inteligenciju, na ovu drugu, i sve ove gluposti i neistine koje si rekao za mene, koga u zivotu nisi ni upoznao ni video, ne pada mi na pamet. Nastavi slobodno sa tvojim visokointeligentnim nacinom prezentovanja Hegela, Creek-a, Neat-a, siguran sam da to "oduvava" svu mogucu konkurenciju, ti zivis od toga, ja od Oppo-a nemam ama bas nista. I ne zanosi se da "vam" vredjam inteligenciju, jedinu "inteligenciju" koju sam uvredio je tvoja, jer sram me bilo hvalim nesto sto ti ne prodajes, a ni ja...

Svako dobro.

Link to comment
Share on other sites

Ok, sad kad je prošlo međusobno namigivanje, malo ja da napišem neku.
 
Pozdravljam stav da su zvuÄnici najvažniji i da u njih treba uložiti najviÅ¡e novca (bukvalno), ali nikako ne treba zapostaviti izvor - iz mog iskustva velike razlike mogu biti u pitanju (ili bolje reÄeno meni znaÄajne), pogotovo kada imate tako rezolutne zvuÄnike kao Å¡to su Focal Utopije ili Avaloni. Ukoliko se adekvatno reÅ¡i amlifikacija prema konkretnim zvuÄnicima - znaÄi amp + preamp, osim ako je u pitanju vrhunski integralac, standalone snagaÅ¡ nikako (možda u manjim sobama, u većim nikako), za mene je prva stvar posle zvuÄnika upravo izvor. Å to neko ovde reÄe, mnogo viÅ¡e ima dobrih pojaÄala nego dobrih zvuÄnika. Å to se tiÄe izvora, samo je pitanje koliko želite tu promenu i da li ste u mogućnosti to i da platite... U tom smislu vaÅ¡ stav "najbolje za najmanje novca" je vrlo jasan i uopÅ¡te nije usamljen ni kod audiofila ovde na forumu. PoÅ¡to ste takoÄ‘e i ljubitelj videa, jasan je izbor Oppo univerzalnog plejera (koji btw nisam imao prilike da vidim/Äujem), pa u tom smislu neću ulaziti u priÄu mogućeg unapreÄ‘enja sâmog stereo zvuka.
 
Iz vaÅ¡eg opisa mi se Äini da se Avalon Ascendant nije baÅ¡ najbolje pokazao. Ako ne greÅ¡im, Asdendante videh na oglasu pre nekih meseca dana, da li je u pitanju MK2 verzija? Iako sam baÅ¡ ove zvuÄnike sluÅ¡ao mnogo puta u kombinaciji sa raznim pojaÄalima - ako se dobro sećam lampaÅ¡ki integralac Ayon Triton, Jeff Rowland Continuum 500 (ice power - 500W/8ohm), Plinius SA-103 (A klasa)... Uglavnom, Avalon traži snažno pojaÄalo (nebitno lampe ili tranzistor), a pre svega zbog brzine i kontrole basa, pogotovo u manjim sobama kao Å¡to je vaÅ¡a. Iz mog liÄnog iskustva, zvuÄnicima koji su zahtevniji za pokretanje obiÄno "prijaju" snažnija pojaÄala takoÄ‘e Å¡to se tiÄe i visokog spektra. Uvek radi Äistije i sa većom ekstenzijom i trajanjem tona (kada ga ima, Äinela je najslikovitiji primer, najfiniji zvuci gudala na violini takoÄ‘e). PoÅ¡to vidim da visoko vrednujete rezoluciju, kao i veliÄinu i dubinu zvuÄne pozornice (tamo gde je ima), Avalon je, pored Focala, svakako pravi instrument na tom polju. Ako ste videli, Avalon u svojim prospektima preporuÄuje poziciju zvuÄnika na 1/3 dužine sobe (izmereno od zida do prednje ploce sa zvuÄniÄkim drajverima) Å¡to je uglavnom neizvodljivo u većini stanova, ali ne i kod vas koliko vidim, na vaÅ¡u sreću :)
 
SuviÅ¡no je reći da je akustika MNOGO bitna za krajnji rezultat - drugo je Å¡to se kvalitet pojedinaÄnih komponenti (a najviÅ¡e zvuÄnika) može jasno pokazati i u NEidealnim akustiÄkim uslovima. Nije malo sluÄajeva gde dobro pogoÄ‘eni "midpriced" sistemi generalno bolje zvuÄe od onih skupljih sistema, dobro uklopljenih kao celina, ali u neadekvatnoj akustici. Nebitno da li se do iste dolazi dampiranjem, nedampiranjem, finim pozicioniranjem zvuÄnika, pa Äak i pomoću room correction sistema (tipa Lyngdorf, Bang & Olufsen Beolab....). Ja bih sve TO - znaÄi dobar finalni zvuk, mirnu scenu sa dobrom separacijom i fokusom, u krajnjem slucaju nazvao DOBRO UGOÄENIM ZVUKOM gde je Å¡to reÄe @Nomimasen "kontrola, ne dampiranje". Najbolji primer su kvalitetno odraÄ‘eni fabriÄki audio sistemi u kolima, u kome je zadržana inicijalna energija reprodukovanog materijala i osećaj da ste bukvalno okruženi zvukom i da je ne sluÅ¡ate već da jeste u muzici. E sad nažalost teÅ¡ko je (i tužno) Å¡to je ovo vrlo teÅ¡ko postići u kućnim uslovima, govorim samo o akustici, ipak je automobil daleko manja i jednostavnija jednaÄina za reÅ¡avanje. 
 
U tom smislu, uvek glasam Äak i za pomalo sirov/oÅ¡tar zvuk koji ima brzinu, energiju i prostornost nego predampiran i previÅ¡e laidback zvuk (mislim nekad i ovo prija). LiÄno u mom trenutnom sistemu najslabija karika je upravo nedovoljno dobra akustika. Zid sa desne strane zvuÄnika praktiÄno ne postoji jer je dnevna soba otvorena sa desne strane prema trpezariji Äime je jednim delom naruÅ¡en fokus i separacija kanala, tj. malo je naglaÅ¡eniji zvuk sa levog zvuÄnika koji je bliži zidu. Probao sam ovo da reÅ¡im izvlaÄenjem desnog zvuÄnika, ali time nisam uspeo da reÅ¡im problem. TakoÄ‘e, zid iza zvuÄnika je imitacija kamenog zida i Äini mi se da neki sibilanti, reverb (eho)... dolaze i sa ove strane.
 
I za kraj, iako ne poznajem vaÅ¡ muziÄki ukus ali ga naslućujem prisustvom Utopija i Avalona, preporuÄio bih da Äujete Vivid V1 - mali hiend i u isto vreme vrlo zabavan zvuÄnik (Å¡to nije Äest sluÄaj), praktiÄno standmount i stalak iz jednog dela. Iako nije potpuno bez mane u apsolutnom smislu (linearnost punog opsega), sjajno reprodukuje sve muziÄke žanrove. Ima pun bas sa dovoljno volumena za manje sobe - možda Äak malÄice i "laže" tj. bas nije od neutralan, ali pritom tako dobro izvodi trik nestajanja koji svi volimo. Pogotovo u malom prostoru Å¡to je, priznaćete, mnogo teži zadatak za kutiju od metar i kusur i 50 kila kao Å¡to je Avalon i koji svakako bolje diÅ¡e u većim prostorijama i sa ozbiljnijom elektronikom. I na kraju, iako je Vivid koliko sam shvatio, jedan od retkih koji je uspeÅ¡no implementirao metalne drajvere za visoke i srednje, ipak se u ponekad nazire blagi metalni prizvuk, eto Äisto da mu naÄ‘em neku manu :)
 
:wave2 

P.S. Posebno hvala svima koji su na ovoj temi pisali o akustici!
Link to comment
Share on other sites

Da, koliko to malo "namigivanje" puno govori...

Filipe hvala puno na javljanju, pomno sam pratio Vasu temu o izgradnji sistema, i iskren da budem, jedan od razloga zasto sam i pozeleo da imam Avalone je i Vasa tema. Nazalost u nabavci Avalona sam ostao bez oba jaca pojacivaca, sto mi je iskreno i bio cilj, ali nije mi trebalo puno da kada sam Avalone povezao na moje babuske da shvatim da mu nisu dovoljne, ne samo one vec i soba. Kao sto ste procitali izbegao sam da nesto preterano komentarisem jer verujem da nisam cuo ni blizu njihov potencija. Ukoliko bih dobio neki ozbiljan tranzistorski snagas, poput onog koga sam imao sigurno cu imati sta vise da kazem, ovako sve sto bih rekao ne bi bilo priblizno, da kazem, realno situaciji.

O izvoru necu vise, eto ispadoh buduci uvoznik za Oppo, srecom pa ljudi poput Vas zaista citaju ono sto pisem i ne vade moje reci iz konteksta tumaceci ih na neki potpuno izopacen nacin. Sigurno da sam razmisljao o nekom DAC, kao buduci upgrade sistema, ali prvo da se skrasim sa jednim zvucnikom, eventualno dva :), jer u svim ovim promenama istih svakom je nesto falilo, ni jedan nije bio ono "ultimativni", i sada samo je pitanje za koji kompromis ste spremni a za koji ne. Evo sada odmah znam dva zvucnika koja kada bih imao uporedo bilo bi fenomenalno, pa malo slusam jedan na lampama i uzivam u "magiji", pa onda malo ovaj drugi na tranzistorima i uziavm u "energiji", da se tako laicki izrazim. Da, poznanik mi je skoro bas preneo utiske o Vivid Audio zvucnicima, on je odusevljen zvukom, ja ih nisam cuo, ali kad ih pogledam, imampredrasude prema dizajnu, i jos nisam cuo zvucnik sa metalnim membranam da se taj, sto vi kazete metalni prizvuk, ne cuje. Meni to onako, iskreno, poprilicno oduzme od ugodjaja. Hvala Vam puno sto ste se javili i odvojili vreme za ovako poduzi i koristan post. Sto se akoustike tice, svaki predlog, iskustvo je vise nego dobro doslo!

Link to comment
Share on other sites

ali prvo da se skrasim sa jednim zvucnikom, eventualno dva :), jer u svim ovim promenama istih svakom je nesto falilo, ni jedan nije bio ono "ultimativni", i sada samo je pitanje za koji kompromis ste spremni a za koji ne. Evo sada odmah znam dva zvucnika koja kada bih imao uporedo bilo bi fenomenalno, pa malo slusam jedan na lampama i uzivam u "magiji", pa onda malo ovaj drugi na tranzistorima i uziavm u "energiji", da se tako laicki izrazim. 

Nema potrebe gomilati zvuÄnike. Može sve to sa jednim ali pravim parom. Na tebi je da ga "pronaÄ‘eÅ¡".

Link to comment
Share on other sites

Naravno da nema, niti mi je to bio plan, uvek sam imao jedan ili dva para, ovo sada mi je splet okolnosti, da ne objasnjavam, ispasce da se pravdam. Ali problem i jeste u tome i poena cele ove price, naci taj "ultimativni" zvucnik. Ali problem je kada cujete dosta razlicitih a dobrih zvucnika, u svakom cete naci nesto sto Vam se svidja a sto ovaj drugi nema, i kako sada sve to spojiti u jedan, pogotovo za mene koji uzivam u malo sirem spektru muzike, maltene nemoguce.

Link to comment
Share on other sites

Hvala Milovane. Sto se kablova tice, moj stav je kvalitetan zvucnicki, pravljeni interkonekt, i strujni koliko budzet dozvoljava. Jedan daleko iskusnijim audifil od mene mi je pre par godina preporucio Siltech LS 110 zvucnicki kabl. Ubrzo posle sam uspo da ga nabavim u inostrastvnu, zadovoljan sam i nemam potrebu da eksperimentisem sa drugim. Siguran sam da ima boljih, drugacijih, ali time se ne opterecujem, opet, kao i za druge stvari, mislim da su to sve nijasne cije je vreme i novac pametnije uloziti u same zvucnike. Sigurno je da asm za standarde nekih audiofila GLUV, ali ja te promene koje unose zvucnicki kablovi slicnog cenovnog ranga zaista ne dozivlajvam kao nesto vredno putesetvija kao sa zvucnicima. Sto se interkonekta tice, koristim vec par godina unazad neku nemacku srebrnu zicu, ako Vas interesuje navecsu tacno i oznaku. Kako sam ostao na njoj? Kada sam imao Musica Fidelity CD plejr on je imao dva izlaza, jedan tranzistorski drugi lampaski. Prijatelj mi je doneo Acoustc Zen Abslolute interkonekt, koji je polovan oko 1000e. Moj kabl na jedan izlaz njegov na drugi. Na kraju jednocasovnog prebacivanja sa jednog na drugi ja sam imao osmeh na licu, sa jos jednom stavkom u sistemu odcekiranom, a prijatelj je bio malo zabrinut. :) Moj kabl kosta oko 20-30e. MOzda je malo glupo sto navodim cene, ali ako ste citali celu temu poenta je sistema koji svira najbolje moguce za sto manje novca. Sto se strujnih tice, imam PS Audio Statemen od 3m od uticnice do Isotekove letve, od nje dva NAT napojan kabla od po 1-1.5m do pojacala i plejere. Uzeo sam ove kopije Oyaide i stavio na njih na oba kraja i za sada sam zadovoljan. Miran sam sto se kablova tice, ne opterecujem se, da voleo bih bolje strujne, ali onda ce to izaci iz moje filozofije "best bang" jer bi bilo glupo staviti strujni od recimo 500e na plejer koji kosta 800e, mada i to ima smisla ako je napredak osetan. Siguran sam da cu u narednom periodu eksperimentisati sa boljim strujnim, ali samo sa njima, sto se zvucnickih i interkonekt tice tu sam, ako sto rekoh, miran.

hvala na info., koriste i meni, a verujem i drugima...uzgred, stvarno nema potrebe za persiranjem. Ne bih da trpam moju pricu u tvoju temu, ali posto tezis najboljem mogucem koje ti bude dostupno, a i strujni kablovi ce ti doci na red, mogu ti dati samo jednu sugestiju iz licne prakse, jer se kablazom - istina u diy varijanti zanimam nekoliko godina, a to je da uradis najkvalitetniju mogucu zidnu uticnicu koja ti je dostupna, kao i prvi utikac koji ide u nju...To mora biti najbolje, ostalo i ne mora...provereno, to kazu i u Nordostu - najkvalitetniji kabel od letve do zida, inace dzaba 5 skupih strujasa ako je to ispod njihovog nivoa

Link to comment
Share on other sites

Istovremeno Uporedjivanje dva interkonekt kabla jednovremenim kacenjem istih na dva razlicita izlaza (lampaski i tranzistorski) jednog plejera je ravno koriscenju dva razlicita cd plejera prilikom testiranja. Tu nikakav relevantan i ozbiljan zakljucan ne moze biti izveden.

Link to comment
Share on other sites

Da ne banalizujemo, ne ulazim u razlog zbog Äega je vlasnik tako radio, ali da bi poreÄ‘enje bilo relevantno trebalo je spojiti digitalni izlaz iz plejera sa digitalnim ulazom u isti i tako videti koji je DAC bolji. Premda ni to nije merodavno, iskustvo pokazuje da integrisani plejeri, da li namerno zbog uÅ¡tede ili ko zna Äega imaju slabije odraÄ‘en ulazni i izlazni digitalni deo. Druga je priÄa sa odvojenim transport/DAC kombinacijama, uglavnom ne i uvek. PreviÅ¡e varijabli ...

Opo 83 se nema digitalne ulaze.

Link to comment
Share on other sites

hvala na info., koriste i meni, a verujem i drugima...uzgred, stvarno nema potrebe za persiranjem. Ne bih da trpam moju pricu u tvoju temu, ali posto tezis najboljem mogucem koje ti bude dostupno, a i strujni kablovi ce ti doci na red, mogu ti dati samo jednu sugestiju iz licne prakse, jer se kablazom - istina u diy varijanti zanimam nekoliko godina, a to je da uradis najkvalitetniju mogucu zidnu uticnicu koja ti je dostupna, kao i prvi utikac koji ide u nju...To mora biti najbolje, ostalo i ne mora...provereno, to kazu i u Nordostu - najkvalitetniji kabel od letve do zida, inace dzaba 5 skupih strujasa ako je to ispod njihovog nivoa

Nema na cemu, zaista ne zelim da namecem bilo kakvo misljenje, samo prenosim svoje iskustvo, pa ako neko veruje ok, ako nekom pomogne barem malo odlicno! Ok prelazimo na ti, mada je meni uvek malo glupo da oslovljavam nekoga ko je stariji od mene i koga ne poznajem sa ti, pogotovo u prvom odgovoru. Slobodno iznesi svoje iskustvo sa kablovima, meni ce znaciti, a sto se DIY varijante tice, ja ne bezim od iste kada su kablovi i amplifikacija u pitanju. Kao sto vidis, i sam koristim DIY interkonekt. Sto se tice strujnih, tako sam i uradio, uticnica je kvalitetna, ne ona od 100e :), ali dobra, a najbolji kabl koji imam PS Audio sam stavio od uticnice do letve, pa iz letve idu NAT-ovi do uredjaja. Ah taj Nordost, kada se setim njihovi rezonatorskih kupa sa sajma, i dalje ne mogu da verujem sta sam cuo. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...