Jump to content


Pomoc oko bookself zvucnika


tripl123

Recommended Posts

Ne znam da li je ovo bas pitanje za hi-end, mada ako su cifre za bookself zvucnik u pitanju mozda i jesu.

 

Naime zelio bih da unpredim zvucnike. Trenutno posedujem Wharfedale evo2 - 10 zakaceno na NAD 214 snagas,

a kao izvor koristim B&O beosystem 2500.

 

Muziku slusam u sobi 16 kvm2 (6*2.7) koja inace ima i malte ne spojene jos 2 prostorije bez vrata od 16kvm pa fakticki to izdje 32m2

 

Generalno sam zadovoljan zvukom obzirom da koristim kao dopunu i wharfedale powercube+ woofer, i sad dolazimo do moje dileme

da li bih nekim drugim bookself zvucnicima mogao da izbacim woofer iz jednacine.

 

Uglavnom slusam ROck, lagani soul, lagani havy metal,

a zeleo bih zvuk koji daje vec trodimenzionalnost i prirodnost.

 

Podnostojece zvucnike ne bih uzimao jer u B sistemu imam B&O PENTE,

 

a gornja granica za bookself bi bila do 1500 EUR za polovne

 

Hvala

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 143
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1500 eura za polovni bookshelf ? to automatski vuce i promena amplifikacije i ''izvora'' koje posedzujes,ako stvarno zelis pravi upgrade.Moje misljenje je da za takvu vrstu muzike potreban je veci zvucnik..

Pente ako imas (u fabrickom stanju) imaju veliki problem sa veshanja na basovima,u 100% slucajeva znaju da preterano omeksaju gume i izgubis 50% na bass reprodukcije a i ostatkom kvaliteta! ako to sredis kako treba prebaci one male u B sistem pa slusaj B&O u glavni,zastedices ako nista drugo,uostalom za 1500 imas veliki izbor novih kutija. :listen

Link to comment
Share on other sites

Iako sam u naÄelu "protivnik tzv overkil" priÄe mislim da imaÅ¡ dobro "sinergiski - cijenovno" posložen sustav i da bi takva "intervencija" imala negativan uticaj na Tvoj novÄanik , jer onda pojaÄalo pa ....... i evo ti problema .   Možda bi bilo "lukavije " da obratiÅ¡ pažnju na "izvor" :)

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Iako sam u naÄelu "protivnik tzv overkil" priÄe mislim da imaÅ¡ dobro "sinergiski - cijenovno" posložen sustav i da bi takva "intervencija" imala negativan uticaj na Tvoj novÄanik , jer onda pojaÄalo pa ....... i evo ti problema .   Možda bi bilo "lukavije " da obratiÅ¡ pažnju na "izvor" :)

:wave2

Da, svestan sam da bi zvucnici u tom cenovnom rangu bili overkill za postojeci sistem, ali gledam na duze staze i u sustini od necega treba da se krene jer trenutno nisam u mogucnosti da sve zamenim, pa sam mislio da cu za pocetak najvecu promenu da dobijem promenom zvucnika, a i sluzice mi kao dobra osnova za buduci sistem.

Link to comment
Share on other sites

Podrzavam razmisljanje u pravcu kvalitetnog stanmount zvucnika.Sa tim parama se moze kupiti odlican nov i vrhunski polovan zvucnik.Moj predlog bi bio Sonus Faber minima Amator,slusao sam ga dosta- puni i vece i manje prostore i iznenadjujuce dobro radi i sa rock muzikom,sa time sam ga najcesce i slusao.Odlican je naravno iza jazz i klasiku.Pokretljiv je i radice i uz amp koji ne mora da bude "zver",naravno sto bolji ostatak sistema to bolje.Vrhunski polovan amp za njega mozes kupiti ispod 1000E,i to da bude odvojen pre/power combo.Sto se tice bass-a ,vecina audiofilskih gostiju bi te pitala gde je 30cm subwoofer skriven.Idealan zvucnik za neverne tomice po pitanju "malih" zvucnika.Cheers!

Link to comment
Share on other sites

Rekao bih da je samo steta da se ne slusa i druga mozda bolje producirana muzika sa tako dobrim zvucnicima,ali da ovaj konkretan model radi odlicno i uz rock imao sam prilike kao sto rekoh dosta cesto priliku da se uverim.PMC na primer koji vazi za rockerski brend mi ni blizu tako dobro ne zvuci sa rock muzikom.S druge strane odlican je zvucnik da otvori oci i ka drugim muzickim pravcima.Upravo se i desilo mom drugaru uz njih.Pritom je i ostao i jedan od najvecih rock kolekcionara koje znam,cega god se dohvatio nije se smirio dok nije kompletirao od Stonesa do Springteena.Almani,Linordi,Eaglesi...raznorazni stari rockeri i blueseri su se i dalje besomucno kupovali i slusali i zvucali da jos jednom ponovim odlicno,uz dobar americki amp,preciznije kanadski zvucnici su ostali godinama u vlasnistvu.Pritom mogucnost promene zvucnika nije bila nikakav problem.

Link to comment
Share on other sites

Ukusi su razliciti, sluh takodje.

Sonus Faber neke druge muzicke zanrove "odradjuje" mnogo bolje od rock-a i metala. Takodje, neki drugi brendovi i modeli zvucnika daleko bolje reprodukuju rock i metal od Sonus Fabera ali su losiji u prezentacij muzickog materijala kod kojih Elekta Amator briljira. 

Inace E. Amator je u svoje vreme bio ozbiljan zvucnik - skup. Danas je dosta star kao model, zato verovatno i moze da se nadje za 1000-1500 Evra.

Link to comment
Share on other sites

Inace,uopste nisam predlozio niti pomenuo Elekta Amator...Slazem se i ja da je SF bolji za druge zanrove,ali bio sam i sam iznenadjen da opet boldiram Ovaj model dobro radi sa starim rockom i bluesom pre svega za zvucnik tog tipa i te klase,HM sam prestao da slusam u osnovnoj skoli pa nisam strucan.Imajuci samo tu muziku na umu uopste nebih isao na skup zvucnik,jedan dobar JBL sto manje osetljiv na losu produkciju radi posao.Mislim da ipak retko ko ne slusa samo jedan tip muzike,zato i nije lose da je zvucnik koliko toliko allrounder.Ovaj koji sam predlozio je to prilicno.Moji su prioriteti jazz,ali sam se svakako odusevio kad je uz bolji amp "proradio" i rock.

Link to comment
Share on other sites

U pravu se, izvinjavam se. Permutovao sam u glavi Elekta i Minima Amator, previd...

Mada sustinski to ne menja sustinu mog razmisljanja. Cuo sam mnogo modela SF. Ni jedan nije briljirao (kao sto rekoh) na tipu muzike koji je pokretac teme naveo kao "dominantan". 

Link to comment
Share on other sites

Uglavnom slusam ROck, lagani soul, lagani havy metal,

a zeleo bih zvuk koji daje vec trodimenzionalnost i prirodnost.

 

Većina Sonusa to radi bez greške. Cremona Auditor su mi vratili želju da slušam rock.

 

Ni ja Sonuse ne preporuÄujem onima kojima je do krljanja i tutnjave. Dobri zvuÄnici to ne rade.

Link to comment
Share on other sites

Sto se tice bass-a ,vecina audiofilskih gostiju bi te pitala gde je 30cm subwoofer skriven.Idealan zvucnik za neverne tomice po pitanju "malih" zvucnika.Cheers!

 

Ovo je u savrÅ¡enoj analogiji sa situacijom u kojoj sam se bar nekoliko puta naÅ¡ao. PoÅ¡to se kod mene u malom studiju iza Cremona Auditor nalaze profesionalni JBL monitori sa 15-inÄnim bas drajverom, par ljudi bi ono Å¡to su Äuli od Sonus Fabera u donjem delu spektra i u pogledu sveukupne ubedljivosti odmah pripisivali velikim monitorima i ostajali potpuno zblanuti kada bih im kazao da JBL nije u pogonu uopÅ¡te. 

 

Sonus Faber (u monitor izvedbi) je sposoban, uz malo pažnje i brige, za upravo dramatiÄnu rokenrol predstavu, uz sve varnice i seks koji nagrću iz njih. Dosta vremena provodim sluÅ¡ajući najnemilosrdniji noise i doom-metal na njima i ugoÄ‘aj je zastraÅ¡ujuće katarziÄan. Reprodukcija bas instrumenata je sonornija no na većini podnostojećih zvuÄnika koje sam imao prilike sluÅ¡ati. 

Link to comment
Share on other sites

OK da rezimiram:

 

Moje pitanje je bilo:

Koje bookshelf zvucnike da uzmem umesto wharfdale evo2-10 koje vec posedujem da bih unapredio postojeci zvuk:

 

Vi ste mi predlozili:

1. da promenim izvor

2. da uzmem dobar dac

3. Sonus Faber ( za koji ste se svi slozili da je dobar ali ne za muziku koju slusam)

 

Cenim konstruktivne savete, ali ja bih ipak da promenim za sada samo zvucnike sa nekim boljim za tip muzike koju slusam,

pa bih Vas zamolio da mi predlozite neke iz vaseg iskustva.

Link to comment
Share on other sites

Upravo i napisah za Minimu predlog jer trazis bokshelf.Taj zvucnik zvuci kao da je velik i radi dobro sa rock muzikom,a to je retko i za bookshelf.Da malo ilustrujem recima nekog ko je iz posla jer im se nazalost vise veruje engleska stampa je imala gundjajuci komentar na njih "For the one who wants to be blown away" ,sto ispada opet dobro za rockere...verovatno sto je vecina tadasnjih njihovih zvucnika mogla da im pljune pod prozor,narocito u bass-u.Beast sa ovog foruma je kupio jedan Neat zvucnik jer su ga u UK stampi okarakterisali sa "pomalo boomy",ne uklapa se nazalost u budzet nov ,a polovan nije lako naci kod nas.On i Ozzy su dobri sagovornici za rockerske kutije.Ozzy koliko znam koristi Expo/PMC kombinaciju,nema ga nazalost ovde vec neko vreme.

Link to comment
Share on other sites

BaÅ¡ za muziku koju sluÅ¡aÅ¡, Sonus Faber. Tvoj budžet to dopuÅ¡ta bez ikakvih problema. 

 

 

TakoÄ‘e - NAD i SF pokazuju veoma lepu kompatibilnost. TurboMaximus ti može reći stvar ili dve na tu temu. 

 

Uf koliko vidim ovaj Cremona Auditor nema kod nas, a preko mu je cena $3500 sto mi je previse za budzet,

Minima Amator ocigledno ga nema nigde u ponudi, od SF-a kod nas ono sto sam video u ponudi su Concerto, Concertino i TOY,

Sad za toy mislim da su effect zvucnici i da tesko da ce da zavrse posao, a jel imate iskustva sa Concerto i Concertino?

Link to comment
Share on other sites

Minima amator je stari zvucnik i mnogo je ljudi koji te stare zvucnike vise cene jer je su bile beskompromisnog kvaliteta i sa vrhunskim jedinicama.Novi zvucnici takvog kvaliteta kostaju basnoslovno danas kod njih.Prvi od novih koje sam cuo da umeju da zagrme je monitor wood,te toy bih zaobisao,  ali novi zvucnici kako sam razumeo nisu tema.Sa 1500E za polovan treba da se dobije kvalitet bar 3-4 puta skupljeg inace ni ne treba ici na polovno.Polovan zvucnik treba dobro proceniti i po pitanju odrzavanja.Ja koristim 20g stare zvucnike zbog zvuka koji preferiram,ali mogu i dan danas da kupim svaki njihov deo od proizvodjaca ukljucujuci i nove skretnice.Takav vintage hobi ume i da bude skup,pa da izlaz bude skuplji od karte za ulaz.Zato treba dobra procena,barem ja sam takav.

Link to comment
Share on other sites

Uf koliko vidim ovaj Cremona Auditor nema kod nas, a preko mu je cena $3500 sto mi je previse za budzet,

Minima Amator ocigledno ga nema nigde u ponudi, od SF-a kod nas ono sto sam video u ponudi su Concerto, Concertino i TOY,

Sad za toy mislim da su effect zvucnici i da tesko da ce da zavrse posao, a jel imate iskustva sa Concerto i Concertino?

KonÄertino imam. Za njih su potrebni kvalitetni stalci i kvalitetan izvor. Imaju laku nijansu svetline i zato ostale komponente ne bi trebalo da vuku na tu stranu. Prostor rade savrÅ¡eno. Srednji bi mogli biti puniji, ali to u mnogome zavisi od karaktera ostatka sistema. Basa ti ne bi nedostajalo, ali nema 20Hz. Dinamika odliÄna. U mojoj sobi od 14 kvadrata se deru na 10 "sati" (NAD326BEE). Traže poziciju daleko od zidova. Pomenuo si trodimenzionalnost i prirodnost. Sonusi rade upravo to.

Ne kažem da je KonÄertino idealan zvuÄnik za tebe, ali sigurno te ne bi razoÄarao, u najmanju ruku. Možda te zainteresuju i za neku drugu vrstu muzike.

 

KonÄerto ima rafiniraniji, mirniji i bogatiji zvuk. 3D je, zaÄudo neÅ¡to slabiji, ali nikako ne slab. Ako zeliÅ¡ tvrdo i oranje, nije za tebe. U suprotnom, uzmi ga u obzir.

 

O Sonusima se obiÄno govori kao o zvuÄnicima za ljubitelje harfe i flaute solo. Gluposti.

 

Razmisli i o dobroj polici.

Link to comment
Share on other sites

Ja mislim da neki veći PMC-jev bookshelf možda ne bi bio loša ideja!

Ja imam PMC TB2i, ali svira sa lampama u predpojaÄalu, pa ne blista na metalu. Ipak, kada su PMC-jevi sluÅ¡ani sa tranzistorom - to je već druga priÄa. Å to se tiÄe roka (tipa Black Keys, Zeppelini, Parpl) - tu rade bas lep posao i u ovakvim sistemu. TB2i ima iznenaÄ‘ujuće dosta basa (za toliku kutiju).

Ovaj model je dosta jeftiniji od VaÅ¡eg budžeta, ali, možda, neki PMC uradi posao joÅ¡ bolje (nisam sluÅ¡ao skuplje, ali ovim sam jako zadovoljan pa ga, iz tog razloga, preporuÄujem kao opciju za presluÅ¡avanje). 

Link to comment
Share on other sites

Možda još ovo -

 

 

Pre nekog vremena imao sam prilike, u dosta nesreÄ‘enoj postavci, Äuti novi Monitor Audio Silver 2. Uprkos ograniÄenjima nametnutih na drugim poljima, zvuÄnici su pokazali zaista priliÄan potencijal. DinamiÄki sjajno, vrlo lepo iznijansirano, podosta boje i sadržaja u basu i srednjima i sposobnost da odliÄno ocrtavaju prostor. Ono Å¡to sam od roka Äuo na njima je delovalo vrlo ubedljivo.

 

U odnosu na stariju Silver seriju (koju sam u istim okolnostima takoÄ‘e Äuo) ovo je bio drastiÄan pomak. 

 

 

Kao i kod Sonus Fabera, potrebna je briga o ostalim komponentama, prostoru za sluÅ¡anje i položaju zvuÄnika. Kao i kod svih monitora, Å¡to veća udaljenost od zidova izrazito pogoduje, da bi se pridobilo sadržaja, ekspanzivnosti i zaÄuo bas koji do temelja ruÅ¡i bilo koju zastarelu predstavu da mali zvuÄnici na ovom polju oskudevaju. 

Link to comment
Share on other sites

Sonusi kao osnova ! Do 1K E , Za 500 dac , stati na loptu i posle nadohebavati "step baj step" kak se "voli" , al da se ceo "forum" složi :)

 

 

U potpunosti se slažem. 

 

Odgovara tvom budžetu. MožeÅ¡ bez problema rasporediti tih 1500 na neke od pomenutih zvuÄnika, stalke, DAC/preamp, kablove i policu, i tu se već radi o potpuno (!) drugom nivou. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...