Jump to content


Test Setup sa XLO & Reference Recordings Test And Burn-In CD po uzoru na Testa setup sa Amused to Death by ninja


ab

Recommended Posts

Postovanje prijatelji, ako pokretac stare teme, a koja je arhivirana: 

 

http://www.hi-files.com/forum/index.php?/topic/4632-testa-setup-sa-amused-to-death/

 

,dozvoli da se ovog puta baziramo u startu na setup sistema pomocu XLO & Reference Recordings Test And Burn-In CD koji je u mom slucaju doneo boljitke kako u pozicioniranju zvucnika tako i u mom slucaju setup-a samog player-a Audirvana Plus V 1.5.12 obzirom da mi je jedini izvor Mac Mini mid 2011. 

Ispostavilo se da je u mom prostoru, pored izbora primarnih i pasivnih delova hi fi komponenti i rasporeda namestaja, neophodno precizno pozicioniranje zvucnika kao i fino tjuniranje samog softwera tj.Audirvane za konacan uzitak u personalizovanom slusanju muzike.

 

Cilj mi je da priblizim znacaj ovakvog setup-a zainteresovanima koji se nisu bavili ovom problematikom time sto ce se ukljuciti u test svog setup-a sistema pomocu pomenutog cd-a sa zeljom da se i oni iskusni koji su dali tome znacaj ukljuce i daju doprios po pitanju akusticnog tretmana prostora u kojem se sistem nalazi ovog puta bez dodatnih dampiranja prostora, dakle samo rasporedom i pozicioniranjem komponenti i mozda kao u mom slucaju setup-om softwer-a.

 

Ukoliko ima zainteresovanih neka iznesu svoja iskustva, zapazanja i savete.

 

Hvala unapred.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

...po pitanju akusticnog tretmana prostora u kojem se sistem nalazi ovog puta bez dodatnih dampiranja prostora, dakle samo rasporedom i pozicioniranjem komponenti i mozda kao u mom slucaju setup-om softwer-a.

Ovo bi mozda valjalo dodatno da pojasnis. Osim zvucnika ne vidim kako raspored i pozicioniranje ostalih komponenti sistema ima veze sa upotrebom test diska?

Sa ovog diska vec par godina koristim numere 7, 8 i 9

Technical Tracks: Demagnetizing Sweep

Technical Tracks: Demagnetizing Fade

Technical Tracks: System Burn-In

otprilike jednom mesecno. Nemam pojma da li teorija moze objasniti da li takav generisani signal ima veze sa onim za sta ga proizvodjac diska namenjuje, kod mene je vec uslo u rutinu, nista ne kvari a da li nesto i doprinosi nije me briga jer to sve traje 20-ak minuta jednom mesecno dok ja na terasi ili u drugoj sobi pijem ladno pivo dok sustanje ne zavrsi :D

Link to comment
Share on other sites

U pravu si nema nikakve veze, mislio sam da napravimo lagani uvod u osnove pozicioniranja celokupnog sistema od samog pocetka kao i sagledavanja nivoa akusticnog tretmana svog prostora posle upotrebe test diska kroz komparaciju realisticnosti sadrzaja kako glasovnih, ambijentalnih i narocito instrumentalnih, ali je ipak pametnije da se ogranicimo za pocetak samo na upotrebnu vrednost samog test diska.

 

Dakle primenom numere 7,8 i 9 ocekujes ipak neke benefite, takoreci disk obavlja svoju funkciju?  ;-) 

 

Da li ti je pomogao u optimalnom pozicioniranju zvucnika i odredjivanju pozicije za slusanje, kako si to odredjivao i da li se takav razmestaj pokazao kao delotvoran na slusanje ostalog muzickog sadrzaja?

Link to comment
Share on other sites

Benefit ocekujem iz prostog nerazumevanja :D

Ako to treba da nekako demagnetizuje komponente i traka 9 da na brzinu usvira sistem (kontam kao ono kad je ladan pa da ga ugrejem nekoliko minuta) ja nemam nista protiv. I da je obicna audiofilska prevara nemam nista protiv, nista gore nego kad vinilasi provedu 20 minuta mesecno na proveru brzine rotacije, antiskejtinga, gazne sile i ostaluh gremlina.

Optimalno pozicioniranje zvucnika (jako bitna stavka, mnogi menjaju komponente jer nisu ovome posvetili dovoljno paznje!) sam ostvario u toku duzeg vremenskog perioda. To uopste nije jednostavno za objasniti jer svaka soba drugacije "zvuci". Ugao zaokretanja zvucnika, udaljenost mesta zvanog svit spot, visina stalaka, udaljenost od zadnjeg i bocnih zidova... je nesto cije egzaktne mere u mojoj sobi nemaju nikakve koristi za bilo koga drugog. Pogotovo ako nemamo isti sistem, a ovakav kao moj nema niko u drzavi, siguran sam (ovde se radi o prostoj konstataciji a ne o hvalisanju).

Stoga, apsolutno preporucujem vreme potroseno u pozicuoniranju zvucnika. Zvucnici su, za mene, najbitnija karika sistema a njihova pozicija u prostoru je vrlo vazna.

Link to comment
Share on other sites

Cinjenica je da disk pomaze pri preciznijem i kratkotrajnijem pozicioniranju zvucnika kako bi se iskoristio trenutni maksimum iz sistema, ovo za demagnetizaciju i mene zbunjuje?!

 

Moze li se koristiti pri uporedjivanju verodostojnosti muzickog sadrzaja prilikom promene izvora ili neke druge komponente kao i kakvu scenu imaju?

 

Ili to ipak zavisi od brojnosti dzukaca u coporu?

Link to comment
Share on other sites

Za sirinu scene dobar je i "golden ears" test,neko ga spominjao prije,sa test tonom koji se daje sa nekoliko razlicitih pozicija,od centra prema skroz lijevo ili desno.dok dubinu najlakse odredim sa lavezom iz amused of...,kad ker zalaje gdje treba to je to.

Link to comment
Share on other sites

Kao sto rekoh, ovaj disk nisam shvatio ozbiljno u smislu muzickih numera koje su na njemz a u cilju pozicioniranja zvucnika. Ne zavrsava se to jednim diskom.

Slusajte ono sto inace slusate, ono sto poznajete. Ako Goribor Evo je banja ne udje u mozak kao burgija sa sedam hiljada obrtaja u sekundi onda miÄi zvuÄnike...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...