Jump to content


Foobar2000


arnage

Recommended Posts

Evo nekih prvih utisaka ... ali prvo disclaimer. Ova poredjenja nisu radjena podrobno, iscrpno niti do kraja dosledno. Za to je potrebno vise vremena a potrebno je da instaliram DSD DAC u svom velikom sistemu gde onda mogu da ga uporedim sa Bladelius Emblom, koja moze da reprodukuje 24/192. Ovo su vise samo prva zapazanja nego bilo kakav definitivan sud na temu pcm vs. dsd.

Znaci koristio sam Foobar2000 sa pomenutim Asio i Shiit driverima, sa DSD reprodukcijom (DSD to DSD) SDM Type D dok sam kod konverzije PCM u DSD koristio SDM Type D (FP32). DSD je DSD64 jer Loki nije u stanju da reprodukuje DSD128 ili DSD256. Kada sam slusao PCM signal, koristio sam upsampler SoX namesten na 88,2 KHz. Rec je duzine od 24 bita, a driver je Wasapi(event).

Ono sto se odmah primeti istovremeno i ukazuje zasto su misljenja oko DSD formata tako podeljena. U stvari, mislim da ce ta diskusija biti (ili vec jeste), slicna onoj koja se decenijama vec vodi na temu vinil vs. digitalija. Razlog tome lezi u cinjenici da DSD ima neke elemente vinil reprodukcije.

Znaci ono sto se prvo uoci kada slusate cist ili konvertovan DSD jeste prostornost zvucne slike. Instrumenti su rasporedjeni i po dubini i po sirini i odjednom dobijete drugaciji utisak nego kada slusate pcm.

Primer 1: Keith Jarrett The Koeln Concert. Koristio sam pcm verziju ovog albuma u 24/96 varijanti. Snimak je zbilja odlican i odlikuje ga pre svega odlicna detaljnost Jarrettovog sviranja. Narocito je Attack dobro ughvacen na snimku - to je ona stvar o kojoj mnogo pricaju ljubitelji High Enda: cuje se kako Jarrett udara po dirci klavira, kojom snagom, koliko dugo ... ti sitni detalji koji su medjutim jasno cujni i stvaraju utisak realnosti. Sama reprodukcija je direktna, i vi se nalazite u centru zbivanja. Zapravo - glava kao da vam se nalazi u samom klaviru i vi cujete svaku finesu instrumenta dok reprodukuje zvuk. Kada slusate konvertovan PCM on the fly u DSD, vi cujete sve to isto ali kao da sedite u trecem redu sale u kojoj je Jarrett svirao. Vama glava vise nije u klaviru vec je klavir na podijumu a vi ste odmaknuti od njega. Na taj nacin neki od onih detalja vise nisu toliko prisutni (oni su tu kada pazljivije poslusate) ali balans odredjenih delova zvucnog spektra je nesto drugaciji i fokus nije toliko na detaljima vec na celom desavanju. Ta prostornost zvucne slike i fokusiranost na muziku a ne toliko na detalje a da su pri tom ti detalji i dalje prisutni jeste ono sto cini razliku izmedju ova dva nacina slusanja istog muzickog dela. Pravo pitanje nije sta se kome vise svidja (mada je to u krajnjoj liniji cesto razlog diskusija) vec to pitanje glasi: kako je zapravo snimljen Koeln Concert ? Kada poslusam plocu (imam ECM original jos iz proslog veka) to zvuci kao DSD varijanta. Kada pustim preko A+ i Mac Minija (A+ vrsi upsampling na 24/192) i Emble to zvuci vise kao PCM varijanta (sto i jeste).

Primer 2: King Crimson Red stvar Starless. Radi se o 16/44,1 snimku koji sam poredio sa on the fly konverzijom u dsd. Sve vreme sam imao utisak da DSD verzija nesto cistije svira. Na samom kraju pesme, John Wetton svira bas u svom prepoznatljivom maniru: grubo, surovo, ja bih to cak nazvao brutalnim sviranjem, proizvodeci grub, deformisan ali ritmican zvuk, koji je u to vreme davao King Crimson posebnu heavy notu. Ja sam odrastao uz tu svirku i uvek sam voleo taj "brutalni" Wettonov bas. Kada ga slusate na kraju Starless konvertovanog u DSD, onda je taj bas prikazan precizno, vi cak cujete nesto jasnije kako Wetton okida zice, njegov bas je bolje izdiferenciran u odnosu na druge instrumente ali se gubi ona muljava zestina - delimicno i zbog toga jer je odnos izmedju instrumenata jasnije izdiferenciran. Cini mi se da je rezultat na strani DSD ali mi je lako zamisliti da se nekom (kao sto sam ja) vise dopadne onaj potmuli, zestoki zvuk ... Imam i ovu plocu i moram je poslusati - to jos nisam uradio.

Primer 3: Spustio sam sa 2L Bethovenovu 32 sonatu u DSD64 i 24/192. To poredjenje, kao sto rekoh moram da odradim na drugom sistemu, gde imam mogucnost da slusam 24/192 u native modu. Za sada, nisam uspeo da cujem neke bitne razlike ali, kao sto rekoh, za to je potreban sasvim drugaciji sistem.

Imam i nesto originalnih DSD albuma ali ih nisam jos pazljivo preslusavao. Nisam medjutim siguran da li im je matrica ista ili da li nisu nastali konvertovanjem sa pcma. Zato cu se pre osloniti na ovo sto sam spustio kao sample sa 2L.

Licno mislim da ce mi trebati jos vremena da shvatim finese reprodukcije jednog ili drugog formata/DACa. Treba medjutim imati u vidu da je Shiit Loki, iako interesantna sprava, ipak igracka u odnosu na recimo PS Audio DirectStream DAC. Verovatno ce taj DAC da pokaze jos neke razlike i finese u reprodukciji. Kao sto ce i bolji PCM DAC da pruzi nivo reprodukcije koji ce sigurno da nadsvira recimo Shiit Loki.

Ja cu nastaviti u svom desktop sistemu da koristim i jedan i drugi DAC pa cu videti vremenom kako ce se stvari razvijati i kakvo cu misljenje oformiti. Mislim, medjutim, da se ne radi o ILI-ILI varijanti vec pre o I-I varijanti .. .kao uostalom sto slusam i vinil i digitaliju i uzivam i u jednoj i u drugoj reprodukciji. A to je valjda i najvaznije ...

Link to comment
Share on other sites

Samo jos par  reci - nije svejedno koji algoritam se koristi. Foobar, odnosno Asio driver, nudi 4 za DSD reprodukciju (Type A, B, C i D) i 8 za konverziju PCM u DSD (pomenuta 4 pa jos ti isti tipovi sa FP32 - mislim da se to odnosi na floating point racunanje). Promenom ovog algoritma, nesto se menja i karakter reprodukcije. Ja sam jos u fazi preslusavanja tih opcija.

Link to comment
Share on other sites

Lepo izloženo, hvala na trudu.

 

Letos sam se i ja malo zanimao s tim. TehniÄki ograniÄeno jer nemam DSD DAC pa sam radio on-the-fly konverziju u PCM na 192. Prvo Å¡to je kuler procesora hteo da cikne, toliko je urlao da je poÄelo da me bude strah. To je stari P4 3.0ghz, a na 192 sam iÅ¡ao i zbog zvuÄne i zbog toga Å¡to XP ne podržava preko 200khz. Drugo je budžetni sistem pa i nije bilo neke razlike u samom zvuku npr violine, isto je zvuÄalo kao 16/44.1.

 

ZvuÄna slika, taj prostor i Å¡mek koji ljudi obiÄno opisuju je bio tu i stvarno zvuÄi odliÄno Äak i kod mene, ali džabe kada je bilo ograniÄeno niskom rezolucijom sistema.

 

Tako da u poslednjoj reinstalaciji sistema i pakovanju Foobara od poÄetka ni nema mi tog plugina. Do nekih srećnijih vremena... :)

Link to comment
Share on other sites

U vezi komponente Analogni VU meter...

 

Na Wiki sam naÅ¡ao da je realan odziv kazaljkice 300ms, a u osnovnim podeÅ¡avanjima komponente je podeÅ¡eno na 0.2s. 

 

InaÄe, komponenta se postavlja kao i svaka druga. U zavisnosti od dizajna može da se ubaci bilo gde po želji ili negde gde može dizajn da prihvati ili umesto nekog drugog nepotrebnog elementa.

 

Preferences > Display > Columns UI pa u tab Layout 

 

Dodaje se tako Å¡to se ide desni klik na pod-element pa Insert panel pa Splitters. Dodaje se Vertical ili Horizontal splitter u zavisnosti od dizajna.

 

Ispod njega se dodaje element sa Insert panel pa Panels i klik VU meter.

 

To je to. :)

Link to comment
Share on other sites

Ne znam da li je neko imao slican problem, desilo mi se da asio i wasapi dok su bili aktivni na foobaru zvuk nije hteo da mi se reprodukuje na YT, kad bih prebacio u foobaru na DS sve bi normalno radilo.

 

Izginuo sam podesavajuci i reinstalirajuci flash plejer,javu i sve ostalo. Pitam se zasto?

Link to comment
Share on other sites

Kada udjes u Control Panel - Sound, sta ti je Default Device, i sta sve imas u Playback Device listi?

post-20021-0-56375800-1420195218_thumb.j
 
Meni se slicna stvar desila kada sam naknadno na HDMI izlaz video karte povezao Samsung LCD TV. Tada je Samsung (po nekom automatizmu) preuzeo Default Sound Device ulogu, i sav zvuk sa kompa je isao na njega (i naravno cuo se samo kada je TV prebacen na HDMI ulaz) ukljucujuci i YT, VLC... dok bi u Foobar-u isao samo zvuk usmeren onim sto sam definisao u Playback/Output Device, sto u OPISANOM SLUCAJU kada je za Output Device podesen ASIO (kod mene default) nije moglo biti isto kao da sam za output postavio DS (Primary Sound Driver) . Naravno, kad sam u Sound/Playback podesavanjima vratio da mi Wadia bude Default Sound Device "vratio se" u normalu i zvuk na YT, VLC, Win... Isto bi se desilo i da sam samo "iscupao" HDMI kabl, ali bolje/korisnije je ovako. ;)
 
Pozz

Link to comment
Share on other sites

To je normalno jer ASIO i neki delovi WASAPI ne puÅ¡taju meÅ¡anje drugih zvukova preko istog hardvera, za razliku od DS koji to dozvoljava. 

 

Ako ti trebaju zvukovi iz drugih izvora pored plejera, slobodno možeÅ¡ da ostaviÅ¡ DS. SuÅ¡tinska razlika izmeÄ‘u WASAPI i DS je miksovanje zvukova i njihovih opcija ali razlike u kvalitetu reprodukcije nema dok se ne umeÅ¡a drugi neki zvuk. ASIO je druga priÄa o kojoj nemam baÅ¡ neÅ¡to da kažem poÅ¡to ne koristim taj drajver.

 

Kod mene sam sve to rasporedio tako da Foobar i KernelStreaming je za muziku i idu preko ESI Juila na risiver na CD ulaz. Video plejeri preko DS i sa ploÄe coax kablom na DVD ulaz na risiveru, a ostali kao default device preko HDMI do TV pa optiÄkim kablom na DTV/CABLE ulaz na risiveru.

Link to comment
Share on other sites

Izvinjavam se ako ispadam glup u drushtvu ali ne znam kako da u skinu DarkOne v4.0 namestim da u playlisti namestim da background bude slika izvodjaca (ili bilo koja druga pozadina).Vide se samo naslovi pesama i eventualno u uglu album cover.Sta treba da odradim da bi skin bio kao kod,recimo gosn. digitaL-a (video sam da u podforumu ''sta se slusa'' ima isti taj skin.Hvala unapred !

Link to comment
Share on other sites

Da bi se pojavljivale slike omota albuma(sredina) i izvodjaca(desno) potrebno je da u folder gde je album ubacite sliku albuma u rezoluciji 500x500 ili slicno i preimenujete je u folder,zatim sliku izvodjaca rezolucije 500x600 ili slicno i preimenujete u artist.

To bi trebalo da izgleda ovako

 

Bo6HnKX.png

 

Nadam se da se Digital neće ljutiti Å¡to odgovaram praktiÄno umesto njega, inaÄe ovo je pre napisao... :)

Link to comment
Share on other sites

..........kako da u skinu DarkOne v4.0 namestim da u playlisti background bude slika izvodjaca (ili bilo koja druga pozadina).Vide se samo naslovi pesama i eventualno u uglu album cover.Sta treba da odradim

 

Skini ovde foobar(najnovija 1.3.6 sa preradjenim DarkOne4 skinom) http://www.mediafire.com/download/l6kbwro3buuj34c/foobar2000.zip

 

Udji u Menu(taster zaokruzen crvenim) pa  file - preferences , pa Media Library

 

p2Df1L1.png

 

pa podesi gde ti je muzika(kod mene je D/music). Na taster add dodaj tvoje mesto muzike,pa onda Apply(neko vreme ce ucitavati muziku i kad se pojavi monitoring spremno je za slusanje), a ovo moje d/music obrisi(jedino ako ti je muzika na istom mestu na disku - onda ne diraj nista).

 

QTRDorl.png

 

Sto se slika tice ubacujes ih u folder zajedno sa pesmama

 

7sE6Sqk.png

 

 

i to tako da sliku izvodjaca preimenujes u artist ,a sliku albuma u folder .Rezolucije slika bi valjalo da su sirina i duzina iste 500x500 i slicno.

 

I to bi bilo to.

 

Pozdrav od Digitala i srecne vam Digitalne Nove godine.

 

damn_future_09.jpg

 

damn_future_15.gif

 

 

P.S. Arnage na tebe sam mnogo ljut :crno-na-belo:D:P

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...