Jump to content


Rezolucija FLAC fajla?


arnage

Recommended Posts

 

Meni se cini da citavo ovo pisanije zavrsava svoj put ovde:

...

Inace odlican tekst!

 

 

Sudeći po prethodnim godinama, pojaviće se on opet i ponovo, kao iznenađenje mnogima, kao i do sada, nekoliko puta...

Mnogo je vrednije pogledati ono o Äemu se (zaista) radi a ne opise: https://xiph.org/flac/format.html https://xiph.org/flac/documentation_format_overview.html https://xiph.org/flac/api/index.html.

ProÄitajte i o Fourier transformation i o FFT i sve, polako, poÄinje da se uklapa u jednu postojanu sliku. Provereno, pokolenja su tako nauÄila o tome... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Višak teksta.

 

Sad ja treba da branim digitalna iživljavanja. Meni je, kao što je poznato, slušna proba jedino merilo.

 

Na šta se odnosi ovo: "višak teksta"?

 

Jeste sluÅ¡ni test sam kraj cele priÄe, ali kada sluÅ¡ni test pokaže da neÅ¡to nije kako treba i da ima neki problem, matematika i inžinjering su tu da definiÅ¡u uzrok problema, i da iznaÄ‘u reÅ¡enje.

 

E sad', kada se na istom mestu nađu oni koji samom slušaju i oni koji razmišljaju i o uzrocima a ne samo o posledicama, onda imamo ovakvu temu (i onu TM vs Internet.... :P )

Link to comment
Share on other sites

ProÄitao sam TM vs Internet, dok je i moglo da ima neke argumentacije u tome, svakako nije od dela da skuplja Ä‘ubre fajl dok putuje. To je termin koji se odnosi na analogno, traka se degradira. I nikad nije dvaput isto sluÅ¡anje.

A onda tek tehniÄko nerazumevanje i zbunjivanje manjim fajlom. FLAC niÅ¡ta ne izbacuje, za razliku od mp3 npr.

Isto i upsample koji je Äista glupost. I apsolutno bespotrebno. Teoretski može da priÄa svaÅ¡ta, ta dva fajla možda i zvuÄe drugaÄije, zavisno od toga kako je raÄ‘en upsample. Ali da zvuÄi bolje neće.

I Äim zvuÄi drugaÄije je po meni automatska degradacija originala.

Link to comment
Share on other sites

Na šta se odnosi ovo: "višak teksta"?

 

Jeste sluÅ¡ni test sam kraj cele priÄe, ali kada sluÅ¡ni test pokaže da neÅ¡to nije kako treba i da ima neki problem, matematika i inžinjering su tu da definiÅ¡u uzrok problema, i da iznaÄ‘u reÅ¡enje.

 

E sad', kada se na istom mestu nađu oni koji samom slušaju i oni koji razmišljaju i o uzrocima a ne samo o posledicama, onda imamo ovakvu temu (i onu TM vs Internet.... :P )

Prilikom citiranja pojavio se duži tekst nego u osnovnoj poruci. Sada vidim da se poklapa.

 

Stavljanje znaka jednakosti izmeÄ‘u matematiÄkog modela fiziÄke realnosti i same fiziÄke realnosti znak je nerazumevanja fiziÄke ralnosti.

Link to comment
Share on other sites

ProÄitao sam TM vs Internet, dok je i moglo da ima neke argumentacije u tome, svakako nije od dela da skuplja Ä‘ubre fajl dok putuje. To je termin koji se odnosi na analogno, traka se degradira. I nikad nije dvaput isto sluÅ¡anje.

A onda tek tehniÄko nerazumevanje i zbunjivanje manjim fajlom. FLAC niÅ¡ta ne izbacuje, za razliku od mp3 npr.

Isto i upsample koji je Äista glupost. I apsolutno bespotrebno. Teoretski može da priÄa svaÅ¡ta, ta dva fajla možda i zvuÄe drugaÄije, zavisno od toga kako je raÄ‘en upsample. Ali da zvuÄi bolje neće.

I Äim zvuÄi drugaÄije je po meni automatska degradacija originala.

Interpolacija može da se radi na razne naÄine. Revizijom referentnih taÄaka, u principu, može da se dobije kriva vernija originalu. Ne zaboravi da je 16bitno uzorkovanje, kao i koliko-god-hoćeÅ¡-bitno, približno.

Link to comment
Share on other sites

Interpolacija može da se radi na razne naÄine. Revizijom referentnih taÄaka, u principu, može da se dobije kriva vernija originalu. Ne zaboravi da je 16bitno uzorkovanje, kao i koliko-god-hoćeÅ¡-bitno, približno.

Možete li da date malo više podataka o tome na šta mislite pod podebljanim. Hvala.

Link to comment
Share on other sites

Ako se kao polazne taÄke uzmu one 16bitno odmerene (a koje bi druge) na interpolaciju se prenosi odgovarajuća greÅ¡ka. Usrednjavanjem greÅ¡ke u novoj, većoj rezolucuji se može, u principu, doći do bolje krive.

 

Izgleda da niste zapazili da sam govorio o fluidnosti zvuka i boljoj kontroli, a ne o izmišljanju nove informacije.

Link to comment
Share on other sites

Ako se kao polazne taÄke uzmu one 16bitno odmerene (a koje bi druge) na interpolaciju se prenosi odgovarajuća greÅ¡ka. Usrednjavanjem greÅ¡ke u novoj, većoj rezolucuji se može, u principu, doći do bolje krive.

 

Izgleda da niste zapazili da sam govorio o fluidnosti zvuka i boljoj kontroli, a ne o izmišljanju nove informacije.

Nije važno o Äemu ste govorili, te pojmove („fluidnost zvuka“ i „bolja kontrola“) ne umemo da zadamo, (O „krivoj“ da i ne govorim(o)) ja sam se samo raspitivao o onome Å¡to sam i napisao. Pogledajte pojmove Fourier-ovo pretvaranje (transformation) i FFT, tu ćete naći odgovor o tim taÄkama koje pominjete... Naravno, i o greÅ¡ci... Å lag na tortu, pogotovu glede greÅ¡ke, je Shannon-Nyquist-(potpisivaÅ¡e se joÅ¡ mnogi) stav koji se lepo i dokazuje...

Link to comment
Share on other sites

Opet sam se upleo u nešto što me suštinski ne zanima. Za ubuduće obećavam više samodiscipline.

 

Apsempling nisam zvuÄno poredio. Dakle, nemam jedini dokaz koji priznajem.

 

"Ako se vrlo kvalitetno uradi to bi moglo da bude i taÄno" - citat iz mog prvog posta. Dakle, kondicional.

 

Samo mi je malo u kontradikciji da se ništa ne menja, a odjednom kliping posle apsemplinga.

Link to comment
Share on other sites

A da lepo uzmeš, i napraviš dva ripa istog fajla, po mogućstvu omiljene pesme. I onda proveriš. Još bolje, probaj i u samom softverskom plejeru, da namestiš da obradu s 24 ili 32-bit, na tom fajlu od 16 i uporediš.

I finalno, daš i nama kopiju da vidimo.

Moglo bi svaÅ¡ta da bude taÄno, ali nije... Dobar master je najbitnija stvar. Bolji je i kvalitetan mp3 dobrog mastera, nego FLAC 192/24 loÅ¡eg. I zanimljivo koliko ljudi na to ne obraćaju pažnju, i misle da je do formata. A pesma/album zvuÄi jadno, jer je tako i producirana. To kažem radi kontrasta, ne da je mp3 zadovoljavajuć.

Link to comment
Share on other sites

Tekst je super koliko sam brzim pregledom mogao da primetim, a pažljivije Äu proÄitati veÄeras. Hvala na linku.

 

Nije to baÅ¡ tako jednostavno koliko mi se Äini. Upsampling i bit depth nisu iste stvari, kao i obrada signala u DA konverteru i rezolucija signala koji u taj DA konverter dolazi.

 

Maksimalno banalizovano, to je kao auto što služi za vožnju, a auto ide na neko gorivo.

Link to comment
Share on other sites

JoÅ¡ jedna zbunjujuća stvar kod FLAC-a je Äesto ljudima nivo kompresije. PoÅ¡to ima osam nivoa, pa se Äesto misli da se gubi neÅ¡to ako se stavi viÅ¡e. Ali je to apsolutno netaÄno. Kompresija 1 i 8 imaju identiÄan kvalitet, i menja se veliÄina fajla. Samo se menja koliko vremena treba da se kompresuje, odnosno sirove snage raÄunara da to uradi.

Link to comment
Share on other sites

Moraćete pažljivije da prouÄite dokumentaciju.

 

 

''Why do the encoder settings have a big effect on the encoding time but not the decoding time?

It's hard to explain without going into the codec design, but to oversimplify, the encoder is looking for functions that approximate the signal. Higher settings make the encoder search more to find better approximations. The functions are themselves encoded in the FLAC file. Decoding only requires computing the one chosen function, and the complexity of the function is very stable. This is by design, to make decoding easier, and is one of the things that makes FLAC easy to implement in hardware.''

Link to comment
Share on other sites

Gospodine, naÄin na koji komunicirate na forumu ne zaslužuje ni da obratim pažnju na VaÅ¡e komentare bez obzira Å¡to piÅ¡ete i kopirate neke reÄi i tekstove koje oÄigledno ni sami ne razumete, ali iz pristojnosti ću Vas ovaj put udostojiti odgovora. 

 

http://www.hydrogenaud.io/forums/index.php?showtopic=26859

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...