Jump to content


Rezolucija FLAC fajla?


arnage

Recommended Posts

Nešto me zanima oko ovoga pa bih zamolio kolektiv foruma da odgovori... :)

 

Kada biste preuzimali flac fajlove sa nekog sajta, da li bi oÄekivali da to bude 44.1/16 ili 44.1/24? 

 

Bilo kakvo dodatno pojašnjenje bi bilo dobrodošlo.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Da, da, u redu je to. Mene samo zanima Å¡ta bi ljudi ovde hteli da taj fajl bude, da li 16 ili 24 bit. 

 

Zapravo, zanima me još nešto pa da ne otvaram novu temu zbog jednog pitanja...

 

Ako ripujem audio CD u 44.1/24, da li sam uradio nešto loše po zvuk tog flac fajla?

Link to comment
Share on other sites

Da, da, u redu je to. Mene samo zanima Å¡ta bi ljudi ovde hteli da taj fajl bude, da li 16 ili 24 bit. 

 

Ja bih najviÅ¡e voleo  24/192 (24bit na 192kHz), i da je to standard. Ali ne pitam se puno. :P

 

Ripuj onako kakav je originalni file. Ništa ne dobijaš povećanjem tih parametara. Boljitak se oseti kada se sa mastera odmah u studiju urade veće rezolucije fajla.

Link to comment
Share on other sites

Ih ja bih se za poÄetak zadovolji da se makne iz upotrebe mp3 i bude bar aac... Pa onda sve bolji i bolji. Ali ne vredi, namnožila se žgadija, licence skupe ili formati nepdržani... :)

 

U redu, hvala svima na odgovorima do sada. Sa te strane je sada jasnije, da se niÅ¡ta ne dobija tim postupkom. Ipak kako je marketing Äudo, važno mi je da saznam i drugi deo priÄe.

 

A to je, da li se neÅ¡to u kvalitetu gubi ili izobliÄuje ako se CD ripuje u 44.1/24?

 

Pretpostavljam da ovako izgleda sve priliÄno neodreÄ‘eno... Uglavnom, pravim od ideje nekakav plan pa samo ne bih da sad lajem u sluÄaju da kasnije od toga niÅ¡ta ne bude.

Link to comment
Share on other sites

garson, po odgovorima u ovoj temi, a ako uopÅ¡te doÄ‘e do bilo kakvog ripovanja, razlog bi onda bio iskljuÄivo marketinÅ¡ki. 

 

TurboMaximus, trenutno mi je najbitnije da se takvim postupkom neće srozati kvalitet flac fajla i da mogu da razmiÅ¡ljam i u tom pravcu, a za ostalo ne mogu niÅ¡ta ni da pretpostavim upravo iz razloga koji ste naveli: "vrlo kvalitetno uradi". To će morati da saÄeka eventualnu realizaciju plana i nabavku posebnog raÄunara... 

 

Nevezano... Za liÄnu kolekciju nemam nekog razloga da ripujem CD u 24 bit, možda greÅ¡im ali eto... U ovoj temi nije važno Å¡ta ja mislim već drugi.

Link to comment
Share on other sites

garson, po odgovorima u ovoj temi, a ako uopÅ¡te doÄ‘e do bilo kakvog ripovanja, razlog bi onda bio iskljuÄivo marketinÅ¡ki. 

 

TurboMaximus, trenutno mi je najbitnije da se takvim postupkom neće srozati kvalitet flac fajla i da mogu da razmiÅ¡ljam i u tom pravcu, a za ostalo ne mogu niÅ¡ta ni da pretpostavim upravo iz razloga koji ste naveli: "vrlo kvalitetno uradi". To će morati da saÄeka eventualnu realizaciju plana i nabavku posebnog raÄunara... 

 

Nevezano... Za liÄnu kolekciju nemam nekog razloga da ripujem CD u 24 bit, možda greÅ¡im ali eto... U ovoj temi nije važno Å¡ta ja mislim već drugi.

Ako je source 44.1/16 kako ripovanje u 24bit moze kreirati informaciju koja ne postoji?

Link to comment
Share on other sites

Ako je source 44.1/16 kako ripovanje u 24bit moze kreirati informaciju koja ne postoji?

Nema nove informacije. Softver analizira zapis i koristi format veće rezolucije za suptilnu korekciju postojećih nivoa. Zamisli ovako, visina onih stepenika će biti preciznije odmerena, jer sad koristmo lenjir s milimetarskom, a ne centimetarskom podelom.

Link to comment
Share on other sites

Hvala Wili, sada mi je jasnije. U odnosu na ono Å¡to sam Äitao po internetu i ono kada ste mi objasnili razliku izmeÄ‘u 1bit i 24bit konverzije. Kopiraću ovde taj post, nadam se da mi nećete zameriti.

 

Hvala svima na odgovorima.

 

-

192 kHz/24-bit DAC

Ovaj konverter ima propusnost 192 hiljade uzoraka (semplova) dužine 24 bita u sekundi. Često se materijal niže rezolucije podiže na ovaj format, to jest apsempluje u samom konverteru, što može imati i dobre i loše strane u zvuku.


1 bit D/A converter

Jednobitna ili Bitstream konverzija je vrsta D/A konverzije, spram PCM ili DSD konverzije.


8 times oversampling

Oversampling je podizanje frekvencije uzorkovanja iznad najmanje granice zadate Najkvistovom formulom koja iznosi 40.000 puta u sekundi za standardni frekventni opseg audio signala do 20 kiloherca (usvojeno je 44.100). Osmostruki oversampling znaÄi da se uzorkovanje podiže osam puta iznad ove brojke. Razlog leži u tome Å¡to je digitalno/analogna konverzija složen proces u kome se javljaju odreÄ‘eni artekfakti koji se oversemplingom podižu iznad Äujnog opsega i tamo se digitalno filtriraju, ne utiÄući tako na Äujni opseg. I oversempling ima zvuÄne prednosti i mane.

Link to comment
Share on other sites

Pitanje je bilo u vezi sa konverzijom iz 16 u 24 bita i odgovor je da se dešava bit padding, tako što je postojećih 16 bita pomera na početak digitalne reči a na kraju se dodaje osam nula, što ne daje nikakav zvučni dobitak. Bit padding se događa i kada se 16-bitni materijal strimuje u 24-bitni konverter.

U poslednjem postu se u pitanje uvodi i nova upsampling frekvencija: 44,1kHz na 192kHz. I ovo se dešava pri strimovanju u 24/192 konvertere. Prednosti su "nativni" rad konvertera i potiskivanje digitalnih artefakata iznad čunog spektra a negativne strane dolaze od loše implementiranih resemplovanja i filtera. Nažalost, gotovo svi komercijalni DAC-ovi rade upsampling jer je to jeftinije rešenje nego rad u nativnom 16/44,1 modu.

Studiji za snimanje danas uglavnom snimanju u rezoluciji 24/44,1 a rade procesing u 32 floating point/44,1.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...