Jump to content


Netbook kao transport


rebel

Recommended Posts

Osloboditi operativni sistem od nepotrebnih procesa, od softvera instalirati samo audio related (plejer, drajvere ako dac trazi), pogasiti kameru, deinstalirati sve sto nije potrebno za prostu audio reprodukciju, bez antivirusa, vizuelnih dzidzabidza i ostalo.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 126
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Jeste intel, u smisli koriscenih chipova, ali je custom made.

 

U kuciste nije spakovana neka "off the shelf" mini ploca Asusa, Gigabyte-a, i sl.

Sve je optimizovano za ultra tihi rad.

Kuciste je "izrezbareno" iz jednog komada aluminijuma sa odlicno osmisljenim protokom vazduha.

 

Kada se ukljucenom Miniju uvo priblizi na 10cm ne cuje se nista. 

Tek na otprilike 5 cm cujemo jedva primetan huk. 

 

Za hi-fi dusu dalo.  :thumbsup2

 

Naravno, kada se pokrene neka CPU zahtevna aplikacija ventilator se probudi i jace se cuje.

 

mini_open_large.jpg

 

Stoji da je to lepo upakovano fabricki ali daleko od toga da je nedostizno. Ja sam vec ovde pisao o svojoj custom PC masini koja me kostala oko 400e (Lian LI full alu HTPC kuciste) ali je potpuno besumna, bez ijednog ventilatora i komponente sa pokretnim delovima (ako ne racunam DVD rezac koji ponekad koristim za ripovanje).

Ta masina nema snagu core i5 procesora ali po meni je ako izuzmemo OS, pogodnija od mac mini-ja kao htpc.

 

Mislim da je glavna karakteristika Mac Os X poput Linux-a kernel, koji odvaja hardver od ostalih resursa kao stu su procesor, memorija i ostali uredjaji, zaduzen za pokretanje i izvrsavanje programa - softwera.

 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8f/Kernel_Layout.svg

 

"Any Input/Output (I/O) devices present in the computer, such as keyboard, mouse, disk drives, USB devices, printers, displays, network adapters, etc. The kernel allocates requests from applications to perform I/O to an appropriate device (or subsection of a device, in the case of files on a disk or windows on a display) and provides convenient methods for using the device (typically abstracted to the point where the application does not need to know implementation details of the device)."

 

Mac OS X ima kvalitetan softwere za pustanje audio fajlova koji po mom misljenju odlicno "komunicira" sa kernelom sto dovodi do visokokvalitetne reprodukcije.

 

Mozda sam ipak sve umislio, ali sto se mene tice to jako dobro funkcionise.

 

To je uslovno jedina prednost mac racunara, unix based OS vs Windows. Mada na PC se moze instalirati bilo koji linux (a na neke moze i OS X) tako da...

Znam za Win, to sam oljuštio, a imam i program da ga baš ogolim, ali se bojim da ću mu ukinuti softver koji mu treba.

Linux je zanimljiva ideja !

Moj WinXP je oko 200MB iso, kad se instalira zauzme manje od 1GB. :D Svojevremeno sam pozajmljivao isti na probu pa ako zelite...

Link to comment
Share on other sites

Ne mlatite praznu slamu, Ta tvikovanja sa "suvišnim servisima" i periferijama su imala smisla pre dvadeset godina, danas su procesori toliko brzi a Windows toliko usavršen da se puštanje muzike i ne primećuje. Na mom i5 laptopu Traktor (zahtevan profi program za višekanalno puštanje i miksovanje muzike) zauzme najviše 5% proc. vremena. Mogu da renderujem akcioni film i navodim rakete dok slušam muziku, bez ikakve promene u kvalitetu zvuka.

Link to comment
Share on other sites

 

To je uslovno jedina prednost mac racunara, unix based OS vs Windows. Mada na PC se moze instalirati bilo koji linux (a na neke moze i OS X) tako da...

 

 

Moze i obrnuto, na Mac OS X moze da se instalira Win a i dalje je tu prednost kernela (mada ja to nevolem jer ako je u upotrebi internet to zahteva na Win-u antivirus i razne druge degradirajuce po zvuk zajebancije). Sa druge strane mislim da kada se OS X instalira na Win-u i dalje se angazuju Win resursi koji svakako nisu podjednako dobri kao sto je u izvornoj varijanti na Mac-u tj. OS X-u.

 

Pozdrav i izvinjavam se pokretacu teme.

ps. kolega Kuja je pisao o eliminisanju odvajanjem USB napajanja sa PC-ja u cilju poboljsanja zvucnih performani i obezbedjivanja konstantnog napona. Potrazi na forumu. :wave2

Link to comment
Share on other sites

Na koji nacin ovo otkriti ?

 

Evo objasnjenja sa nekoliko mesta:

 

http://www.thewelltemperedcomputer.com/SW/Windows/Win7/USBDAC.htm

 

http://www.ayre.com/usb-dac-windows-vista7.htm

 

"Assure that the DAC has its own USB-Port and does not share it with any other device, as most DAC's use 46%+ of Bandwith, sharing with any other device can lead to problems. To check this go to Device-Manager -> View -> Device by Connection, then Open up the PC until you see an entry called "PCI-Bus", which should have entries with names along the lines of "universal PCI-to-USB Host controller" as children, open these up as deep as possible until you find your DAC and assure its the only child device of the Controller, if not, change the USB-Port the DAC is connected to (like this)"

Link to comment
Share on other sites

Moze i obrnuto, na Mac OS X moze da se instalira Win a i dalje je tu prednost kernela (mada ja to nevolem jer ako je u upotrebi internet to zahteva na Win-u antivirus i razne druge degradirajuce po zvuk zajebancije). Sa druge strane mislim da kada se OS X instalira na Win-u i dalje se angazuju Win resursi koji svakako nisu podjednako dobri kao sto je u izvornoj varijanti na Mac-u tj. OS X-u.

 

Pozdrav i izvinjavam se pokretacu teme.

ps. kolega Kuja je pisao o eliminisanju odvajanjem USB napajanja sa PC-ja u cilju poboljsanja zvucnih performani i obezbedjivanja konstantnog napona. Potrazi na forumu. :wave2

Nisam mislio na pokretanje OS X-a unutar Windowsa (kao virtuelne masine) vec instalacija OS Xa na non Apple hardware, tzv. hackintosh. :)

Link to comment
Share on other sites

Moj WinXP je oko 200MB iso, kad se instalira zauzme manje od 1GB.  :D Svojevremeno sam pozajmljivao isti na probu pa ako zelite...

 

@garson = Pravio sam Xp  koji sam instalirao na hdd od 900 mb, to je radilo tada kako treba !

 

@Trotter = Ujko, hvala na linkovima !

 

@moj drug mrnjau =^..^= = Ovo za procesore si u pravu !

Link to comment
Share on other sites

Uz ovaj Asus ide fabriÄki Windows 7 Starter. Da li je to ograniÄavajući ili olakÅ¡avajući faktor ? Da li je on već ogoljen i prilagodjen ovim malim maÅ¡inicama, da li ga menjati, kao Å¡to neko reÄe Linux-om ili ne ?! Da li će biti dovoljno aktivirati Fidelizer ili se mora odraditi i ono Å¡to Trotter pomenu (btw, hvala na linkovima) ?!

 

Izvinjavam se na mnogo '' da li '', ali.. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Videćeš i sam posle nekog vremena da li je potrebno nešto da se radi.

Zavisi od puno stvari. Najkraće reÄeno, poÅ¡to imaÅ¡ usb dac (koji dac btw?) najbitnije je da prvo obezbediÅ¡ da nema stuttering-a prilikom reprodukcije, Å¡to je najÄešća pojava.

Ako shvatam pravilno, taj netbook ćeÅ¡ koristiti samo za audio? Ako je tako, onda vredi odraditi podeÅ¡avanja koja smo pominjali ovde i o kojima mnogo viÅ¡e možeÅ¡ proÄitati u drugim temama ili na drugim forumima.

Moje miÅ¡ljenje je da, kad se već ima zasebna maÅ¡inica za audio pc izvor, nije na odmet posvetiti joj pažnju, nezavisno od ostatka sistema. Nije tu stvar u tome da će posle toga zvuk porasti za stepenicu ili dve, već u tome da se obezbeÄ‘uje komfornije i pouzdanije funkcionisanje audio izvora. Eventualni zvuÄni dobici, kao i uvek, zavise od sposobnosti ostatka sistema. Uglavnom, sigurno nećeÅ¡ dobiti loÅ¡iji zvuk, nego bolji.

W7 uopÅ¡te nije loÅ¡ za audio reprodukciju, ko Äuje razlike u odnosu na xp u sistemu koji nije ultra rezolutan ja mu skidam kapu.

Link to comment
Share on other sites

Tja, sta znam, kad sam imao W7 bio je profesional i nikad za vise godina koriscenja nisam video bsod. Sad imam W8.1 i meni je bolji sistem od W7 kad se naviknes na koriscenje, sto nije problem nikome sem tetkicama u javnim preduzecima koje su "radile" na xp pa im jos godinu do penzije uvalise W7.

Link to comment
Share on other sites

:D

Ma, nije da volim osmicu nego mi tutnuse uz laptop, a posto me mrzelo da reinstaliram na sedmicu morao sam da se priviknem. A stvarno je brza za rad od 7 i ne mora da bude sarenis kad ga sredis, mada meni ne smeta.

Rastafaraj, d moust haj.

Link to comment
Share on other sites

        Ovaj netbook sam izabrao zbog viÅ¡e stvari. Zgodno je Å¡to je mali, ima solidno napucanu konfiguraciju, veliki HDD ( 500 GB )  i može  stati u jednu Å¡upljinu od regala (blizu sistema) gde se do sad trtio laptop 15.4'' i nikako nisam mogao da ga otvorim skroz, nego uvek neÅ¡to na pola i užasno se pregrevao, jer je solidno jaka maÅ¡ina sa neintegrisanom grafiÄkom karticom i na tom mestu nije imao dovoljno strujanja vazduha. Tu je blizu i HD TV, a poÅ¡to maliÅ¡a poseduje HDMI, Å¡to je bio jedan od uslova,biće korišćen i za puÅ¡tanje HD filmova, ali to nije tako Äesto, a najvažnija stavka je da sam ga kupio veoma povoljno !

 

ZnaÄi, ipak će biti multimedijalna maÅ¡inica, s tim, Å¡to je meni bitnije da ga naÅ¡telujem da bude Å¡to bolji audio transport za HRT II+ http://www.hirestech.com/product/?pid=128

        

PlaÅ¡i me  Å¡to ima samo 1GB DDR3 RAM memorije, a ja sam do sad praktikovao da namestim da Foobar baferuje direktno iz memorije, a opet, puÅ¡ta filmove u Full HD rezoluciji na eksterne displeje, tako kaže fabrika :unsure:, valjda će biti dosta za FLAC i ostale formate.

       

Sutra stiže, posle par dana testiranja izneću utiske, da vidim može li da se nosi sa  većim laptopom, kako u pogledu audia tako u pogledu HD videa.

        

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...