Jump to content


DIY pleteni kablovi


Malkavian

Recommended Posts

  • Replies 142
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Evo gotov je i interkonekt od Cat5 žica zvani TNT Shoestrings. Kao centralno jezgro sam koristio silikonska creva a poÅ¡to nisam naÅ¡ao dovoljno Å¡iroku pertlu, finiÅ¡ je ipak u termobužiru i izgleda malo Äudno zbog izmotanih žica. Sa tim Å¡to je kod mene na jednom kraju phono plug zbog Dragonfly-a. Konektori su Rean od 2,5€ po komadu.

 

post-16169-0-32897100-1427998831_thumb.j

 

Zvuk sa njim je postao vrlo disciplinovan, utegnut i definisan. Detalja ima dosta i sve bi bilo super da nema i negativne strane u vidu toga da je zvuk nekako isuÅ¡en. Kao da mu fali neÅ¡to teÄnosti, ehoa ili Å¡ta već da bi bio prijatniji za sluÅ¡anje. Ostaće kabal malo da se usvira i on i moje uÅ¡i, pa ću videti Å¡ta dalje... Pretpostavljam da bi bio prava stvar za sisteme koji zvuÄe previÅ¡e opuÅ¡teno.

Link to comment
Share on other sites

Taman kada sam razmiÅ¡ljao da razvalim ovo i saÄuvam konektore za neki drugi kabal, nekom sluÄajnom prebutaÄinom zamenim mesta interkonektima, starom HQ koji je bio na CD ulazu i ovom novom koji je bio na Tuner ulazu. I hladno Shoestrings propeva! Dobije bolje visoke, prostornost i prirodnost, uz već pominjane detalje i disciplinu zvuka. Da li su na Tuner ulazu oksidirali ÄinÄevi ili selektor ima loÅ¡ kontakt... bem li ga, ali zamalo da me zahebe da razvalim sasvim dobar kabal. Jest da nemam niÅ¡ta pristojnije za poreÄ‘enje ali onaj obiÄni HQ od 700 din u poreÄ‘enju zvuÄi muljavo, ima prenaglaÅ¡en visoki bas i malo piskavije visoke. 

Link to comment
Share on other sites

ReÅ¡io i ja da se oprobam u najprostijoj varijanti pletenja celih "neljuÅ¡tenih" CAT5 kablova, tzv. Full Frequency Range Cable na koju sam nabasao na TNT. Testa radi pokupio sam neke licnaste belden kablove sa posla iako znam da treba da su solid core.

 

attachicon.gifIMAG0413.jpg

 

Dakle 3 Cat5 kabla po zvuÄniku, Å¡to daje ukupno 4.57 mm2. Od ta tri, dva su namenjenja bas/srednjetonskim a jedan visokotoncu.

 

Dobre kablove nikada nisam imao ali mogu da kažem da je ovo oduvalo neke jeftine bakarne kojima sam bio odradio biwire, kao i neke jeftinije Oehlbach koje sam uzimao od brata. Detalja prosto ima viÅ¡e a prostorno pozicioniranje i separacija zvukova me je oduÅ¡evila na prvu. Bas je takoÄ‘e dobio mnogo viÅ¡e teksture i karaktera. Zanimljivost je da mi ovako upleteni ÄuÄe u ormanu već par meseci jer su zvuÄali presvetlo, metalno i sibilantno dok je izvor bio ubogi Audigy 4, tj. oÄigledno je on tako zvuÄao a kablovi samo izneli tužnu istinu na videlo.

 

Sledeća stanica - handmade interkontekt, jer sam i tu na sili od 700 din.  :lol:

 

Hteo bih da predložim, da probaš vezivanje 2 cela kabla za bas tako što ćeš uzeti sve zice sa punom bojom iz oba bužira i vežeš naprimer za + a sve šarene iz oba bužira na - konektor. Mislim da si tako uradio sa kablom koji ide na visoke?

Nije na odmet uzemljiti sve Å¡irmove na strani pojaÄala za njegovu Å¡asiju, ako postoje unutar bužira. Meni je na ovaj naÄin zvuk bio znatno bolji (u nekim testovima konepta pletenih i Å¡irmovanih interkonekta). Zanimljivo je da vezivanje Å¡irma za uzemljenje na utiÄnici kvari zvuk (mutilo je ceo spektar)

 

Dakle naglašavam da je potrebna interackija minus i plus voda unutar folije parice...

Link to comment
Share on other sites

Da tako sam uradio na visokim, a na basu nisam jer sam pratio njihov koncept. Mada sam pomalo i sam razmiÅ¡ljao o tome jer mi tako ima smisla. Probaću. Å irmova nema, u pitanju je onaj obiÄan Belden Cat5.Samo ću pre daljih probi saÄekati da se malo naviknem na trenutni zvuk da bih realnije mogao da sagledam potencijalne promene. Jer sam u kratkom vremenskom periodu odradio zvuÄniÄke i interkonekt, pa sam joÅ¡ uvek u fazi da se smeÅ¡im u neverici svaki put kada pustim neÅ¡to da svira.

 

Usput da dodam da se interkonekt izgleda dodatno usvirao, Å¡irina scene, koliÄina detalja i energija zvuka su fenomenalni. A takoÄ‘e su i osećaj praznog prostora izmeÄ‘u instrumenata, njihova raslojenost i stabilnost, odjek u prostoru... Ako ima joÅ¡ nekog ko fura neke jeftine HQ, Cordial... kao Å¡to sam i ja, od sveg srca ga ohrabrujem da napravi i isproba ovaj TNT shoestrings.

 

Sada samo ne mogu da verujem da sam 10god proveo sluÅ¡ajući svoj proÅ¡li hi fi sistem na najjevtinijim kablovima, menjao izvore bez vidne promene karaktera... i joÅ¡ se usuÄ‘ivao da kritikujem. 

Link to comment
Share on other sites

Svako proÄ‘e kroz tu Å¡kolu pre ili kasnije...  :thumbsup2

 

Spremi se da svu tu skalameriju u jednom momentu provuÄeÅ¡ kroz Å¡irm. To će ti pomutiti svest o tome ima li kraja svom ovom cimanju!

Svakom modifikacijom i presluÅ¡avanjem poznatih muziÄkih dela, poboljÅ¡ava se percepcija sluÅ¡aoca i sve polako popstaje zrelije i jasnije...  :wave2  :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Povodom Å¡irma, umesto da se akam sa traženjem istog pre bih ponovo ispleo od ovog Cat7 kabla. Parovi u foliji pa sve zajedno u Å¡irmu, solid core (meni su trenutno licnasti). Jedino nema informacije od Äega je izolacija, valjda nije PVC poÅ¡to je ovako fensi kabal u pitanju. Mada ću i to malo da promislim, mnogi tvrde da Å¡irm odmaže, Toza tvrdi da pomaže ali samo na minus vodu, itd. Mada sam ja radoznao, a Å¡ta je ~1500 din za gaÅ¡enje radoznalosti. :)

Link to comment
Share on other sites

Kraja izgleda nema. Mogućih rjeÅ¡enja ima popriliÄno.

Zanimljivo je da sam jednom prilikom Äuo savjet u vezi interkonekt kablova da se u sistemu proba od istog proizvodjaÄa od najeftinijih pa prema top modelima i kraj je kad prestane da se uoÄava razlika izmedju dva kabla.

Medjutim, sa promjenom zvuÄniÄkih i napojnih, percepcija se povećava, razlike, tamo gdje ih nije bilo bivaju oÄigledne i tako u krug.

Kraj? Kad popizdiš i baciš sve i promijeniš hobi. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Juce sam napravio strujni by tata-mata ... svaki vodic uvucen u sirm i upleten u pletenicu i mogu da kazem da je odlican. Sa ovakvom konstrukcijom sredina propjeva :) Koristen silikonski od 2.5mm 2 a sirm izvucen iz rg 59.

 

Poslano sa mog LG-D605 koristeći Tapatalk

 

 

Moze li   jedno pitanjce?

Zasto zeleno zutu  shirmovati?

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...