Jump to content


DIY pleteni kablovi


Malkavian

Recommended Posts

  • Replies 142
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nisam probao sa izolacijom, litz pletenje bi trebalo da je najefektivnije bas kod strujnih kablova.Ja sam stavio ferit na IEC stranu za svaki slucaj,kabl sam kupio u elpoku za celih 350 RSD za cetiri metara, IEC i suko uticnice sam imao od nekih proslih eksperimentisanja (56 RDS/kom u kanibalu).Za ispod 300 RSD po komadu mislim da kablovi odlicno rade posao  :listen

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nadam se da ljude i dalje interesuje Hi-Fi  :boxing  Probacu da objasnim korak po korak kako sam napravio pletenicu Mk3.

 

Od materijala sam upotrebio:

 

Lak zicu 0.90mm narucenu u MG-u iz Nisa (post iznad).

 

Obelezivace za kablove slika u postu iznad, veoma korisni kad ne znam gde sam stao a i da pletenica bude ravnomerna.

 

8 kom. pozlacene banane iz kanibala.

 

vunica ili kanap u dve boje.

 

Prvo sam poceo tako sto sam isekao 2x10x2 metra zice, po pet za minus i plus vodove.

 

poredjao sam ih po svom nazovi stolcicu, izmerio po 10cm od svakog i zavezao vunicu ispod, iznad nje stoji obelezivac za kabl, da ne bi slkliznuo na dno kabla a ida bi zice mogle da se razlikuju jedna od druge.

 

post-30146-0-52354600-1421502891_thumb.j

 

Natavak ispod.

 

Isto to sam ponovio sa druge strane, ali sa drugom bojom vunice.

post-30146-0-74207700-1421502934_thumb.j

 

Bitno je zapaziti da se na prvom redu redjaju brojevi od jedan do pet, a na drugom obrnutim redosledom tj. od pet do jedan jer se i zice tako ukrstaju pri pletenju.

 

Kad sam imao po pet obelezenih zica sa svake strane poceo sam da pletem tako sto sam uzeo prvu zicu sa leve strane i poslednju zicu sa desne i ukstio ih desnu preko leve izmedju dva reda. Ovaj proces se ponavlja za sve ostale zice istim redosledom.

post-30146-0-03679800-1421503151_thumb.j

 

Posle nekog vremena obrazuje se pletenica, u pocetku je veoma rasirena i ne treba da se previse forsira da bi bila uza, sama ce se skupiti kako se plete u duzinu.

post-30146-0-51082900-1421503265_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

post-30146-0-93307200-1421503308_thumb.j

 

Ja sam isao na dva metra duzine, ne bih isao preko dva i po metra zbog kapacitivnosti.Posto sam ostavio 10 cm na pocetku, koje se pletenjem pretvore u 15 cm, isto toliko sam ostavio i sa druge strane.Te krajeve sam isto upleo sa leve i desne strane.

post-30146-0-56136800-1421503508_thumb.j

 

Izmerio sam prema banani koliko kabla treba da ogulim i poceo da gulim sa ziletom.Ogoljenje zice tesno ulaze u bananu i bez uvijanja tako da su se lepo kompresovale pod srafom (odsrafio sam da proverim).

post-30146-0-33032200-1421503634_thumb.j

 

E sad sto se merenja tice, multimetar nisam ozbiljno koristio do sada tako da cu mozda da se izlupetam ali me slobodno ispravite ako gresim. I prosla pletenica i ova nova imaju odlicno nizak otpor od 00.01 oma.

post-30146-0-11607000-1421503754_thumb.j

 

Ono po cemu se dosta razlikuju i pretpostavljam da je to zbog izolacije, je kapacitivnost.Pletenica Mk2 ima visoku kapacitivnost od 560 pF ako ne gresim.

 

Nastavak ispod.

Link to comment
Share on other sites

post-30146-0-31333400-1421503881_thumb.j

 

U odnosu na pletenicu Mk3 koja ima odlicnih 160 pF.

post-30146-0-47340200-1421503922_thumb.j

 

Naravno za kraj moram da napomenem da bez multimera ne bih pokusavao da zakacim zice u pojacalo bez provere za kratak spoj. Niza kapacitivnost se definitivno oseca u basu, zakljucio sam da je bolje plesti sa manje zica veceg preseka nego sa vise manjeg uprkos logici.Za sada sviraju jedno sat vremena, videcemo da li imaju neke ocigledne  mane na duze strane.

Link to comment
Share on other sites

Meni ovo iznad izgleda ODLICNO :thumbsup2 . Definitino je lepo videti tu boju bakra, a i geometrija pletenice je za respect.

 

Posto se autor vec izvestio u pletenju, neki sledeci korak (Mk4 ;-)) bi bilo kombinovanje punih zica razlicitog preseka; ako se ne varam, poznat primer je upravo Kimber kabl.

A iz svog iskustva mogu reci da kombinacija razlicitih preseka daje vrlo interesantne rezultate (na zalost nikad vremena za pletenje...)

 

Pozz

Link to comment
Share on other sites

Zavisi od preseka zice, 24AWG je najskuplji na spulnu, 18AWG je najskuplji kad se uzima na stopu tj. 30cm.Za ovaj standardni 2x5 kabl treba 40 metara za 2x2 metra par.Isplativo bi bilo eventualno da se naruci 16 AWG pa da se pravi sa po jednom zicom kao anticables.Moze da se iskombinuje neka grupna nabavka, sto da ne.

Link to comment
Share on other sites

Кимбер је лицнаÑÑ‚ унутар Ñваког кабла, није пун преÑек.

Znam to; mislio sam na cinjenicu da postoji vise raznih preseka u jednom kablu.

Ali, hvala za opasku (u ime onih koji nisu videli Kimber).

 

Pozz

Link to comment
Share on other sites

Pa zica je lakirana sto sprecava oksidaciju bakra, a pretpostavljam da u nekoj meri vrsi ulogu dielektrika.

Uostalom tako golisav je, paradoksalno, u jako dobroj izolaciji, tj. vazduhu.

"Samo" treba da se dobro pobrine oko postavljanja samog kabla u prostoru kako bi bio daleko od svih (ako je to uopste moguce) izvora smetnji.

Link to comment
Share on other sites

Odaljio sam ih dovoljno da im nista ne smeta, o izolaciji sam razmisljao, ali ne postoji neki razuman nacin da se to uradi a da se izolacija ne mesa u ukrstanje kablova.Jedino sto mi pada na pamet je neki spray on absorber vibracija, ali gde to da nadjem?

 

Odaljio sam ih dovoljno da im nista ne smeta, o izolaciji sam razmisljao, ali ne postoji neki razuman nacin da se to uradi a da se izolacija ne mesa u ukrstanje kablova.Jedino sto mi pada na pamet je neki spray on absorber vibracija, ali gde to da nadjem?

pamucna kosuljica preko njih, a preko nje bakarni shirm...Medjutim ako  slucajno ogrebes 2 zice pri pletenju na istom mestu ( + i - ) i dodje do spoja, eto kurslusa...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...