Jump to content


Tozina kuhinja


Toza

Recommended Posts

Da me ne bi kritikovali kako trujem tuÄ‘e teme, ovdje ću s vremena na vrijeme podijeliti razmiÅ¡ljanja i neke nove ideje o kablovima, napojnim, zvuÄniÄkim i interkonektima.

 

 

 

 

Danas Vam predstavljam jednu Äudnovatu ideju koja je potekla zapravo od Lilihamera. Pomenuo je Å¡irmovane zvuÄniÄke kablove, a ja se gnuÅ¡am Å¡irma na audio kablovima u bilo kojoj varijanti, ali...

 

RazmiÅ¡ljajući na tu temu, da ne bih gnjavio sa teorijom, pade mi na pamet Å¡ta bi se dobilo kada bi se Å¡irmom zaÅ¡titio samo plus signal. U tom sluÄaju minus ne bi bio mnogo bitan, ali Å¡ta sa smetnjama koje Å¡irm pokupi? Guglajući na tu temu natrÄim na rad Turaj Mogadama, osnivaÄa Roxan audia, a sada Å¡efa Vertere audia.

 

Vertere proizvodi hi- end kablove i jedan Vertere Pulse zvuÄniÄki kabl je zasnovan na istim ovim principima...

 

Elem, nađoh u kući jedan stari produžni kabl, sastavljen od tri provodnika izolovana PVC-om (nažalost) i naravno, širmovan. Sastav provodnika mi je nepoznat. Pretpostavljam da je kalajisani bakar sa nekim procentom srebra. Takoođe i širm. Sigurno nije aluminijum jer se lako lemi.

 

post-29606-0-38815100-1401617126_thumb.j

 

On će da posluži kao plus.

 

Kao minus, već imam neke pletenice od silikonske žice, znaÄi pet minuta posla...

 

 

Link to comment
Share on other sites

post-29606-0-82880500-1401617495_thumb.j

 

Kao što se vidi, neviđena budževina :screwy

 

ZnaÄi, na strani zvuÄnika se na terminale kaÄi bez Å¡irma

 

Na strani pojaÄala na terminale bez Å¡irma, a Å¡irm i sa lijevog i sa desnog se dovede na ground na pojaÄalu i naravno spoji. Isti onaj ground koji služi za uzemljenje gramofona.

 

Vidite na fotografijama da su minus vodovi lijevog i desnog kabla razliÄite geometrije i sastavljeni od Äetiri silikonske žice presjeka 1,5mm2, a da je plus sastavljen od tri žice presjeka 1,0mm2.  ÄŒudna mi Äuda ...

 

      

 

 

...BOOOMM...

 

 

 

 

Zvuk je nevjerovatan. Najbolje dosad Å¡to sam Äuo, ne napravio, nego Äuo. Nevjerovatna brzina, dinamika, detalji ama sve..

 

 

Obzirom da postoje velike mogućnosti za unapreÄ‘enja, kako materijala vodiÄa, tako i izolacije, odgovorno tvrdim da je ovo napokon hi-end DIY kabl za najmanji mogući novac.

 

Za kraj sliÄka kako izgleda vertere

 

post-29606-0-03891900-1401618201_thumb.j

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

У Ñвом ÑиÑтему кориÑтим ширмовани звучнички кабл Ðаук 904 и презадоваљан Ñам.

 

Добро Ñи ти то урадио али Ñу крајеви мало аљкаво завршени.

 

 

152_sr.pdf

 

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Sve je aljkavo i brzinski skarabudženo. Ovo je bilo samo za probu.

Ovakav kakav je, nadsvirao je sve dosad Å¡to sam Äuo. Ako bi se koristio posrebreni bakar u teflonu, to bi bio pun pogodak.

Svirao je dobro i bez uzemljenog Å¡irma, ali sa uzemljenjem, to je posebna priÄa. Potpuna pozadinska tiÅ¡ina i tonovi koji traju i traju i jasno se osjeti poÄetak i kraj svakog tona.

Link to comment
Share on other sites

Nećete verovati, ja živim u zgradi koja je projektovana '65. godine i nemam uzemljenje u celom stanu. Tako i u sobi u kojoj mi je sistem. Pretpostavljam, da nema svrhe da kaÄim Å¡irm na ground, ukoliko bih se odluÄio da probam ove Tozine Äarolije :cry:

 

Tozo, samo napred. Podržavam tvoj entuzijazam :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Struja, bitan je graund pojaÄala. InaÄe, moje pojaÄalo nije spojeno na uzemljenje napojnim kablom.

 

Већина појачавача нема уземљење на напојном каблу а и који ће му ђаво?

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Srebrne licne sa posrebrenim bakarnim?

 

 

Te Å¡to sam ja stavio nisu srebrne. To je žica iz punjaÄa navigacije i samo je kalajisana. Kada sam ih zamijenio sa posrebrenim iz zvuÄniÄkog kabla EAGLE to je bio pun pogodak. Razlika je zaista velika.

Link to comment
Share on other sites

InaÄe, plan sa ovim kablom je sledeći...

 

Minus vodove ću napraviti od po tri upletene silikonske žice, usukane kao uže a u kontra smjeru od onih u plus provodniku, ili, što bi englezi rekli, plus clockwise, a minus anti clockwise. Potom ih dobro zategnuti i umotati teflon trakom širokom i u neki skin bužir i to je to.

 

Nažalost, ovih dana sam u cajtnotu sa vremenom, ali biće. Naravno i komentar na zvuk...

 

Uzdravlje!!!

Link to comment
Share on other sites

Te Å¡to sam ja stavio nisu srebrne. To je žica iz punjaÄa navigacije i samo je kalajisana. Kada sam ih zamijenio sa posrebrenim iz zvuÄniÄkog kabla EAGLE to je bio pun pogodak. Razlika je zaista velika.

Evo tvoje pp od pre dva meseca:

toza

Poslato 05 април 2014 - 15:32

E sad, imaš dvije srebrne žice. Jednu licnu i jednu debelu. Slušaj

neko vrijeme ovako, pa kad ti dosadi, okreni vrući vod i masu.

Sa debljom žicom kao vrućim vodom, malo se zaokrugli bas i malo

izgubi na definiciji, ali se kao malo dobije na muzikalnosti. Probaj i

jednu i drrugu varijantu pa ostavi koja ti se više svidi.

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Evo tvoje pp od pre dva meseca:

toza

Poslato 05 април 2014 - 15:32

E sad, imaš dvije srebrne žice. Jednu licnu i jednu debelu. Slušaj

neko vrijeme ovako, pa kad ti dosadi, okreni vrući vod i masu.

Sa debljom žicom kao vrućim vodom, malo se zaokrugli bas i malo

izgubi na definiciji, ali se kao malo dobije na muzikalnosti. Probaj i

jednu i drrugu varijantu pa ostavi koja ti se više svidi.

Pozdrav

Da, za vrući vod su korišćene licne iz žice punjaÄa. Mislio sam da su bolje. Njih zamijeni sa posrebrenim licnama iz zvuÄniÄkog kabla, a one deblje ostavi i dalje za masu.

Poslaću ti žicu ovih dana.

Link to comment
Share on other sites

Da, za vrući vod su korišćene licne iz žice punjaÄa. Mislio sam da su bolje. Njih zamijeni sa posrebrenim licnama iz zvuÄniÄkog kabla, a one deblje ostavi i dalje za masu.

Poslaću ti žicu ovih dana.

 

Дај Ñлику те жице за пуњач.

 

 

Postoji chasis i floating. Na nekim uredjajima je data mogućnost da se prekidaÄem izabere ili jedan ili drugi.

 

Само у профеÑионалним уређајима.

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Ono Å¡to je nama bitno kod ovog kabla je da se signal dovede od pojaÄala do zvuÄnika sa Å¡to manje izobliÄenja i to radimo sa viÅ¡e provodnika medjusobno izolovanih sa dobrom izolacijom i dodatno oklopljenih Å¡irmom.

Na taj naÄin se olakÅ¡ava rad povratne sprege u pojaÄalu koja se brine o povratnom signalu.

ZnaÄi, naÅ¡e je da se pobrinemo za signal od pojaÄala do zvuÄnika, a za povratni će se postarati samo pojaÄalo. Iz tog razloga nam je manje bitan minus vod.

Problem su smetnje koje pokupi Å¡irm. NajlakÅ¡e je da i njih predamo pojaÄalu i da se ono pobrine i oko toga.

Link to comment
Share on other sites

Дај Ñлику те жице за пуњач.

 

 

 

Само у профеÑионалним уређајима.

 

:wave2

 

 

U pitanju je interkonekt napravljen od saćastog rg kabla. Opisan je u nekoj ranijoj temi

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Da me ne bi kritikovali kako trujem tuÄ‘e teme, ovdje ću s vremena na vrijeme podijeliti razmiÅ¡ljanja i neke nove ideje o kablovima, napojnim, zvuÄniÄkim i interkonektima.

 

Samo napred druze,ja sam bio jedan od onih koji su te kritikovali i jako mi je zao zbog toga,nemoj mi zameriti.Slabo se razumem u kablove,ali se nadam da cu nesto nauciti od tebe.

Link to comment
Share on other sites

Ha, ha, opušteno, svi ste dobrodošli.

Razmatrajući ovo kao ideju i sagledavajući potencijal ovog zvuÄniÄkog kabla, moram da kažem da je kabal brutalno dobar.

Medjutim, sluÅ¡ajući ovaj moj, Äuje se na prvu da hvali prirodnosti u srednjem i viÅ¡em spektru. Experimentosao sam već sa ovim žicama i to je zasluga prije svega loÅ¡eg kvaliteta pokalajisane žice, a dobrim dijelom i PVC bužira.

Po svemu ostalom je savršen.

ZnaÄi, treba koristiti kvalitetan bakarni ili posrebreni provodnik u izolaciji minimum na bazi silikona.

Uhh, sad se Äuje koliko su komponente zapravo dobre ili loÅ¡e.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...