Jump to content


USB kablovi


trotter

Recommended Posts

  • 2 years later...
  • Replies 314
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Posto sam prochitao temu koju sam linkovao ispada da jedino o chemu treba da brinem je da za svoje potrebe uzmem malo robusniji kabl koji necje nosakanjem i chupkanjem da se izaka u kratkom roku. No, ocigledno je da konstrukcija DAC-a utiche znachajno na kvalitet kabla kojim se povezuje... go figure.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, palamudin said:

No, ocigledno je da konstrukcija DAC-a utiche znachajno na kvalitet kabla kojim se povezuje... go figure.

Ima DAC-ova koji bolje rade sa coax vezom nego sa USB. Ako si na to mislio. Pa je izbor kabla u tom smislu dilema.

U svakom slučaju, ako je tema UBS kabal, od kvalitetnijeg USB kabla će kvalitetnije raditi i lošija USB konstrukcija DAC-a u poređenju sa lošijim USB kablom. A koji je kvalitetniji USB kabl od nekog drugog USB kabla, pa onaj koji nama subjektivno bolje radi u našem sistemu.

Nije na odmet poslušati subjektivne sugestije iskusnijeg drugara hifiste ili audiofila, pa doneti konačan zaključak. Npr. FTA uvek daje par USB kablova 2-3 kom. na slušanje, za koje smatra da je svaki od njih najbolji u nekoj situaciji. Odslušaš sva tri i odabereš koji ti se čini najbolji u tvom sistemu. Ne znači da će biti baš onaj koji je od najskupljeg materijala.

Upravo je problem u zvučnom potpisu koji materijal zajedno sa konstrukcijom stvara i neće baš u svakom sistemu "apsolutno linearan" kabl da učini preporod. Zapravo je mnogo češći slučaj da se nepravilnosti zvučnog karaktera sistema dodatno stimulišu kvalitetnijim kablom, što ukazuje na probleme na drugom mestu. Prihvatanje ovoga kao činjenice bi po logici stvari pokrenulo dalji rad na sistemu, ali uobičajna je praksa da se češće ljudi odlučuju za odgovarajući ne linearan kabal koji bi ispravio krivu Drinu sistema. Takozvana sinergija.

Mešanjem boje jednog sa bojom drugog i trećeg uređaja/kabla fabrikujemo farbu koja se trudi da proizvede željenu naturalnu nijansu sive u kojoj su zastupljene podjednako sve boje zvuka!

Iz ovoga sledi da je to jako težak posao, jer je prosto teško oceniti koja je od komponenti uključujući i kablove referentna, odnosno linearna. Ne treba zaboraviti ni samog slušaoca jer je presudno njegovo lično pojimanje prirodnosti i zvučnih aspekata koji ga rade do željene tačke zadovoljstva...

Ispadoh preopširan, a samo sam nabacio neko sopstveno gledište na temu sinergije, koja tek po pitanju kablova nije zanemarljiva. Inače najvažniji kabl u sistemu je svakako strujni, ma koliko to nekome glupo zvučalo. Bez njega u apsolutnom smislu sistem je "TRUBA" i ništa značajno se neće postići interkonektima dok se baza ne osigura.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, palamudin said:

Apropo razlike usb kablova, evo interesantnog clanka (da izvuchem ovu interesantnu temu iz mrtvih)./

https://audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/do-usb-audio-cables-make-a-difference.1887/

Test se lepo uklapa u moja dosadašnja savim skromna zapažanja, jer sam od skoro vlasnik DAC-a pa nemam neka dugogodišnja iskustva:

1. Razlike među USB kablovima ima, ali su znatno manje nego kod IC i zvučničkih kablova

2. Kraći kabal je uvek bolji, to važi za svaki kabal

3. Izbegavati naj jeftinije Kineske kablove, oni su loši što zbog kabla što zbog konektora

4. Mnogo veći uticaj ima predajnik (PC, laptop) i prijemnik (USB ulaz DAC-a), meni recimo bolje svira PC nego laptop

5. Mnogo veći uticaj ima software, na primer Album player vs Foobar vs sve ostalo

6. Mnogo veći uticaj ima kvalitet fajlova, tu tek ima svega i svačega, skidam razne varijante pa ostavljam najbolje

Link to comment
Share on other sites

 

58 minuta ranije, Nixie said:

Test se lepo uklapa u moja dosadašnja savim skromna zapažanja, jer sam od skoro vlasnik DAC-a pa nemam neka dugogodišnja iskustva:

1. Razlike među USB kablovima ima, ali su znatno manje nego kod IC i zvučničkih kablova

2. Kraći kabal je uvek bolji, to važi za svaki kabal

3. Izbegavati naj jeftinije Kineske kablove, oni su loši što zbog kabla što zbog konektora

4. Mnogo veći uticaj ima predajnik (PC, laptop) i prijemnik (USB ulaz DAC-a), meni recimo bolje svira PC nego laptop

5. Mnogo veći uticaj ima software, na primer Album player vs Foobar vs sve ostalo

6. Mnogo veći uticaj ima kvalitet fajlova, tu tek ima svega i svačega, skidam razne varijante pa ostavljam najbolje

Taksativno.

Verujem da ima al ono sto mi je kao rachunardziji logika govorila + testovi sa linka + link sa testovima sa linka (ima 2 testa, mozda sam trebo i drugi link da okachim za one koji nisu celu temu prochitali https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/measurement-and-review-of-totaldac-d1-usb-cable.1888/) ima razlike, al pre je do konstrukcije daca koji reaguje na kabl no shto je do kabla.

Opet je i to pitanje konstrukcije daca, buffera, reclocka. Dac bez tih magija cje dobiti unapredjenje od reclockera/usb revitalizatora, chistijeg napajanja (hifiberry dac, SOtM magija, itd).

Kineski kabl je dosho uz proizvod, fit konektora je zadovoljavajucji ali je konstrukcija bozhe plachi tanak i krut (no pun intended) doshao savijen u kutiji i imam utisak ako ga budem nosio savijao jos par puta necju vishe imati kabl, zato i gledam da uzmem neki "pristojan" pa mozda i par komada da imam za nedaj boze kad idem negde da ne chupam iz kompa svaki put.

Izvor je svakako PC, sama konstrukcija daca (Sabaj Da3) i chip za reklok + sam Sabre chip po svim testovima pokazuju dobru regulaciju signala te nisam siguran da mogu mnogo da poboljsham ishta tu (iDefender + zasebno napajanje npr). Pitanje je dal bi dalo ikakve rezultate i ako bi dalo dal cju imati zelje da se ispruzhim za te rezultate pre nego da shparam za nove zvuchnike.

Ja mogu da primetim da je Media plejer/Winamp smecje u odnosu na VLC a pak VLC smecje u odnosu na Foobar koji koristim sa DSD Asio pluginom za dac. Makar sto se stavke 5. tice. Dalje od Foobara nisam ishao jer nisam nashao za shodno, ako nije cimatanje poslushacju i taj Album player.

Sto se fajlova tiche, imam kolekciju skinutih shto sa demonoida, shto sa tparsera i ono shto je smecje na uvo obrishem ima stvari koje ne mogu bolje (hendrix) zbog perioda u kom je snimano.

Link to comment
Share on other sites

37 minuta ranije, palamudin said:

Dalje od Foobara nisam ishao jer nisam nashao za shodno, ako nije cimatanje poslushacju i taj Album player.

Skini, probaj, ja sam bio iznenađen, mislio sam da je Foobar zakon.

Kad dođeš do nekog firmiranog USB kabla (recimo ako pozajmiš od nekog), probaj, ne mora biti bolji, nekad je samo malo drugačiji ali kako rekoh manje su razlike nego kod drugih kablova.

Link to comment
Share on other sites

Evo da malo zakomplikujem stvari ... :P

Ja koristim Shiit Wyrd ispred DACa. Ova mala sprava ima dve funkcije: zamenjuje napajanje od 5V koje dolazi iz compa sa svojim linearnim napajanjem (koristeci pri tom LM723 regulator) i vrsi reclocking USB paketa. To znaci da koristim 2 USB kabla za jednu vezu: jedan USB kabl ide od compa do Wyrd-a  a drugi od Wyrd-a do DACa (ovaj kabl ostaje isti tokom testa i to je srebrni Neotech duzine od 1 m)

Kada zamenim USB kabl Wireworld Starlight 7 duzine 0,5m  izmedju compa i Wyrd-a (ostavivsi onaj drugi da bude isti) i stavim umesto njega dosta skuplji Wireworld Silver Starlight 7 (on je od posrebrenog bakra) duzine od 1 m promeni se karakter reprodukcije !? Zvuk izgubi dosta na analiticnosti i cela slika se povuce u pozadinu i dobije nesto na prostornosti. Sa jeftinijim Starlight 7 je zvuk izrazito analitican, precizan, isturen napred i ceo zvuk pomalo napucan. Ove razlike i nisu bas male ...

Ovu moju tvrdnju je lako reprodukovati i demonstrirati - to sam uradio vise puta - svaki put kada sam menjao nesto na mom desktop sistemu. Naravno postavlja se pitanje zasto je to tako ... pogotovo imajuci u vidu funkciju Shiit Wyrd-a i cinjenicu da se drugi usb kabl, koji je direktno vezan za DAC, ne menja ... ?

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, DejanM said:

Evo da malo zakomplikujem stvari ... :P

Ja koristim Shiit Wyrd ispred DACa. Ova mala sprava ima dve funkcije: zamenjuje napajanje od 5V koje dolazi iz compa sa svojim linearnim napajanjem (koristeci pri tom LM723 regulator) i vrsi reclocking USB paketa. To znaci da koristim 2 USB kabla za jednu vezu: jedan USB kabl ide od compa do Wyrd-a  a drugi od Wyrd-a do DACa (ovaj kabl ostaje isti tokom testa i to je srebrni Neotech duzine od 1 m)

Kada zamenim USB kabl Wireworld Starlight 7 duzine 0,5m  izmedju compa i Wyrd-a (ostavivsi onaj drugi da bude isti) i stavim umesto njega dosta skuplji Wireworld Silver Starlight 7 (on je od posrebrenog bakra) duzine od 1 m promeni se karakter reprodukcije !? Zvuk izgubi dosta na analiticnosti i cela slika se povuce u pozadinu i dobije nesto na prostornosti. Sa jeftinijim Starlight 7 je zvuk izrazito analitican, precizan, isturen napred i ceo zvuk pomalo napucan. Ove razlike i nisu bas male ...

Ovu moju tvrdnju je lako reprodukovati i demonstrirati - to sam uradio vise puta - svaki put kada sam menjao nesto na mom desktop sistemu. Naravno postavlja se pitanje zasto je to tako ... pogotovo imajuci u vidu funkciju Shiit Wyrd-a i cinjenicu da se drugi usb kabl, koji je direktno vezan za DAC, ne menja ... ?

Jel to ovaj?

https://darko.audio/2015/09/schiit-wyrd-usb-decrapifier-review/

Koliko vidim iz testa, nakad je bolje sa njim nekad nije, a i USB kabal ima uticaja, znači ostavi taj kabal što bolje svira. Ti skuplji kablovi su često namerno napravljeni da menjaju zvuk na određeni način, sve zavisi kako se uklope u određeni sistem, negde je super, negde katastrofa. To se vidi iz tih silnih testiranja po netu, ima najviše plaćenih testova + dominira subjektivni stav šta je "bolje".

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Nixie said:

Skini, probaj, ja sam bio iznenađen, mislio sam da je Foobar zakon.

Kad dođeš do nekog firmiranog USB kabla (recimo ako pozajmiš od nekog), probaj, ne mora biti bolji, nekad je samo malo drugačiji ali kako rekoh manje su razlike nego kod drugih kablova.

Skinuo, probao i na prvu loptu zaista ima razlike, nije mi jasno kako i zashto, asio je i jedno i drugo. Zvuk je "jachi" sa Album playera, na smenu foobar i Album imaju razlichitu glasnocju istog sadrzhaja, neko tu mulja vodu. Videcju malo kasnije da poslusham referentne numere koje koristim za opipavanje pulsa. Hvala za preporuku.

1 sat ranije, DejanM said:

Evo da malo zakomplikujem stvari ... :P

Ja koristim Shiit Wyrd ispred DACa. Ova mala sprava ima dve funkcije: zamenjuje napajanje od 5V koje dolazi iz compa sa svojim linearnim napajanjem (koristeci pri tom LM723 regulator) i vrsi reclocking USB paketa. To znaci da koristim 2 USB kabla za jednu vezu: jedan USB kabl ide od compa do Wyrd-a  a drugi od Wyrd-a do DACa (ovaj kabl ostaje isti tokom testa i to je srebrni Neotech duzine od 1 m)

Nisam chuo ni jedan Schiit proizvod, sudecji po rewievima i merenjima (jedino mi dostupno trenutno) sklon sam da poverujem da je cela pricha oko pomenute firme jedna sprdnja sa celom audio scenom. No to je vecj kontroverzno pitanje koje ne bih potezao ovde, puca se na vishe foruma po reviewerima i sadrzhaju reviewova. Ono sto mi smrdi u celoj prichi shto vishe chitam o USB kablovima je da signal nema veze vecj implementacija istog. Neki su zadovoljniji mrezhom, neki USB-om neki pak ruku desnu daju na panj da je I2S jedini ispravan put. I niko da svoje mishljenje suochi na istom uredjaju vecj svaki ciga svog konja hvali shto se svodi na izvedbu i topologiju uredjaja, negde spdif ima prednosti nad usbom, negde obratno, negde je optika zakon a negde nishta ne valja do AES/EBU i tako u krug. No, da nije toga verovatno bi svi samo slushali muziku shto slozhicjete nije poenta svega ovoga :D

 

 

Link to comment
Share on other sites

Jeste to je taj. U principu postoje DACovi (svaki bolji i skuplji DAC bi trebalo da ima svoje sopstveno napajanje od 5V i da odbacuje ono koje dolazi iz compa) koji implementiraju ono sto i ovaj mali Shiit.  U tom slucaju nije ni cudo da ova sprava nema efekta.  Kod ovog Pioneera U-05 pise da postoji izolacija tog napona ali ne pise nista vise o tome sta to tacno znaci i na koji nacin je ta "izolacija" izvedena. Moja predpostavka je bila da se radi o pasivnom filtriranju pa sam onda bez razmisljanja i poredjenja zakacio Wyrd.

Jeste zadrzao sam jeftiniji kabl jer vise odgovara mom ukusu i predstavama o dobrom zvuku. Ovaj skuplji zivi i dalje u fioci ...

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, palamudin said:

Skinuo, probao i na prvu loptu zaista ima razlike, nije mi jasno kako i zashto, asio je i jedno i drugo. Zvuk je "jachi" sa Album playera, na smenu foobar i Album imaju razlichitu glasnocju istog sadrzhaja, neko tu mulja vodu. Videcju malo kasnije da poslusham referentne numere koje koristim za opipavanje pulsa. Hvala za preporuku.

Nisam chuo ni jedan Schiit proizvod, sudecji po rewievima i merenjima (jedino mi dostupno trenutno) sklon sam da poverujem da je cela pricha oko pomenute firme jedna sprdnja sa celom audio scenom. No to je vecj kontroverzno pitanje koje ne bih potezao ovde, puca se na vishe foruma po reviewerima i sadrzhaju reviewova. Ono sto mi smrdi u celoj prichi shto vishe chitam o USB kablovima je da signal nema veze vecj implementacija istog. Neki su zadovoljniji mrezhom, neki USB-om neki pak ruku desnu daju na panj da je I2S jedini ispravan put. I niko da svoje mishljenje suochi na istom uredjaju vecj svaki ciga svog konja hvali shto se svodi na izvedbu i topologiju uredjaja, negde spdif ima prednosti nad usbom, negde obratno, negde je optika zakon a negde nishta ne valja do AES/EBU i tako u krug. No, da nije toga verovatno bi svi samo slushali muziku shto slozhicjete nije poenta svega ovoga :D

 

 

Ja imam nekoliko Shiit sprava. U principu ne radi se o sprdanju sa HiFi scenom u smislu da se prodaje nista za nesto ... Shiit pokusava da na jednostavan nacin implementira neke stvari i od toga ne pravi neku posebnu filozofiju dok cenama pokusavaju da budu realni - zato i direktna prodaja (a i kada prodaju preko distributera, cena se ne menja puno). Ti dizajni su prilicno elementarni ali imaju i nekih finih resenja. Delovi koje pri tom koriste su bolji nego kod mnogo skupljih brendova: elektroliti su obicno Panasonic, folijski kondenzatori su Wima, Alps, kucista su od kvalitetnog aluminijuma .... Krajnji rezultat naravno varira - u zavisnosti od uredjaja do uredjaja. Mogu da preporucim Shiit Gungnir DAC, koji kod mene vec nekoliko godina radi bez problema. Njegov kvalitet repürodukcije je dobar.

Link to comment
Share on other sites

43 minuta ranije, DejanM said:

Jeste to je taj. U principu postoje DACovi (svaki bolji i skuplji DAC bi trebalo da ima svoje sopstveno napajanje od 5V i da odbacuje ono koje dolazi iz compa) koji implementiraju ono sto i ovaj mali Shiit.  U tom slucaju nije ni cudo da ova sprava nema efekta.  Kod ovog Pioneera U-05 pise da postoji izolacija tog napona ali ne pise nista vise o tome sta to tacno znaci i na koji nacin je ta "izolacija" izvedena. Moja predpostavka je bila da se radi o pasivnom filtriranju pa sam onda bez razmisljanja i poredjenja zakacio Wyrd.

Jeste zadrzao sam jeftiniji kabl jer vise odgovara mom ukusu i predstavama o dobrom zvuku. Ovaj skuplji zivi i dalje u fioci ...

Ja sam za svoj DAC uzeo WAVEIO karticu od Luciana, ima sve to što pominješ, interno je napajanje +5V za nju. 

USB se teško izoluje pa je uradio galvansku izolaciju na I2S koji ide u DAC, a ja sam karticu posebno uzemljio indirektno preko 4 diode, R i C.

USB kabal je DIY, porebrena bakarna parica u posrebrenom širmu, teflonska izolacija, i posebna širmovana posrebrena žica sa teflonskom izolacijom za masu, nema onog voda +5V u kablu. Za sad sam zadovoljan, dok ne napravim bolji USB kabal, trenutno nemam ideju šta bi to bilo.

Link to comment
Share on other sites

54 minuta ranije, palamudin said:

Skinuo, probao i na prvu loptu zaista ima razlike, nije mi jasno kako i zashto, asio je i jedno i drugo. Zvuk je "jachi" sa Album playera, na smenu foobar i Album imaju razlichitu glasnocju istog sadrzhaja, neko tu mulja vodu. Videcju malo kasnije da poslusham referentne numere koje koristim za opipavanje pulsa. Hvala za preporuku.

I ja sam na nekom forumu pročitao da je bolji Album player. Kako, zašto, to ne verujem da je tako lako otkriti ali nije ni bitno. Probao sam i J River, ali ovaj Ruski je malčice bolji.

Link to comment
Share on other sites

Tema naravno pre ili kasnije ode u nekom drugom pravcu. Da ja iskoristim priliku da priupitam. Dejane kako rade Shiit  USB DAC ovi? Prvenstveno slušam muziku sa PC računara. Ja imam DAC i on u opšte ne radi loše. NAD DAC2. Ima analogan, nenapadan zvuk. E sad imam i drugara koji tako pronalazi čudne stvari i zakomplikuje mi život. Od nekud je iskopao neku prastaru (profesionalnu) zvučnu karticu Terratec ewx 24/96. Doneo je svoj računar kod mene i insistirao da probamo. Zvučna ima pozlaćene RCA konektore i baš je onako ........ Dakle to je toliko ubedljivije radilo od NAD a da sam morao da kapituliram. Nabavio sam istu na KP u za nekih 20 evra i evo već dosta dugo radi kod mene. NAD je morao u B sistem.

Da sve ne bi bilo idealno Terratec je odavno prestao da piše drajvere za tu zvučnu pa sam morao Vista drajver da instaliram na W 7. Radi dobro ali pravi neke druge probleme, drugom hardveru u računaru.

Otud moje pitanje o Shiit USB dacovima. Inače ja sam skroman i mogao bih sa zvukom Terratec zvučne da živim.

Link to comment
Share on other sites

Pre dosta godina sam na ovom forumu postovao svoje utiske sa tom Terratec kutijicom - mislim da je bio bas taj model. I ja sam onda bio prilicno zatecen kako to svira ...

Ja imam 2 Shiit DACa. Jedan je Shiit Loki, DSD DAC (ne moze PCM), koji sam nekoliko godina koristio u kombinaciji sa Foobar-om, koji je onda i PCM i DSD prebacivao u DSD64. Taj DAC Shiit vise ne proizvodi i ne moze da se kupi nov. Njega bih opisao kao solidan, narocito s obzirom da je kostao oko 150 USD - ako se dobro secam. Shiit Gungnir je mnogo ozbiljnija ali i skuplja sprava. On se moze naci u dve varijante: delta-sigma (jeftinija varijanta i nju ja imam) i multi-bit varijanta koja je nesto skuplja (i koju ja nisam imao prilike da cujem). Ovo je za novce za koje se prodaje, odlican DAC. Mislim da ce vecina ljudi biti veoma zadovoljna sa Gungnir-om ...

Ali ponuda DACova je danas veoma bogata i ima jako puno alternativa ... Recimo za pola cene Gungnira moze da se kupi sasvim solidan Arcam ir-DAC 2. Mala ali dobro svirajuca sprava, koja ima odlican set ulaza i podrzanih protokola ... Nju sam imao prilike jednom prilikom da slusam u nekom super hi-end sistemu, gde su samo zvucnici kostali citavo bogatstvo (u Sapcu moze stan da se kupi za te novce) i ta sprava se uopste nije obrukala. A to je bila jos prethodna verzija ovog DACa ...

Link to comment
Share on other sites

Dzejkob druze, nemoj se opterecivati USB kablovima previse. Prvi savet za bolji zvuk bi bio da preripish sa W7 na makar W8Pro (W8.1) 64BIP ovaj, bit htedoh reci. Ako si dobio bas glindzav USB kabl, pogledaj neki (uzivo) u recimo ovu radnju. Koliko vidim imaju dosta sirok izbor USB A - USB C. Barem na slici korektno izgledajuci a predvidjen za  brzine prenosa USB3 standarda imas ovaj kablic. Ono sto je biPno kod USB kabla jeste pre svega tacna impedansa a to na zalost malo proizvodjaca deklarise. Ako pisu da podrzava brzine USB3 protokola ondaK bi i za USB2 brzine trebao biti sasvim OK (sirm, izolacija od smetnji). Kad smo kod samih vrsta transfera, USB (asinhroni) ima nekoliko prednosti nad S/PDIF ili AES3 (savremeni naziv za AES/EBU protokol) i tvoj Sabaj DA3 je odlicna nabavka za malo novca. Trebalo bi da Sabaj podrzava KernelStreaming (KS prefiks u listingu postojecih uredjaja) pa se brzom brzinom prebaci na KS. Ovo podrazumeva da koristis neko predpojacalo u sistemu ili makar goli potenciometar jer KS zaobilazi (losu do jadnu) regulaciju jacine u OS-u. I2S protokol je namenjen za razmenu podataka izmedju 2 chip-a te bi neka maksimalna duzina kabla a da nema smetnji bila samo oko 20cm. I to nije problem ako predajni/prijemni uredjaj chuche direktno jedan na drugom.

 

Link to comment
Share on other sites

28 minuta ranije, DejanM said:

Pre dosta godina sam na ovom forumu postovao svoje utiske sa tom Terratec kutijicom - mislim da je bio bas taj model. I ja sam onda bio prilicno zatecen kako to svira ...

Ja imam 2 Shiit DACa. Jedan je Shiit Loki, DSD DAC (ne moze PCM), koji sam nekoliko godina koristio u kombinaciji sa Foobar-om, koji je onda i PCM i DSD prebacivao u DSD64. Taj DAC Shiit vise ne proizvodi i ne moze da se kupi nov. Njega bih opisao kao solidan, narocito s obzirom da je kostao oko 150 USD - ako se dobro secam. Shiit Gungnir je mnogo ozbiljnija ali i skuplja sprava. On se moze naci u dve varijante: delta-sigma (jeftinija varijanta i nju ja imam) i multi-bit varijanta koja je nesto skuplja (i koju ja nisam imao prilike da cujem). Ovo je za novce za koje se prodaje, odlican DAC. Mislim da ce vecina ljudi biti veoma zadovoljna sa Gungnir-om ...

Ali ponuda DACova je danas veoma bogata i ima jako puno alternativa ... Recimo za pola cene Gungnira moze da se kupi sasvim solidan Arcam ir-DAC 2. Mala ali dobro svirajuca sprava, koja ima odlican set ulaza i podrzanih protokola ... Nju sam imao prilike jednom prilikom da slusam u nekom super hi-end sistemu, gde su samo zvucnici kostali citavo bogatstvo (u Sapcu moze stan da se kupi za te novce) i ta sprava se uopste nije obrukala. A to je bila jos prethodna verzija ovog DACa ...

Hvala Dejane. Arcam sam i pre ozbiljno uzimao u razmatranje. Verovatno će to i biti konačno rešenje. Eto i Shiit DAC ovi su mi bili interesantni pa nije na odmet bilo čuti neko iskustvo iz prve ruke.

Link to comment
Share on other sites

36 minuta ranije, dj.nik said:

Dzejkob druze, nemoj se opterecivati USB kablovima previse. Prvi savet za bolji zvuk bi bio da preripish sa W7 na makar W8Pro (W8.1) 64BIP ovaj, bit htedoh reci. Ako si dobio bas glindzav USB kabl, pogledaj neki (uzivo) u recimo ovu radnju. Koliko vidim imaju dosta sirok izbor USB A - USB C. Barem na slici korektno izgledajuci a predvidjen za  brzine prenosa USB3 standarda imas ovaj kablic. Ono sto je biPno kod USB kabla jeste pre svega tacna impedansa a to na zalost malo proizvodjaca deklarise. Ako pisu da podrzava brzine USB3 protokola ondaK bi i za USB2 brzine trebao biti sasvim OK (sirm, izolacija od smetnji). Kad smo kod samih vrsta transfera, USB (asinhroni) ima nekoliko prednosti nad S/PDIF ili AES3 (savremeni naziv za AES/EBU protokol) i tvoj Sabaj DA3 je odlicna nabavka za malo novca. Trebalo bi da Sabaj podrzava KernelStreaming (KS prefiks u listingu postojecih uredjaja) pa se brzom brzinom prebaci na KS. Ovo podrazumeva da koristis neko predpojacalo u sistemu ili makar goli potenciometar jer KS zaobilazi (losu do jadnu) regulaciju jacine u OS-u. I2S protokol je namenjen za razmenu podataka izmedju 2 chip-a te bi neka maksimalna duzina kabla a da nema smetnji bila samo oko 20cm. I to nije problem ako predajni/prijemni uredjaj chuche direktno jedan na drugom.

 

Upravo tako i koristim, neki englez pravisha, samo ovaj audio kvest kabel shto koristim je takvo smecje da sam bez teksta, prikachio sam kompjuterski kabl 3.5 na rca sa onom budzom s magneti i to ladno svira bolje (cenim da je do toga shto mnogo bolje rca konektor pashe u pojacalo, kad ga vadim bukvalno se chuje pop vakuma, dok je audiokvest razdrljan tako da sad chuchi u fioci da ga vrnem vlasniku).
Trenutno sam skapirao da taj mod bez podeshavanja glasnocje radi samo sa dsd-om dok za flacove na manje bita pruzha mogucjnost shtelovanja glasnocje u fubaru. Nisam se josh zanimao sa detaljisanjem, stvarno uzhivam u muzici vishe nego ikad do sad. Svakako ste pozvani u goste kod mene na Avalu :)

Link to comment
Share on other sites

DSD se i ne moze podesavati glasnoca - jedna od anomalija DSD formata. Predji na APlayer (AlbumPlayer) - bolji je od fujbar mada i za fujbar ima KernelStreaming komponenta koja se nije razvijala od '06 godine. Ali predji na KS i promeni OS. Ima da te posecavamo na Avalu :)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Da ne pocinjem novu temu, a tice se USB kabla, tacnije duzine istog.
Naime, planiram da kupim integrisano stereo pojacalo sa DAC_om, imace opticke, spdif i usb ulaze.
Pojacalo bi stavio na jedan kraj sobe, na policu izmedju zvucnika (nekako tu pripada) a desktop racunar je na stolu na drugom kraju sobe. Rastojanje racunara i pojacala je skoro 6m pravolinijski, tj. oko 8m duzine kabla. 
Racunar na maticnoj ima optical out i naravno USB. 
Pre bih koristio USB nego opticku konekciju, ali USB kabl od 8m mozda i moze da se nadje ali pretpostavljam da se dosta gubi sa tolikom duzinom. Palo mi je na pamet da pojacalo smestim na policu koja je negde "na pola puta" izmedju dva uredjaja, pa da jednostavno uzmem duze zvucnicke kablove, ali bi tada morao od D3 kablovskog receivera (koji je kod TV_a, pored zvucnika) da vucem optiku do pojacala...
Nesto sam malo i citao o USB extender_ima preko cat5e, 6e kabla, ali jednostavno imam "mnogo malo" znanja iz ove oblasti pa bih molio za savet kako da na najelegantniji nacin resim situaciju.. i po mogucnosti da ne pucam preko 200evrica na kablove, bar ne za pocetak..
Hvala

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...