Jump to content


Kval. kućišta i uticaj na zvuk


WTF

Recommended Posts

Pozdrav!

Renoviram stan, pa sam izmestio u deÄiju sobu svoje pojaÄalo i stavio ga na (pra)staru Yamahu a520, koju tamo drnda dete.

Posle nekog vremena Äujem ga iz sobe, utegnut bas, zvuk daleko bolji nego Å¡to je ikad bio. Nisam mogao da verujem da tih cca 8kg Rotela može u toj meri da ublaži vibracije kućuÅ¡ta da se zvuk tako upadljivo popravi.

Preneo sam zatim Yamahu u dnevnu sobu, ponovo je opteretio Rotelom i opet isti rezultat.

Pretražio sam net, i tamo naÅ¡ao da ljudi na razne naÄine tweakuju pojaÄala, od držanja otvorenog kućiÅ¡ta, do cigle na poklopcu. 

PoÅ¡to je Yamaha (28 god.) porodiÄno nasleÄ‘e od pok. ćaleta, ne želim da je se tek tako odreknem. Opet, ne mogu ni da svoj omiljeni Rotel pretvorim u obiÄan kamen za kiseli kupus.

Dakle, ostaje da se pozabavim kućištem Yamahe, pa Vas molim za savet.

 

P.S. Prošlo je nekoliko dana, i impresije o zvuku i dalje važe.

Link to comment
Share on other sites

Moje mislenje je da ti se tako samo cini ili Yamaha ima neki kvar (hladni lem i sl.).

 

Nemoj me pogresno razumeti. Ne kazem da si tonalno gluv ili haluciniras. Svima se dogodi ovo, uvek kad nesto promenimo na sistem nas mozak trazi promene u zvuku i svaki fokus na stare detalje koje nisu bile zanimljive sada ih dozivimo kao nove. "Jaoo ovaj bubanj nisam pre toga cuo" i sl. 

 

Rotel svojim nozicama stoji samo u coskove poklopca te Yamahe. Vrlo malo utice na vibraciju poklopca. Pre bi reko da vise ima uticaj da Rotel ide ispod Yamahu. Nije preporucljivo drzati bilo sta na poklopac pojacala zbog bolje hladjenje, a bolje hladjenje = bolje performanse. Ako pojacalu godi to sto se ugrejalo zbog poklapanje s tim Rotelom, mozda je hladni lem, dioda, tranzistor i t.d. sta ja znam. Mozda je blagi defekt. Nek daju sugestije kolege Ston i Gox sta bi moglo biti u taj scenario. 

 

Zanimljiv eksperiment. Prevez preko oci i reci nekom clanu familije da stavlja i skida Rotel preko Yamahe bez da znas, pa pisi ako cujes zvucne razlike. Double-Blind Test. :)

Link to comment
Share on other sites

Sve je ovo ispalo sasvim sluÄajno, tako da iskljuÄujem placebo efekat.

Yamaha se tek neznatno viÅ¡e greje ovako pokrivena, pre par godina je restaurirana kompletno, ima takav zvuk kakav ima, ali je do promene zaista doÅ¡lo. Pri tom niÅ¡ta u oba sistema nije menjano. Rotel zvuÄi isto i ovako nakrkan na Yamahu i na svojoj polici, ali je njegovo kućiÅ¡te daleko solidnije, ne zvoni, nema plehanog osećaja.

Yam. a520 je u svoje vreme bila neka donja srednja klasa, unutra ima kvalitetnih delova, ali joj kućiÅ¡te ima onaj "oluk" feeling. 

Ciglu ne mogu na nju direktno zbog proreza za hlađenje, pa mi pada na pamet da dodam srebrne nožice na ciglu (imam ih od nekih starih uređaja), mada rizikujem da me proglase...

Link to comment
Share on other sites

Evo jedna sumanuta ideja :)

 

Jos ranije sam citao da su mana Yamahinih pojacala (poddimenzionisani) trafoi, pa se se zato greju i desavaju se svasta-nesto problemi. Verovatno to nije slucaj sa ovom (casnom) starinom; potice iz vremena kada su se pojacala pravila kako valja.

 

Ali, pretpostavimo ovako nesto. Sta ako Rotel svojom masom metala na neki nacin fokusira (ili smanjuje rasipanje, ili nesto trece) magnetni flux Yamahinog trafo-a..? ;)

 

Pozz

Link to comment
Share on other sites

Zaboravio sam da kažem da je Rotel bio samo stavljen na Yamahu, ne i ukljuÄen...dakle delovao je samo svojom (nevelikom) masom, ne i elektromagnetno.

Zvuk sam danas popodne ponovo proverio, reggae donji deo spektra definitivno je utegnut, ne dublji, veÄ samo definisaniji.

Sa malo treble u + na Yamahi dođe skoro isti zvuk kao Rotel.

Transformator na Yamahi je malo Äjan, ali rekao bih da je poÅ¡teno napravljen. Poznavalac koji mi je ovo pojaÄalo restaurirao rekao je da je u celini korektno izraÄ‘eno. 

Link to comment
Share on other sites

Nisam ni mislio da je Rotel "delovao" ukljucen - dovoljno je da je bio prisutan u magnetnom polju. A Yamahin trafo se cuje, jel da... hmm, moja teorija dobija na tezini ;).

 

Ako ti nije problem, probaj sa nekim komadom drveta, crepa, bloka, bilo sta sto nije metal. Zamotaj u platno, stavi odgore preko nekih letvica (zbog protoka vazduha) i javi slusne utiske :).

 

Pozz

Link to comment
Share on other sites

Pade mi na pamet da je, mozda, prilikom prebacivanja Yamahe u drugu sobu pogodjen polaritet u uticnici i da je to dovelo do promena na bolje u zvuku? Ovo vazi u slucaju da je kod prethodne postavke u drugoj sobi polaritet bio "omasen". Mozda je i kvalitet struje u decijoj sobi, iz nekog razloga (cistiji vod, bez mesanja sa sporetom, friziderom, bojlerom ili peglom...) bolji pa je to razlog.

Link to comment
Share on other sites

Pade mi na pamet da je, mozda, prilikom prebacivanja Yamahe u drugu sobu pogodjen polaritet u uticnici i da je to dovelo do promena na bolje u zvuku? Ovo vazi u slucaju da je kod prethodne postavke u drugoj sobi polaritet bio "omasen". Mozda je i kvalitet struje u decijoj sobi, iz nekog razloga (cistiji vod, bez mesanja sa sporetom, friziderom, bojlerom ili peglom...) bolji pa je to razlog.

 

Ovo bi moglo biti ono "pravo".

U stanu gde sad zivim, po pravilu pre podne sistem svira neuporedivo bolje (muzikalnije) nego popodne/uvece. Hbga, struja...

 

Pozz

Link to comment
Share on other sites

Igrajte se malo kablovima  za struju.

Ja  sam imao  taj problem na lampasu. Nekad mu treba dva sata da postigne dobar zvuk , nekada sest sati nekada ceo dan falsira.

A onda mu stavim kasvetan power kabl i ... :banana    Iz cuga svira kako treba

 

 

 

post-10168-0-79157400-1398276869_thumb.jpost-10168-0-98200000-1398276920_thumb.j

Naravno svajseraj (DIY)

 

Link to comment
Share on other sites

Uzemljenje ide  posebno van shirma. ( Ne vidim potrebu da se uzemljenje shirmuje jer tu ( skoro) nikad ne protice struja).

Snake skin preko svega.

 

PS  U varijanti kada radim za uredjaje bez uzemljenja ( CDi pa i neka pojacala- koja se napajaju sa onim kablom za stonu lampu)  onda ide klot kabl bez dodatne zice za uzemljenje.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...