Jump to content


Transport/DAC ili Network player - pitanje je sad?


kolombaja

Recommended Posts

Zdravo svima,

 

Digitalna era je vec dobrano poodmakla, i mada sam se u svim sferama zivota ponasao u skladu sa time, moj audio sistem je po tom pitanju iz proslog veka. Medjutim zelim i to da promenim pa planiram sledece investicije u bliskoj buducnosti:

- Jedan mrezni storage uredjaj (na primer neki Synology NAS) koji ce mi pored muzike sluziti i za pohranjivanje filmova i slika

- Nesto sto ce tu muziku pustati i konvertovati u analogni signal

 

U tom smislu razmisljam u dva pravca:

- Transport + DAC

- Network player

 

Sto se tice prve varijante trenutno mi se cini interesantnom konfiguracija sa Squeezeboxom kao transportom i jednim DACom koji bi mogao da nabavim za oko 200e. U pitanju je konkretno Teac UDH01-S.

 

Kad je rec o drugoj varijanti razmisljam u pravcu Yamaha CD-N500, koji je u mojoj situaciji idealan spoj jer vec duze vreme zelim da zamenim moj trenutni CD plejer.

 

Razlika u ceni izmedju ove dve konfiguracija je skoro pa dupla. Interesuje me sta vi mislite, pre svega vidim da ima dosta ljudi koji imaju licna iskustva sa navedenim ili slicnim spravama i konceptima. Ja duze vreme nisam aktivno pratio HIFI vode pa su mi vasi saveti utoliko dragoceniji.

 

Za prvu varijantu:

- Ima li smisla ici na Squeezebox touch ako se koristi eksterni DAC?

- Da li je neko imao iskustva sa ovim Teac DACom i kakva su?

- Koje su jos spravice interesantne i mogu posluziti kao transport za digitalni zvuk?

- Ima li nekih preporuka za DAC u rangu cena do 400e

 

Za drugu varijantu:

- Integrisano resenje je svakako lepse ali da li je bolje u smislu kvaliteta zvuka, mogucnosti, jos neceg sto sam prevideo? Iskreno vise naginjema na ovu "integrisanu" varijantu 

ali me trenutno sprecava razlika u ceni u odnosu na prvu opciju koju sam naveo i pitanje kolika i kakva je razlika u kvalitetu zvuka izmedju ove dve varijante.

 

Ostatak sistema cini:

- Yamaha C-4 preamp

- Yamaha M-70 power amp

- Mordaunt Short Performance 860 zvucnici

 

Hvala svima unapred na konstruktivnim savetima.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 104
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

PoÅ¡to imam neÅ¡to sliÄno onome Äemu ti težiÅ¡, predložiću ti ovakvu kombinaciju.

Izvor: Synology ili Qnap NAS - odliÄno reÅ¡enje, kojeg god proizvoÄ‘aÄa da odabereÅ¡ radiće savrÅ¡eno i najjeftiniji entry level modeli

Transport/DAC: Squeezebox - za poÄetak bih ti predložio da ti ovo bude i transport i DAC, poÅ¡to je kao transport u kombinaciji sa nekim od NAS-ova odliÄan + za 200 evra teÅ¡ko ćeÅ¡ da naÄ‘eÅ¡ DAC koji će soniÄno da razbuca squeezebox, dotiÄni Teac nisam probao, pa ne mogu niÅ¡ta da tvrdim, svakako ga treba isprobati, ako niÅ¡ta uporediti sa squeezebox-om, poÅ¡to na prvi pogled deluje interesantno.

Å to se tiÄe preporuka za DAC do 400 evra a da može polovno, poÅ¡to za ove pare nov DAC koji će da nadmaÅ¡i squeezebox ili Teac teÅ¡ko da može da se nabavi, trenutno na second hand tržiÅ¡tu ja ne vidim niÅ¡ta adekvatno.

Link to comment
Share on other sites

PoÅ¡to imam neÅ¡to sliÄno onome Äemu ti težiÅ¡, predložiću ti ovakvu kombinaciju.

Izvor: Synology ili Qnap NAS - odliÄno reÅ¡enje, kojeg god proizvoÄ‘aÄa da odabereÅ¡ radiće savrÅ¡eno i najjeftiniji entry level modeli

Transport/DAC: Squeezebox - za poÄetak bih ti predložio da ti ovo bude i transport i DAC, poÅ¡to je kao transport u kombinaciji sa nekim od NAS-ova odliÄan + za 200 evra teÅ¡ko ćeÅ¡ da naÄ‘eÅ¡ DAC koji će soniÄno da razbuca squeezebox, dotiÄni Teac nisam probao, pa ne mogu niÅ¡ta da tvrdim, svakako ga treba isprobati, ako niÅ¡ta uporediti sa squeezebox-om, poÅ¡to na prvi pogled deluje interesantno.

Å to se tiÄe preporuka za DAC do 400 evra a da može polovno, poÅ¡to za ove pare nov DAC koji će da nadmaÅ¡i squeezebox ili Teac teÅ¡ko da može da se nabavi, trenutno na second hand tržiÅ¡tu ja ne vidim niÅ¡ta adekvatno.

Hvala za preporuku :). Kazes da preporucujes "za pocetak". Da li mislis da ova Yamaha (ili neki slican uredjaj kao npr Pioneer N50) koju sam naveo ne opravdava cenu tj, da nije zvucno bolja od Squeezebox-a ili je to zbog toga sto mislis da treba ici postepeno u ovakve investicije, videti sta coveku lezi i sl.?

Link to comment
Share on other sites

Jos nesto sto sam zaboravio da napomenem a moze da bude od znacaja. Uopste nisam gadljiv na polovnu robu, cak naprotiv, a kad je u pitanju polovni DAC, nisam ogranicen samo na nase trziste vec u obzir dolazi i narucivanje sa eBay-ja, sve dok DAC nije suvise kabaast za prenos u prtljagu ;).

Link to comment
Share on other sites

Zdravo svima,

...

 

U tom smislu razmisljam u dva pravca:

- Transport + DAC

- Network player

...

Hvala svima unapred na konstruktivnim savetima.

Malo si konfuzan. Squeeze nije transport vec network player. Transport, u ustaljenoj nomenklaturi bi bio CD ( bez analognih izlaza).

Ovako kao da pitas koji network player da uzmem, Squeeze ili nesto drugo ( brand, full size,...)

Mozes da razmislis i o Apple AirPortu ( koji takodje moze da se prikljuci i na DAC ( opticki).

Kad se vec predlazu "svoji "uredjaji onda da preporucim i AudioAlchemy DAC. ( odlicno radi sa Applom)

Link to comment
Share on other sites

Jedno pitanje samo. Da li je ovaj eksterni DAC višestruko bolji izbor od recimo Xonar STX zvučne karte? Da pomenem samo da STX košta oko 180e (nov u prodavnici).

Ovaj jeste bolji od STX-a. A inače je eksterni DAC bolje rešenje od kartice jer ima veće mogućnosti, na njega obično može da se poveže više izvora, a i može da stoji bliže pojačalu, tako da će digitalna veza biti duža a analogna kraća, što je bolje.

Link to comment
Share on other sites

Malo si konfuzan. Squeeze nije transport vec network player. Transport, u ustaljenoj nomenklaturi bi bio CD ( bez analognih izlaza).

Ovako kao da pitas koji network player da uzmem, Squeeze ili nesto drugo ( brand, full size,...)

Mozes da razmislis i o Apple AirPortu ( koji takodje moze da se prikljuci i na DAC ( opticki).

Kad se vec predlazu "svoji "uredjaji onda da preporucim i AudioAlchemy DAC. ( odlicno radi sa Applom)

 

Moguce da gresim u terminologiji, hvala na ispravci. To sam pokupio sa neke druge teme koju sam citao pa sam to preneo ovde. U svakom slucaju nadam se da je dovoljno jasno ono cemu tezim a to je centralno/deljeno skladiste za muziku (NAS uredjaj) i neki nacin kako da taj sadrzaj reprodukujem na svom HIFI sistemu (naveo sam u prvom postu dve opcije, ali se nikako ne bih ogranicavao na njih).

Nisam razmatrao AirPort jer zelim da imam mogucnost da pustam muziku/internet radio stanice i ostalo bez racunara ili dodatnog uredjaja. 

 

Ono sto me sad najvise zanima je da li se dobija nesto vise u kvalitetu zvuka ako se uporedi Squeezebox sa nekim od mreznih plejera koje sam naveo (Yamaha/Pioneer/Nesto trece?). Da li je neko imao iskustva uzivo?

Pretrazujuci po netu nisam mogao da nadjem nikakve pametne uporedne testove.

 

Evo kako razmisljam. Ako je neki od ovih mreznih plejera bolji od Squeezeboxa pre svega zvucno, uzeo bi nesto od toga i za duze vreme zavrsio pricu.

Ako nije (ili je razlika minimalna) onda biih isao na Squeezebox i dodatni DAC (odmah ili kad se pojavi neka lepa prilika).

 

Razlika u ceni izmedju Squeezeboxa (recimo da je cena polovnog oko 250e) i mreznih plejera koje razmatram (600-650e) je osetna a ne bih zeleo da za tu razliku u novcu dobijem samo uredjaj koji bolje izgleda i lepse je upakovan.

Link to comment
Share on other sites

Za ovaj dac pisu bajke po stranim forumumima http://www.kupujemprodajem.com/Arcam-ir-DAC-11551293-oglas.htm?filter_id=147

Jeste malo skuplji od predvidjene cifre ali ispogadjaj se ako ti odgovara.

 

i ovaj mi se djasvi ali nema cena http://www.kupujemprodajem.com/TEAC-UD-501-usb-DSD-5-6MHz-pcm-32bit-11783339-oglas.htm?filter_id=147

Link to comment
Share on other sites

Naravno, najbolje je Äuti i odluÄiti Å¡ta je bolje.

 

Aha, ali samo u svom sistemu na svojim ureÄ‘ajima. U tuÄ‘oj sobi/salonu Äuti na skroz drugim ureÄ‘ajima, pogotovo zvuÄnicima nema nikakvog rezona. Jedino ako se vole crtati recke u tablici sluÅ¡ao sam to i to.

Link to comment
Share on other sites

Može i tako da se razmišlja. U tom slučaju, pređeš na integrisanu karticu na tvom kompjuteru jer to sve svira nule i jedinice, prodaš DX i za te pare uplatiš Pefkohori u predsezoni:

http://www.blic.rs/Slobodno-vreme/Vesti/457462/Odmor-na-Skijatosu-za-samo-86-evra

 

A možeš i malo više da se obavestiš, pa da saznaš da je teorija "bitovi su bitovi" napuštena već ubrzo nakon pojavljivanja CD formata. Da odeš da poslušaš razne uređaje i uočiš razliku. Ili se umesto svega toga logički upitaš: zašto razni CD plejeri zvuče različito?

Link to comment
Share on other sites

Integrushu sam spalio.Najveci pomak je bio prelaz sa nje na DX.Razlika je bila ogromna.Posle toga sam mnogobrojnim CDejima rekao gudbaj.Posle prelaska sa DX na STX se chula solidna razlika,ali nishta dramatichno.kao i kod mnogih dakova koji su koshtali ko dobar polovan automobil.Shto se tiche Skijatosa imam familiju koja je vlasnik odmaralishta tako da imam Skijatos dzabe 86 eura stavljam u shtek.CD plejere svim chlanovima koji su zainteresovani za kupovinu nikako ne preporuchujem da kupuju,jer i ako ga kupe za par godina ce ga baciti u kantu kao i ja moje.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...