Jump to content


Audiofilska velicina kutije?


okibokis

Recommended Posts

  • Replies 151
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ha ha ha, ništa bolje od dobre forumske zezancije sa Chowekom koji je uvek raspoložen za šalu dok napolju lema kiša a iz kutija upitnog porekla mi sviraju Lounge Lizards :)

Respekt za emira, slava kiÅ¡i (kažu valja), pardon za offtopic, bože me te saÄuvaj od Lounge Lizards ovako pojaÄano.

Link to comment
Share on other sites

Rafinirana ,meka, ugodna,da ne farba zvuk prilikom pojacavanja.Velicina kutije sa kojom se lakse radi ,koja moze fino da se podesi.Zapremina kutije,koja izvlaci maksimum dramaturgije,iz materjala koji se pusta.Znaci gde je granica ukusa,koja to kutija bolje radi?mala srednja ili velika?Postoji li sablon za vecinu nasih domova,i dnevne sobe od 30-ak kvadrata,pa manje?Posmatrajte ih kao boksere u ringu po kategorijama,od bantam do superteske.Trazim najupotrebljiviju klasu,koja moze da odgovori na vecinu zadataka uz kompromis.Vredece i drugima,jer je mali broj slsalaca koji slusaju u velikim prostorima,ili u minijaturnim.Eto..

Link to comment
Share on other sites

Ha ha ha, ništa bolje od dobre forumske zezancije sa Chowekom koji je uvek raspoložen za šalu dok napolju lema kiša a iz kutija upitnog porekla mi sviraju Lounge Lizards :)

Respekt za emira, slava kiši (kažu valja), pardon za offtopic, bože me te sačuvaj od Lounge Lizards ovako pojačano.

 

:cheers

 

Eh, kiÅ¡a. :facehearts  Tako poželjna, a tako Å¡tetna u ovim krajevima...  :order

 

 

Rafinirana ,meka, ugodna,da ne farba zvuk prilikom pojacavanja.Velicina kutije sa kojom se lakse radi ,koja moze fino da se podesi.Zapremina kutije,koja izvlaci maksimum dramaturgije,iz materjala koji se pusta.Znaci gde je granica ukusa,koja to kutija bolje radi?mala srednja ili velika?Postoji li sablon za vecinu nasih domova,i dnevne sobe od 30-ak kvadrata,pa manje?Posmatrajte ih kao boksere u ringu po kategorijama,od bantam do superteske.Trazim najupotrebljiviju klasu,koja moze da odgovori na vecinu zadataka uz kompromis.Vredece i drugima,jer je mali broj slsalaca koji slusaju u velikim prostorima,ili u minijaturnim.Eto..

 

Takva kutija svakako postoji. To je ona kutija koja ispunjava sve navedene parametre u tvom prostoru.

Link to comment
Share on other sites

da je do 50Hz dovoljna razdaljina od 3-4m, a da za nize treba vise.

To su obiÄna naklapanja. Po istoj logici, po kojoj je za 30Hz potrebno 12m razdaljine, za 60Hz treba 6m. Å ta ćemo sad?

Pisalo se o tome dosta - svaka soba je problematiÄna za sluÅ¡anje na svoj naÄin, nema pravila. Ali, uvek postoji naÄin da se stvari doteraju tako da zvuÄe dobro.

Link to comment
Share on other sites

@Kaiser

Ne, nemam tako neÅ¡to. Visokotonac je priÄvršćen sa dva Å¡rafa, pa nije problem pomeriti ga. Trenutno je pomeranje uraÄ‘eno "odokativno". Osim dubine membrane, uzeo sam u obzir i radijalnu udaljenost. Već neko vreme imam nameru da kanapom to uradim preciznije, ali me mrzi. U pitanju su talasne dužine od preko 10cm, pa mala nepreciznost nije od znaÄaja.

Link to comment
Share on other sites

Jel moze jos malo egzaktnih podataka, kao sto neko malo vise rece da je do 50Hz dovoljna razdaljina od 3-4m, a da za nize treba vise.

 

Radi se o talasnoj dužini.Ti da bi Äuo iz prve ruke tako niske tonove moraÅ¡ da budeÅ¡ bogami dobro udaljen od zvuÄnika.zato onaj bas Å¡to ÄujeÅ¡ u manjoj sobi se već par puta odbija od zida,nameÅ¡taja.I to nije onaj izvorni Äisti bas.Zato su male kutije bolje za te sobe jer ne mogu da reprodukuje takvu dubinu,znaÄi vernije ćeÅ¡ Äuti muziku.

I za onaj gornji post,nisi u pravu za 60 Hz ne treba 6 metara!

Link to comment
Share on other sites

nisi u pravu za 60 Hz ne treba 6 metara!

Nego 5.7m? Ako tvrdiÅ¡ da za 30Hz treba 12 metara, ne vidim po kom osnovu sad ovde ne treba Å¡est? Po istoj logici. I jedni i drugi talasi se odbijaju od zidova na isti naÄin i rasporeÄ‘uju se u modove. Barem, meni nije poznato da izmeÄ‘u te dve frekvencije postoji neka barijera, ispod koje se deÅ¡ava neÅ¡to specijalno drugaÄije.

Tvrdnja da je zvuk "verniji" ako iz njega izbacimo problematiÄne elemente je priliÄno diskutabilna. Postoje i druga reÅ¡enja.

Evo, pre mesec dana, Äuo sam Äetiri osamnaestice i Äistih 30Hz, sa tri metra udaljenosti, u nevelikoj sobi.

Link to comment
Share on other sites

Nego 5.7m? Ako tvrdiÅ¡ da za 30Hz treba 12 metara, ne vidim po kom osnovu sad ovde ne treba Å¡est? Po istoj logici. I jedni i drugi talasi se odbijaju od zidova na isti naÄin i rasporeÄ‘uju se u modove. Barem, meni nije poznato da izmeÄ‘u te dve frekvencije postoji neka barijera, ispod koje se deÅ¡ava neÅ¡to specijalno drugaÄije.

Tvrdnja da je zvuk "verniji" ako iz njega izbacimo problematiÄne elemente je priliÄno diskutabilna. Postoje i druga reÅ¡enja.

Evo, pre mesec dana, Äuo sam Äetiri osamnaestice i Äistih 30Hz, sa tri metra udaljenosti, u nevelikoj sobi.

Izmerio si? TaÄno 30?  Ne radi se o tome da li si Äuo ili nisi nego to neÄujeÅ¡ izvorno iz prve ruke.Dobio si lažni bas.  Ali nema teorija veze sa praksom ,svakako.Svako će uzeti sebi ono Å¡to se njemu svidi a ne Å¡ta kaže teorija.

Link to comment
Share on other sites

Izmerio si? TaÄno 30?...

Dobio si lažni bas.

Nisam ja merio, on je. Da budem precizniji, išlo je to i niže, ali si ti potegao tih 30Hz.

Å ta to znaÄi - lažni bas? Basovi u sobi su svakako neÄisti, ali ne postoji neka magiÄna granica, recimo spomenutih 50Hz, iznad koje sve postaje Äisto. U sobi se sve odnekud odbija, pa bismo, odjednom, mogli ustanoviti da je sve Å¡to Äujemo iz svojih ureÄ‘aja, ustvari, "lažni zvuk".

U prethodnom postu sam spomenuo "Äiste" basove, misleći na to da je Prophet upeglao frekventni odziv, pa nije bilo mumlanja koje ide uz nekontrolisano pojaÄanje nekih niskih frekvencija, pod uticajem sobe.

Link to comment
Share on other sites

Talasna duzaina se racuna tako sto se prosecna brzina zvuka (340 metara u sekundi) podeli sa frekvencijom. Znaci 340m/s / 30Hz = 11.33 metara. Po toj teoriji, kada stavimo slusalice na racimo 2 cm, ne bi trebalo da cujemo nista ispod 17kHz (340m/s / 17000Hz = 0.02m = 2cm) jer se zvuk nije "razvio". Pre bi rekao da je to zabluda.

Link to comment
Share on other sites

Å ta to znaÄi - lažni bas? Basovi u sobi su svakako neÄisti, ali ne postoji neka magiÄna granica, recimo spomenutih 50Hz, iznad koje sve postaje Äisto. U sobi se sve odnekud odbija, pa bismo, odjednom, mogli ustanoviti da je sve Å¡to Äujemo iz svojih ureÄ‘aja, ustvari, "lažni zvuk".

SuÅ¡tina je da ćeÅ¡ lepÅ¡e i izvornije Äuti niske frekvencije malih kutija u maloj sobi iako se one ne spuÅ¡taju tako nisko.Å to nikako ne znaÄi da će to tebi ili meni lepÅ¡e zvuÄati.I ja u relativno srednjoj sobi za naÅ¡e prilike sluÅ¡am podnostojeće zvuÄnike i zadovoljan sam. Iopnako je najbitnije Å¡ta se kome liÄno sviÄ‘a

Link to comment
Share on other sites

Generalno mislim da je glupo pitanje,velicina zvucnika apsolutno nema veze sa audiofilskih performansima,isto smatram da vece sobe\prostorije ne zahteva vece kutije,i obrnuto ,nije pravilo i nema pravila,kod mene u 18m2 radio b&w 801 fantasticno, takodze i puno florstenderi vecih gabarita,pogotovo ako je soba pravilno dampirana za postojece zvucnike ili desi se da i forma sobe,mat. zidova,namestaj postavljenost puno su faktori za bulls eye.

  Sa druge strane,i meni je bilo neverovatno ali rogers 3/5 je posramotio podnostojece kutije od 12k eura u (potpuno praznom)prostoru od 30m2.,tako da velicina prostora i velicina kutije apsolutno nisu obavezno guz i gace.Za normalne glasnoce, slusanje muzike ,ili kako naveo pokretac ''audiofilski'' zvuk,a za vece galamenje nema granice..

 Pravi kontekst mog razmisljanja odnosi se na prostorije u koje mi balkanci zivimo a to u 95% slucajeva su sobe od 15-25 m2,za prostorije od

40-50 i vise m2 sigurno ne postoji malisani sto mogu da zamene Wilsone,ali to je drugi thread.

Link to comment
Share on other sites

Po meni je bitno da si zadovoljan onim Å¡to imaÅ¡ jer uvek ima boljih kutija od tvojih.

 

Eto! :thumbsup2

 

Slusao sam kod prijatelja Sonus Minima i Roksan amp u sobi koja deluje prilicno veliko za njih (18-20 kvadrata), medjutim sviralo je to genijalno, scena fenomenalna, nista mi nije falilo.. uzivao sam! Kako se uklopi sistem i sistem sa sobom.. :listen

post-16091-0-88637900-1397237923_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Mogu da poverujem u sve ali da tebi sa ovim u navedenoj sobi nije falilo basa....ma daj :1038:

 

Nije falilo, covek slusa blues i super je to zvucalo... kutija je bas mala, midbass se jedva vidi ali svira, nema moc i ne osecas bass ali se cuje. Ja ne volim "male" kutije i volim da osetim bass itekako ali kad slusam sistem koji nije moj manje sam kritican ;-)

 

Eeee uzelim se ja bassa od L100 da me "zavali" u fotelju... B)

Link to comment
Share on other sites

Hmm, hajde i ja da kažem neku rizikujući da "dobijem po nosu".

Imam Jamo D830 već skoro 2 godine i mogu da kažem da su ovo male kutije sa velikim bass-om. Ali potrebno je da ispred njih bude strujno izdašan i kvalitetan amp da bi kutije proradile kako treba.

Kod mene je prostorija u kojoj se sluÅ¡a muzika oko 40-ak kvm (plafon 2,5m) i mogu da kažem da, s obzirom na veliÄinu midbass-a, zvuk koji se dobija nije uopÅ¡te tanak, ali opet, to zavisi umnogome od tipa muzike koja se sluÅ¡a i onoga Å¡to sluÅ¡alac voli. Ja sluÅ¡am uglavnom jazz i ne volim, Å¡to reÄe neko, da ima "punch-a", pa mi ovakav setup savrÅ¡eno odgovara.

Ne znam, treba probati dosta toga kako bi se došlo do kako-tako prihvatljivog rešenja.

Treba da slusas "nesto" i to puno, svako ima svoja iskustva  ali ne i mogucnost, male kutije mogu da rade solidno cak i ako budu HI-HI...

Nista ispod 12" i tro-sistemske! ja u 3 sobe imam previse zucnika i pojacala i ne znam i sam sta nemam, bass od 15" u bilo koju sobu cuje se bolje od 6.5" ili 10" na bilo koji setup, kablovi,i ostale periferije... ima i takvih sto bass nije im toliko vazan a zasto da ne bude i basa i srednjotonca i visokih kako nam odgovara na svaki driver posebno active itd.itd...

Tvoje Jamo koristim ko rear za filmove!

Ma uzas!

Link to comment
Share on other sites

Sve je to lepo,drajveri 12-18' i sve na mestu.ok slazem se ali

 lako i svako moze kuci petnaestice i zbogom siromastijo(vecinom to zapravo nisu audiofilski zv.)

Ipak realnost je surova,veliki zvucnik sa slicnim kvalitetom kao vrhunski monitor kosta,i to puno,dodaj ulaganje za amplifikacije,da se niko ne laze da 15'' audiofilski zvucnik moze da savrseno radi sa 200e pojacalce.

Bass koliko ga vise imalo toliko i problema oko njega,i da sigurno da se dobija sa vecim sistemom ali istom merom i gubis puno parametara od manjeg sistema.

 Uostalom vecina audiofila slusa jazz iz 100% akustike,cemu frka da ti kontrabas lupi 100db vise nego u prirodi? ili vokal rikne kao Yamaha R1. 

Razumem da ima i puno amplificirane svirke,koncerti koje zahtevaju db,ali nek se javi ''audiofil'' koji slusa 4-5 sati dnevno 120db na svom sistemu,ili samo ga rokne za testiranje da se fizicki (kad protrese kamen u bubreg)vise zadovolji nego emotivno.

 I normalno on pojede svaki manji drajver za dorucak,ali nazalost samo u db.

Link to comment
Share on other sites

@mac_edon

Puno generalizujeÅ¡ i navijaÅ¡ vodu na svoju vodenicu. Veliki i mali drajveri se, uglavnom, koriste u drugaÄijim konfiguracijama pa ih nije sasvim umesno direktno porediti. Evo samo nekih komentara, a bilo bi ih na skoro svaku reÄenicu.

 

vecinom to zapravo nisu audiofilski zv.

Većinom, ni mali zvuÄnici nisu audiofilski. B) 

 

i da sigurno da se dobija sa vecim sistemom ali istom merom i gubis puno parametara od manjeg sistema.

Ako porediÅ¡ dobar mali sistem sa loÅ¡im većim, onda si u pravu. InaÄe, trosistemski mora biti bolji, u svakom pogledu.

 

Uostalom vecina audiofila slusa jazz iz 100% akustike,cemu frka da ti kontrabas lupi 100db vise nego u prirodi?

Nema tu viÅ¡e akustike - kontrabasi su ozvuÄeni, kao i ostali instrumenti. Formalno, to jesu akustiÄni instrumenti, ali na koncertu to roka sasvim solidno. Uostalom, ni neozvuÄen kontrabas nije za podcenjivanje. Ipak, nije suÅ¡tina u decibelima, retko koja mala kutija može da doÄara zvuk kontrabasa.

 

I normalno on pojede svaki manji drajver za dorucak,ali nazalost samo u db.

Opet decibeli. Veliki drajver se koristi za bolju, a ne glasniju reprodukciju basova, mada je glasnoća Äist dodatni benefit. Po nekoj logici, u trosistemskoj kutiji, dva drajvera rade istu stvar koju radi jedan manji, u dvosistemskoj, i to bi morali da bolje odraÄ‘uju, ako se dobro uradi.
Link to comment
Share on other sites

@mac_edon

Puno generalizuješ i navijaš vodu na svoju vodenicu.

 

 

      trosistemski mora biti bolji ?

 

Nema tu viÅ¡e akustike       - kontrabasi su ozvuÄeni, kao i ostali instrumenti. Formalno, to jesu akustiÄni instrumenti

 

Po nekoj logici, u trosistemskoj kutiji, dva drajvera rade istu stvar koju radi jedan manji, u dvosistemskoj,

Svakako ,svako hvali svoje magare,mozda i ja malo preterujem!

 

Ja ti tvrdim da jedan jedini (mali) single drajver moze puno bolje pevati od tvog trosistemca !

 

Uglavnom slusam studiske snimke ,kad zazelim amplificirane svirke onda odem na koncert,to ne moze zameniti bilo koji kucni hifi.

 

Gde to nema akustike ??? :huh:

 

PS  mozda je dvv u pravo ,sto veca i sto starija kutija vise linejarnatm

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...