Jump to content


Dayton SA1000 ili Hypex DS8.0?


beatgoeson

Recommended Posts

Za mene izbor više nije dilema - prvo sam imao Hypex-a, sada sam se ponovio Dayton-om. Zanimljiv je razlog zbog kojeg je došlo do zamene.

 

U pitanju su mono pojaÄala za subwoofer-e. Hypex DS8.0 je class D "plate" pojaÄalo, predviÄ‘eno za ugradnju u aktivni subwoofer, a Dayton SA1000 je "normalno pojaÄalo", u lepo dizajniranom kućiÅ¡tu, u AB klasi. 

 

Budući da Hypex-e nisam ugradio u kutiju, držao sam ih improvizovano skućene u drvenim ramovima, otvorenim od nazad. Jedan od mojih maÄora je naÅ¡ao za zgodno da ih markira, i to oba, Å¡to je bilo fatalno za njih. PoÅ¡to je u pitanju neka tehnologija sliÄna kompjuterskoj, sa gusto integrisanim elementima na karticama, proizvoÄ‘aÄ je, praktiÄno, jedini koji može da ih popravi. A on to neće da uÄini.

 

Evo kako je to ispalo. U prvom kontaktu sa njihovim servisom, saznao sam da na popravku primaju samo ureÄ‘aje proizvedene 2009. ili kasnije. UreÄ‘aje starije od pet godina uopÅ¡te ne popravljaju, ni za pare. Pogledao sam datume proizvodnje, ispostavilo se da sam taman na granici pred istek pete godine, pa sam, brže-bolje spakovao pojaÄala i poslao ih, neposredno pre božića, za Holandiju. To me koÅ¡talo oko 50Eur.

 

U drugom kontaktu sa njima sam saznao da serviser nije razumeo da "markirati", u ovom sluÄaju, znaÄi "zapiÅ¡ati". Tek, ureÄ‘aje oÅ¡tećene vlagom ne popravljaju. Sledilo je objaÅ¡njenje da im, u sluÄaju da je oÅ¡tećeno napajanje, treba sat vremena da samo pristupe kritiÄnom mestu, i da se to ne isplati. Napominjem da sam "obeležena" mesta oÄistio, to sam im i napisao. Kada sam video da nema nade, zamolio sam ih da mi pojaÄala ne vraćaju (uz dodatne troÅ¡kove, moguće komplikacije sa carinom), Å¡to su oni, ćutke, galantno prihvatili.

 

Ne znam koliko oni cene svoju satnicu (Äak sumnjam da im treba i taj ceo sat), tek, primetno je da oni svoje proizvode tretiraju na naÄin "upotrebi pa baci". Možda njihov standard dozvoljava da se tako postavljaju, ali ja ne bih tako tretirao ureÄ‘aj koji koÅ¡ta nekih 450Eur, sa troÅ¡kovima i celih 750. Puta dva. 

 

I to sam im napisao (nije ih se dojmilo), uz obećanje da ću da ih "pohvalim" na lokalnom forumu. Å¡to upravo i Äinim.

 

Dayton me je, sa troÅ¡kovima, koÅ¡tao oko 550Eur, po komadu. Napominjem da su oba pojaÄala, zapravo, dvokanalna. Za Hypex nisam siguran, ali Dayton sabira dva ulazna signala i daje dva mono izlaza. Nevolja je Å¡to su izlazi paralelno povezani, pa moja dva drajvera od po 6 Ohm-a rezultiraju ukupnom impedancom od 3 Ohm-a , Å¡to je ispod deklarisanih 4, ako se koriste oba kanala. 

 

Snage imaju dovoljno, oba. Na 4 Ohm-a su oba oko 500W, na 8 Ohm-a Hypex je 800W a Dayton oko 950.

 

Mogućnosti podeÅ¡avanja su sliÄne. PrilagoÄ‘avanje faze, low-pass i high-pass filteri Äetvrtog reda. Hypeh ima podesivi bass boost do 6dB, uz mogućnost biranja frekvencije pika. Dayton je fleksibilniji, jer osim mogućnosti pojaÄanja za 6dB, filter može i da utiÅ¡a opseg za celih 14dB. Može se podeÅ¡avati i Å¡irina opsega (bandwith) od 0.1-1 a takoÄ‘e i frekvencija.

 

Dayton ima i fiksni, dodatni boost od 3dB na 24Hz, koji se može iskljuÄiti.

 

ZvuÄni utisci? Mislio sam da u ovom frekventnom opsegu zvuk nema neÅ¡to Å¡to bi se opisalo kao "karakter". Bio sam sklon da pojam "topliji", kada su u pitanju basovi, povezujem sa "muljaviji", "rasplinutiji". Ovde se deÅ¡ava neÅ¡to suprotno. Rekao bih da Dayton ima za nijansu bolje definisan, utegnutiji zvuk, neÅ¡to jaÄi atak. Ipak, na neki naÄin, zvuk je, za nijansu, topliji. TakoÄ‘e, deluje kao da ima beskonaÄnu rezervu snage, svira nekako opuÅ¡tenije od Hypex-a.

 

Ovo su tek prvi utisci. Napominjem da na konaÄni sud može, mada ne preterano, da utiÄe i kalibracija DSP-a - drugaÄijim rasporedom pozicija mikrofona, recimo.

 

Nije to velika razlika, mora se reći da su oba pojaÄala izvanredna. Dayton je, ipak, prvi izbor - tako sledi iz svega napisanog.

 

MaÄor je definitivno izleteo iz sobe. Sad mi ga je žao, eno ga depresivnog u predsoblju, ipak sam ja glavni krivac.

Link to comment
Share on other sites

Budući da Hypex-e nisam ugradio u kutiju, držao sam ih improvizovano skućene u drvenim ramovima, otvorenim od nazad. Jedan od mojih maÄora je naÅ¡ao za zgodno da ih markira, i to oba, Å¡to je bilo fatalno za njih.

ÄŒim sam poÄeo Äitanje ove reÄenice kraj mi je bio jasan, znajući za VaÅ¡e ljubimce... No, kraj me je zamalo rastužio, dok nisam shvatio da su stradali ureÄ‘aji a ne ljubimci... ;)

MaÄor je definitivno izleteo iz sobe. Sad mi ga je žao, eno ga depresivnog u predsoblju, ipak sam ja glavni krivac.

https://www.youtube.com/watch?v=5NI67zq3z7I

Link to comment
Share on other sites

E moj Beat ti si mnogo neki fin Äovek,da nisi možda iz banata odbeg'o u srem.Takav aftersale odnos prema kupcu koji im uopÅ¡te nije mali novac ostavio zaslužuje samo jednu reÄ : Hohstapleraj.Jesmo malo tržiÅ¡te i možda jeste i mali domet i uticaj par hiljada ÄitaÄa ali loÅ¡ glas se nekad Äuje dalje i od dobrog.Ugled se gubi brže nego Å¡to se stiÄe.

Edit: u žurbi zaboravih napisati Banat velikim slovom...a i Srem.Šta ti je jed :-)

Link to comment
Share on other sites

MaÄor je definitivno izleteo iz sobe. Sad mi ga je žao, eno ga depresivnog u predsoblju, ipak sam ja glavni krivac.

 

Sloboda za maÄora, stop za subvufere :evil:  

 

MaÄor ti je skrenuo pažnju na vufer-stranputicu! UreÄ‘aji treba da idu na policu, vuferi u bioskope i tinejdžerske sobe a maÄori gde im se dopada  :crno-na-belo

Link to comment
Share on other sites

No, kraj me je zamalo rastužio, dok nisam shvatio da su stradali uređaji a ne ljubimci... ;)

MaÄke su vezane za prostor u kom žive... E sad - on pomalo razume da je dospeo, ipak, u bliski komÅ¡iluk. DugogodiÅ¡nja draga iz sobe ima slobodu da bira, pretrÄava ovamo - onamo, ali on je, ipak, nesrećan. Vidi se po njemu.  :cry:

Link to comment
Share on other sites

Hohstapleraj.

 

Pa da - i meni pada na pamet ovaj izraz.

 

Ne znam, možda oni imaju svoje, sa njihove taÄke glediÅ¡ta, opravdane razloge za ovakav stav. Meni je preostalo da viÅ¡e ne razmiÅ¡ljam o Hypex-u kao ozbiljnoj opciji za kupovinu i da to prenesem dalje. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Mislim da je njima jeftinije da ti daju nove nego da poprave stare. Nije naivna popravka smd. 

 

Naravno da je bezobrazluk sa njihove strane što su ti rekli da šalješ na popravku.

 

Ostaje nejasnoća kako ti omaža bas drajvera pada na 3 oma? Koliko sam upratio ti imaš po jedan drajver u bas jedinici?

Link to comment
Share on other sites

Sloboda za maÄora, stop za subvufere :evil:  

 

MaÄor ti je skrenuo pažnju na vufer-stranputicu! UreÄ‘aji treba da idu na policu, vuferi u bioskope i tinejdžerske sobe a maÄori gde im se dopada  :crno-na-belo

 

DapaÄe, maÄor je pokazao simpatije, samo mu je naÄin bio pogreÅ¡an. :thumbsup2 UreÄ‘aji su bili na polici, ali na najnižem nivou. Kada sam primetio da je zapiÅ¡'o, stavio sam neke kutije i druge prepreke, da to spreÄim, pojaÄala su joÅ¡ radila. Onda je on izmerio ugao elevacije, potreban potisak i sve Å¡to treba, precizno prebacio i dovrÅ¡io pos'o. :order

 

Kako ću bez vufera? Pa i tvoji zvuÄnici imaju, valda, neke vufere?

 

Trebalo je već davno da ga iselim iz sobe... ipak se lakÅ¡e diÅ¡e. ;-)  Nevolja je Å¡to su ga u ostatku prizemlja (kuhinja+predsoblje)  doÄekala dva mužjaka, ne baÅ¡ rada da dele teritoriju sa nepozvanima. Posle dva - tri fajta sve se, ipak, dobro zavrÅ¡ilo, uz povremene, bezazlene Äarke.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da je njima jeftinije da ti daju nove nego da poprave stare. Nije naivna popravka smd. 

 

Naravno da je bezobrazluk sa njihove strane što su ti rekli da šalješ na popravku.

 

Ostaje nejasnoća kako ti omaža bas drajvera pada na 3 oma? Koliko sam upratio ti imaš po jedan drajver u bas jedinici?

 

Pa da, ali je ureÄ‘aj modularno koncipiran, samo zamene falÅ¡ karticu, kao kod comp-a. To bi koÅ¡talo neke novce, ali do razgovora o ceni nismo ni stigli. InaÄe, imam jaku sumnju da je, zaista, problem bio samo u napajanju.

 

Ne pada mi omaža, sve radi normalno, jer sam nakaÄio samo jedan drajver na jedno pojaÄalo, pa to radi onako kako je i predviÄ‘eno specifikacijama.

 

Nego, nazad ima dva para prikljuÄaka za zvuÄnike, Å¡to bi znaÄilo da bih mogao oba vufera da ganjam sa jednim pojaÄalom. Nevolja je Å¡to bi se, kada bih to uradio, omaža prepolovila, jer se oni interno paralelno povezuju. 

Link to comment
Share on other sites

Imam vufere ali nemam sub-vufere, pu-pu. Nisam baÅ¡ pažljivo pratio sagu o tvojim zvuÄnicima pa sam ukapirao da si napravio posebne sub-vufere sa ovim novim ampovima.

 

Koncepcijski nisu bili zamiÅ¡ljeni kao sub-ovi, bili su rezani na 300Hz. Pa mi se nije svidelo da veliki drajveri sa teÅ¡kim membranama sviraju i ove finije frekvencije, ubacio sam joÅ¡ jedan (low-mid) pojas. Ovako su mi vuferi, silom prilika, postali sub-ovi, sviraju do 100Hz. Dobar primer da je subvufer prirodni, sastavni deo sistema, sa neÅ¡to nižom reznom frekvencijom. 

 

Problem nastaje kada sub nije kvalitetan i kada se loÅ¡e ukomponuje u sistem, a to se deÅ¡ava u ogromnoj većini sluÄaja.

 

Odgovorno ( B) ) tvrdim da je teÅ¡ko naći ovako svirajuće sub-ove u paleti proizvoda najkvalitetnih svetskih proizvoÄ‘aÄa. Opravdavaju svaku ugraÄ‘enu kilu peska. :lol:

 

Za koji dan ću obnoviti, ili ponovo pokrenuti, svoju arhiviranu temu. 

Link to comment
Share on other sites

MaÄke su vezane za prostor u kom žive... E sad - on pomalo razume da je dospeo, ipak, u bliski komÅ¡iluk. DugogodiÅ¡nja draga iz sobe ima slobodu da bira, pretrÄava ovamo - onamo, ali on je, ipak, nesrećan. Vidi se po njemu.  :cry:

Niste razumeli moju (neuspelu) Å¡alu...

Jedan od mojih maÄora je naÅ¡ao za zgodno da ih markira, i to oba, Å¡to je bilo fatalno za njih.

Nije ni važno, važno je da je maÄor dobro...

Link to comment
Share on other sites

Tek, stradali smo svi - i ureÄ‘aji, i maÄor, i ja. B)  

 

Ðко наÑтавиш да малтретираш јадног мачка имаћеш поÑла   :ruganje  Ñа мном    :boxing

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Ðко наÑтавиш да малтретираш јадног мачка имаћеш поÑла   :ruganje  Ñа мном    :boxing

 

:wave2

 

Ma, otkad su mi stigla pojaÄala, možda mi je i zahvalan Å¡to ne mora to da sluÅ¡a. B)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Meni nekako žao zbog Hypexa, ovo posle je suviÅ¡e obiÄno :)

Off: jesi li imao prilike da probaš Hypex u stereo konfiguraciji, nešto od njihove stereo power amp ponude?

 

Ne, nisam. Sada više nemam ni želju. ;-)

 

Svojevremeno sam ova dva mono-bloka povezao na Ardene i posluÅ¡ao. Naime, imaju opciju da se iskljuÄi skretnica, pa onda rade u celom opsegu. Na prvo sluÅ¡anje sam se oduÅ¡evio koliko je to bilo Äisto i detaljno. Na drugo i treće sam primetio da je zvuk malo nezanimljiv. Ipak su ova pojaÄala namenska, ali bi, verujem, preÅ¡iÅ¡ala mnoga standardna.   

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...